Talabalar dam olish kunlari va ta‘til vaqtida teatr va muzeylar, turistik sayohatlarga boradilar. 2-Pediatriya fakulteti 311 guruh talabalari ham 2019 yil 6 fevralda, jahon xoreografiyasining mashhur asarlaridan biri bo‘lgan «Jizel» baletini ko‘rish uchun, o‘z murabbiyi G.A.Xaytmatova bilan Alisher Navoiy nomidagi Davlat opera va balet teatriga tashrif buyurdilar. Asarning birinchi qismidagi real hayot, final qismidagi orzu dunyosiga qarama qarshi qo’yilgan. Baletning asosiy g‘oyasi, albatta - buyuk muhabbatdir.
Teatr - bu go‘zallikka oshufta bo‘lish, rejissyor, rassom, raqqoslar ishidan ma‘naviy ozuqa olishning eng oddiy va bevosita yo‘lidir. "Jizel" baletining mohirona ijrosida biz haqiqiy, tanatanali, go‘zal teatrni ko‘rdik.
Teatr - hamma san‘atlar uyg‘unlashgan, mujassamlashgan san‘at turi hisoblanadi. Teatr - sahna asarlari mazmunida insonning estetik didi shakllanishiga va shaxsiy muammolarning yechimini topishga turtki bo‘ladigan, insonlarning saxovatli ishlari va hatti - harakatlari, yovuzlikka qarshi kurashlardan axloqiy, ma’naviy ozuqa olish, hayratlanish san’at turidir.

Students visit theaters and museums in an organized way, on weekends and holidays they go on tours. Here the students of the 311 group 2-faculty of Pediatrics, together with their tutor Haytmatova G. A. , February 6 visited the State Bolshoi theatre of Opera and ballet named after Alisher Navoi. One of the most outstanding works of world choreography is the ballet Giselle. The real world described in the first half is contrasted with the dream world shown in the final. The main idea of the ballet is undoubtedly love. Love, which was an exalted self-sacrifice at the beginning of the journey and realized its irresistible power in the final.
Theater is a very simple and affordable way to touch the beautiful, to enjoy the talent of dancers from the work of the Director and the artist! We saw theater! Real! Festive! Solemn! Beautiful ballet "Giselle" in a beautiful setting and performance.
Theatre is called the synthesis of all arts (music, architecture, painting and others). Theater is learning, because moral background, morality, criticism of atrocities, admiration for good deeds and brave deeds, which usually contain theatrical performances, contribute to the formation of aesthetic taste, can help to find a solution to a personal problem.