Yakuniy konferensiyasi bo’lib o’tdi
Konferensiya Sannio universiteti vakili, loyihaning EI tomonidan koordinatori – Paskal Deponte, va ToshPTI vakili, loyihaning O’zbekiston tomonidan milliy koordinatori – Igor Vihrov raisligida o’tkazildi. Konferensiyada “Tibbiyotda kompyuter tizimlari” laboratoriyasi faoliyatiga, loyiha natijalariga va kelgusi rejalarga, tibbiy reabilitatsiya sohasida innovatsion metodikalar yordamida vrach va tibbiy xodimlarni tayyorlash uchun yuqori texnologiyalarni qo’llash dasturini amalga oshirishga, tibbiyotga innovatsion texnologiyalarni joriy etishga oid masalalar muhokama qilindi.
Tomonlar o’rtasida muvaffaqiyatli tarzda turli xil loyihalar, shu jumladan 2019-2020 yillarda o’qituvchi va talabalar almashinuvi bo’yicha, bir qancha kelishuvlar tuzildi. Kelajakda ushbu hamkorlikni yanada kengaytirish va tibbiy reabilitatsiya sohasida innovatsion texnologiyalarni joriy etish bo'yicha yangi loyihalar ustida ishlash, shuningdek Sorbonna universiteti bilan hamkorlikni kuchaytirish rejalashtirildi. Eslatib o’tamiz, O’zbekistonda ilk bor ushbu yo’nalishdagi yutuqlar amalga tadbiq etilmoqda, va loyiha natijalari reabilitatsiyada texnologiyalarning qo’llanilishi sohasida fan va amaliyot rivojiga o’z hissasini qo’shadi deb umid qilamiz.

The Final Conference of Erasmus+ CBHE Technology in Rehabilitation (TechReh)
The Final Conference of the Erasmus+ project TechReh was held on December 5th of 2018 in TashPMI. Representatives of Sannio university (Italy), Sorbonna university (France), Vilnius university (Lithuania), the Republican specialized scientific and practical medical center of therapy and rehabilitation, Tashkent university of information technologies and Tashkent pediatric medical institute took part in the conference.
Chairmans of the conference were the Sannio university representative, EU coordinator - Pasquale Deponte and the TPMI representative, national coordinator – Igor Vikhrov. The participants discussed the matters about activity of the “Computer systems in medicine” laboratory, results of the project and further targets, realization of the program of using advanced technologies in personal trainings of doctors and medical workers in the medical rehabilitation field, implementation of innovative technologies into medicine.
Partners successfully concluded several contracts on different projects, including the program of students and teachers exchange in 2019-2020. It’s planned to expand the partnership and work at new innovative projects and their implementation to the medical rehabilitation, amplifying the partnership with the Sorbonna university. These innovative achievements in the medical rehabilitation are practically realized in Uzbekistan for the first time. We hope the project’s results contribute to the practical and scientific development in the medical rehabilitation field.