Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan 2016 yil mamlakatimizda "Sog`lom ona va sog`lom bola yili" deb e`lon qilinganligi munosabati bilan Toshkent pediatriya tibbiyot instituti Axborot-resurs markazi "O`quv zalida" talabalar bilan "Onalari baxtli, bolalari sog`lom mamlakat" nomli davra suxbati o`tkazildi.
Suxbat chog`ida ARM xodimlari talabalarga onalar va bolalar salomatligini muhofaza qilish, reproduktiv salomatlikni saqlash, aholi, ayniqsa, yoshlar orasida sog`lom turmush tarzini tarqib qilish, ham jismonan, ham ma`nan barkamol avlodni voyaga etkazish masalasiga jiddiy e`tibor qaratilayotgani, 1998 yilning "Oila yili", 2000 yilning "Sog`lom avlod yili", 2001 yilning "Onalar va bolalar yili", 2014 yilning "Sog`lom bola yili" deb e`lon qilinishi qam mamlakatimizda sog`lom avlodni voyaga etkazish yo`lida olib borilayotgan chuqur islohotlardan darak berayotgani to`g`risida gapirib o`tdilar.
Shuningdek, bu borada amalga oshirilayotgan keng ko`lamli chora-tadbirlar reproduktiv salomatlikni mustahkamlash, sog`lom oilani shakllantirish, irsiy kasalliklarning oldini olishdagi muhim omilligi, qolaversa, yurtimizning barcha hududlarida tashkil etilgan zamonaviy skrining markazlari, Respublika ixtisoslashtirilgan pediatriya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi va Reproduktiv salomatlik markazlarida onalar va chaqaloqlarga yuqori malakali tibbiy xizmat ko`rsatilayotgani aytib o`tildi.
Shu bilan bir qatorda ARM xodimlari "Sog`lom ona va sog`lom bola yili"ga bag`ishlab devoriy gazeta xamda kitob ko`rgazmasi tashkil etdilar va talabalarni kutubxonaga kelgan yangi adabiyotlar bilan tanishtirib o`tdilar

По инициативе нашего Президента Ислама Каримова в стране 2016 год был объявлен "Годом здоровой матери и здорового ребенка", в связи с этим сотрудники Информационно-ресурсного центра Ташкентского педиатрического медицинского института в читальном зале ректората провели беседу со студентами на тему "Счастливые матери здоровых детей страны".
Во время беседы сотрудники ИРЦ рассказывали студентам о необходимости охраны здоровья матерей и детей, охраны репродуктивного здоровья, особенно среди молодежи, для сохранения численности населения, распространения здорового образа жизни, о необходимости уделять серьезное внимание вопросу обеспечения формирования нового поколения как физически, так и духовно, о том, что и раньше серьезное внимание уделялось вопросу о содействии формированию здорового поколения в стране, в связи с чем 1998 год был объявлен "Годом семьи", 2000 год – "Годом здорового поколения", 2001 год – "Годом матери и ребенка" и 2014 год – "Годом здорового ребенка", а это свидетельствует о глубине проводимых реформ.
Кроме того, осуществляется широкий комплекс мер по улучшению репродуктивного здоровья, формированию здоровой семьи, что является важным фактором в профилактике наследственных заболеваний, а созданные во всех регионах страны современные скрининг-центры, Республиканский специализированный научно-практический медицинский скрининг-центр и центры репродуктивного здоровья матерей и новорожденных также свидетельствуют о переходе к высококачественной медицинской помощи.
Сотрудниками центра, наряду со стенгазетой, посвящённой тематике проводимой беседы "Год здоровой матери и здорового ребенка", была организована книжная выставка и пришедшие в читальный зал студенты ознакомились с новинками полученной центром литературы.