loyihasi ikkinchi plenar yig’ilishi
O’zbekiston vakillari Alisher Shodmonov,Kamoliddin Salohiddinov (Andijon davlat tibbiyot instituti, Andijon) Alisher Shodmonov, Kamoliddin Salokhiddinov (Andijan State Medical Institute); Gavhar Jarinakasinova, Maqsud Toirov (Buxoro davlat tibbiyot instituti, (Buxoro) Gaukhar Jarilkasinova, Maksud Tairov (Bukhara State Medical Institute); Xilola Yusupova, Mexriniso Raxmatova (Buxoro Davlat universiteti, Buxoro) Hilola Yusupova, Mehriniso Rakhmatova (Bukhara State University); Baxitbay Ishchi uchrashuv tashkilotchi tomonidan avvaldan barcha zarur informatsion va analitik materiallar, shuningdek TEMPUS UZHELTH jamoasining Italiyaning Piza shahrida (2014 yil, 11-19 fevral) bo’lib o’tgan uchrashuvi natijalari taqdim etildi. Asosiy ish boshlanishidan oldin 24 aprel kuni loyiha ishtirokchilariga o’zini va o’zlarining oliy ta’lim muassasalarining imkoniyati berildi. ToshPTI rektori, professor B.T.Daminov institut haqida tayyorlagan “O’tmishdagi, hozirgi, kelajakdagi” deb nomlangan prezentatsiyani namoyish qildi va shundan so’ng ToshPTIning klinik bo’linmalari bilan tanishtirdi.
Keyingi bosqich Pizadagi uchrashuv yakunlari va ushbu uchrashuv formatini ishlab chiqishga qaratilgan ishchi uchrashuvdan iborat bo’ldi.Shuningdek ishchi uchrashuv doirasida keyingi tadbirlarni amaliy tashkil qilish va 2014 yil aprel oyida ishlab chiqarilgan barcha hamkorlarga tarqatilgan foydalanuvchilar qo’llanmasiga muvofiq loyiha kalendari tuzib chiqildi. Muhokama va tuzatishlar kiritish bo’lib o’tdi, hamkorlik borasida yangi shartnomalar tasdiqlandi. 25 aprel sanasida Toshkent pediatriya tibbiyot institutida TEMPUS UZHELTH loyihasining “O’zbekiston Respublikasida jamoat salomatligini o’rganish va o’qishini kuchaytirish uchun oliy ta’lim tuzilmalari” mavzusidagi TEMPUS UZHELTH loyihasining ochilishi bo’lib o’tdi.
Tadbirlarning umumiy vazifasi sog’liqni saqlash senteri va unga yondosh bo’lgan barcha sohalar uchun muvofiqlashtirilgan informatsion tuzilmani tuzish loyiha ishtirokchilarini va qiziqqan tomonlarni bevosita birlashtirish bo’lib, sog’liqni saqlashning barcha darajalarida (texniklar, ekspertlar mutaxassislar, ilmiy hodimlar) kadrlar tayyorlashni ta’minlash maqsadida birlashtirishdan iborat bo’lib, pirovard yakunda sog’liqni saqlash tizimi yanada samarali ishlashiga zamin yaratildi. Ochilish marosimida O’zbekiston Respublikasi, Italiya, Belgiya, Portugaliya va Slovaniyadan tashrif buyurgan sog’liqni saqlash, qishloq xo’jaligi, ekologiya va veterinariya tizimida faoliyat olib borayotgan mutaxassislar va ekspertlar ishtirok etishdi, ochilish marosimida nutqi bilan so’zga chiqishdi: Yevropa ittifoqqi delegatsiyasining O`zbekistondagi xamkorlik sektori boshlig’i Dominik Vouters; O`zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim Vazirligi vakili Muxabbat Mirsalieva (Muhabbat Mirsolieva);
O’zbekiston Respublikasi Sog`liqni saqlash Vazirligi fan va o`quv yurtlari Bosh boshqarmasi boshlig`i muovini, o’quv yurtlari bo`limi boshlig`i Gulnora Yusupaliyeva (Gulnora Yusupaliyeva);
-O`zbekiston Respublika qishloq xo`jaligi va Suv resurslari Vazirligi o`quv yurtlari Bosh boshqarmasi boshlig`i Shakarboy Joniqulov (Shakarboy Jonikulov);
-Yevropa Ittifoqi tempus va Erozmus dasturlarining Offis koordinatori Aziza Abduraxmonova
-Nizom Universiteti professori, tempus loyixasi eksperti Katerin Issaanelar chiqish qilishdi.
Rasmiy marosimni ToshPTI o`quv ishlari prorektori, professor Alisher Iskandarov ochib berdi. Ular o`z chiqishlarida quyidagilarga urg`u berib o`tdilar. 2014 yil Prezidentimiz tashabbuslari bilan yurtimizda “Sog`lom bola” yili deb e’lon qilingan. Shu bois umumiy amaliy shifokorlari va pediatr mutaxassislarni tayyorlash bo`yicha bosh oliy o`quv yurti hisoblanamiz. Bizning oldimizda Prezidentimiz ilgari surgan “Sog`lom ona-sog`lom bola” konsepsiyasini yanada chuqurlashtirish va kengaytirishdek o`ta zarur va ma’suliyatli vazifa turibdi. Bugun namoyish qilingan TEMPUS UZHELTHning mavzudagi yangi loyihasi juda zamonaviy, dolzarb bo`lib, mamlakatimiz sog`liqni saqlash tizimi oldiga kunda qo`yilgan talabga to`liq javob beradi.
Bunda qishloq xo`jaligi, ekologiya, veterinariya va tibbiyot kabi soha vakillari O`zbekiston Respublikasi aholisi salomatligi holatiga bevosita ta’sir ko`rsatuvchi yuzaga kelgan muammolarni birgalikda ochishda va tajriba almashishda ushbu loyiha doimiy faoliyat yurituvchi platforimga sifatida ishtirok etishi mumkin.
O’z navbatida Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining O’zbekistondagi vakili Dominik Vouters so’zga chiqib,Yevropa Ittifoqining yangi loyihalari haqida gapirib o’tdi va TEMPUS UZHELTH loyihasi Tempusning tanlab olingan 11 ta loyihalaridan biri ekanligini,oliy o’quv yurtlari o’quv dasturini modernizatsiya qilishga bu loyiha katta hissa qo’shishini alohida ta’kidlab o’tdi.Shu munosabat bilan A.Iskandarov ‘’Ushbu loyihaning samarali va yaxshi natijalar bilan bajarilishida oliygohimiz o’zining ma’muriy va insonlar resurslarini taqdim etganidan mamnun” deb ta’kidlab o’tdi.
Rasmiy ochilish marosimi tamom bo’lgach,SAGS ning ishchi sessiyasi o’z ishini boshladi.Bunga sog’liqni saqlash,qishloq xo’jaligi va ekologiya sohalarinig tor mutaxassisliklariga tegishli bo’lgan muhim savollar o’z yechimini topdi.
Shundan so’ng qatnashchilar Toshkent Tibbiyot Akademiyasiga tashrif buyuradilar.TEMPUS UZHELTH loyihasi delegatsiyasini TTA xalqaro aloqalar bo’limi boshlig’i O’tkir Mamatquliyev kutib oldi va TTA faoliyati va qonunlari bilan tanishtirib o’tdi.
Stomatalogiya fakultetining o’quv xonalari,ma’ruza zallari va stomatalogiya bo’yicha ko’rgazmali maketlar namoyish qilindi.Kun yarimida TEMPUS UZHELTH loyihasining barcha a’zolari ishtirokida loyiha ochilishiga bag’ishlangan tantanali kecha tashkil qilindi.
Uchinchi kuni (2014 yil,26-aprelda) turli sohalarga tegishli bo’lgan muhim savollar yakunibo’yicha o’zaro muloqot tashkil qilindi.Ishchi uchrashuv natijalarini jamlash va SAGning hisobotini tayyorlash o’tkazildi.Yakuniy plenar yig’ilishida barcha uchta guruh qatnashchilari yig’ilishib,SAG hisobotini o’qishdi.
Shuningdek loyiha ishtirokchilari Toshkent davlat agrar universtitetining (TashDAU) professor-o’qituvchilar tarkibi vakillari bilan ham uchrashuv o’tkazishdi.Seminar qatnashchilarini TashDAU rektori,professor Botir Sulaymonov kutib oldi.Ushbu uchrashuv davomida loyiha jamoasi TashDAUning bo’linmalari,tajriba-tekshiruv xo’jaligi bilan tanishdi.Qishloq xo’jaligimahsulotlari blokida urug’ni tayyorlash texnologiyasi namoyishini shohidi bo’lishdi.TashDAU Xalqaro aloqalar bo’limi boshlig’I Sanjar Odilov oliygoh tuzilmasini,xalqaro tashkilotlar bilan aloqa va bu borada erishgan yutuqlarni loyiha qatnashchilariga namoyish qildi.Ishchi dastur o’z yakuniga yetgan,mehmonlar Toshkent shahrining tarixiy va madaniy obidalariga tashrif buyurishdi.

об участии на втором пленарном заседании проекта TEMPUS UZHELTH ,
C 24 по 26 апреля состоялось второе пленарное заседание проекта TEMPUS UZHELTH, на котором приняли участие, как Европейские партнеры, так и партнеры с Узбекистана. Европейских партнеров представляли Лаура Бургисано, Франческо Форнаи, Катерина Исаакс (Пизанский университет, Италия Пиза), Хосе Энрике Диас Пинто де Баррос (Университет Порту , Порту, Португалия), Норберт Лукас, Петер Массани (Словацкий сельскохозяйственный университет в Нитре,Словакия Нитра).
Узбекистан представляли Алишер Шадманов, Камолиддин Салахиддинов (Андижанский государственный медицинский институт, Андижан); Гавхар Жарикасинова, Максуд Таиров, Хилола Юсупова, Мехринисо Рахматова (Бухарский государственный универсиет, Бухара); Бахитбай Палянов, Рустам Эшниязов (Каракалпакский государственный университет, Нукус); Рахматулла Рузикулов, Шавкат Хасанов (Самаркандский сельскохозяйственный институт, Самарканд); Саъдулла Лапасов, Зафар Аминов (Самаркандский государственный медицинский институт, Самарканд); Абдуазис Абдувасиков, Санджар Адилов (Ташкентский государственный сельскохозяйственный университет, Ташкент); Дильфуза Мадреимова, Куанишбай Айтбаев (Ташкентский государственный сельскохозяйственный университет, Нукус); Алишер Махкамов, Уткирбек Маткулиев (Ташкентская медицинская академия, Ташкент); Назифа Агзамова, Шерзод Аширбаев, Собир Нурходжаев, Дано Эгамбердиева, Гузаля Мамедова (Ташкентский педиатрический медицинский институт, Ташкент).
Со стороны организаторов рабочей встречи были заблаговременно предоставлены все необходимые информационные и аналитические материалы, а также результаты встречи проектной команды TEMPUS UZHELTH проведенной в Пизе, Италия.
Перед началом основной работы 24 апреля всем участникам проекта была предоставлена возможность представить себя и свой ВУЗ. Ректором ТашПМИ, профессором Даминовым Б.Т. была представлена презентация об институте «Прошлое, настоящее, будущее», после чего участников ознакомили с клиническими подразделениями ТашПМИ. Следующим этапом было проведение рабочей встречи, на которой были подведены итоги встречи в Пизе и разработка формата данной встречи. Была также составлена практическая организация последующих мероприятий в рамках рабочей встречи и составлен календарь проекта. Проведены обсуждения и поправки, утверждено новое соглашение о партнерстве.
25 апреля в стенах Ташкентского педиатрического медицинского института состоялось открытие проекта TEMPUS UZHELTH на тему «Структуры высшего образования для усиления изучения и обучения общественному здравоохранению в Республике Узбекистан».
Общая задача мероприятия заключалась в создании скоординированной информационной структуры для сектора здравоохранения и для всех его релевантных областей, способных непосредственно объединить участников проекта и заинтересованные стороны с целью обеспечения подготовки кадров для здравоохранения на всех уровнях (техников, экспертов, специалистов, научных работников), чтобы система здравоохранения функционировала более эффективно. На церемонии открытия приняли участие специалисты и эксперты в области системы здравоохранения, сельского хозяйства, экологии и ветеринарии из Республики Узбекистан, Италии, Бельгии, Португалии и Словакии.
С приветственной речью на церемонии открытия выступили:
• Руководитель сектора сотрудничества, делегации Европейского Союза в Узбекистане Доминик Воутерс;
• Представитель Министерства Высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Мухаббат Мирсолиева;
• Заместитель начальника Главного управления науки и учебных заведений – начальник отдела учебных заведений Министерства Здравоохранения Республики Узбекистан Гульнора Юсупалиева;
• Начальник Главного управления образовательных учреждений Министерства Сельского хозяйства и Водных ресурсов Республики Узбекистан Шакарбой Жонликулов;
• Координатор Офиса программ Европейского Союза Темпус и Эразмус в Узбекистане, Азиза Абдурахманова;
• Профессор Пизанского Университета Катерин Исаакс.
Открыл официальную церемонию проректор по учебной части Ташкентского педиатрического медицинского института профессор Алишер Искандаров. В своем выступлении он отметил: «По инициативе Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова 2014-й объявлен годом здорового ребенка. В этой связи, будучи головным вузом по подготовке врачей общей практики и специалистов-педиатров, перед нами стоит важная и ответственная задача - дальнейшее углубление и расширение предложенной Президентом концепции «Здоровая мать – здоровый ребенок». Презентованный сегодня новый проект TEMPUS UZHELTH «Структуры высшего образования для усиления изучения и обучения общественному здравоохранению в Республике Узбекистан», очень своевременный, актуальный и полностью отвечает требованиям, стоящим в настоящее время перед здравоохранением страны. Он может выступить в качестве постоянно действующей платформы, где представители таких направлений, как сельское хозяйство, экология, ветеринария и медицина смогут напрямую обмениваться опытом и вместе решать возникающие проблемы непосредственно или косвенно влияющие на состояние здоровья населения Республики Узбекистан».
В свою очередь, представитель делегации Европейского Союза в Узбекистане Доминик Воутерс рассказал о новых проектах ЕС и подчеркнул, что TEMPUS UZHELTH является одним из 11 новых отобранных проектов Темпус, который окажется успешным и внесет большой вклад в модернизацию учебных программ вузов. В этой связи А. Искандаров отметил: «Наш институт будет рад предоставить свои административные и людские ресурсы для эффективного и результативного выполнения проекта».
После завершения официальной части открытия церемонии была начата рабочая сессия SAGS для завершения вопроса о ключевых компетенциях, предъявляемых узким специалистам в различных предметных областях здравоохранения, сельского хозяйства и экологии. После чего участникам была предоставлена возможность посетить Ташкентскую медицинскую академию, а именно стоматологическую службу ТМА. Делегацию проекта TEMPUS UZHELTH встретил руководитель международного отдела ТМА Уткир Маткулиев который презентовал деятельность и достижения ТМА. Были представлены учебные комнаты стоматологического факультета, лекционные залы и зал с наглядными макетами по стоматологии.
В третий день рабочей встречи была организована дискуссия по завершению вопроса о ключевых компетенциях в различных областях. Проведение обобщения результатов рабочей встречи, и подготовка отчета SAG. В заключительном пленарном заседании собрались участники всех трех групп и зачитали отчет SAG.
Также состоялась встреча с представителями профессорско-преподавательского состава Ташкентского государственного аграрного университета, где всех участников семинара встретил ректор ТашГАУ профессор Ботир Сулаймонов. В ходе данной встречи проектную команду ознакомили с подразделениями ТашГАУ, в точности продемонстрировали Информационно-ресурсный центр ТашГАУ, Опытное исследовательское хозяйство ТашГАУ а также продемонстрировали технологию подготовки семян в блоке сельскохозяйственной продукции. Начальник международного отдела ТашГАУ Санжар Адилов презентовал структуру учреждения, связь с международными организациями и достижения университета.