Tempus – UZHELTH loyihasi ishtirokchilarining 2014 yilning 3-11 sentabr kunlari Gent (Belgiya) va Porto (Portugaliya) shaharlariga uyushtirilgan tashrifi to’g’risidagi
Deligatsiya tarkibiga qishloq xo’jaligi va sog’liqni saqlash vazirliklari vakillari, shuningdek Toshkent Pediatriya Tibbiyot instituti, Toshkent Tibbiyot Akademiyasi, Andijon Davlat Tibbiyot instituti, Samarqand Davlat Tibbiyot instituti, Buxoro Davlat Tibbiyot instituti, Toshkent agrar universiteti va uning Nukus filiali, Nukus davlat universitetidan ham vakillar keldi.
ToshPTI deligatsiyasi tarkibi:
1. Ashirbaev SH.P – ToshPTI innovatsiya markaz direktori.
2. Egamberdieva D.A – Fakultativ ichki kasalliklar, gospital terapiya, HDT, kasb kasalliklari va ichki kasalliklar propedevtikasi kafedrasi dotsenti.
2014 yilning 3-11 sentabr kunlari Tempus “UZHELTH” loyihasi doirasida O’zbekistonlik mutaxassislar uchun Yevropada birinchi trening bo’lib o’tdi. O’zbekistonlik loyiha ishtirokchilari “tibbiyot, ekologiya, qishloq xo’jaligi, xavfsiz oziq –ovqat” yo’nalishlari bo’yicha Gent va Porto shaharlaridagi hamkor oliy o’quv yurtlariga tashrif buyurdi.
2014 yil 3 sentabr, Chorshanba. Ishtirokcilar Bryussel (Belgiya) shahriga yetib keldi va shu kuni, kechqurun Gent shahriga yetib bordi. Kechki ovqat Gent universiteti nomidan tashkil qilingan va unda o’zbek vakillaridan tashqari, Piza shahri universiteti vakillari (professor Ketrin Ayzeks, Laura Burdjizano), Gent universiteti vakillari (professor Dirk Avons, shu universitet xalqaro aloqalar bo’limi vakilasi Delfin xonim) ham qatnashishdi. Norasmiy sharoitda tomonlar loyihaning hozirgi holati borasida fikr almashib olishdi.
2014 yil 4 sentabr, Payshanba. Ertalab loyiha ishtirokchilari Gent shahri universiteti tomon yo’l olishdi. U yerda professor Dirk Avons universitetning Jamoat salomatligini saqlash va birlamchi tibbiy yordam kafedrasi ish faoliyati bilan tanishtirdi. Professor Dirk Avons “Gent universitetida sog’liqni saqlash masalalari bo’yicha ta’lim berishi: uning hozirgi holati, mavjud muammolar va istiqbollari” mavzusida tayyorlagan namoyishini yig’ilganlar e’tiboriga havola etdi. Ular o’zlarining amaliy tajribalari misolida jamoat salomatligini saqlash fanini o’qitish usullarini va universitetdagi hamkasabalari olib borayotgan tadbirlar borasida tushunchalar berib o’tdi. Professor D.Avons ishtirokchilarni Belgiya davlatining jamoat salomatligini saqlash tizimi borasidagi ustuvor vazifalari bilan batafsil tanishtirib o’tdi. Bu vazifalar quyidagilardan iborat ekan: 1. Ijtimoiy holat va salomatlik muammolarini nazorat qilish. 2. Salomatlik muammolari va xavfni aniqlash. 3. Sog’liqni saqlash borasida odamlar ma’lumoti. 4. Jamoatchilikni jalb etish. 5. Sanitariya tadbirlarini rejalashtirish. 6. Qonunchilik darajasida boshqarish. 7. Muntazam faoliyat yurituvchi sog’liqni saqlash xizmati va tormutaxassisli tibbiy yordam. 8. Tibbiy xizmatlarni vakolatiga mos ko’rsatish. 9. Ko’rsatilayotgan tibbiy xizmat sifatini baholash. 10. Innovatsion qarorlar qabul qilishga undovchi ilmiy izlanishlar. Shuningdek umumilmiy darajada (ilmiy, statistik, ijtimoiy loyihalar) ishlar olib borilar ekan. Namoyish davomida O’zbekistonlik hamkorlar bilan o’zaro fikr almashuvlar bo’ldi.
Tushlikdan so’ng loyiha ishtirokchilari Atrof muhitni muhofaza qilish va Jamoat salomatligi bo’yicha Alderman markaziga borishdi. Keyinchalik turar joy kvartiralari uchun ma’sul shahar ma’muriyati vakili ishtirokida Gent shahrining turli tumanlari bo’ylab tanishuv sayohati uyushtirildi. Unda loyiha ishtirokchilari “Jonli ko’cha” ijtimoiy loyihasining amaliyotda qo’llanilishi bilan tanishishdi. Bunga asosan Gent shahri aholisi, shahar ma’muriyati ishtirokida o’z turar joy kvartiralariga ko’chatlar o’tkazishar, maysalar undirishar ekan. Hovlilarda avto ulovlar uchun turar joylardan boz kechib, uning o’rnida bolalar uchun maydonchalar, velosiped uchun yo’laklar barpo etishar ekan.
Kvartal aholisi uchun o’quv, madaniy – marifiy va turli ko’ngil ochar tadbirlar tashkil qilishar ekan. Shahar Meri vakili bilan O’zbekistonlik ishtirokchilar o’rtasida qizg’in fikr almashinuv yuzaga keldi va belgiya modelini O’zbekistonda “jonli ko’cha, jonli kvartal, jonli shahar” kabi ijtimoiy loyihalar ko’rinishida kiritish imkoniyatlari borasida xulosalar qilindi.
5 sentabr Juma kuni loyiha ishtirokchilari Botermarkt Jamoat Salomatlik Markaziga tashrif buyurdi. Bu fuqarolarni ijtimoiy qo’llab quvvatlash markazi hisoblanadi. Markazning asosiy vazifalari nafaqat Belgiya fuqarolari balki barcha uchun uy joy topishda konsalting xizmatini ko’rsatish, kasalliklarni oldini olish masalalarida yordam ko’rsatishdan iborat bo’lib, markazda aholining ijtimoiy muhofaza qilinmagan guruhlari uchun, ularni ijtimoiy qo’llab –quvvatlash maxsus kurslari tashkil qilingan. Masalan qariyalar uchun kompyuter o’quv kurslari tashkil qilingan. Shuningdek ushbu markazda maxsus oshxona ish faoliyati yo’lga qo’yilgan bo’lib, bu yerda kam ta’minlanganlik bo’yicha maxsus ro’yxatda turuvchi Belgiya fuqarolari uchun arzon narxlarda nonushta, tushlik va kechki ovqat beriladi. Ishtirokchilar Gent shahrining oilaviy tibbiyot va birlamchi sog’liqni saqlash bo’limlariga borishdi. Markaz rahbari ishtirokchilarni Belgiya sog’liqni saqlash tizimi, uning uning yutuqlari va muammolari bilan tanishtirdi. Yig’ilishda O’zbekistonlik vakillar bilan birgalikda Avstraliyaning bir necha universitetidan ham vakillar ishtirok etishdi. Ma’ruzachi Belgiya sog’liqni saqlash tizimining tuzilmasi va tashkiliy modellari borasida alohida to’xtalib o’tdi va shuni takidladiki belgiyaliklar uchun birlamchi tibbiy yordam yuqori malakali darajada davlat mablag’lari hisobiga amalga oshirilar ekan. Shundan so’ng ishtirokchilar Oilaviy tibbiyot markazining qismlari bilan tanishishdi. Bu yerda poliklinik xizmat bilan birgalikda, profilaktika yordami ha, olib borilar ekan. Markazda yeg’ilish xonasi, bola parvarishini o’rgatuvchi on abola xonasi, bo’lajak onalar klubi, laboratoriya mavjud. Shuningdek markazda “Oshxona” loyihasi ham faoliyat yuritadi. Bu yerda (masalan qandli diabeti bor bemorlar uchun) parxez taomlarni malda qanday tayyorlashni o’rgatadi. Diabetiklar, gipertaniya xastaligi bor bemorlar uchun maktab xonalari mavjud. Tushlik vaqtida ishtirokchilar Antverpen shahrining Gapro Markaziga tashrif buyurishdi. Bu markazda Belgiyada qonuniy bo’lgan tijorat seksual xodimlarga tibbiy xizmat ko’rsatar ekan, ya’ni tartibsiz seksual qobig’ga qarshi kurashish ishlari olib borilib, ijtimoiy va tibbiy harakterdagi tushuntirish ishlari olib borilar ekan. Shuningdek Markazda Gepatitga qarshi emlanish, tanosil kasalliklarini davolash bepul, anonym ravishda OITS ga tekshirish ishlari olib boriladi. Me’yoriy hayotga qaytish istagidagi ayollarni ish bilan ta’minlash va ularning moslashishga ko’maklashish uslubi o’tkaziladi. Kechki payt ishtirokchilar Antverpen shahri Meriyasiga tashrif buyurishdi. Bu yerda bizlarni mahalliy ma’muriyat vakilasi kutib oldi. Qisqacha atrof muhitni muhafaza qilish borasida erishilgan yutuqlari bilan tanishtirib o’tdi. Shundan so’ng Antverpen shahri Atrof muhitni muhofaza qilish sektori rahbari, Antverpen shahrida atrof muhitni muhofaza qilish to’g’risida ma’ruza qildi. Ular o’z chiqishlarida ishtirokchilarni atrof muhitni muhofaza qilish borasidagi epidemiologik va statistik ma’lumotlar bilan mavjud muammolar va ularni bartaraf etish masalalari bilan tanishtirib o’tdi. Ya’ni munisipial xizmatning bevosita qo’llab quvvatlash orqali ekologik toza tramvay yo’llari, velosiped yo’llari qurilgan. Shaharning har bir tumanida havoning ifloslanishi darajasini ko’rsatuvchi moslamalar joylashtirilgan. Shahar markaziga avtobuslar kirishi taqiqlanadi, atmosfera havosini ifloslovchi avto ulov egalariga katta summada jarimalar joriy qilingan.
2014 yil 6 sentabr Shanba ishtirokchilar “Trik ko’cha” ekoloyihasining kechishi bilan tanishdilar. Avto ulovga bog’lanib qolishni kamaytirish maqsadida shahar ko’chalarining biridagi aholi ekspiment o’tkazishni qaror qilishgan. Ushbu oy davomida ular ishga (Elektro) velosipedda borishadi, haridlarini uch g’ildirakli velosipedlarda amalda oshiradi, “uyga yetkazib berish” xizmatidan foydalanishadi. Bu esa mahalliy byudjedni tejash va shahar aholisini tozalash imkonini beradi. Ishtirokchilar boshqa ko’chalarga ham bordi, hiyobon va ko’chalar o’rtasida to’siqlar yo’qligiga, maydonlarda royallar turganligiga hohlagan inson unda o’ynashi mumkin.
2014 yil 7 sentabr Yakshanba. Loyiha ishtirokchilari samolyotda Portugaliyaning Porto shahriga yo’l oldi va mahalliy mehmonxonalardan biriga joylashdi.
2014 yil 8 sentabr Dushanba. Porto universiteti qoshidagi Jamoat salomatligini saqlash institutida Pizo (Italiya) Universiteti, Gernt (Belgiya) Universiteti, Mitra (Slovakiya) Universiteti va Porto Universiteti vakillari ishtirokida plenar yeg’ilishi bo’lib o’tdi. Kun tartibiga quyidagi masalalar qo’yildi: loyiha koordinatori professor K.Ayzeksning kirish mulohazalari, ishtirokchilar maslahati, maslahatni yakunlash, natijalarni tahlil etish, ishchi reja asosida keyingi qadamlarni muhokama qilish, Tempus UZHELTH loyihasi doirasida jihozlarni manzilga yetkazish masalalari muhokamasi. Shuningdek vebsayt yaratish masalasi muhokamasi, hamkorlik bitimlari va boshqa moliyaviy va ma’muriy masalalar.
Tushlikdan so’ng proekt ishtirokchilari prof. Enrike Brroza rahbarligida Porto institute qoshidagi jamoat salomatligini saqlash instituti va kafedralari bilan tanishdi. Bakalavuriyat, magstratura, daktarantura, ishtirokchilarini hamshiralarni dietologlar, laborantlar va texniklarni tayyorlash prinsiplari bilan tanishishdi. Mahalliy mutaxassislar bilan suhbatlar o’tkazildi.
2014 yil, 9 sentabr Shanba.Ertalab Porto Universiteti qoshidagi tibbiyot maktabiga tashrif taklif qilindi. Bu yerdagi kafedralar, markazlar va kutibxonalar bilan tanishildi. Shundan so’ng Porto shahrining turli tibbiyot markazlari professor va rahbarlarining tayyorlab kelgan namoyishlari tinglandi. Dastlab Porto Universiteti xalqaro aloqalar bo’limi vakili o’zlarining universitetini namoyish qildi. Jumladan ushbu universitet Portugaliya oily o’quv yurtlari orasida reyting tizimi bo’yicha birinchi o’rinda,Yevropa universitetlari ichida birinchi yuzlikda (ayniqsa tibbiyot fakulteti), jahonda taxminan 300 o’rinda turar ekan. Universitet 18 asrda tashkil qilingan bo’lib, uchta baza, 14 ta fakultet, biznes – maktabi ekan. Universitetning tibbiyot fakulteti Portugaliyada eng nufuzli bo’lib, bakalavr, magistr, dotarant, malaka oshirish kurslari mavjud. Universitet Yevropaning boshqa univesitetlari bilan yaqin aloqa o’rnatgan bo’lib, Erazmus, Tempus dasturlari doirasida Afrika davlatlari, Braziliyada ko’plab xorijiy talabalar bu yerda ta’lim olishadi. Jahonning boshqa universitetlari bilan aloqa yaxshi yo’lga qo’yilgan. Universitetda ta’lim berish Boloniya konvensiyasi doirasida, yangi dunyo standartlariga muvofiq amalgam oshiriladi. Keyingi ma’ruzachi Porto shahri, Politexnika Universiteti vakilasi bo’ldi. U universitet doirasidagi tibbiyot texnologiyalari oily maktabning faoliyati to’g’risida gapirdi. Ushbu maktab radiologiya, neyroxirurgiya, kardioxirurgiya kabi intervension tibbiyot sohalari uchun oily ma’lumotli tibbiyot texnikalarini tayyorlab beradi. Ushbu maktabda bakalavrlar, magstrlar tayyorlanadi va malaka oshirish kurslari mavjud. Maktabning asosiy maqsadi tibbiyot sohasida faoliyat yurituvchi muxandislar, tibbiy muxandislar tayyorlashdan iborat. Portugaliya tajribasi shuni ko’rsatadiki tibbiy muxandislarni tayyorlash, 10 yil ta’lim olgan ishtirokchilardan tibbiy texnik va laborantlar tayyorlashga nisbatan iqtisodiy samaradan ekan.
Shundan so’ng Fernando Araujo so’zga chiqdi. U Portugaliyada jamoat salomatligini saqlash tuzilmasi va tashkil tizimi borasida so’zlab berdi. Portugaliyada faoliyat yurituvchi sog’liqni saqlashning birlamchi bo’g’ini to’g’risida batafsil tanishtirib o’tdi. Shundan so’ng loyiha ishtirokchilari universitetning Sao Joao klinikasiga tashrif buyurishdi, qon quyish stansiyasi va xavfsizlik faoliyati bilan tanishdi. Markaz ish faoliyati Portugaliyada olingan ma’lumotlar asosida yuqori ilmiy – tibbiy, texnik darajada olib borilar ekan. Tushdan so’ng loyiha ishtirokchilari Innovatsion texnologiyarni yuqori darajada qo’llashga asoslangan birlamchi sog’liqni saqlash markaziga tashrif buyurishdi. Bu yerda tibbiy profilaktika xizmati ko’rsatiladi. Markaz xodimlari markaz borasida ma’lumotlar berishdi va Porto shahruining sog’liqni saqlash to’g’risida gapirib o’tishdi.
2014 yil, 10 sentabr. Chorshanba. Loyiha ishtirokchilari ikki guruhga bo’linishdi: Agrar sector vakillari Veterinar boshqarmasi va xavfsiz ovqatlanish regional boshqarmasiga borishdi. Tibbiyot sektori vakillari Sao Joao klinikasiga tashrif buyurishdi. Ular yuqumli kassaliklar nazorati, jumladan, OITS, gepotit virusli kasalliklar bilan, bemorlar xavfsizligi nazorati va kasb salomatligi masalalari bilan qiziqishdi.
Kunning ikkinchi yarmida Gayya klinikasiga borildi. Shundan so’ng loyiha ishtirokchilari Porto Universiteti xalqaro munosabatlar bo’yicha prorektori Mariya Fatima Marinxo xonim bilan uchrashishdi. Uchrashuv mobaynida prorektor universitetning tarkibiy qismlari haqida gapirib berdi va universitet hayoti to’g’risida tayyorlangan broshuralarni ishtirokchilarga taqdim etdi.
Shu kuni kechki payt UZHELTH loyihasi ishtirokchilarini Porto shahri Merii qabul qildi. Mehmonlarni shahar meri hokimi do’stona kutib oldi va ushbu loyihaning zarurligi, o’zbek-portugal ta’lim loyihalarini hamkorlikda yo’lga qo’yishning istiqbollari va imkoniyatlari to’g’risida gapirib berdi. Tomonlar estalik sovg’alar bilan almashishdi. Shahr Merii movini ishtirokchilarga Portugaliya san’ati to’g’risidagi kitobni sovg’a qildi.
2014 yilning 11 sentabrida Payshanba kuni loyiha ishtirokchilari Porto – Lissabon –Stambul-Toshkent reysi bilan O’zbekistonga qaytishdi.

visit of the participants of the project TEMPUS UZHELTH in Ghent (Belgium) and Porto (Portugal) from 3 to 11 September 2014.
The delegation included representatives of the ministries of agriculture and health, as well as the representatives if Tashkent Pediatric Medical Institute, Tashkent Medical Academy, Andijan State Medical Institute, Samarkand State Medical Institute, Bukhara State University, Tashkent Agrarian University, the Nukus branch of Tashkent Agrarian University and the University Nukus State University.
The delegation TashPMI:
1 Ashirbayev SH.P. - Director of the Innovation Center TashPMI
2 Egamberdieva DA - Associate Professor, Department of Internal Medicine faculty, hospital therapy, military field therapy, occupational diseases and internal medicine propedeurics.
From 3 to 11 September 2014, the first training in Europe for the specialists from Uzbekistan in the framework of the Tempus project «UZHELTH». Project participants from Uzbekistan in the direction of "medicine, ecology, agriculture and food safety" visited the partner universities in Ghent and Porto.
On Wednesday, September 3, 2014.The participants arrived at the airport in Brussels (Belgium), and in the evening of the same day to the city of Ghent (Belgium). In the evening a dinner hosted on behalf of the University of Ghent, in which, besides the Uzbek delegates attended by representatives of the University of Pisa (Professor Katherine Isaacs, Laura Burgisano), representatives of the University of Ghent (Professor Dirk Avons, the head for the International Department of the University of Gent Mrs. Delfin). In an informal setting, the sides exchanged views on the current status of the project.
In the Thursday, September 4 2014. In the morning the participants of the project visited the campus of the University of Ghent and prof. Dirk Avons acquainted them with the work of the Department of Public Health and Primary Health Care of the University of Ghent. Prof. Dirk Avons prepared the presentation on \"The teaching and study of primary health at the Gent University: current state, problems and prospects\". Prof. Avons on the example of their practical experience briefed participants on the methods of teaching the subject of public health, as well as on the ongoing activities of Ghent colleagues. Prof. D.Avons in the detailed presentation of the key tasks of public health in Belgium: 1) monitoring the status of social and health problems, 2) identification of health problems and risks. 3) Education of people in health care, 4) social mobilization, 5) planning interventions, 6) regulation at the level of legislation, 7) A constantly health service and highly specialized medical care, 8) competent medical services, 9) Assessment of the quality of medical services 10) Research on the adoption of innovative solutions.
Including at the national level (scientific, statistical, social projects). During the presentation, the discussion was conducted with Uzbek partners.
After lunch, a visit to the center of the project participants Alderman on Environmental Protection and Public Health.
Then was organized with the participation of a representative of the city administration, responsible for residential quarters held exploratory campaign of project participants in the various areas of Ghent, which in practice are implemented social projects of the type \"Living Street\", in which the residents of Ghent, with the participation of the city administration Plant for a quarter, build playgrounds, get rid of parking inside the yard, build bike paths, and organize educational, spiritual and cultural and recreational activities for the residents of the quarter.
A lively discussion with a representative of the City Hall Uzbek delegates and conclusions were drawn about the possibility of the introduction of social projects of the type \"a lively street, living quarter, a lively city\" in Uzbekistan, with the Belgian model.
On Friday, 5 September - the project participants visited the Public Health Centre in Botermarkte (Botermarkt). It is a hub of social support to citizens. Functions of the Centre are to provide consulting services on finding housing for those in need of Belgian citizens in the prevention of diseases in the center organizes special courses of social support to vulnerable groups. Such as computer courses for seniors and the like, at the center of a canteen, which come officially registered needy Belgian citizens - they offer breakfasts, lunches and dinners at low prices. The visit of the participants of the project to the Department of Family Medicine and Primary Health Care of Ghent. Head of the Centre made a presentation on the structure of the Belgian health and on existing achievements and challenges in this area. At a meeting attended by delegates of Uzbekistan, as well as colleagues from several Australian universities. The speaker elaborated on the structural and organizational model of the Belgian health care system, and noted in particular that the primary health care to residents of Belgium is at a high skill level at the expense of public funds.
Then the participants got acquainted with the divisions of the Center for Family Medicine, which, along with outpatient services has mainly preventive care to citizens. So, at the Center include vaccination cabinet, mother and child, where mothers are taught techniques of general child care, there is a club for expectant mothers, have a laboratory. In the center of the project works \"Kitchen\", where patients (e.g. diabetics) teach practical cooking diet dishes. There are rooms for the schools diabetics, hypertensives, etc.
At lunchtime visit of the participants in the Center Gapro in Antwerp, it is in the so-called non-privileged city districts. There are medical services in Belgium legalized commercial sex workers: made combating sexual trafficking, conducted outreach activities of social and medical issues. Are vaccinated, such as hepatitis and treatment for sexually transmitted diseases, provide free anonymous AIDS testing, providing services for employment and women adapting to the normal aspects of life.
In the evening a visit to the project participants in Antwerp City Hall, where they were met by a representative of the local administration, briefly familiarized with the existing achievements of the city administration, in particular in the field of environmental protection. Then Head of Sector for Environmental Protection at the municipality of Antwerp made to the participants report on the protection of the environment in the city of Antwerp. In particular, he briefed the delegates with some statistical and epidemiological data, the structure of the municipal service for the Environment, with the existing problems and issues of their solutions. In particular, with the support of the municipal services in the city are built environmentally friendly tram lines, bike paths, in every area of the city established indicators of air pollution in the city center banned entry of vehicles, to the owners of vehicles that pollute the atmosphere, imposed heavy fines, etc.
In Saturday, September 6, 2014 There was organized the visit to familiarize the participants with the implementation of the municipal environmental project \"Living Street\". In order to be less dependent on cars, residents of one of the city streets have decided to conduct an experiment. This month do only alternative means of transportation. For example, to go to work on the (electric) folding, shopping on a tricycle, as well as the services of delivery of purchases to your home. All this allows you to save the local budget and make the city environmentally friendly. Project participants have visited and other streets where faded fence between the park and the street where the street is located a chicken coop where everyone street residents may wish to prepare a spontaneous street barbecue where the squares are grand and anyone can go up to him and play it . City Hall and various city services are also important partners of the project. Thus the aim of the project \"Living Street\" is the transformation of a common space of yards and streets for the better, as if they were private, not public property.
Sunday, September 7, 2014 The members of the project went on the plane to Portugal, Porto and housed in a local hotel.
In the Monday, September 8, 2014 at the Institute of Public Health at the University of Porto (Portugal), a plenary session with the participation of delegates from the University of Pisa (Italy), University of Ghent (Belgium), University of Mithras (Slovakia), the University of Porto (Portugal). The agenda included a discussion of the following topics: introductory remarks profK.Ayzeks project coordinator, stakeholder consultation, completion of consultation and analysis, discussion of next steps in the work plan, discussing the supply of equipment under ProektaTempus UZHELTH. Discussion on the creation of the website. Partnership agreement, and other financial and administrative matters.
After lunch the project participants led by prof. Enrique Barroso visited the departments and centers of the Institute of Public Health at the University of Porto participants acquainted with the principles of the course, undergraduate, graduate, doctoral studies in the training of doctors, nurses, dietitians, laboratory technicians. Organized discussions with local experts.
Tuesday, September 9, 2014. In the morning a visit to the School of Medicine at the University of Porto was held to familiarize with the departments, centers, library.
Then heard presentations professors and heads of various medical centers in Porto.
he first presentation was made by the representative of the International Department of the University of Porto with the presentation of the university. In particular, the University of Porto in the rating system of high schools ranked 1st in Portugal, is in the top hundred universities in Europe (especially the Faculty of Medicine), about 300 in the world, the University was founded in the 18th century, has three bases, 14 faculties, business school. University School of Medicine is the most prestigious in Portugal, there are training courses for bachelors, masters and doctoral courses. The University works closely with other European universities, in particular in the framework of Erasmus, Tempus, at the university a lot of foreign students, particularly from Africa, Brazil, and established links with other universities in the world. Education at the University carried out according to the latest international standards, within the framework of the Bologna Convention.
The following report was presented by the representative of the Polytechnic University of Porto. She talked about within the existing University Graduate School of Medical Technology. In this school, preparing medical technicians with higher education are in high demand in the field of radiology, neurosurgery, cardiac surgery, etc., that is, in almost all areas rapidly in recent interventional medicine, which requires professionals to manage the latest medical equipment and laboratories. Said Graduate School prepares specialists - bachelors, masters, conducts refresher courses. The aim of the school yavlyaetsyapodgotovka engineers working in the medical field. As the experience of Portugal, the training of medical engineers proved to be economically more favorable than the physicians who trained 10 years of medicine, and then reorganized to medical technicians and laboratory assistants.
Then, with a presentation by Fernando Araujo. He spoke about the structure and organization of public health in Portugal and detailed presentation of the functioning of the primary health care services in Portugal.
Then a visit to the university clinic Sao Joao, in particular, the participants were introduced to the work of the bank and transfusion safety. The work center is carried out at a high scientific and medical, technical level, using the data from all over Portugal.
After lunch, a visit to the primary health care centers, where preventive measures are carried out to a high standard with the use of innovative technologies. By members of the center have been reported as well as the center of the Health in the city of Porto.
On Wednesday, September 10 2014. The project participants were divided into 2 groups: representatives of the agricultural sector visited the Veterinary department for the management and food safety management at the regional level. And representatives of the health sector Sao Joao visit the clinic, in particular, they were interested in the questions of control on the infectious diseases such as AIDS, hepatitis, viral diseases, monitoring of patient safety and occupational health issues.
After lunch, a visit to another clinic - Gaia. And then there was a meeting of the project participants with the Vice-Rector for International Relations Ms. Maria Fatima Marinho (Mariade Fatima Marinho) of the University of Porto. In the form of presentation of the Vice-Rector of the University informed the participants of the project with the structural divisions of the University, then handed the meeting participants brochure about the University.
The same evening, a reception was held in the project participants UZHELTH City Hall of Porto. Guests greeted Deputy Mayor of the city, who noted the importance of the project and possible prospects of implementing joint Uzbek-Portuguese educational projects. The two sides exchanged gifts. Deputy Mayor gave participants a book about the art of Portugal.
In the Thursday, September 11, 2014 flight Porto-Lisbon and Istanbul Tashkent project participants returned to Uzbekistan.