davomida o`tkazilgan amaliyot to`g`risida hisobot
( Edificio 1). Pfor.D.Peroni, hamda bosh bolalar endokrinolog-diabetolog Prof.G.Federico boshchilig`ida
Pediatriya bo`limi 10 dan ortiq ambulator xonalar bilan jihozlangan. Shu jumladan, allerogolog, kardiorevmatolog, nevrolog, onkogematolog, pulmonology va gastroentrolog, tireoid kassaliklari va bolalarda suyak metabolik kasalliklari ambulator xonalari mavjud. Shu bilan birga, bo`limda funksional diagnostika va laboratoriya xonalari o`z faoliyatini yuritadi. Shuni ta`kidlash lozimki, bo`lim qoshida kuzatuvga muhtoj kasallar uchun statsionar bo`lim mavjud bo`lib, ushbu bo`limda navbatchi shifokorlar kuzatuvda qoldirilgan bemorlarga kerakli yordamlarni ko`rsatadi.
Ilmiy tadqiqot bo`yicha faoliyat va stastistik ma`lumotlar
Amaliyot davomida “Zamonaviy insulin terapiyada bo`lgan, qandli diabet 1-tur bilan kasallangan bemor bolalarning hayot sifatini baholash” ilmiy tadqiqotiga oid faoliyat olib borildi.
Tadqiqotning asosiy maqsadi: 1- tur Qandli diabet bilan kassallangan bolalarda zamonaviy davolash usullari va bemorlarda qoniqarli metabolik nazoratga erishish uchun yangi texnologiyalardan foydalanish.
Tadqiqotda, bemor bolalarning hayot sifatini baholash uchun quyidagi so`rovnomadan foydalanildi: «Quality of life for youth» (DQOLY-SF © 2006: H. Hoey, H. M. McGee, T. C. Skinner and S. E. Skovlund) Questions about living with diabetes
Amaliyot davomida o`rtacha 100 ta bemor turli endokrin kasalliklar va shikoyatlar bilan murojat qildi hamda ro`yxatga olindi. Shulardan 50 tasi Qandli diabet 1- tur bilan kasallangan va turli tipdagi insulin terapiya olayotgan bemorlar.
Pompali insulinterapiyada bo`lgan bemorlar 5 ta asosiy guruhga bo`lindi:
1- guruh- pompasiz bemorlar
2-guruh – 1 yil davomida pompali insulinterapiyadan foydalanayotgan bemorlar
3-guruh – 2-3 yil davomida pompali insuliterapiyadan foydalanayotgan bemorlar
4-guruh – 4-5 yil davomida pompali insuliterapiya bilandan foydalanayotgan bemorlar
5-guruh - 5 yildan ko`proq vaqt davomida pompali insuliterapiyadan foydalanayotgan bemorlar
Bemor bolalarning hayot sifatini baholash bo`yicha o`tkazilgan so`rovnoma asosida quyidagi natijalar olindi:
Xulosa
Uch oy davomida o`tkazilgan so`rovlardan ma`lum bo`ldiki, Italiya aholisi orasida Qandli diabet 1-tur bilan kasallangan va pompali insulin terapiyadan foydalanayotgan bemor bolalarning hayot sifati, ko`p martali intensiv insulin terapiyadan foydalanayotgan bemorlarga qaraganda 30% qoniqarliroq bo`lib chiqdi. So`rovnoma asosida 1- chi guruh bemorlarning (pompasiz bemorlar) hayot sifati pastligi va jismoniy faoliyatlarining cheklanganligi aniqlandi. 2-chi guruh bemorlar (pompali insulinterapiyada 6 oydan 1 yilgacha foydalanayotgan bemorlar) hamda ularning ota-onalari ko`p xolatlarda diabet asoratlaridan tashvishlanayotganlarini ta`kidlab, ushbu asoratlar bemorning kelajakdagi rejalariga, ya`ni ta`lim olish sifatiga va oila qurishiga to`sqinlik qilishi mumkin deb hisoblaydilar. 3-chi guruh bemorlar (pompali insulinterapiyadan 2 yil dan ortiq vaqt davomida foydalanayotgan bemorlar) va ularning ota-onalari esa o`z farzandlarining ahvollarini namunali deb baholashadi. Shu bilan birga, bu guruh bemorlarning hayot sifati boshqa guruh bemorlardan 30% qoniqarliroq deb aniqlandi.
Diabetologiyada, yangi texnologiyalar bilan ishlash
Shuningdek, amaliyot davomida yangi texnologiyalar bilan tanishishga erishildi. Shu jumladan glyukometrlarning yangi avlodlari, pompalar va metabolik nazorat bilan bog'liq boshqa texnologiyalar. Shuni ta`kidlash lozimki, zamonaviy diabetologiya muammolaridan biri, bu davolash tizimini optimalshtitirish. Shu maqsadda kun davomida qondagi qand miqdorining tebranishlarining to'liq suratga olish zaur. Ushbu muamoni yechimi yangi texnologik vosita- uzluksiz glyukoza nazorat CGMS tizimini (Continuous Glyukoza Monitoring System) bilan hal qilinishi inkor etilmaydi. Bu vosita bemorda qand miqdorini uzliksiz (1-10 minut) davomida bir necha kun davomida o`lchab boradi va bir necha kun davomida glyukoza o'zgarish jadvalini yaratadi.
Vosita nomi:Continuous Glucose Monitoring System
Vosita nomi: Sensor augmented pump insulintherapy(Dexcome+Animas Vibe)
Ilmiy konferensiyalardagi ishtiroklar
Shuningdek, 9 mart 2017 yil Pisa shahrida bo`lib o`tgan diabetologlarning yillik anjumanida qatnashildi: «IL BAMBINO CON DIABETE GIOVANILE Quale tutela?» (Grand Hotel Duomo, S Maria 94, Pisa,).
So`zlovchilar:
1.Dottoressa Beartice Cauteruccio, psicologa Prezentasiya: Qandli diabetli bolalarning psixologik xususiyatlari.
2.Prof. Massimo Martelloni (Presidente COMLAS, Coordinatore ASL Toscana Nord-Ovest per la gesione medico legale dei sinistri,Dirretore U.OC Medicina Legale di Lucca.
3.Dott. Onofrio De Lucia, vice President della Commissione Medica Superior INPS.
4: Savol javob
Anjuman davomida qandli diabet 1 tur bilan kasallangan bolalarning ta`lim tarbiyachilari gipo- va giperglikemik holatlarda tez yordam kursata olishlari buyicha darslar olib borilishi kerakligi hamda yangi diabet maktablar ochilishi muammoli muhokama qilindi.
“Erasmus+” proekti asosida kongress
Shu bilan birga, Erasmus + 30 yilligiga bag`ishlangan kongressda qatnashildi. Ushbu kongressda bizlar Piza Universitetining O`zbekistonlik xalqaro talabalari sifatida qatnashdik.
Dasturda 33 mamlakatdan 4000 dan ziyod ta'lim muassasalari jalb qilingan. Ushbu dastur 1987 yilda tuzilgan bo`lib, 2,2 mingdan ortiq talabalar uning ishtirokchilariga aylanganligini ta`kidlash lozim.
Yevropaning ko`plab talabalari uchun “Erasmus + “ dasturida ishtirok etish va chet elda ta`lim olish, ilk bor ona yurtdan uzoqlashish deb aytishimiz mumkin. Natijada, "Erasmus tajribasi"ni bir madaniy hodisa sifatida ta`riflasak adashmaymiz. "Erasmus tajribasi" esa nafaqat chet elda ta`lim olish imkoniyatini, balki talabalarning ijtimoiy rivojlanishi uchun imkoniyatlarni yaratmoqda va qolaversa bu yosh avlod uchun chet ellik tengdoshlar bilan tajriba almashish hamdir.
Yevropa birlashmasining bosh direktori shuni ta`kidlab o`tdiki, Erasmus talabalari Yevropaning madaniy integrasiyasini mustahkamlashda hamda panevropallik - tenglikni yaratishda katta hissa qo`shmoqda.
Umumiy xulosalar.
Har bir yangi sayohat, bu inson hayoti uchun yangi tajriba va yangi imkoniyatlarni ochish davridir. Uch oy davomida Italiya mamlakatidagi “Mobility Program” dasturi doirasidagi hayotim men uchun aynan shu yangi tajribani va imkoniyalarni ifodalovchi omil bo`ldi deya olaman. Ushbu dastur ko`pgina jihatdan foydali bo`lib, ayniqsa ijtimoiy va akademik jihatdan mening shaxsiy va professional hayotimda muhim o`rin egalladi. Bu ulkan imkoniyatni men uchun tashkil etgan tashkilotchilar Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti, Piza Universiteti va Yevropa Xalqaro Uyushmasiga o`zimning chuqur minnatdorchiligimni bildiraman. Qolaversa, shuni ta`kidlash lozimki, Erasmus + loyihasi chet ellik talabalar uchun italiyan tilini o`rganish imkonini ham taqdim etdi. Bu tilni o`rganish, men uchun katta shon sharafdir, ze`ro bu nafaqat Italiyan til asoslarini o'rganish bo'yicha juda foydali bo'lib qolmay, balki ko'p madaniy yangiliklarni ochishga imkon yaratdi.

for the period 20.02.2017-19.05 2017
Under supervision of Pfor.D.Peroni (Director of Pediatric clinic) and also the main pediatric endocrinologist-diabetologist Prof. G.Federico
In the clinic of pediatric there are more than 10 ambulatory rooms, including an allergological ,cardio-rheumatology, neurology, onco-hematology, pulmonology, gastroenterology, a thyroid pathology room, a cabinet for bone metabolic problems in children, and rooms for functional and laboratory diagnostics.
Research work
During the Mobility we conduct a questionnaire on quality of life of patients with Diabetes Mellitus 1 type using pump insulin therapy and without in order to collect research data concerning the scientific work on the topic "Assessment of the quality of life of children which on modern methods of insulin therapy."
The main aims of the work were focused on methods of threating type 1 diabetes in children using new technologies and achieving good metabolic control of children with type 1 diabetes.
The materials and methods of assessment the quality of life was questionnaire : «Quality of life for youth» (DQOLY-SF © 2006: H. Hoey, H. M. McGee, T. C. Skinner and S. E. Skovlund) Questions about living with diabetes
During 3 month observed approximately 100 patients and 50 of them with DM1 type and from them 12 using pump insulin therapy and 33 multiply injection of insulin. There is the results of questionnaire the quality of life of patients by using pump insulin therapy and multiply injection:
Patients using pump insulin therapy have been divided into 5 main groups:
1-group- patients without pump insulin therapy
2- group – patients using pump insulin therapy during 1 year
3-group – patients using pump insulin therapy during 2 -3 years
4-group- patients using pump insulin therapy during 4-5 years
5-group – patients using pump insulin therapy more than 5 years
Based on the results of the questionnaire on the evaluation of the quality of life, the following results were obtained
Conclusion:
During 3 month observed approximately 50 patients with DM1 type and 12 of them using pump insulin therapy and 33 multiply injection of insulin. To compare the results of questionnaire it was obviously that the quality of life of patients by using pump insulin therapy on 30% better than multiply injection.
1 group( without pump insulin therapy) has the problem with impact on activities
2group(using pump during 6 month-1 year) has problem with worries about diabet
3group(using pump more than 2 year) has high scores at the part of parents issue (they assess their condition good but parents worries about diabetes as well)
Introduced with new technologies in Diabetology
Also, during the Mobility it have been introduced with the new generations of pumps, glucometers and other technologies relating to metabolic control:
One of the tasks of modern Diabetology is to obtain a complete picture of fluctuations of blood sugar during the day. In order to optimize the therapy CGMS (Continuous Glucose Monitoring System), a system of continuous glucose monitoring, represented as a instruments that measure blood sugar regularly with short intervals (1-10 minutes) for several days and it can help to solve this problem.
Continuous Glucose Monitoring System
Sensor augmented pump insulintherapy(Dexcome+Animas Vibe)
Participation in the scientific conference
Further, on March 9, 2017, took part in the annual conference of diabetologists of the city of Pisa. «IL BAMBINOCON DIABETE GIOVANILE Quale tutela?» (Grand Hotel Duomo, S Maria 94, Pisa,).
Speakers:
1.Dottoressa Beartice Cauteruccio, psicologa Presentation: Psychological aspects of Diabetes Mellitus type 1 in children.
2.Prof. Massimo Martelloni (Presidente COMLAS, Coordinatore ASL Toscana Nord-Ovest per la gesione medico legale dei sinistri,Dirretore U.OC Medicina Legale di Lucca.
3.Dott. Onofrio De Lucia, vice President della Commissione Medica Superior INPS.
4.Discussion
During the conference, there was discussed questions about the training of primary school teachers in providing hypo- and hyperglycemic conditions in children with type 1 diabetes. Also, about the opening of new diabetes school projects.
Participation at the Congress in the framework of Erasmus +
In addition, it was attended in the congress dedicated to the 30th anniversary of Erasmus +. In this Congress we were represented as international students of the University of Pisa from Uzbekistan.
The program involved more than 4 thousand educational institutions from 33 countries. Since the program began in 1987, more than 2.2 million students have become its participants.
For many European students, participation in the Erasmus + program was the first opportunity to live and learn in abroad. As a consequence, the "Erasmus experience" is known as a cultural phenomenon. "The experience of Erasmus" was considered by us not only as an opportunity to receive additional education, but also as an opportunity for social development and establishing communication with peers from other countries.
The main director of the European Union emphisized that the students of Erasmus are strengthening cultural integration in Europe and helping to create a Pan-European identity.
Overall conclusion:
Every journey into the new life is a new experience and discovery. A three months of my life in Italy as a part of EU Mobility Program was a celebration of that very experience and discovery. Given program was useful in many ways, but most importantly in terms of social and academic aspects which has a great impact of my personal and professional development. That was possible thank to the organizers of this program represented by Tashkent Pediatric Medical Institute, Pisa University and European Union that deserve my wholehearted gratitude and profound reverence
Furthermore, I had a wonderful chance to take free lessons of Italian and have successfully completed the beginners course. Attending this course was very useful not only in terms of learning the basics of Italian language, but also meet with new people and indulge into multicultural environment.