loyihasi ikkinchi plenar yig’ilishi
O’zbekiston vakillari Alisher Shodmonov,Kamoliddin Salohiddinov (Andijon davlat tibbiyot instituti, Andijon) Alisher Shodmonov, Kamoliddin Salokhiddinov (Andijan State Medical Institute); Gavhar Jarinakasinova, Maqsud Toirov (Buxoro davlat tibbiyot instituti, (Buxoro) Gaukhar Jarilkasinova, Maksud Tairov (Bukhara State Medical Institute); Xilola Yusupova, Mexriniso Raxmatova (Buxoro Davlat universiteti, Buxoro) Hilola Yusupova, Mehriniso Rakhmatova (Bukhara State University); Baxitbay Ishchi uchrashuv tashkilotchi tomonidan avvaldan barcha zarur informatsion va analitik materiallar, shuningdek TEMPUS UZHELTH jamoasining Italiyaning Piza shahrida (2014 yil, 11-19 fevral) bo’lib o’tgan uchrashuvi natijalari taqdim etildi. Asosiy ish boshlanishidan oldin 24 aprel kuni loyiha ishtirokchilariga o’zini va o’zlarining oliy ta’lim muassasalarining imkoniyati berildi. ToshPTI rektori, professor B.T.Daminov institut haqida tayyorlagan “O’tmishdagi, hozirgi, kelajakdagi” deb nomlangan prezentatsiyani namoyish qildi va shundan so’ng ToshPTIning klinik bo’linmalari bilan tanishtirdi.
Keyingi bosqich Pizadagi uchrashuv yakunlari va ushbu uchrashuv formatini ishlab chiqishga qaratilgan ishchi uchrashuvdan iborat bo’ldi.Shuningdek ishchi uchrashuv doirasida keyingi tadbirlarni amaliy tashkil qilish va 2014 yil aprel oyida ishlab chiqarilgan barcha hamkorlarga tarqatilgan foydalanuvchilar qo’llanmasiga muvofiq loyiha kalendari tuzib chiqildi. Muhokama va tuzatishlar kiritish bo’lib o’tdi, hamkorlik borasida yangi shartnomalar tasdiqlandi. 25 aprel sanasida Toshkent pediatriya tibbiyot institutida TEMPUS UZHELTH loyihasining “O’zbekiston Respublikasida jamoat salomatligini o’rganish va o’qishini kuchaytirish uchun oliy ta’lim tuzilmalari” mavzusidagi TEMPUS UZHELTH loyihasining ochilishi bo’lib o’tdi.
Tadbirlarning umumiy vazifasi sog’liqni saqlash senteri va unga yondosh bo’lgan barcha sohalar uchun muvofiqlashtirilgan informatsion tuzilmani tuzish loyiha ishtirokchilarini va qiziqqan tomonlarni bevosita birlashtirish bo’lib, sog’liqni saqlashning barcha darajalarida (texniklar, ekspertlar mutaxassislar, ilmiy hodimlar) kadrlar tayyorlashni ta’minlash maqsadida birlashtirishdan iborat bo’lib, pirovard yakunda sog’liqni saqlash tizimi yanada samarali ishlashiga zamin yaratildi. Ochilish marosimida O’zbekiston Respublikasi, Italiya, Belgiya, Portugaliya va Slovaniyadan tashrif buyurgan sog’liqni saqlash, qishloq xo’jaligi, ekologiya va veterinariya tizimida faoliyat olib borayotgan mutaxassislar va ekspertlar ishtirok etishdi, ochilish marosimida nutqi bilan so’zga chiqishdi: Yevropa ittifoqqi delegatsiyasining O`zbekistondagi xamkorlik sektori boshlig’i Dominik Vouters; O`zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim Vazirligi vakili Muxabbat Mirsalieva (Muhabbat Mirsolieva);
O’zbekiston Respublikasi Sog`liqni saqlash Vazirligi fan va o`quv yurtlari Bosh boshqarmasi boshlig`i muovini, o’quv yurtlari bo`limi boshlig`i Gulnora Yusupaliyeva (Gulnora Yusupaliyeva);
-O`zbekiston Respublika qishloq xo`jaligi va Suv resurslari Vazirligi o`quv yurtlari Bosh boshqarmasi boshlig`i Shakarboy Joniqulov (Shakarboy Jonikulov);
-Yevropa Ittifoqi tempus va Erozmus dasturlarining Offis koordinatori Aziza Abduraxmonova
-Nizom Universiteti professori, tempus loyixasi eksperti Katerin Issaanelar chiqish qilishdi.
Rasmiy marosimni ToshPTI o`quv ishlari prorektori, professor Alisher Iskandarov ochib berdi. Ular o`z chiqishlarida quyidagilarga urg`u berib o`tdilar. 2014 yil Prezidentimiz tashabbuslari bilan yurtimizda “Sog`lom bola” yili deb e’lon qilingan. Shu bois umumiy amaliy shifokorlari va pediatr mutaxassislarni tayyorlash bo`yicha bosh oliy o`quv yurti hisoblanamiz. Bizning oldimizda Prezidentimiz ilgari surgan “Sog`lom ona-sog`lom bola” konsepsiyasini yanada chuqurlashtirish va kengaytirishdek o`ta zarur va ma’suliyatli vazifa turibdi. Bugun namoyish qilingan TEMPUS UZHELTHning mavzudagi yangi loyihasi juda zamonaviy, dolzarb bo`lib, mamlakatimiz sog`liqni saqlash tizimi oldiga kunda qo`yilgan talabga to`liq javob beradi.
Bunda qishloq xo`jaligi, ekologiya, veterinariya va tibbiyot kabi soha vakillari O`zbekiston Respublikasi aholisi salomatligi holatiga bevosita ta’sir ko`rsatuvchi yuzaga kelgan muammolarni birgalikda ochishda va tajriba almashishda ushbu loyiha doimiy faoliyat yurituvchi platforimga sifatida ishtirok etishi mumkin.
O’z navbatida Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining O’zbekistondagi vakili Dominik Vouters so’zga chiqib,Yevropa Ittifoqining yangi loyihalari haqida gapirib o’tdi va TEMPUS UZHELTH loyihasi Tempusning tanlab olingan 11 ta loyihalaridan biri ekanligini,oliy o’quv yurtlari o’quv dasturini modernizatsiya qilishga bu loyiha katta hissa qo’shishini alohida ta’kidlab o’tdi.Shu munosabat bilan A.Iskandarov ‘’Ushbu loyihaning samarali va yaxshi natijalar bilan bajarilishida oliygohimiz o’zining ma’muriy va insonlar resurslarini taqdim etganidan mamnun” deb ta’kidlab o’tdi.
Rasmiy ochilish marosimi tamom bo’lgach,SAGS ning ishchi sessiyasi o’z ishini boshladi.Bunga sog’liqni saqlash,qishloq xo’jaligi va ekologiya sohalarinig tor mutaxassisliklariga tegishli bo’lgan muhim savollar o’z yechimini topdi.
Shundan so’ng qatnashchilar Toshkent Tibbiyot Akademiyasiga tashrif buyuradilar.TEMPUS UZHELTH loyihasi delegatsiyasini TTA xalqaro aloqalar bo’limi boshlig’i O’tkir Mamatquliyev kutib oldi va TTA faoliyati va qonunlari bilan tanishtirib o’tdi.
Stomatalogiya fakultetining o’quv xonalari,ma’ruza zallari va stomatalogiya bo’yicha ko’rgazmali maketlar namoyish qilindi.Kun yarimida TEMPUS UZHELTH loyihasining barcha a’zolari ishtirokida loyiha ochilishiga bag’ishlangan tantanali kecha tashkil qilindi.
Uchinchi kuni (2014 yil,26-aprelda) turli sohalarga tegishli bo’lgan muhim savollar yakunibo’yicha o’zaro muloqot tashkil qilindi.Ishchi uchrashuv natijalarini jamlash va SAGning hisobotini tayyorlash o’tkazildi.Yakuniy plenar yig’ilishida barcha uchta guruh qatnashchilari yig’ilishib,SAG hisobotini o’qishdi.
Shuningdek loyiha ishtirokchilari Toshkent davlat agrar universtitetining (TashDAU) professor-o’qituvchilar tarkibi vakillari bilan ham uchrashuv o’tkazishdi.Seminar qatnashchilarini TashDAU rektori,professor Botir Sulaymonov kutib oldi.Ushbu uchrashuv davomida loyiha jamoasi TashDAUning bo’linmalari,tajriba-tekshiruv xo’jaligi bilan tanishdi.Qishloq xo’jaligimahsulotlari blokida urug’ni tayyorlash texnologiyasi namoyishini shohidi bo’lishdi.TashDAU Xalqaro aloqalar bo’limi boshlig’I Sanjar Odilov oliygoh tuzilmasini,xalqaro tashkilotlar bilan aloqa va bu borada erishgan yutuqlarni loyiha qatnashchilariga namoyish qildi.Ishchi dastur o’z yakuniga yetgan,mehmonlar Toshkent shahrining tarixiy va madaniy obidalariga tashrif buyurishdi.

of the Second Plenary Session of the UZHELTH TEMPUS project,
From the 24th to 26th of April 2014 the second plenary session of the project TEMPUS UZHELTH took place in Tashkent. It was attended by the European partners and partners from Uzbekistan as well.
The European partners: Katherine Isaacs, Francesco Fornai, Laura Burgisano (University of Pisa, Italy), Jose Enrique Diaz de Barros Pinto (University of Porto, Portugal), Norbert Lucas, Peter Massani (Slovak Agricultural University in Mitra , Slovakia Mitra ).
Uzbekistan was represented by Alisher Shadmanov , Kamoliddin Salahiddinov (Andijan State Medical Institute , Tashkent ) Alisher Shadmanov, Kamoliddin Salakhiddinov, (Andijan State Medical Institute); Gavhar Zharikasinova , Maqsood Tairov ( Bukhara State Medical Institute , Bukhara ) GaukharJarilkasinova, Maksud Tairov (Bukhara State Medical Institute); Khilola Yusupov Mehriniso Rakhmatova (Bukhara State University , Bukhara ) Hilola Yusupova, Mehriniso Rakhmatova (Bukhara State University); Bahitbay Paulanov Rustam Eshniyazov (Karakalpakstan State University, Nukus ) Bakhitbay Palyanov, Rustam Eshniyazov (Karakalpak State University); Rahmatullah Ruzikulov , Shaukat Hasanov (Samarkand Agricultural Institute , Samarkand ) Rakhmatulla Ruzikulov, Rustam Eshniyazov (Samarkand Agricultural Institute); Sadullo La Paz , Zafar Aminov (Samarkand State Medical Institute , Samarkand ) Sadulla Lapasov, Zafar Aminov (Samarkand State Medical Institute); Abduaziz Abduvasikov , Sanjar Adilov ( Tashkent State Agrarian University , Tashkent ) Abduaziz Abduvasikov, Sanjar Adilov (Tashkent State Agrarian University); Dilfuza Madreimova , Kuanishbay Aitbaev ( Tashkent State Agrarian University in Nukus branch ) Dilfuza Madreyimova, Kuuanishbay Aytbaev (Tashkent State Agrarian University Nukus); Alisher Mahkamov , Utkirbek Matkuliev ( Tashkent Medical Academy , Tashkent ) Alisher Makhkamov, Utkirbek Matkuliev (Tashkent Medical Academy); Nazif Agzamova , Sherzod Ashirbayev , collecting Nurhodzhaev , Dano Egamberdieva , Guzal Mammadov ( Tashkent Pediatric Medical Institute , Tashkent ) Nazifa Agzamova, Sherzod Ashirbaev, Sobir Nurkhodjaev, Dano Egamberdieva, Guzalya Mamedova (Tashkent Pediatric Medical Institute).
The Program of the plenary session is attached.
The organizers of the meeting were previously provided with all the necessary tools for the information and analysis due to the results of the meeting of the TEMPUS UZHELTH project team which was held in Pisa, Italy (February 11-19, 2014).
At the beginning of the meeting of the 24th of April all the project participants had the opportunity to present themselves and their university. TashPMI rector, professor BT Daminov showed the presentation about the institute "Past, Present and Future of TPMI", then the participants visited the clinical departments TashPMI .
The next step was the working meeting with the resuming the results of Pisa meeting and the new template was proposed by the partners. It was also compiled the practical organization of the following WP activities and the project calendar. The new partnership agreement was approved.
On April 25, at the Tashkent Pediatric Medical Institute it was held the opening ceremony of the TEMPUS Project UZHELTH: Enhancing Public Health Learning and Teaching in Higher Education Institutions of the Republic of Uzbekistan.
The overall objective of the event was to create a coordinated structure for the health sector and for all its relevant areas which could integrate directly the project participants and stakeholders to provide training courses of the health care system at all the levels (technicians, experts, professionals, researchers) for the further upgrading of the educational system. The opening ceremony was attended by the specialists and the experts in the field of healthcare, agriculture, ecology and veterinary medicine of the Republic of Uzbekistan, Italy, Belgium, Portugal and Slovakia.
The following meeting participants had the intervention with the welcoming speech:
• Dominique Wouters the Chief of the cooperation Department of the European Union delegation in Uzbekistan;
• Muhabbat Mirsolieva – the Representative of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan;
• Gulnora Yusupalieva – the Deputy Head of Science and Educational Institutions - the Head of educational institutions of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan;
• Shakarboy Jonikulov - the Chief of the educational institutions of the Ministry of Agriculture and Water Resources of the Republic of Uzbekistan;
• Aziza Abdurahmanova - the Coordinator of the Office of European Union programs Tempus and Erasmus in Uzbekistan;
• Katherine Isaacs Professor of the University of Pisa, Expert of Tempus projects.
Professor Alisher Iskandarov - the vice-rector of the Tashkent Pediatric Medical Institute opened an official ceremony. In his speech he said: «On the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan I.A.Karimov, 2014 is declared as the year of healthy child. In this context, being the leading institution for the preparation of general practitioners and pediatricians, our institute has a great task presented by the government to be resolved. Particularly, the further deepening and expansion of the motto proposed by the President "Healthy mother - healthy child" I very much hope that the Tempus UZHELTH project, will be even more successful and will make a great contribution to the upgrading of curricula and the creation of a permanent platform where the specialists of the related fields such as agriculture, ecology, veterinary medicine could share the experience and solve problems which directly or indirectly could have the impact to the health of the Uzbek population".
In turn, the representative of the Delegation of the European Union (EU) in Uzbekistan Dominique Wouters spoke about the new projects of the European Union, and stressed that TEMPUS UZHELTH is one of the 11 newly selected Tempus projects that will be successful and will contribute to the modernization of the university curriculum. In this regard, A. Iskandarov said: "Our institute is happy to provide its administrative and human resources for the effective and efficient implementation of the project."
After the official opening ceremony the SAGS working session was launched to complete the issue of core competencies imposed narrow specialists in various subject areas of health, agriculture and the environment. After that, participants visited the Tashkent Medical Academy (TMA). The delegation of TEMPUS UZHELTH Project met the head of the international department of TMA Utkir Matkuliev who presented the activities and achievements of TMA. To the guests there were presented the dental faculty classrooms, lecture halls and hall with visual layouts on dentistry. At the end of the day it was organized the dinner dedicated to the opening of the project, it was attended by all members of the TEMPUS UZHELTH project.
On the third day of the meeting (26 April 2014) it was held the discussion to finalize the issue of core competencies in various fields which summarized the results of the meeting, and then the report SAG was listened. At the final plenary session all the participants of all the three groups read their reports.
It was held the meeting with the representatives of all the faculties of the Tashkent State Agrarian University (TashSAU); the project participants met the Rector Professor TashSAU - Botir Sulaimonov. During this meeting, 30 TSAU facilities were introduced to the project team: the Processing technology of Agricultural products unit; the Information resource center of the TSAU; the Research experimental farm of TSAU.
After completion of the work program on April 27, the guests visited the historical and cultural places of the city of Tashkent.