TEMPUS UZHELTH loyihasi bo’yicha birinchi hamkorlik yig’ilishida ishtirok etish xaqida 2014 yil 12-18 fevral. (Piza , Italiya)
“Oliy ta’lim strukturasida , O’zbekiston Respublikasi sog’liqni saqlash tizimida ta’lim va o’qitishni amalga oshirishda ularni roli” TEMPUS UZHELTH loyihasi doirasida taklif qilingan hamkorlik yig’ilish asosida tashkilotchilar tomonidan hamda Toshkent Pediatriya tibbiyot instituti ruxsati bilan 2014 yil 11 dan 13 fevralgacha Pizada bo’ldik . ( Havo yo’llari: Turkiya avia yo’li. Qarorgoh joyi Amal fitanal Hotel). (taklifnoma va ruxsatnoma ilova qilinadi). Uchrashuv Piza universiteti yetakchi rol o’ynovchi Yevropa Universitetlari Konsorstiumi tomonidan tashkil qilindi. Hamkorlik uchrashuvga O’zbekiston Respublikasi, Italiya, Belgiya, Portugaliya, Slavakiyalik sog’liqni saqlash, qishloq xo’jaligi, ekologiya va veterinariya sohalari tizimidagi mutaxassis va ekspertlar ishtirok etishdi ( 5 mamlakatdan 30 kishiga yaqin).
Uchrashuvni tashkil etishda yaqindan yordam bergan TEMPUS milliy ofisiga o’zimizni chin yurakdan minnatdorchiligimizni bildiramiz. Uchrashuvni tayyorlash va hamkorlik uchrashuvga taalluqli barcha tashkiliy jihatlar o’z vaqtida hisobga olindi hamda hal qilindi.
Hamkorlik uchrashuv tashkilotchilari tomonidan zarur malumotlar va aynan bir xil malumotlar, shuningdek sog’liqni saqlash , qishloq xo’jaligi, veterinariya va ekologiya bo’yicha italyancha tizim bilan qiyoslangan hamda dastlabki tahlil natijalari o’z vaqtida taqdim etildi.
Hamkorlik uchrashuvni tashkil etish uchun O’zbekiston va Italiya sog’liqni saqlash, qishloq xo’jaligi , veterinariya va ekologiya tizimidagi holatni qiyosiy tahlilini tayyorlash va faol qatnashish imkonini berdi. Shuningdek, ToshPTI loyiha kamandasi hamkorlar o’rtasidagi muxokama uchun TEMPUS UZHELTH ni rasmiy shartnoma loyihasi namunasini taklif etdi, bu esa tashkilotchilar tomonidan ijobiy qabul qilindi.
Asosiy ishni boshlanishi oldidan barcha ishtirokchilarga o’zlarini va OO’Yu larini tanishtirish uchun imkoniyat berildi. Shunga ko’ra ToshPTI loyiha komandasi institut haqida taqdimot tayyorladi hamda loyiha rasmiy vebsaytida taqdimot malumotlarini joylashtirish uchun tashkilotchilarga taqdim etildi. Shu jumladan Yevropalik xamkorlar tyuning ( Tuning ) va uning uslubiyati bo’yicha materiallarni taqdim etdilar. Taqdimotchilar “Tyuning” uslubiyatidan to’g’ri va mos ravishda foydalanish zarurligini yana bir bor qayd etdilar, shuningdek undan qanday to’g’ri foydalanish misollarini taqdim etdilar.
Hamkorlik uchrashuvni ikkinchi kunida Yevropa ittifoqini ayrim mamlakatlari va O’zbekiston Respublikasi jamoatchilik sog’liqni saqlashni qiyosiy taxlili bo’yicha muzokaralar tashkil etildi. Shundan so’ng ishtirokchilarga, aynan ENDOCAS kompyuter texnologiyasidan foydalanish bilan jarroxlik markaziga tashrif buyurish imkoniyati berildi. TEMPUS UZHELTH loyihasi vakillarini ENDOCAS, markazi raxbari professor jarrox Mauro Ferrari kutib oldi va markazni faoliyati hamda yutuqlari taqdimotini o’tkazdi.
Virtual voqealardan foydalanib kompyuter texnologiyalari yordamida hirurgik aralashmalar stimulyastiyasini injener komplekslari namoyon etadi. Etiborga molik jihati shundaki markaz xodimlari jamoasining nafaqat shifokor va olimlardan, balki biotibbiyot muxandislari va kompyuter texnologiyalari bo’yicha mutaxassislardan iborat .Bu esa kelajakda bir-biriga yaqin fanlar uyg’unlashuvi ekanligidan dalolat beradi. Ushbu markazga ENDOCAS asoschisi va bir vaqtning o’zida ARPA hayriya jamg’armasi va professor Franko Moska (Franco Mosca) bilan uchrashuv tashkil etildi. Dastlabki natijalardan kelib chiqqan holda ToshPTI mutaxassislari ishtirokida kelgusi hamkorlik imkoniyatini va professor hamda talabalar, shuningdek kompyuter texnologiyalardan foydalanilgan yangi avlod jarrohligi sohasida olimlar almashinuvi masalalari muhokama etildi.
Uchrashuvda quydagi yo’nalishlar bo’yicha ish olib borildi:
1. Sog’liqni saqlash
2. Qishloq xo’jaligi (shu jumladan veterinariya)
3. Atrof muhit (shu jumladan ekologiya)
ToshPTI delegatsiyasi “Sog’liqni saqlash” sektoriga kiritilganligi sababli, keyingi muzokaralar mazkur sektor doirasida olib borildi. Uch kun davomida O’zbekiston, Portugaliya, Belgiya va Itoliyaning barcha tibbiyot OO’Yu vakillari umumiy amaliyot shifokorlari (GP) va mutaxassisi (MD) vakillari masalalari muhokama etiladi. Natijada vakillar ruhiyati tuzildi, shuningdek muhimlilik darajasiga ko’ra tabaqalaniladi. Umumiiy amaliyot shifokor (GP) uchun 30 vakolat va mutaxassis shifokor uchun 30 vakoloti belgilab olishga doir qaror qabul qilindi.
Ishlab chiqilgan vakolatlar ro’yxati asosida sog’liqni saqlash tizimida o’quv dasturlarni tayyorlash va sektorial kvalifikatsion ramkalar ishlab chiqish bo’yicha kelgusida ishlar olib borildi.
Shuningdek, Piza universiteti professor-o’qituvchilari tarkibi vakillari bilan qator uchrashuvlar bo’lib o’tdi . Bu uchrashuvlarda Italiya tibbiyot ta’limi, tibbiyot sohasidagi ilmiy tadqiqotlar, telemeditsina markazi va anatomiya muzeyi namoyish etildi.
Qator uchrashuv va muhokamalar ishchi dasturga vedjabs loyiha menejment va uning boshqaruviga bag’ishlandi. ToshPTI tibbiyot sohasi bo’yicha mas’ul OO’Yu etib tayinlandi, shuningdek loyiha xamkorlari tomonidan Toshkentda loyiha ochilishini tashkil etish bo’yicha qaror qabul qilindi. Dastlabki muhokamalar bo’yicha loyiha ochilishi mumkin bo’lgan OO’Yu sifatida ToshPTI belgilab olindi. Ochilish marosimini o’tkazish sanasi 2014 yil 24-28 aprelga belgilandi. Bundan tashqari ToshPTI delegatsiyasi institut haqida loyihaning Yevropalik hamkorlari uchun tarqatma materiallari kalendar, buklet tayyorladi.
ToshPTI rektori topshirig’iga muvofiq, loyihaning YH hamkor OO’Yu bilan hamkorlik qilish haqida Memorandum tayyorlandi va mazkur loyiha mas’ul shaxslariga imzolash uchun topshirildi. Piza universiteti (Italiya) bilan hamkorlik to’g’risidagi Memorandum ushbu universitet rektori professor Massimo M. Augello (Massimo M Augello), t.f.n. Rakel Lukas (Raquel Lugas) ga, Kent universiteti (Belgiya) bilan xamkorlik to’g’risidagi Memorandum professor Dirk Eyvants (Dirk Avants) ga topshirildi, bu esa ToshPTI ning ushbu OO’Yu bilan nafaqat loyiha doirasida, balki loyiha doirasidan tashqarida, ham hamkorligini kengaytiradi.

Отчет об участии на первом рабочем заседании проекта ТЕМПУС UZHELTH, 12-18 февраля 2014 г. (Пиза, Италия)
На основании приглашения на рабочее заседание в рамках проекта ТЕМПУС UZHELTH «Структура высшего образования и их роль в совершенствовании обучения и преподавания здравоохранения в Республике Узбекистан» со стороны организаторов и согласно разрешению Ташкентского педиатрического медицинского института с 11 по 19 февраля 2014 г. провели в Пизе, Италия. (Воздушные линии: Турецкие авиалинии. Место резиденции Amalfitana Hotel) (приглашение и разрешение прилагаются).
Рабочая встреча была организована со стороны Консорциума Европейских университетов при ведущей роли Университета Пизы (Pisa University). На Рабочей встрече принимали участие специалисты и эксперты в области системы здравоохранения, сельского хозяйства, экологии и ветеринарии из Республики Узбекистан, Италии, Бельгии, Португалии и Словакии (около 30 человек из 5 стран).
Выражаем нашу искреннюю благодарность за организационную поддержку национальному офису ТЕМПУС. Все организационные моменты касательно подготовки к рабочей встрече и визовые вопросы были своевременно учтены и решены.
Со стороны организаторов рабочей встречи были заблаговременно предоставлены все необходимые информационные и аналитические материалы, а также результаты предварительного анализа и сравнения итальянской системы здравоохранения, сельского хозяйства, ветеринарии и экологии.
Для организации рабочей встречи была инициирована дискуссия на тему подготовки сравнительного анализа состояния систем здравоохранения, сельского хозяйства, ветеринарии и экологии Узбекистана и Италии, а также ряд других вопросов касательно проекта. Это позволило участникам из ТашПМИ заранее подготовиться и принять активное участие в дискуссии. А также проектная команда ТашПМИ предложила образец официального лого проекта ТЕМПУС UZHELTH для обсуждения среди партнеров, что было позитивно принято организаторами.
Перед началом основной работы всем участникам была предоставлена возможность представить себя и свой ВУЗ, для чего проектной командой ТашПМИ была подготовлена презентация об институте и передана организаторам для размещения данной презентации на официальном вебсайте проекта. В том числе и Европейские партнеры предоставили материалы по тюнингу (Tuning) и его методологии. Презентаторы отметили еще раз важность правильного и соответствующего использования методологии «Тюнинг», а также представили примеры как его правильно использовать.
Во второй день рабочей встречи была организована дискуссия по сравнительному анализу Общественного здравоохранения некоторых стран Европейского Союза и Республики Узбекистан. После чего участникам была предоставлена возможность посетить Университетскую клинику, а именно Центр Хирургии с использованием компьютерных технологий ENDOCAS (Center for computer assisted surgery). Делегацию проекта ТЕМПУС UZHELTH встретил руководитель центра ENDOCAS профессор хирургии Мауро Феррари (Mauro Ferrari) который презентовал деятельность и достижения Центра. Были представлены инженерные комплексы симуляции хирургических вмешательств при помощи компьютерных технологий с использованием виртуальной реальности. Особенно привлекло внимание то, что команда сотрудников центра состоит не только из врачей и ученых, но также из инженеров по биомедицине и специалистов в области компьютерных технологий, что говорит о том, что будущее за смежными науками и дисциплинами. В данном центре была организована встреча с основателем ENDOCAS профессором Франко Моска (Franco Mosca), который одновременно является президентом благотворительного фонда ARPA. Исходя из предварительных результатов были обсуждены вопросы возможностей будущего сотрудничества и обмена профессорами и студентами с участием специалистов из ТашПМИ, а также учеными в сфере хирургии нового поколения, с использованием компьютерных технологий.
Работа на встрече в основном велась по следующим направлениям:
1. Здравоохранение
2. Сельское хозяйство (включая ветеринарию)
3. Окружающая среда (включая экологию)
В связи с тем, что делегация от ТашПМИ была включена в сектор «Здравоохранение», дальнейшая работа велась в рамках данного сектора. В течении трех дней представители всех медицинских ВУЗов из Узбекистана, Португалии, Бельгии и Италии обсуждали вопросы компетенций врача общей практики (GP) и специалиста (MD). В результате был разработан список компетенций, которые также были проранжированы согласно их важности. Было принято решение обозначить всего 30 компетенций для врача общей практики (GP) и 30 компетенций для врача специалиста. На основании разработанных списков компетенций будет вестись дальнейшая работа по тюнингу учебных программ в системе здравоохранения и разработке секторальных квалификационных рамок.
Также состоялся ряд встреч с представителями профессорско-преподавательского состава Университета Пизы, где были представлены медицинское образовании Италии, научные исследования в области медицины, центры телемедицины и анатомический музей.
Особенно запомнилась встреча с представителями системы здравоохранения Тосканской области Италии. В городе Флоренция региональный руководитель здравоохранения Андрея Лето (Andrea Leto) презентовал общую систему здравоохранения Италии, ее финансирование и управление.
Ряд встреч и обсуждений был посвящен менеджменту проекта и его управлению согласно рабочим пакетам. ТашПМИ был назначен ответственным ВУЗом за область медицины, также партнеры проекта приняли решение организовать открытие проекта в Ташкенте, где одним из возможных ВУЗов предварительно был определен ТашПМИ. Дата проведения открытия намечена на 24-28 апреля 2014г.
Помимо всего прочего делегация от ТашПМИ приготовила раздаточные материалы об институте для европейских партнеров проекта (календари, буклеты). По поручению ректора ТашПМИ были подготовлены Меморандумы о сотрудничестве с ВУЗами партнерами проекта из ЕС и переданы для подписания контактным лицам данного проекта. Меморандум о сотрудничестве с Университетом Пизы (Италия) был передан ректору профессору Массимо М.Аугелло (Massimo M.Augello), с Университетом Порто (Португалия) к.м.н. Ракель Лукас (Raquel Lucas), с Кентским Университетом (Бельгия) профессору Дирк Эйвонтс (Dirk Avonts) что позволит расширить сотрудничество ТашПМИ с данными ВУЗами не только в рамках проекта, но и за его пределами.