"Erasmus + haftaligi 14-18 May 2018”
Tashkilotchilar: Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi, Milliy Erasmus idorasi, Toshkent to`qimachilik va yengil sanoat institute.
“Erasmus + haftaligi” doirasida 16.05.2018 Toshkent to`qimachilik va yengil sanoat institutida “Erasmus + Workshop” bo`lib o`tdi.
Bo`lib o`tgan “Workshop”da quyidagi masalalar ko'rib chiqildi:
-Erasmus + mobilligi mobaynida respublikaning oliy ta'lim muassasalari qatnashchilari tomonidan olingan bilim va tajribalar bilan almashish,
- O'zbekistondagi oliy o'quv yurtlari uchun Yevropa universitetlari bilan hamkorlik qilish uchun barcha mavjud imkoniyatlar haqida batafsil ma'lumot berildi.
-Ma'lumotni qanday topish, hujjatlar to'plash tartibi va arizalarni topshirish bo'yicha tavsiyalar berish.
Qudratxon Bahodirov ("NEO eksperti") Erasmus + dasturi haqida "Erasmus + imkoniyatlari haqida" ma'ruzani taqdim etdi.
Shuni ham ta'kidlashni istardimki, bu tadbir no an'anaviy "World Cafe" uslubida bo`lib o`tdi, bu erda ishtirokchilar o'zlarini qiziqtirgan savollar bilan erkin va bevosita savollar berishdi, har bir stol ustasi o'z tajribalari bilan almashishdi.
Ushbu stollarning tematik mavzulari quyidagilarni tashkil etdi:
-Erasmus + ICM dasturida malakani oshirish imkoniyati Moderator: Gulshoda Karilbaeva (NEO menejeri)
-Erasmus Mundus loyihasi bilan bog'liq hujjatlar tayyorlashning asosiy jihatlari Moderator Donohon Kasymova (NEO ma'muri)
- Xalqaro kredit mexanizmi doirasida SWOT tahlili Moderator Elnara Ismailova, Ozoda Azimova (Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti magistranlari)
-OTMning xalqaro bo'linmasining o`rni, Xalqaro kredit mobilligi doirasida TTY-SI loyihalarni ishlab chiqish. Moderator Jahongir G'ofurov (ICM koordinatori), TTEYSI
- O'zbekistonda oliy ta'limdagi milliy ekspert guruhlarining faoliyati va vazifalari. Moderator Baxtibay Paluanov. (HERE mutaxassisi).
World café yakunlariga ko`ra , har bir ishtirokchi shaxsan analiz qilish va Evropa hamkorlari bilan aloqalarni o'rnatish bo'yicha ilg'or tajribalarni tahlil qilish imkoniyati yaratilishi bilan tanishdi, Erasmus + loyihalari doirasida Mariya Sklodowska Kyuri (MSCA), Erasmus Mundus qo'shma magistrlik dasturlari, Erasmus + yoshlar uchun individual mobillik imkoniyatlari haqida ma'lumot berildi.

Место проведение: Ташкентский институт текстильной и легкой промышленности
Организаторы: Министерство высшего и среднего специального образования (МВССО), Национальный офис Erasmus+, Ташкентский институт текстильной и легкой промышленности
В рамках «Недели Erasmus +» 16.05.2018 в Ташкентском институте текстильной и легкой промышленности прошел Erasmus + workshop.
В данном «Workshop» е обсуждались такие вопросы как:
- Обмен знаниями и опытом, приобретёнными участниками из вузов республики в период мобильности Erasmus+;
-Проинформировать о том, как найти информацию, процедурах сбора документов и рекомендации по сдаче заявок.
С докладом «О возможностях Erasmus+» Кудратхон Бахадыров (эксперт NEO) разъяснила участникам о программе Erasmus+.
Также хотелось бы отметить, что данное мероприятии проходило не в традиционном стиле «World Cafe» где участники свободно и непосредственно задавали интересующиеся им вопросы, где модераторы каждого стола делились своим опытом.
Тематические темы данных столов:
-Возможности повышения квалификации в рамках программы Erasmus + ICM.Модератор Гулшода Карилбаева ( менеджер NEO)
-Основные аспекты подготовка документов касающихся в рамках проекта Erasmus mundus.Модератор Донохон Касымова.(NEO администратор)
-Анализ SWOT по в рамках международной кредитной мобильности.Модератор Эльнара Исмаилова, Озода Азимова (Резиденты магистратуры Ташкентского Педиатрического Медицинского Института)
-Роль международного отдела ОТМ, разработка проектов в рамках TTYеSI в рамках международной кредитной мобильности. Модератор Жахонгир Гафуров (координатор ICM), TTYeSI
-В Узбекистане деятельность и задачи национальных групп экспертов высших учебных заведений. Модератор Бахтибай Палуанов. (HERE эксперт.)
По итогам World cafe каждый из участников имел возможность проанализировать передового опыта в организации мобильности и установления контактов с европейскими партнерами также информирован о возможностях индивидуальной мобильности в рамках проектов Erasmus+, Мария Склодовская Кюри (MSCA), Эразмус Мундус Совместные Магистерские Программы, Erasmus+ для молодежи.