davomida o`tkazilgan amaliyot to`g`risida hisobot
( Edificio 1). Pfor.D.Peroni, hamda bosh bolalar endokrinolog-diabetolog Prof.G.Federico boshchilig`ida
Pediatriya bo`limi 10 dan ortiq ambulator xonalar bilan jihozlangan. Shu jumladan, allerogolog, kardiorevmatolog, nevrolog, onkogematolog, pulmonology va gastroentrolog, tireoid kassaliklari va bolalarda suyak metabolik kasalliklari ambulator xonalari mavjud. Shu bilan birga, bo`limda funksional diagnostika va laboratoriya xonalari o`z faoliyatini yuritadi. Shuni ta`kidlash lozimki, bo`lim qoshida kuzatuvga muhtoj kasallar uchun statsionar bo`lim mavjud bo`lib, ushbu bo`limda navbatchi shifokorlar kuzatuvda qoldirilgan bemorlarga kerakli yordamlarni ko`rsatadi.
Ilmiy tadqiqot bo`yicha faoliyat va stastistik ma`lumotlar
Amaliyot davomida “Zamonaviy insulin terapiyada bo`lgan, qandli diabet 1-tur bilan kasallangan bemor bolalarning hayot sifatini baholash” ilmiy tadqiqotiga oid faoliyat olib borildi.
Tadqiqotning asosiy maqsadi: 1- tur Qandli diabet bilan kassallangan bolalarda zamonaviy davolash usullari va bemorlarda qoniqarli metabolik nazoratga erishish uchun yangi texnologiyalardan foydalanish.
Tadqiqotda, bemor bolalarning hayot sifatini baholash uchun quyidagi so`rovnomadan foydalanildi: «Quality of life for youth» (DQOLY-SF © 2006: H. Hoey, H. M. McGee, T. C. Skinner and S. E. Skovlund) Questions about living with diabetes
Amaliyot davomida o`rtacha 100 ta bemor turli endokrin kasalliklar va shikoyatlar bilan murojat qildi hamda ro`yxatga olindi. Shulardan 50 tasi Qandli diabet 1- tur bilan kasallangan va turli tipdagi insulin terapiya olayotgan bemorlar.
Pompali insulinterapiyada bo`lgan bemorlar 5 ta asosiy guruhga bo`lindi:
1- guruh- pompasiz bemorlar
2-guruh – 1 yil davomida pompali insulinterapiyadan foydalanayotgan bemorlar
3-guruh – 2-3 yil davomida pompali insuliterapiyadan foydalanayotgan bemorlar
4-guruh – 4-5 yil davomida pompali insuliterapiya bilandan foydalanayotgan bemorlar
5-guruh - 5 yildan ko`proq vaqt davomida pompali insuliterapiyadan foydalanayotgan bemorlar
Bemor bolalarning hayot sifatini baholash bo`yicha o`tkazilgan so`rovnoma asosida quyidagi natijalar olindi:
Xulosa
Uch oy davomida o`tkazilgan so`rovlardan ma`lum bo`ldiki, Italiya aholisi orasida Qandli diabet 1-tur bilan kasallangan va pompali insulin terapiyadan foydalanayotgan bemor bolalarning hayot sifati, ko`p martali intensiv insulin terapiyadan foydalanayotgan bemorlarga qaraganda 30% qoniqarliroq bo`lib chiqdi. So`rovnoma asosida 1- chi guruh bemorlarning (pompasiz bemorlar) hayot sifati pastligi va jismoniy faoliyatlarining cheklanganligi aniqlandi. 2-chi guruh bemorlar (pompali insulinterapiyada 6 oydan 1 yilgacha foydalanayotgan bemorlar) hamda ularning ota-onalari ko`p xolatlarda diabet asoratlaridan tashvishlanayotganlarini ta`kidlab, ushbu asoratlar bemorning kelajakdagi rejalariga, ya`ni ta`lim olish sifatiga va oila qurishiga to`sqinlik qilishi mumkin deb hisoblaydilar. 3-chi guruh bemorlar (pompali insulinterapiyadan 2 yil dan ortiq vaqt davomida foydalanayotgan bemorlar) va ularning ota-onalari esa o`z farzandlarining ahvollarini namunali deb baholashadi. Shu bilan birga, bu guruh bemorlarning hayot sifati boshqa guruh bemorlardan 30% qoniqarliroq deb aniqlandi.
Diabetologiyada, yangi texnologiyalar bilan ishlash
Shuningdek, amaliyot davomida yangi texnologiyalar bilan tanishishga erishildi. Shu jumladan glyukometrlarning yangi avlodlari, pompalar va metabolik nazorat bilan bog'liq boshqa texnologiyalar. Shuni ta`kidlash lozimki, zamonaviy diabetologiya muammolaridan biri, bu davolash tizimini optimalshtitirish. Shu maqsadda kun davomida qondagi qand miqdorining tebranishlarining to'liq suratga olish zaur. Ushbu muamoni yechimi yangi texnologik vosita- uzluksiz glyukoza nazorat CGMS tizimini (Continuous Glyukoza Monitoring System) bilan hal qilinishi inkor etilmaydi. Bu vosita bemorda qand miqdorini uzliksiz (1-10 minut) davomida bir necha kun davomida o`lchab boradi va bir necha kun davomida glyukoza o'zgarish jadvalini yaratadi.
Vosita nomi:Continuous Glucose Monitoring System
Vosita nomi: Sensor augmented pump insulintherapy(Dexcome+Animas Vibe)
Ilmiy konferensiyalardagi ishtiroklar
Shuningdek, 9 mart 2017 yil Pisa shahrida bo`lib o`tgan diabetologlarning yillik anjumanida qatnashildi: «IL BAMBINO CON DIABETE GIOVANILE Quale tutela?» (Grand Hotel Duomo, S Maria 94, Pisa,).
So`zlovchilar:
1.Dottoressa Beartice Cauteruccio, psicologa Prezentasiya: Qandli diabetli bolalarning psixologik xususiyatlari.
2.Prof. Massimo Martelloni (Presidente COMLAS, Coordinatore ASL Toscana Nord-Ovest per la gesione medico legale dei sinistri,Dirretore U.OC Medicina Legale di Lucca.
3.Dott. Onofrio De Lucia, vice President della Commissione Medica Superior INPS.
4: Savol javob
Anjuman davomida qandli diabet 1 tur bilan kasallangan bolalarning ta`lim tarbiyachilari gipo- va giperglikemik holatlarda tez yordam kursata olishlari buyicha darslar olib borilishi kerakligi hamda yangi diabet maktablar ochilishi muammoli muhokama qilindi.
“Erasmus+” proekti asosida kongress
Shu bilan birga, Erasmus + 30 yilligiga bag`ishlangan kongressda qatnashildi. Ushbu kongressda bizlar Piza Universitetining O`zbekistonlik xalqaro talabalari sifatida qatnashdik.
Dasturda 33 mamlakatdan 4000 dan ziyod ta'lim muassasalari jalb qilingan. Ushbu dastur 1987 yilda tuzilgan bo`lib, 2,2 mingdan ortiq talabalar uning ishtirokchilariga aylanganligini ta`kidlash lozim.
Yevropaning ko`plab talabalari uchun “Erasmus + “ dasturida ishtirok etish va chet elda ta`lim olish, ilk bor ona yurtdan uzoqlashish deb aytishimiz mumkin. Natijada, "Erasmus tajribasi"ni bir madaniy hodisa sifatida ta`riflasak adashmaymiz. "Erasmus tajribasi" esa nafaqat chet elda ta`lim olish imkoniyatini, balki talabalarning ijtimoiy rivojlanishi uchun imkoniyatlarni yaratmoqda va qolaversa bu yosh avlod uchun chet ellik tengdoshlar bilan tajriba almashish hamdir.
Yevropa birlashmasining bosh direktori shuni ta`kidlab o`tdiki, Erasmus talabalari Yevropaning madaniy integrasiyasini mustahkamlashda hamda panevropallik - tenglikni yaratishda katta hissa qo`shmoqda.
Umumiy xulosalar.
Har bir yangi sayohat, bu inson hayoti uchun yangi tajriba va yangi imkoniyatlarni ochish davridir. Uch oy davomida Italiya mamlakatidagi “Mobility Program” dasturi doirasidagi hayotim men uchun aynan shu yangi tajribani va imkoniyalarni ifodalovchi omil bo`ldi deya olaman. Ushbu dastur ko`pgina jihatdan foydali bo`lib, ayniqsa ijtimoiy va akademik jihatdan mening shaxsiy va professional hayotimda muhim o`rin egalladi. Bu ulkan imkoniyatni men uchun tashkil etgan tashkilotchilar Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti, Piza Universiteti va Yevropa Xalqaro Uyushmasiga o`zimning chuqur minnatdorchiligimni bildiraman. Qolaversa, shuni ta`kidlash lozimki, Erasmus + loyihasi chet ellik talabalar uchun italiyan tilini o`rganish imkonini ham taqdim etdi. Bu tilni o`rganish, men uchun katta shon sharafdir, ze`ro bu nafaqat Italiyan til asoslarini o'rganish bo'yicha juda foydali bo'lib qolmay, balki ko'p madaniy yangiliklarni ochishga imkon yaratdi.

Стажировка в рамках проекта по Кредитной Мобильности в Пизанском Университете за период 20.02.2017-19.05 2017
Период стажировки:20.02.2017-19.05 2017 (375 часов)
Место стажировки: Ospidale S.Chiara(-Largon Medaglie doro,9) Pediatric Department ( Edificio 1).
Под руководством: Pfor.D.Peroni, а также главного детского эндокринолога-диабетолога Prof.G.Federico.
Отделении педиатрии оснащено более чем 10 комнатами для амбулаторного приема, включая аллергологический амбулаторий, кардиоревматология, неврология, онкогемотология, пульмонология, гастроэнторология,кабинет тироидной патологии, кабинет по костно-метаболическим проблемам у детей, а также кабинеты функцинальной и лабораторной диагностики. Также хотелось бы отметить, что при отделении Педиатрии имеется стационар для больных, нуждающихся в наблюдение дежурных врачей.
Работа по научной работе, статистические данные
В период стажировки было проведено изучение качества жизни пациентов, касающаяся научной работы на тему «Оценка качество жизни детей, находящихся на современных методах инсулинотерапии».
Основная цель работы была сосредоточена на методах лечения сахарного диабета 1 типа у детей с использованием новых технологий и достижении хорошего метаболического контроля детей с Сахарным диабетом 1-го типа.
Материалы и методы оценки качество жизни: Был использован опросник «Quality of life for youth» (DQOLY-SF © 2006: H. Hoey, H. M. McGee, T. C. Skinner and S. E. Skovlund) Questions about living with diabetes
За данный период стажировки в среднем было зарегистрировано 100 больных различными жалобами и эндокринными заболеваниями. Из них 50 это дети с Сахарным Диабетом 1 типа находящиеся на разных методах инсулинотерапии.
Пациенты, находящиеся на помповой инсулинотерапии были разделены на 5 основных групп:
1-я группа- пациенты без помповой инсулинотерапии
2-я группа - пациенты пользующиеся помповой инсулинотерапией в течение 1 года
3-я группа - пациенты пользующиеся помповой инсулинотерапией от 2- до 3х лет
4-группа - пациенты пользующиеся помповой инсулинотерапии 4-5 лет
5-группа - пациенты пользующиеся помповой инсулинотерапии > 5 лет
По результатам проведенного опросника по оценке качества жизни получены следующие результаты
Вывод:
В течение 3х месяцев по проведенному опросу больных по выше указанному опроснику было выявлено, что качество жизни среди детей в Италии, страдающие сахарным диабетом 1-го типа пользующимися помповой инсулинотерапии на 30% лучше по сравнению с многократной инсулинотерапией.
1-я группа больных (без помповая инсулинотерапия) - по опроснику было выявлено, что дети ограниченны в физической активности, т.е диабет снижает их качество жизни именно по этой причине.
2-я группа больных (находящиеся на помповой инсулинотерапии от 6 до 1 года)- родители детей и подростки часто озадачены будущими планами и осложнениями, которое могут повлиять на качество образования и семейной жизни.
3-я группа больных (пользующиеся помповой инсулинотерапией более 2 лет) - дети и подростки оценивают свое состояние как отличное несмотря на то что их родители озадачены диабетом. Тем не менее у этой группы больных качество жизни на 30% лучше по сравнению с другими группами больных.
Ознакомление с новыми технологиями в Диабетологии
Также, в период стажировки было проведено ознакомиление с новыми поколениями помп, глюкометров и другими технологиями касающиеся метаболического контроля:
Одной из задач современной диабетологии является получение полной картины колебаний сахара крови в течение суток с целью оптимизации проводимой терапии. Решить эту проблему призвана система постоянного мониторирования глюкозы CGMS (Continuous Glucose Monitoring System) — система продолжительного глюкозного мониторинга, представленная приборами, которые измеряют сахар крови через регулярные короткие промежутки времени (1–10 минут) в течение нескольких дней.При расшифровке данных врач и пациент получают графики изменения гликемии на протяжении нескольких суток
Названиеаппарата:Continuous Glucose Monitoring System
Названиеаппарата: Sensor augmented pump insulintherapy(Dexcome+Animas Vibe)
Участие в научной конференции
Далее, 9 марта 2017 года было принято участие в ежегодной конференции диабетологов города Пизы. «IL BAMBINOCON DIABETE GIOVANILE Quale tutela?» (Grand Hotel Duomo, S Maria 94, Pisa,).
Докладчики:
1.Dottoressa Beartice Cauteruccio, psicologa Презентация: Психологические аспекты Сахарного Диабета у детей.
2.Prof. Massimo Martelloni (Presidente COMLAS, Coordinatore ASL Toscana Nord-Ovest per la gesione medico legale dei sinistri,Dirretore U.OC Medicina Legale di Lucca.
3.Dott. Onofrio De Lucia, vice President della Commissione Medica Superior INPS.
4.Дискуссия: Вопросы и ответы
В ходе конференци, был поднят вопрос об обучении учителей школ по оказанию первой помощи при гипо- и гипергликемических состояниях у детей с СД1 типа.Также обсуждались вопросы об открытие новых проектов школ диабета, делая особый акцент на психологический аспект заболевания.
Участие в конгрессе в рамках Erasmus+
Кроме того, было принято участие в конгрессе посвященного 30-летию Erasmus+. В данной конгресс мы были представлены в качестве международных студентов Пизанского Университета из Узбекистана.
В рамках программы участвовали более 4 тысячи образовательных учреждений из 33 стран. С момента запуска программы в 1987 году её участниками стали более 2,2 млн студентов.
Для многих европейских студентов, участие в программе Эразмус + стало первой возможностью пожить и поучиться заграницей. Как следствие, «опыт Эразмус» известен как культурный феномен. «Опыт Эразмус» рассматривалась нами не только как возможность получить дополнительное образование, но и как возможность социального развития и налаживания связей со сверстниками из других стран.
Главный дирректор европейского союза подчеркнул, что бывшие студенты Эразмус укрепляют культурную интеграцию в Европе и помогают созданию паневропейской идентичности.
Общие выводы:
Каждое путешествие в новую страну - это новый опыт и открытие. Три месяца моей жизни в Италии в рамках программы Mobility Programe явились отражением этого самого опыта и открытий. Данная программа была полезна во многих отношениях, но наиболее важно с точки зрения социальных и академических аспектов, которая имеет большое влияние моего личного и профессионального развития. Это стало возможным благодаря организаторам этой программы, представленной Ташкентским Педиатрическим Медицинском Институтом, Университетом Пизы и Европейским союзом, которые заслуживают моей искренней благодарности и глубокого благоговения.
Кроме того, у меня был прекрасный шанс изучить итальянский язык и успешно пройти итоговый экзамен. Посещение этого курса было очень полезно не только с точки зрения изучения основ итальянского языка, но также и для знакомства с новыми людьми и развлечениями в мульти культурной среде.