2014 – yil 24-26 aprel kunlari Toshkent Pediatriy tibbiyot institutida O`zbekistonda sog`liqni saqlaqshni takomillashtirish masalalariga bag`ishlangan YEI TEMПYS UZHELTH loyihasini yalpi yig`ilishi bo`lib o`tdi va yig`ilishga Italiya, Belgiya, Portugaliya va Slavakuyalik sog`liqni saqlash, qishloq xo`jaligi, ekologiya va veterinariya tizimi sohasidagi mutaxassislar hamda ekspertlar taklif etildi. Tashkilotchilar qayd etib o`tganlaridek, uchrashuvdan maqsad-O`zbekistonda o`tkazilayotgan sog`liqni saqlashni takomillashtirish bo`yicha islohatlarda ushbu sohada band bo`lgan, shuningdek veternariya va oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi kabi sohalar uchun kadrlar tayyorlash darajasini yanada yaxshilashga ta`sir ko`rsatishdan iborat.
\r\nIlmiy anjuman doirasida 2014-yil 25-aprel, soat 900-da YEI TEMПYS UZHELTH loyihasini ochilishi bo`lib o`tdi: “O`zbekiston Respublikasida jamoatchilik sog`liqni saqlashda o`rganish va orgatishni kuchaytirish uchun oily ta`lim strukturalari”. Rasmiy marosimni Toshkent Pediatriya tibbiyot institutiningo`quv ishlari bo`yicha prorektori, professor Alisher Iskandarov ochdi. U o`z chiqishida quydagilarni ta`kidladi. “O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimovning tashabbusi bilan 2014-yil “Sog`lom bola” yili deb e`lon qilindi. Bu esa umumiy amaliyot shifokori va mutaxassis-pediatrlar tayyorlash bo`yicha asosiy oily o`quv yurti sifatida bizning oldimizda zarur va mas`ulyatli vazifa turibdi- ya`ni Prezidentimiz tomonidan taqdim etilgan “Sog`lom ona-sog`lom bola” konsepsiyasini kelajakda yana ham chuqurlashtirish va kengaytirishdan iborat. Bugun taqdim erilgan.“O`zbekiston Respublikasida jamoatchilik Sog`liqni Saqlashda o`rgatish vat a`lim berishni kuchaytirish uchun oily ta`lim strukturalari” mavzusidagi TEMPUS UZHELTH ni yangi loyihasi bugungi kunda mamlakatimiz sog`liqni saqlash tizimi oldida turgan dolzarb masalalarni yechishdagi talablarga to`liq javob beradi. U qishloq xo`jaligi, ekologiya, veterinariya va tibbiyot sohasida to`giridan-to`g`ri tajriba almashish hamda O`zbekiston Respublikasi aholisi sog`lig`i holatiga bevosita yoki bilvosita ta`sir etuvchi muammolarni birgalikda hal etisgda doimiy ta`sir etuvchi platforma sifatida chiqishi mumkin.
\r\nShu bilan birga Yevropa Ittifoqining (YEI) O`zbekistondagi delegatsiyasi vakili Dominik Vouters Yevropa Ittifoqining yangi loyihasi haqida gapirib berish bilan birga shularni qayd etib o`tdi, ya`ni TEMPUS UZHELTH TEMPUS loyihalari ichida 11 ta yangi tanlab olinganlardan biri bo`lib , oily o`quv yurtlarining o`quv dasturlarini modernizatsiya qilishda o`zining katta hissasini qo`shadi. Shu munosabat bilan A.Iskandarov quyidagilarni ta`kidladi: “Bizning institutimiz loyihani samaradorli va natijali bajarish uchun o`zining ma`muriy hamda inson resurslaini taqdim etishdan juda xursand”.
Ilmiy anjumanda shunungdek turli vazirlik va idoralarning vakillari ishtirok etishdi. Marosimni ochilishidagi tabrik so`zni aytish uchun O`zbekistondagi Yevropa Ittifoqi deligatsiyasining hamkorlik bo`lim Rahbari Dominik Vouters so`zga chiqd; O`zbekiston Respublikasi Oliy va o`rta maxsus ta`lim vazirligining vakili Muhabbat Mirsoliyeva; O`zbekiston Respublikasi Sog`liqni Saqlash vazirligining o`quv yurtlar bo`lim boshlig`i- fan va o`quv yurtlari Bosh boshqarishmasi boshlig`ining o`rinbosari Gulnora Yusupaliyeva: O`zbekiston Respublikasi Qishloq xo`jaligi va Suv resurslari ta`lim muassasalari Bosh boshqarmasi boshlig`i Shakarboy Joniqulov; O`zbekistondagi Tempus va Erozmus Yevropa Ittifoqi dasturi ofisi koordinatori Aziza Abduraxmonova, shuningdek Piza Universtitetii professori Katerin Isaaks, Tempus loyihasi ekspertlari ishtirok etishdi.
Loyiha davlat sog`liqni saqlashni yana ham samarali tizimini yaratish jarayiniga jalb etish uchun oily o`quv yurtlariaro hamkorlikni, shuningdek xususiy korxonalar bilan davlat muassasalari o`rtasidagi yaqin aloqani ko`zda tutadi.
\r\nTadbirning umumiy vazifasi loyiha ishtirokchilari va qizquvchi tomonlarni bevosita birlashtirishga layyoqatli sog`liqni saqlash sohasi va uning barcha relevant sohalari uchun koordinatsiyalashgan axborot tuzilmalarini tuzishdan iborat bo`ladi: barcha darajada sog`liqni saqlash tizimi yana ham samatali faoliyat yuritishda sog`liqni saqlash uchun kadrlar tayyorlashni ta`minlash (texnikalar, ekspertlar, mutaxassislar va ilmiy xodimlar).

С 24 по 26 апреля 2014 года в Ташкентском педиатрическом медицинском институте, прошло второе пленарное заседание проекта ЕС ТЕМПУС UZHELTH посвященное вопросам совершенствования здравоохранения в Узбекистане, на которое были приглашены специалисты и эксперты в области системы здравоохранения, сельского хозяйства, экологии и ветеринарии из Италии, Бельгии, Португалии и Словакии.
\r\nКак отметили организаторы цель встречи – оказать содействие проводимым в Узбекистане преобразованиям по совершенствованию здравоохранения, улучшению уровня подготовки кадров, занятых в этом секторе, а также в таких сферах, как ветеринария и безопасность продуктов питания.
\r\nВ рамках конференции 25 апреля 2014 года, в 9:00 состоялось открытие проекта ЕС ТЕМПУС UZHELTH: «Структуры высшего образования для усиления изучения и обучения общественному здравоохранению в Республике Узбекистан».
\r\nОткрыл официальную церемонию проректор по учебной работе Ташкентского педиатрического медицинского института профессор Алишер Искандаров. В своем выступлении он отметил: «По инициативе Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова 2014-й объявлен годом здорового ребенка. В этой связи, будучи головным вузом по подготовке врачей общей практики и специалистов-педиатров, перед нами стоит важная и ответственная задача - дальнейшее углубление и расширение предложенной Президентом концепции «Здоровая мать – здоровый ребенок». Презентованный сегодня новый проект TEMPUS UZHELTH «Структуры высшего образования для усиления изучения и обучения общественному здравоохранению в Республике Узбекистан», очень своевременный, актуальный и полностью отвечает требованиям, стоящим в настоящее время перед здравоохранением страны. Он может выступить в качестве постоянно действующей платформы, где представители таких направлений, как сельское хозяйство, экология, ветеринария и медицина смогут напрямую обмениваться опытом и вместе решать возникающие проблемы непосредственно или косвенно влияющие на состояние здоровья населения Республики Узбекистан».
\r\nВ свою очередь, представитель делегации Европейского Союза (ЕС) в Узбекистане Доминик Воутерс рассказал о новых проектах Европейского Союза и подчеркнул, что TEMPUS UZHELTH является одним из 11 новых отобранных проектов Темпус, который окажется успешным и внесет большой вклад в модернизацию учебных программ вузов. В этой связи А. Искандаров отметил: «Наш институт будет рад предоставить свои административные и людские ресурсы для эффективного и результативного выполнения проекта».
На конференции также приняли участие представители различных министерств и ведомств. С приветственной речью на церемонии открытия выступили Руководитель сектора сотрудничества, делегации Европейского Союза в Узбекистане Доминик Воутерс; Представитель Министерства Высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Мухаббат Мирсолиева (Muhabbat Mirsolieva); Заместитель начальника Главного управления науки и учебных заведений – начальник отдела учебных заведений Министерства Здравоохранения Республики Узбекистан Гульнора Юсупалиева (Gulnora Yusupalieva); Начальник Главного управления образовательных учреждений Министерства Сельского хозяйства и Водных ресурсов Республики Узбекистан Шакарбой Жоникулов (Shakarboy Jonikulov); Координатор Офиса программ Европейского Союза Темпус и Эразмус в Узбекистане, Азиза Абдурахманова а так же профессор Пизанского Университета Катерин Исаакс, Эксперт проектов Темпус.
Проект предусматривает межвузовское сотрудничество, тесные связи между частными предприятиями и государственными учреждениями, которые вовлечены в процесс создания более эффективной системы государственного здравоохранения.
\r\nОбщая задача мероприятия заключалась в создании скоординированной информационной структуры для сектора здравоохранения и для всех его релевантных областей, способных непосредственно объединить участников проекта и заинтересованные стороны; обеспечить подготовку кадров для здравоохранения на всех уровнях (техников, экспертов, специалистов, научных работников), чтобы система здравоохранения функционировала более эффективно.