Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan 2016 yil mamlakatimizda "Sog`lom ona va sog`lom bola yili" deb e`lon qilinganligi munosabati bilan Toshkent pediatriya tibbiyot instituti Axborot-resurs markazi "O`quv zalida" talabalar bilan "Onalari baxtli, bolalari sog`lom mamlakat" nomli davra suxbati o`tkazildi.
Suxbat chog`ida ARM xodimlari talabalarga onalar va bolalar salomatligini muhofaza qilish, reproduktiv salomatlikni saqlash, aholi, ayniqsa, yoshlar orasida sog`lom turmush tarzini tarqib qilish, ham jismonan, ham ma`nan barkamol avlodni voyaga etkazish masalasiga jiddiy e`tibor qaratilayotgani, 1998 yilning "Oila yili", 2000 yilning "Sog`lom avlod yili", 2001 yilning "Onalar va bolalar yili", 2014 yilning "Sog`lom bola yili" deb e`lon qilinishi qam mamlakatimizda sog`lom avlodni voyaga etkazish yo`lida olib borilayotgan chuqur islohotlardan darak berayotgani to`g`risida gapirib o`tdilar.
Shuningdek, bu borada amalga oshirilayotgan keng ko`lamli chora-tadbirlar reproduktiv salomatlikni mustahkamlash, sog`lom oilani shakllantirish, irsiy kasalliklarning oldini olishdagi muhim omilligi, qolaversa, yurtimizning barcha hududlarida tashkil etilgan zamonaviy skrining markazlari, Respublika ixtisoslashtirilgan pediatriya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi va Reproduktiv salomatlik markazlarida onalar va chaqaloqlarga yuqori malakali tibbiy xizmat ko`rsatilayotgani aytib o`tildi.
Shu bilan bir qatorda ARM xodimlari "Sog`lom ona va sog`lom bola yili"ga bag`ishlab devoriy gazeta xamda kitob ko`rgazmasi tashkil etdilar va talabalarni kutubxonaga kelgan yangi adabiyotlar bilan tanishtirib o`tdilar

On the initiative of our President Islam Karimov in the country in 2016 has been declared the "Year of a healthy mother and a healthy child", in this regard, the staff of the Information resource center of Tashkent pediatric medical Institute in the reading room of the University administration interviewed students on the topic "Happy mothers of healthy children of the country".
During the conversation, the IRC staff told the students about the need to protect the health of mothers and children, reproductive health, especially among young people, to maintain the population, dissemination of healthy lifestyles, the need to pay serious attention to the issue of ensuring the formation of a new generation, both physically and spiritually, that before serious attention was paid to the question of promoting the formation of a healthy generation in the country, therefore, the year 1998 was declared the "Year of family", 2000 – "the Year of healthy generation", 2001 – The "year of mother and child" and 2014 is "the Year of healthy child", and it shows the depth of reform.
In addition, there is a wide range of measures to improve the reproductive health, formation of healthy families, which is an important factor in the prevention of hereditary diseases, and established in all regions of the country modern screening centers, the Republican specialized scientific-practical medical screening centre and the centres of reproductive health maternal and newborn also show the transition to high-quality care.
The center's staff, along with the wall newspaper, devoted to ongoing conversations "year of a healthy mother and healthy baby", was organized a book exhibition and reading room came in, the students got acquainted with the novelties obtained by the center of literature.