Psixiatriyaning dolzarb muammolari
Toshkent vrachlar malakasini oshirish institutida Sog'liqni saqlash vazirligi O'zbekiston Psixologlari assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda "Psixiatriyaning dolzarb muammolari: integratsiya, innovatsiya, modernizatsiya qilish" mavzusida ilmiy-amaliy konferentsiya o'tkazdi.
So'nggi yillarda aholining ruhiy salomatligini tekshirish, ruhiy kasalliklar bilan kasallanganlarni profilaktika qilish va davolash, ularning kasalliklari diagnostikasi va ularni parvarish qilish davlat tibbiy siyosatining muhim yo'nalishiga aylandi. Konferensiya qatnashchilari ta'kidlaganidek, mamlakatimiz Prezidentining "Psixiatriya yordami tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qaroriga binoan o'tgan yilning 16 martida aholiga psixiatriya yordami ko'rsatish tizimini yanada takomillashtirish, psixiatriya muassasalarini zamonaviy tibbiy uskunalar bilan ta'minlash, Respublika psixiatriya muassasalarini rekonstruksiya qilish. Ushbu yo'nalishda zarur huquqiy va moddiy-texnika bazasi yaratildi, psixiatriya shifoxonalari va psixoevrologiya shifoxonalari qurildi, malakali psixiatrlar va zamonaviy tibbiy uskunalar bilan ta'minlandi, aholi uchun sifatli va o'z vaqtida psixiatriya yordamini tashkil etish bo'yicha choralar ko'rilmoqda.
Jahon ruhshunoslik assotsiatsiyasi prezidenti Afzal Javedning aytishicha, "Sizning davlatingizdagi sog'liqni saqlash tizimining barcha bosqichlarida milliy ruhiy sog'liqni saqlash xizmatini takomillashtirish, ruhiy kasalliklarni aniqlash, davolash va reabilitatsiya qilish uchun maqtovga loyiqdir". - 2019-2025 yillarda O'zbekiston Respublikasi aholisining aqliy salomatlik xizmatini rivojlantirish kontseptsiyasini qabul qilish ushbu sohaga qaratilayotgan e'tiborning davlat siyosati darajasiga ko'tarilganligini ko'rsatadi.
Konferensiyada nufuzli xalqaro ekspertlar, ruhiy salomatlik sohasidagi taniqli ekspertlar hisobotlari tinglandi. Mamlakatimizda va xorijda aqliy salomatlikni yaxshilashning zamonaviy sohalariga oid muammolar, yutuqlar va kamchiliklar, psixomatik kasalliklarning dolzarb muammolari, tibbiy diagnostika, davolash va psixologik yordam ko'rsatish masalalari muhokama qilindi.

At the Tashkent Institute of Postgraduate Medical Education, the Ministry of Health, together with the Association of Psychologists of Uzbekistan, held a scientific-practical conference on the topic “Current Issues of Psychiatry: Integration, Innovation, Modernization”.
In recent years, the examination of the mental health of the population, the prevention and treatment of persons with mental disorders, the diagnosis of their diseases, and their care have become an important area of state medical policy. As noted by the conference participants, in accordance with the decree of the President of our country "On measures to fundamentally improve the system of psychiatric care" dated March 16 of last year, programs are being implemented to further improve the system of providing psychiatric care to the population, equipping psychiatric institutions with modern medical equipment, and building and reconstruction of the republican psychiatric institutions. The necessary legal and material and technical base in this direction has been created, psychiatric hospitals and psychoneurological clinics have been built, provided with qualified psychiatrists and modern medical equipment, and measures are being taken to organize the provision of high-quality and timely psychiatric care to the population.
“Certain work carried out at all levels of your country's healthcare system to improve the national mental health care service, identify, treat and rehabilitate people with mental disorders is commendable,” says World Psychiatric Association President Afzal Javed. - The adoption of the Concept of development of the mental health care service of the population of the Republic of Uzbekistan for 2019-2025 indicates that the attention paid to the field has been taken to the rank of state policy.
The conference heard reports of reputable international experts, well-known experts in the field of mental health. Issues, achievements and shortcomings related to modern areas of development of domestic and foreign mental health services, providing medical and diagnostic, therapeutic and psychological assistance to children with mental development disorders, current problems of psychosomatic diseases were discussed.