Psixiatriyaning dolzarb muammolari
Toshkent vrachlar malakasini oshirish institutida Sog'liqni saqlash vazirligi O'zbekiston Psixologlari assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda "Psixiatriyaning dolzarb muammolari: integratsiya, innovatsiya, modernizatsiya qilish" mavzusida ilmiy-amaliy konferentsiya o'tkazdi.
So'nggi yillarda aholining ruhiy salomatligini tekshirish, ruhiy kasalliklar bilan kasallanganlarni profilaktika qilish va davolash, ularning kasalliklari diagnostikasi va ularni parvarish qilish davlat tibbiy siyosatining muhim yo'nalishiga aylandi. Konferensiya qatnashchilari ta'kidlaganidek, mamlakatimiz Prezidentining "Psixiatriya yordami tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qaroriga binoan o'tgan yilning 16 martida aholiga psixiatriya yordami ko'rsatish tizimini yanada takomillashtirish, psixiatriya muassasalarini zamonaviy tibbiy uskunalar bilan ta'minlash, Respublika psixiatriya muassasalarini rekonstruksiya qilish. Ushbu yo'nalishda zarur huquqiy va moddiy-texnika bazasi yaratildi, psixiatriya shifoxonalari va psixoevrologiya shifoxonalari qurildi, malakali psixiatrlar va zamonaviy tibbiy uskunalar bilan ta'minlandi, aholi uchun sifatli va o'z vaqtida psixiatriya yordamini tashkil etish bo'yicha choralar ko'rilmoqda.
Jahon ruhshunoslik assotsiatsiyasi prezidenti Afzal Javedning aytishicha, "Sizning davlatingizdagi sog'liqni saqlash tizimining barcha bosqichlarida milliy ruhiy sog'liqni saqlash xizmatini takomillashtirish, ruhiy kasalliklarni aniqlash, davolash va reabilitatsiya qilish uchun maqtovga loyiqdir". - 2019-2025 yillarda O'zbekiston Respublikasi aholisining aqliy salomatlik xizmatini rivojlantirish kontseptsiyasini qabul qilish ushbu sohaga qaratilayotgan e'tiborning davlat siyosati darajasiga ko'tarilganligini ko'rsatadi.
Konferensiyada nufuzli xalqaro ekspertlar, ruhiy salomatlik sohasidagi taniqli ekspertlar hisobotlari tinglandi. Mamlakatimizda va xorijda aqliy salomatlikni yaxshilashning zamonaviy sohalariga oid muammolar, yutuqlar va kamchiliklar, psixomatik kasalliklarning dolzarb muammolari, tibbiy diagnostika, davolash va psixologik yordam ko'rsatish masalalari muhokama qilindi.

В Ташкентском институте усовершенствования врачей Министерством здравоохранения совместно с Ассоциацией психологов Узбекистана проведена научно-практическая конференция на тему "Актуальные вопросы психиатрии: интеграция, инновация, модернизация".
В последние годы обследование психического здоровья населения, профилактика и лечение лиц с психическими расстройствами, диагностирование их заболеваний, уход за ними превратились в важное направление государственной медицинской политики. Как отмечали участники конференции, в соответствии с постановлением Президента нашей страны "О мерах по коренному совершенствованию системы оказания психиатрической помощи" от 16 марта минувшего года реализуются программы по дальнейшему совершенствованию системы оказания населению психиатрической помощи, оснащению психиатрических учреждений современным медицинским оборудованием, а также строительству и реконструкции республиканских психиатрических учреждений. Создана необходимая правовая и материально-техническая база в данном направлении, построены психиатрические больницы и психоневрологические диспансеры, обеспеченные квалифицированными врачами-психиатрами и современным медицинским оборудованием, принимаются меры по организации оказания населению качественной и своевременной психиатрической помощи.
- Определенная работа, осуществляемая во всех звеньях системы здравоохранения вашей страны по совершенствованию национальной службы охраны психического здоровья населения, выявлению, лечению и реабилитации лиц, страдающих психическими расстройствами, достойна всяческих похвал, - говорит президент Всемирной психиатрической ассоциации Афзал Жавед.
- Принятие Концепции развития службы охраны психического здоровья населения Республики Узбекистан на 2019-2025 годы свидетельствует о том, что уделяемое сфере внимание выведено в ранг государственной политики.
На конференции заслушаны доклады авторитетных международных экспертов, известных специалистов в области психического здоровья. Обсуждены вопросы, достижения и недостатки, связанные с современными направлениями развития отечественной и зарубежной служб охраны психического здоровья, оказанием медико-диагностической, терапевтической и психологической помощи детям с расстройством психического развития, актуальными проблемами психосоматических заболеваний.