Asomov Muzaffar Ilhomjon o’g’lining Piza Universitetidagi “Kardiologiya” mutaxassisligi bo’yicha 11.04. dan 10.07. 2018 y mobility dasturi bo’yicha Xulosa hisoboti
Pisa shahridagi birinchi hafta mobaynida Piza Universitetining Xalqaro hamkorlik, ta'lim va mobillik bo'yicha dasturning ofisida Laura Burgisano (KA107Credit mobillik dasturi koordinatori) bilan uchrashdim, va zarur hujjatlarni imzoladim.
13.04. Pisa universiteti Anatomiya fakultetida professor Gianfranco Natale (tibbiy loyihalar koordinatori) bilan tanishdim. Professor Piza universiteti anatomiya kafedrasining tarixi bilan tanishtirdi, mashhur universitet talabalarining asarlarini namoyish etdi, anatomiya muzeyi bilan tanishtirdi va ekskursiya uyushtirdi.
13.04. Professor Fabio Galetta (klinik va eksperimental tibbiyot bo'limining boshlig'i, sport tibbiyoti bo'limi boshlig'i) professor Ferdinando Franzoni (klinik va eksperimental tibbiyot departamenti boshlig'i) bilan uchrashdim. Piza shahrida Santa Chiara kasalxonasi tuzilmasi bilan tanishdim, ilmiy ishlarni va ilmiy tadqiqot ishlarini amalga oshirish rejalarini muhokama qildim.
Dr. Veronique Santini (ambulatoriya bo'limi shifokori) bemorlarni ambulatoriya poliklinikasida, brachiocefalik tomirlarning ultratovush texnikasi bilan tanishtirdi.
2-haftadan boshlab, har kuni ertalab soat 9:00 da Santa Chiara shifoxonasida ish koordinatorim Prof. Ferdinando Franzoni bilan uchrashuv bilan boshlandi. Har kuni men Santa-Chiari shifoxonalaridagi quyidagi shifokorlar bilan birgalikda tadqiqotlarni olib boradigan mavzuda bemorlarni tadqiq qildim: Professor F.Galetta (Klinik va eksperimental tibbiyot markazi, sport tibbiyoti bo'limi boshlig'i) E.Cerri ( Open Access Cardiology bo'limi shifokori), V.Santini (tomirlarni ultratovush tekshiruvi shifokori), R.Banducci (Stress EKG bo'limi shifokori), A.Petrocchi (yurak ultratovush tekshiruvi bo'limining doktori), doktor J.Fusi (biologiya fanlari doktori). Har kuni ambulatoriya bo'limi, diagnostika, kardiologiya va Yadro bo'limi bemorlarini tekshirdim. Tadqiqot ishlari uchun ma'lumotlar to'plardim,tahlil qiliardim va xorijy adabiyotda mavzuyimga oid qo'lyozmalarni taxlil qilish bilan shug'ullanardim.
20.04. Dr. Jonathan Fusi bilan birgalikda Universitetdagi Sport markazida 3 volonterda kardiopulmonar moslashuv mexanizmini baholash uchun test sinovlari o'tkazildi. J.Fusi tomonidan ishlab chiqilgan dastlabki dasturga ko'ra, dam olish vaqti bilan 9 mashg'ulot uchun jismoniy faoliyat uchun baholandi. Mashg'ulotlar warm up, bench press, lifting dumbbells, pull ups, stretching kabi mashqlardan iborat edi.
12.05. Firenza shahrida "Una nuova strategiya miratta alla riduzione degli eventi cardiovascolari: l'inibizione della proproteina convertasi Subtillisina / Kexina Tipo 9 (PCSK9)" mavzusiga bag'ishlangan Italiya kardiologlar kongressida ishtirok etdim va butun Italiyadan kelgan kardiologlar tomonidan taqdim etilgan dokladlarni tingladim.
31.05. Soat 11:00 da Erasmus + KA 107 o'quvchilarining yig'ilishi bo'lib o'tdi, unda barcha xalqaro talabalar bilan uchrashdim. Biz bu yerda Piza universitetida olib borayotgan ilmiy ish va o'qish haqida tajriba almashdik.
19.06. Men "Carotid artery stenosis" mavzusiga bag'ishlangan Prof. Antonio Rizzaninga va Varshava Universitetining Professori dr. Tomasz Mazurek "Interventional treatment in Cardiology" mavzusiga oid seminarda qatnashdim. Ushbu seminarda biz karotid arteriya stenozi va yurak amaliyotida invaziv davolash usullari bilan bog'liq bo'lgan muammolarni tahlil qildik. Ikkala professor o'zlarining tajribalari bilan o'zaro fikr almashdilar.
20.06. Dr. E.Cerri bilan birgalikda tibbiyotimiz uchun yangi yo'nalish bo'lgan Yadro tibbiyoti bo'limida bemorlarni tekshirish boshlandi: 1. 51 yoshli bemor. 2. Bemor 68 yoshda. 3. Bemor 60 yoshda. 4. Bemor 53 yoshda. Barcha bemorlarga dastlabki EKG olindi, qon bosimi va yurak urishi o'lchandi. Keyin bemorlar statsionar velosipedda jismoniy mashq qildilar. Jismoniy faollikning eng yuqori nuqtasida bemorlarga izotop Technetium vena ichiga yuvorildi. Qon bosimi, puls va EKG tekshirildi. Bemorlarga yogurt va suv berildi. 40 daqiqadan so'ng bemorlar PET bilan tekshirildi.
26.06. Men "Insufficiensa mitralica" muammosiga bag'ishlangan professor Umberto Conti seminarida ishtirok. Ushbu seminarda professor mitral yetishmovchilikni erta tashxislash va jarrohlik usullarini qo'llashdagi muammolarni bayon etdi.

Summary report of Asomov Muzaffar Ilhomjon o'g'li on mobility program internship at the University of Pisa on the specialty "Cardiology" from 11.04 to 10.07.2018y.
In the first week of stay in the Pisa city, met with Laura Burgisano (coordinator of the KA107Credit mobility program) at the office of the International Programs for Cooperation, Education and Mobility Unit, discussed a plan for further action at the University of Pisa and signed the necessary documents.
13.04. I met Professor Gianfranco Natale (coordinator of medical projects) at the Faculty of Anatomy of the University of Pisa. Professor acquainted with the history of the Department of Anatomy of the University of Pisa, showed the works of famous university students, showed the museum of anatomy and conducted an excursion.
13.04. I met with my manager Prof. Ferdinando Franzoni (Vice head of Department of Clinical and Experimental Medicine), with Professor Fabio Galetta (Head of Department of Clinical and Experimental Medicine, Sports Medicine Unit). I got acquainted with the structure of the hospital of Santa Chiara in the city of Pisa, discussed scientific activities and plans for the implementation of research work.
Dr. Veronique Santini (a doctor in the outpatient department) introduced the work with patients in the outpatient clinic, the technique and technique of ultrasound of brachiocephalic vessels.
Starting from the 2nd week, every morning at 9:00 am the working day in the hospital of Santa Chiara started with a meeting with the coordinator Prof. Ferdinando Franzoni. Every day I examined patients on the topic of my research work together with various doctors from the Santa Chiari hospital departments, such as: Prof. F.Galetta (Head of Clinical and Experimental Medicine, Sports Medicine Unit) E.Cerri (doctor in the department of Open Access Cardiology), Dr. V.Santini (doctor in outpatient department of ultrasound of vessels), Dr.S. R.Banducci (doctor in the department of Stress ECG), Dr. A.Petrocchi (doctor in the department of ultrasound of the heart), Dr. J.Fusi (doctor of biology).
Every day I examined patients in outpatient department, diagnostics, Cardiology, and the Nuclear Department. Collected data for my research work, was engaged in the analysis of literature.
20.04. Together with Dr. Jonathan Fusi was at the University Center of Sports for a test to assess the cardiopulmonary adaptation mechanism in 3 volunteers. According to the early developed program Dr. J.Fusi investigated were evaluated for physical activity for 9 exercises with rest periods. Exercises consisted of warm up, bench press, lifting dumbbells, pull ups, stretching.
12.05. I took part in the Congress of Cardiologists of Italy, devoted to the topic "Una nuova strategia miratta alla riduzione degli eventi cardiovascolari: l'inibizione della proproteina convertasi Subtillisina / Kexina Tipo 9 (PCSK9)" in Firenza, in which famous cardiologists from all over Italy presented reports .
31.05. At 11:00 a meeting of Erasmus + KA 107 students was held, where I met with all international students, where we exchanged experience, impressions about our stay and experience of working and studying at the University of Pisa.
19.06. I took part at the Dr.Antonio Rizza seminar on the topic "Carotid Artery Stenosis" and the professor of the Warsaw University Dr. Tomasz Mazurek "Interventional Treatment in Cardiology". At this seminar, we analyzed the problems associated with stenosis of the carotid artery and invasive methods of treatment in cardiac practice. Both professors shared their experience from their practice.
20.06. Together with Dr. E.Cerri started examining patients in the Nuclear medicine department, which is a new direction for our medicine: 1. The patient is 51 years old. 2. The patient is 68 years old. 3. The patient is 60 years old. 4. The patient is 53 years old. All patients were removed the initial ECG, blood pressure and pulse were measured. Then the patient performed physical exercise on the stationary bike. At the peak of physical activity, the patients were injected with the isotope Technetium. Blood pressure, pulse and ECG were monitored. The patients were given yogurt and water. After 40 minutes, the patients were tested by PET.
26.06. I was at the seminar of Professor Umberto Conti devoted to the problem of "Insufficiensa mitralica". At this seminar, the professor outlined the problems of early diagnosis and methods of surgical treatment of mitral insufficiency.
09.07. I met with the head of Prof. Ferdinando Franzoni. We discussed the work done together, outlined plans for further work on our research work, and I was offered a further continuation of cooperation on the topic of my research work at the University of Pisa.