Akusherlikda shosholonch yordam
Ona va bola salomatligini rivojlantirish va akusherlik parvarishlashni takomillashtirish, zamonaviy sharoitlarda onalar, perinatal va bolalar kasallanishi va o'limini kamaytirish O'zbekiston Respublikasi sog'liqni saqlash tizimi uchun ustuvor hisoblanadi. Samarali sog'liqni saqlash, ayollar ehtiyojlarini qondirish uchun Real kuch bu doya hisoblanadi. Ular ona va bola salomatligini, asrab-avaylash va ayol aholining reproduktiv salomatligini tiklash milliy modeli amalga oshirishda muhim rol o'ynaydi. 2017 yil 10 oktyabrdan 20 oktyabrgacha RAGIIAM trening-simulyatori va o'quv markazi bazasida "Akusherlik" mutaxassisligi bo'yicha Oliy hamshiralik ishi yo’nalishi o’qituvchilari uchun "Akusherlikda shosholonch yordam" mavzusida seminar-trening o'tkazildi. Trening O'zbekiston Respublikasi Sog'liqni saqlash vazirligi va Birlashgan Millatlar Aholishunoslik jamg'armasi (UNFPA) ko'magida tashkil qilindi va o'tkazildi. Bizning Kafedra xodimlari seminarni tashkil etish va o'tkazishda faol ishtirok etdi.

Неотложная акушерская помощь
Охрана материнства и детства, совершенствование и развитие акушерско-гинекологической помощи, снижение материнской, перинатальной и младенческой заболеваемости и смертности в современных условиях являются приоритетными направлениями деятельности системы здравоохранения Республики Узбекистан. Реальным потенциалом для удовлетворения потребностей женщин в эффективной медицинской помощи являются акушерки. Им отводится важная роль в реализации Национальной модели охраны здоровья матери и ребенка, сохранении и восстановлении репродуктивного здоровья женской части населения. С целью дальнейшего совершенствования акушерского образования и повышения эффективности клинической практики С 10 по 20 октября 2017 г. на базе учебного симуляционно-тренингового центра РСНПМЦАГ , был проведён семинар-тренинг «Неотложная акушерская помощь» для подготовки медицинских сестер с высшим образованием по специальности «Акушерство». Курс обучения организован и проведен при поддержке министерства здравоохранения республики Узбекистан и фонда ООН в области народонаселения (UNFPA). Сотрудники нашей кафедры приняли активное участие в организации и проведении семинара.