Akusherlikda shosholonch yordam
Ona va bola salomatligini rivojlantirish va akusherlik parvarishlashni takomillashtirish, zamonaviy sharoitlarda onalar, perinatal va bolalar kasallanishi va o'limini kamaytirish O'zbekiston Respublikasi sog'liqni saqlash tizimi uchun ustuvor hisoblanadi. Samarali sog'liqni saqlash, ayollar ehtiyojlarini qondirish uchun Real kuch bu doya hisoblanadi. Ular ona va bola salomatligini, asrab-avaylash va ayol aholining reproduktiv salomatligini tiklash milliy modeli amalga oshirishda muhim rol o'ynaydi. 2017 yil 10 oktyabrdan 20 oktyabrgacha RAGIIAM trening-simulyatori va o'quv markazi bazasida "Akusherlik" mutaxassisligi bo'yicha Oliy hamshiralik ishi yo’nalishi o’qituvchilari uchun "Akusherlikda shosholonch yordam" mavzusida seminar-trening o'tkazildi. Trening O'zbekiston Respublikasi Sog'liqni saqlash vazirligi va Birlashgan Millatlar Aholishunoslik jamg'armasi (UNFPA) ko'magida tashkil qilindi va o'tkazildi. Bizning Kafedra xodimlari seminarni tashkil etish va o'tkazishda faol ishtirok etdi.

Emergency obstetric care
Protection of motherhood and childhood, improvement and development of obstetric and gynecological care, reduction of maternal, perinatal and infant morbidity and mortality in modern conditions are priority directions of the health system of the Republic of Uzbekistan. Midwives are a real potential to meet the needs of women for effective medical care. They have an important role in the implementation of the National Model for Maternal and Child Health, the preservation and restoration of reproductive health of the female part of the population. With the aim of further improving obstetrical education and increasing the effectiveness of clinical practice From October 10 to October 20, 2017, on the basis of the training simulator and training center of RС of OG , a training seminar "Emergency obstetric care" was held to train nurses with higher education in the specialty "Obstetrics" . The training course was organized and conducted with the support of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan and the United Nations Population Fund (UNFPA). The staff of our department took an active part in organizing and conducting the seminar.