2016 yil 05-09 iyul kunlari Erasmus+ TechReh reabilitatsiyada texnologiyalar loyiha yuzasidan Innovatsiya markazi xodimlari Italiyaning Sannio Universeteti taklifiga asosan xizmat safarini amalga oshirdilar. Xizmat safarning asosiy maqsadi Evropa Ittifoqining Erasmus+ dasturini Capacity Building in Higher Education loyihasi yuzasidan birinchi uchrashuv bo’lib o’tdi. Uchrashuvda TechReh loyihasining barcha hamkorlari Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti va uning Nukus filiali, Toshkent Axborot Texnologiyali Universiteti va uning Qarshi filiali, Oliy va o’rta maxsus vazirligining Elektron ta’limni rivojlantirish markazi, Respublika Terapiya va Reabilitatsiya ilmiy markazi xodimlari qatnashdilar. Evropa hamkorlar tomonidan Italiyaning Sannio Universiteti (grand oluvchi va loyiha muvofiqlashtiruvchi), Litvaning Vilnyusa, Bolgariyaning Plodiva, Fransiyaning Mariya Kyuri universitetlari shuningdek ikki noakademik hamkorlar – Portugaliyaning Plux innovatsiya korxonasi va Evropa Ittifoqining Terapiya va Reabilitatsiya Gollandiyadan bosh boshqarmasi vakillari qatnashdilar.
Birinchi uchrashuv doirasida barcha hamkorlar o’zlarining tashkilotlarini va loyihadagi o’rni haqida rasmiy tanishtiruv tadbiri bo’lib o’tdi. Italiyalik loyiha muvofiqlashtiruvchilar loyihaning o’zini ma’lumotlari yangilangan holda va kutilayotgan natijalar haqida qayta taqdimot o’tkazdilar. Shuningdek evropalik muvofiqlashtiruvchilar loyihani boshqarish va uning moliyaviy menejmentini va budjet sxemasini taqdim etdilar. Navbatdagi ikki kun davomida batafsil taqdimotni va ma’lumotlarni ishchi loyihalarning loyiha yetakchilari taqdim etdilar. Bu taqdimotlardan so’ng loyihalar amalga oshirish va ularni maqsad vazifalari yuzasidam qizg’in muhokama va savol javoblar bo’ldi.
Umuman olganda loyihaning vazifa maqsadini amalga oshirish ma’sulyati, shu bilan birga barcha kutilayotgan, rejalashtirilgan natijalar o’zbek va evropalik hamkorlar bilan o’zaro haqqoniy va samarali ajratib olindi. Rejalashtirilgan 8 ta loyihadan 4 ta loyiha o’zbek hamkorlariga va 4 ta loyiha evropalik hamkorlariga biriktirildi. Shunindek, qatnashuvchilar ishchi loyihalarni amalga oshirish va natija olish ma’sulyati loyiha egasiga belgilangan bo’lsa ham hamkorlar bilan keng hamkorlikda amalga oshirish maqsadga muvofiqligini ta’kidladilar.
Uchrashuvni muhim tomonlaridan biri loyiha yuzasidan konsorsium qaroriga kelingani yani loyiha 2 yil oldin yozilgan va kengi yillarda o’zgarishlarni hisobga olinmagani loyihaga ta’sir ko’rsatishi oldini olish maqsadida ayrim o’zgarishlar kiritilishi talabi ko’zda tutildi. Shu bilan birga Evropa xa’yatiga uchrashuv qatnashuvchilar tomonidan ishlab chiqilgan konsorsium qo’shimcha o’zgartirishlar bandlari jamlanmasi ko’rsatilgan rasmiy xat tayyorlandi.
Loyiha yuzasidan uchrashuv barcha qatnashuvchilarda sohaviy qiziqishlari asosida ikki tomonlama hamkorlikni yo’lga qo’yildi va bu esa loyihani amalga oshirishda qo’shimcha samara va O’zbekiston OTM qo’shimcha qulay imkoniyatlar beradi.
Asosiy mavzu sifatida O’zbekiston OTMga laboratoriya qurilmalari tanlovi muhokama qilindi. Shu asosda loyiha qatnashchilari laboratoriya qurilmalarni tanlab olish maqsadida xalqori tanlov konkursini o’tkazish uchun ekspertlar tayinlandi.
Umuman olganda uchrashuvda o’zbekiston vakillari o’zlarining muassasalarini yuqori darajada tanishtirdilar va o’zlarining yangi texnologiyalar sohasi va reabiliatatsiya sohasida ekspertizalarni ko’rsatdilar. Loyihaning konsorsiumi keying ishchi uchrashuvni O’zbekistonning ikki hamkorlari Respublika Terapiya va Reabilitatsiya ilmiy markazi va ToshPTI Nukus filialida o’tkazishga rozilik berdilar.

Отчет о первой встрече в рамках проекта Erasmus+ TechReh (Технология в Реабилитации) в университете Саннио, Беневенто, Италия 06-08 июля 2016 года
В период с 05-09 июля 2016 года по приглашению Университета Саннио состоялась командировка сотрудников Инновационного Центра ТашПМИ в Италию по проекту Erasmus+ TechReh – Технология в Реабилитации. Основной целью поездки было проведение первой встречи по проекту Capacity Building in Higher Education программы Erasmus+ Комиссии Европейского Союза. На встрече приняли участие все партнёры проекта TechReh – Ташкентский Педиатрический Медицинский Институт и его филиал в Нукусе, Ташкентский Университет Информационных Технологий и его филиал в Карши, Центр развития электронного образования при МВССО и Республиканский Научный Центр Терапии и Реабилитации. Со стороны Европейских партнеров приняли участие Университеты Саннио (грантхолдер и координатор проекта) из Италии, Вильнюса из Литвы, Пловдива из Болгарии и Марии и Кюри из Франции, а также два неакадемических партнера - инновационная компания Plux из Португалии и Европейская Ассоциация Терапии и Реабилитации с головного офиса из Голландии.
В рамках первой встречи состоялось официальное представление и знакомство всех партнеров проекта, где каждый партнер представил свою организацию и озвучил свою роль в проекте. Координаторы проекта из Италии подробно презентовали непосредственно сам проект и еще раз обновили информацию по ожидаемым результатам. Также европейские координаторы представили схему управления проектом, его финансовый менеджмент и бюджет. В течение последующих двух дней подробные презентацию и информацию уже представляли так называемые лидеры рабочих проектов проекта. После этих презентаций всегда были оживленные дискуссии и вопросы с ответами по особенностям реализации поставленных целей и задач.
В целом, ответственность по реализации целей и задач проекта, а также по достижению всех запланированных результатов была справедливо и эффективно разделена между узбекскими и европейскими партнерами. Так из запланированных 8 рабочих проектов по проекту 4 были закреплены за узбекскими партнерами и 4 за европейскими. Тем не менее, участники еще раз подтвердили, что реализация рабочих пакетов должна осуществляться в тесном сотрудничестве, даже если ответственность за достижение результатов проекта лежит на одном из партнеров.
Важным аспектом встречи стало решение консорциума проекта по некоторым изменениям в проекте, который был написан 2 года назад и не учитывал изменения последних лет, которые могли бы повлиять на проект. В этой связи, консорциум подготовил официальное письмо в Еврокомиссию, где содержится весь перечень дополнений и изменений, разработанных участниками данной встречи.
Помимо работы над проектом, все участники встречи имели возможность наладить двухсторонне сотрудничество в сфере своих интересов, что возможно с большой вероятностью создаст дополнительные положительные эффекты для проекта и для узбекских вузов.
Особенно интенсивно было обсуждение выбора лабораторного оборудования для вузов Узбекистана. В связи с чем участники проекта выбрали экспертов для проведения международного тендера по отбору оборудования для лаборатории по реабилитации.
В целом, узбекские партнеры весьма достойно представили свои организации и показали свою экспертизу как в новых технологиях, а так и в отношении реабилитации. Консорциум проекта согласился на проведение следующей очередной рабочей встречи в Узбекистане на базе двух партнеров – РНПЦПРТ и Нукусского филиала ТашПМИ.