Tempus – UZHELTH loyihasi ishtirokchilarining 2014 yilning 3-11 sentabr kunlari Gent (Belgiya) va Porto (Portugaliya) shaharlariga uyushtirilgan tashrifi to’g’risidagi
Deligatsiya tarkibiga qishloq xo’jaligi va sog’liqni saqlash vazirliklari vakillari, shuningdek Toshkent Pediatriya Tibbiyot instituti, Toshkent Tibbiyot Akademiyasi, Andijon Davlat Tibbiyot instituti, Samarqand Davlat Tibbiyot instituti, Buxoro Davlat Tibbiyot instituti, Toshkent agrar universiteti va uning Nukus filiali, Nukus davlat universitetidan ham vakillar keldi.
ToshPTI deligatsiyasi tarkibi:
1. Ashirbaev SH.P – ToshPTI innovatsiya markaz direktori.
2. Egamberdieva D.A – Fakultativ ichki kasalliklar, gospital terapiya, HDT, kasb kasalliklari va ichki kasalliklar propedevtikasi kafedrasi dotsenti.
2014 yilning 3-11 sentabr kunlari Tempus “UZHELTH” loyihasi doirasida O’zbekistonlik mutaxassislar uchun Yevropada birinchi trening bo’lib o’tdi. O’zbekistonlik loyiha ishtirokchilari “tibbiyot, ekologiya, qishloq xo’jaligi, xavfsiz oziq –ovqat” yo’nalishlari bo’yicha Gent va Porto shaharlaridagi hamkor oliy o’quv yurtlariga tashrif buyurdi.
2014 yil 3 sentabr, Chorshanba. Ishtirokcilar Bryussel (Belgiya) shahriga yetib keldi va shu kuni, kechqurun Gent shahriga yetib bordi. Kechki ovqat Gent universiteti nomidan tashkil qilingan va unda o’zbek vakillaridan tashqari, Piza shahri universiteti vakillari (professor Ketrin Ayzeks, Laura Burdjizano), Gent universiteti vakillari (professor Dirk Avons, shu universitet xalqaro aloqalar bo’limi vakilasi Delfin xonim) ham qatnashishdi. Norasmiy sharoitda tomonlar loyihaning hozirgi holati borasida fikr almashib olishdi.
2014 yil 4 sentabr, Payshanba. Ertalab loyiha ishtirokchilari Gent shahri universiteti tomon yo’l olishdi. U yerda professor Dirk Avons universitetning Jamoat salomatligini saqlash va birlamchi tibbiy yordam kafedrasi ish faoliyati bilan tanishtirdi. Professor Dirk Avons “Gent universitetida sog’liqni saqlash masalalari bo’yicha ta’lim berishi: uning hozirgi holati, mavjud muammolar va istiqbollari” mavzusida tayyorlagan namoyishini yig’ilganlar e’tiboriga havola etdi. Ular o’zlarining amaliy tajribalari misolida jamoat salomatligini saqlash fanini o’qitish usullarini va universitetdagi hamkasabalari olib borayotgan tadbirlar borasida tushunchalar berib o’tdi. Professor D.Avons ishtirokchilarni Belgiya davlatining jamoat salomatligini saqlash tizimi borasidagi ustuvor vazifalari bilan batafsil tanishtirib o’tdi. Bu vazifalar quyidagilardan iborat ekan: 1. Ijtimoiy holat va salomatlik muammolarini nazorat qilish. 2. Salomatlik muammolari va xavfni aniqlash. 3. Sog’liqni saqlash borasida odamlar ma’lumoti. 4. Jamoatchilikni jalb etish. 5. Sanitariya tadbirlarini rejalashtirish. 6. Qonunchilik darajasida boshqarish. 7. Muntazam faoliyat yurituvchi sog’liqni saqlash xizmati va tormutaxassisli tibbiy yordam. 8. Tibbiy xizmatlarni vakolatiga mos ko’rsatish. 9. Ko’rsatilayotgan tibbiy xizmat sifatini baholash. 10. Innovatsion qarorlar qabul qilishga undovchi ilmiy izlanishlar. Shuningdek umumilmiy darajada (ilmiy, statistik, ijtimoiy loyihalar) ishlar olib borilar ekan. Namoyish davomida O’zbekistonlik hamkorlar bilan o’zaro fikr almashuvlar bo’ldi.
Tushlikdan so’ng loyiha ishtirokchilari Atrof muhitni muhofaza qilish va Jamoat salomatligi bo’yicha Alderman markaziga borishdi. Keyinchalik turar joy kvartiralari uchun ma’sul shahar ma’muriyati vakili ishtirokida Gent shahrining turli tumanlari bo’ylab tanishuv sayohati uyushtirildi. Unda loyiha ishtirokchilari “Jonli ko’cha” ijtimoiy loyihasining amaliyotda qo’llanilishi bilan tanishishdi. Bunga asosan Gent shahri aholisi, shahar ma’muriyati ishtirokida o’z turar joy kvartiralariga ko’chatlar o’tkazishar, maysalar undirishar ekan. Hovlilarda avto ulovlar uchun turar joylardan boz kechib, uning o’rnida bolalar uchun maydonchalar, velosiped uchun yo’laklar barpo etishar ekan.
Kvartal aholisi uchun o’quv, madaniy – marifiy va turli ko’ngil ochar tadbirlar tashkil qilishar ekan. Shahar Meri vakili bilan O’zbekistonlik ishtirokchilar o’rtasida qizg’in fikr almashinuv yuzaga keldi va belgiya modelini O’zbekistonda “jonli ko’cha, jonli kvartal, jonli shahar” kabi ijtimoiy loyihalar ko’rinishida kiritish imkoniyatlari borasida xulosalar qilindi.
5 sentabr Juma kuni loyiha ishtirokchilari Botermarkt Jamoat Salomatlik Markaziga tashrif buyurdi. Bu fuqarolarni ijtimoiy qo’llab quvvatlash markazi hisoblanadi. Markazning asosiy vazifalari nafaqat Belgiya fuqarolari balki barcha uchun uy joy topishda konsalting xizmatini ko’rsatish, kasalliklarni oldini olish masalalarida yordam ko’rsatishdan iborat bo’lib, markazda aholining ijtimoiy muhofaza qilinmagan guruhlari uchun, ularni ijtimoiy qo’llab –quvvatlash maxsus kurslari tashkil qilingan. Masalan qariyalar uchun kompyuter o’quv kurslari tashkil qilingan. Shuningdek ushbu markazda maxsus oshxona ish faoliyati yo’lga qo’yilgan bo’lib, bu yerda kam ta’minlanganlik bo’yicha maxsus ro’yxatda turuvchi Belgiya fuqarolari uchun arzon narxlarda nonushta, tushlik va kechki ovqat beriladi. Ishtirokchilar Gent shahrining oilaviy tibbiyot va birlamchi sog’liqni saqlash bo’limlariga borishdi. Markaz rahbari ishtirokchilarni Belgiya sog’liqni saqlash tizimi, uning uning yutuqlari va muammolari bilan tanishtirdi. Yig’ilishda O’zbekistonlik vakillar bilan birgalikda Avstraliyaning bir necha universitetidan ham vakillar ishtirok etishdi. Ma’ruzachi Belgiya sog’liqni saqlash tizimining tuzilmasi va tashkiliy modellari borasida alohida to’xtalib o’tdi va shuni takidladiki belgiyaliklar uchun birlamchi tibbiy yordam yuqori malakali darajada davlat mablag’lari hisobiga amalga oshirilar ekan. Shundan so’ng ishtirokchilar Oilaviy tibbiyot markazining qismlari bilan tanishishdi. Bu yerda poliklinik xizmat bilan birgalikda, profilaktika yordami ha, olib borilar ekan. Markazda yeg’ilish xonasi, bola parvarishini o’rgatuvchi on abola xonasi, bo’lajak onalar klubi, laboratoriya mavjud. Shuningdek markazda “Oshxona” loyihasi ham faoliyat yuritadi. Bu yerda (masalan qandli diabeti bor bemorlar uchun) parxez taomlarni malda qanday tayyorlashni o’rgatadi. Diabetiklar, gipertaniya xastaligi bor bemorlar uchun maktab xonalari mavjud. Tushlik vaqtida ishtirokchilar Antverpen shahrining Gapro Markaziga tashrif buyurishdi. Bu markazda Belgiyada qonuniy bo’lgan tijorat seksual xodimlarga tibbiy xizmat ko’rsatar ekan, ya’ni tartibsiz seksual qobig’ga qarshi kurashish ishlari olib borilib, ijtimoiy va tibbiy harakterdagi tushuntirish ishlari olib borilar ekan. Shuningdek Markazda Gepatitga qarshi emlanish, tanosil kasalliklarini davolash bepul, anonym ravishda OITS ga tekshirish ishlari olib boriladi. Me’yoriy hayotga qaytish istagidagi ayollarni ish bilan ta’minlash va ularning moslashishga ko’maklashish uslubi o’tkaziladi. Kechki payt ishtirokchilar Antverpen shahri Meriyasiga tashrif buyurishdi. Bu yerda bizlarni mahalliy ma’muriyat vakilasi kutib oldi. Qisqacha atrof muhitni muhafaza qilish borasida erishilgan yutuqlari bilan tanishtirib o’tdi. Shundan so’ng Antverpen shahri Atrof muhitni muhofaza qilish sektori rahbari, Antverpen shahrida atrof muhitni muhofaza qilish to’g’risida ma’ruza qildi. Ular o’z chiqishlarida ishtirokchilarni atrof muhitni muhofaza qilish borasidagi epidemiologik va statistik ma’lumotlar bilan mavjud muammolar va ularni bartaraf etish masalalari bilan tanishtirib o’tdi. Ya’ni munisipial xizmatning bevosita qo’llab quvvatlash orqali ekologik toza tramvay yo’llari, velosiped yo’llari qurilgan. Shaharning har bir tumanida havoning ifloslanishi darajasini ko’rsatuvchi moslamalar joylashtirilgan. Shahar markaziga avtobuslar kirishi taqiqlanadi, atmosfera havosini ifloslovchi avto ulov egalariga katta summada jarimalar joriy qilingan.
2014 yil 6 sentabr Shanba ishtirokchilar “Trik ko’cha” ekoloyihasining kechishi bilan tanishdilar. Avto ulovga bog’lanib qolishni kamaytirish maqsadida shahar ko’chalarining biridagi aholi ekspiment o’tkazishni qaror qilishgan. Ushbu oy davomida ular ishga (Elektro) velosipedda borishadi, haridlarini uch g’ildirakli velosipedlarda amalda oshiradi, “uyga yetkazib berish” xizmatidan foydalanishadi. Bu esa mahalliy byudjedni tejash va shahar aholisini tozalash imkonini beradi. Ishtirokchilar boshqa ko’chalarga ham bordi, hiyobon va ko’chalar o’rtasida to’siqlar yo’qligiga, maydonlarda royallar turganligiga hohlagan inson unda o’ynashi mumkin.
2014 yil 7 sentabr Yakshanba. Loyiha ishtirokchilari samolyotda Portugaliyaning Porto shahriga yo’l oldi va mahalliy mehmonxonalardan biriga joylashdi.
2014 yil 8 sentabr Dushanba. Porto universiteti qoshidagi Jamoat salomatligini saqlash institutida Pizo (Italiya) Universiteti, Gernt (Belgiya) Universiteti, Mitra (Slovakiya) Universiteti va Porto Universiteti vakillari ishtirokida plenar yeg’ilishi bo’lib o’tdi. Kun tartibiga quyidagi masalalar qo’yildi: loyiha koordinatori professor K.Ayzeksning kirish mulohazalari, ishtirokchilar maslahati, maslahatni yakunlash, natijalarni tahlil etish, ishchi reja asosida keyingi qadamlarni muhokama qilish, Tempus UZHELTH loyihasi doirasida jihozlarni manzilga yetkazish masalalari muhokamasi. Shuningdek vebsayt yaratish masalasi muhokamasi, hamkorlik bitimlari va boshqa moliyaviy va ma’muriy masalalar.
Tushlikdan so’ng proekt ishtirokchilari prof. Enrike Brroza rahbarligida Porto institute qoshidagi jamoat salomatligini saqlash instituti va kafedralari bilan tanishdi. Bakalavuriyat, magstratura, daktarantura, ishtirokchilarini hamshiralarni dietologlar, laborantlar va texniklarni tayyorlash prinsiplari bilan tanishishdi. Mahalliy mutaxassislar bilan suhbatlar o’tkazildi.
2014 yil, 9 sentabr Shanba.Ertalab Porto Universiteti qoshidagi tibbiyot maktabiga tashrif taklif qilindi. Bu yerdagi kafedralar, markazlar va kutibxonalar bilan tanishildi. Shundan so’ng Porto shahrining turli tibbiyot markazlari professor va rahbarlarining tayyorlab kelgan namoyishlari tinglandi. Dastlab Porto Universiteti xalqaro aloqalar bo’limi vakili o’zlarining universitetini namoyish qildi. Jumladan ushbu universitet Portugaliya oily o’quv yurtlari orasida reyting tizimi bo’yicha birinchi o’rinda,Yevropa universitetlari ichida birinchi yuzlikda (ayniqsa tibbiyot fakulteti), jahonda taxminan 300 o’rinda turar ekan. Universitet 18 asrda tashkil qilingan bo’lib, uchta baza, 14 ta fakultet, biznes – maktabi ekan. Universitetning tibbiyot fakulteti Portugaliyada eng nufuzli bo’lib, bakalavr, magistr, dotarant, malaka oshirish kurslari mavjud. Universitet Yevropaning boshqa univesitetlari bilan yaqin aloqa o’rnatgan bo’lib, Erazmus, Tempus dasturlari doirasida Afrika davlatlari, Braziliyada ko’plab xorijiy talabalar bu yerda ta’lim olishadi. Jahonning boshqa universitetlari bilan aloqa yaxshi yo’lga qo’yilgan. Universitetda ta’lim berish Boloniya konvensiyasi doirasida, yangi dunyo standartlariga muvofiq amalgam oshiriladi. Keyingi ma’ruzachi Porto shahri, Politexnika Universiteti vakilasi bo’ldi. U universitet doirasidagi tibbiyot texnologiyalari oily maktabning faoliyati to’g’risida gapirdi. Ushbu maktab radiologiya, neyroxirurgiya, kardioxirurgiya kabi intervension tibbiyot sohalari uchun oily ma’lumotli tibbiyot texnikalarini tayyorlab beradi. Ushbu maktabda bakalavrlar, magstrlar tayyorlanadi va malaka oshirish kurslari mavjud. Maktabning asosiy maqsadi tibbiyot sohasida faoliyat yurituvchi muxandislar, tibbiy muxandislar tayyorlashdan iborat. Portugaliya tajribasi shuni ko’rsatadiki tibbiy muxandislarni tayyorlash, 10 yil ta’lim olgan ishtirokchilardan tibbiy texnik va laborantlar tayyorlashga nisbatan iqtisodiy samaradan ekan.
Shundan so’ng Fernando Araujo so’zga chiqdi. U Portugaliyada jamoat salomatligini saqlash tuzilmasi va tashkil tizimi borasida so’zlab berdi. Portugaliyada faoliyat yurituvchi sog’liqni saqlashning birlamchi bo’g’ini to’g’risida batafsil tanishtirib o’tdi. Shundan so’ng loyiha ishtirokchilari universitetning Sao Joao klinikasiga tashrif buyurishdi, qon quyish stansiyasi va xavfsizlik faoliyati bilan tanishdi. Markaz ish faoliyati Portugaliyada olingan ma’lumotlar asosida yuqori ilmiy – tibbiy, texnik darajada olib borilar ekan. Tushdan so’ng loyiha ishtirokchilari Innovatsion texnologiyarni yuqori darajada qo’llashga asoslangan birlamchi sog’liqni saqlash markaziga tashrif buyurishdi. Bu yerda tibbiy profilaktika xizmati ko’rsatiladi. Markaz xodimlari markaz borasida ma’lumotlar berishdi va Porto shahruining sog’liqni saqlash to’g’risida gapirib o’tishdi.
2014 yil, 10 sentabr. Chorshanba. Loyiha ishtirokchilari ikki guruhga bo’linishdi: Agrar sector vakillari Veterinar boshqarmasi va xavfsiz ovqatlanish regional boshqarmasiga borishdi. Tibbiyot sektori vakillari Sao Joao klinikasiga tashrif buyurishdi. Ular yuqumli kassaliklar nazorati, jumladan, OITS, gepotit virusli kasalliklar bilan, bemorlar xavfsizligi nazorati va kasb salomatligi masalalari bilan qiziqishdi.
Kunning ikkinchi yarmida Gayya klinikasiga borildi. Shundan so’ng loyiha ishtirokchilari Porto Universiteti xalqaro munosabatlar bo’yicha prorektori Mariya Fatima Marinxo xonim bilan uchrashishdi. Uchrashuv mobaynida prorektor universitetning tarkibiy qismlari haqida gapirib berdi va universitet hayoti to’g’risida tayyorlangan broshuralarni ishtirokchilarga taqdim etdi.
Shu kuni kechki payt UZHELTH loyihasi ishtirokchilarini Porto shahri Merii qabul qildi. Mehmonlarni shahar meri hokimi do’stona kutib oldi va ushbu loyihaning zarurligi, o’zbek-portugal ta’lim loyihalarini hamkorlikda yo’lga qo’yishning istiqbollari va imkoniyatlari to’g’risida gapirib berdi. Tomonlar estalik sovg’alar bilan almashishdi. Shahr Merii movini ishtirokchilarga Portugaliya san’ati to’g’risidagi kitobni sovg’a qildi.
2014 yilning 11 sentabrida Payshanba kuni loyiha ishtirokchilari Porto – Lissabon –Stambul-Toshkent reysi bilan O’zbekistonga qaytishdi.

о визите участников проекта Темпус- UZHELTH в г. Гент (Бельгия) и Порто (Португалия) с 3 по 11 сентября 2014 года.
В состав делегации вошли представители министерства сельского хозяйства и здравоохранения, а также представители Ташкентского Педиатрического медицинского института, Ташкентской Медицинской академии, Андижанского государственного медицинского института, Самаркандского государственного медицинского института, Бухарского государственного университета, Ташкентского аграрного университета, Нукусского филиала Ташкентского Аграрного Университета и Нукусского государственного университета.
Состав делегации ТашПМИ:
1. Аширбаев Ш.П. – директор инновационного центра ТашПМИ
2. Эгамбердиева Д.А. – доцент кафедры факультетских внутренних болезней, госпитальной терапии, ВПТ, профболезней и ПВБ.
С 3 по 11 сентября 2014 г. состоялся первый тренинг в Европе для специалистов из Узбекистана в рамках проекта Темпус «UZHELTH». Участники проекта из Узбекистана по направлению «медицина, экология, сельское хозяйство и безопасность питания» посетили партнерские вузы в городах Гент и Порто.
В среду, 3 сентября 2014 г. участники прибыли в аэропорт г. Брюсселя (Бельгия), а вечером того же дня прибыли г. Гент (Бельгия). Вечером состоялся ужин, организованный от имени Университета г. Гента, в котором, кроме узбекских делегатов участвовали представители университета г. Пизы (профессор Кэтрин Айзекс, Лаура Бурджизано), представители университета г. Гента (профессор Дирк Авонс, представительница международного отдела Кентского университета госпожа Делфин ). В неформальной обстановке стороны обменялись мнениями о текущем состоянии проекта.
В четверг, 4 сентября 2014 г. Утром частники проекта направились в кампус университета г. Гента и проф. Дирк Авонс ознакомил их с работой кафедры Общественного здравоохранения и первичной медицинской помощи Университета г. Гента.
Проф. Дирк Авонс подготовил презентацию на тему «преподавание по вопросам здравоохранения в Гентском Университете: современное состояние, существующие проблемы и перспективы». Проф. Авонс на примере своего практического опыта кратко ознакомил участников с методикой преподавания предмета общественного здравоохранения, а также о проводимых гентскими коллегами мероприятиями. Проф. Д.Авонс, подробно ознакомил участников с ключевыми задачами системы общественного здравоохранения в Бельгии: 1) мониторирование социального статуса и проблем здоровья, 2) идентификация проблем здоровья и рисков. 3) образование людей в области здравоохранения, 4) мобилизация общественности, 5) планирование санитарных мероприятий, 6) регуляция на уровне законодательства, 7) постоянно действующая служба здравоохранения и узкоспециальная медицинская помощь, 8)компетентное оказание медицинских услуг, 9)оценка качества предоставляемых медицинских услуг, 10)научные исследования с принятием инновационных решений.
В том числе на общенациональном уровне (научные, статистические, социальные проекты). В ходе презентации велась дискуссия с узбекскими партнерами.
После обеда состоялся визит участников проекта в центре Альдермана по Охране окружающей среды и Общественному здравоохранению.
Затем был организован при участии представителя администрации города, ответственной за жилые кварталы, ознакомительный поход участников проекта в различные районы г. Гента, в которых на практике реализуются социальные проекты по типу «Живая улица», в рамках которых сами жители Гента, при участии администрации города озеленяют свой квартал, строят детские площадки, избавляются от автостоянок внутри дворов, строят велосипедные дорожки, организуют учебные, духовно-культурные и развлекательные мероприятия для жителей квартала.
Состоялась оживленная дискуссия представителя Мэрии города с узбекскими делегатами и были сделаны выводы о возможности внедрения социальных проектов по типу «живая улица, живой квартал, живой город» в Узбекистане, с учетом бельгийской модели.
В пятницу, 5 сентября состоялся визит участников проекта в Общественный Центр Здоровья в Ботермаркте (Botermarkt). Это своего рода центр социальной поддержки гражданам. Функциями Центра являются оказание консалтинговых услуг по вопросам нахождения жилья для нуждающихся бельгийских граждан, по вопросам профилактики болезней, при центре организуются специальные курсы социальной поддержки социально незащищенным группам населения. Например, компьютерные курсы для пенсионеров и т.п., при центре работает столовая, в которую приходят официально зарегистрированные нуждающиеся граждане Бельгии - им предлагают завтраки, обеды и ужины по низким ценам. Состоялся визит участников проекта в Отделение Семейной Медицины и первичного здравоохранения г. Гента. Руководитель центра подготовил презентацию о структуре здравоохранения Бельгии и о существующих достижениях и проблемах в этой области. На собрании участвовали делегаты из Узбекистана, а также коллеги из нескольких австралийских университетов. Докладчик подробно остановился на структурно-организационной модели бельгийской системы здравоохранения и отметил, в частности, что первичная медицинская помощь бельгийским резидентам оказывается на высоком квалификационном уровне за счет государственных средств.
Затем участники встречи ознакомились с подразделениями Центра Семейной медицины, который, наряду с поликлиническими службами оказывает в основном профилактическую помощь гражданам. Так, в Центре имеются прививочный кабинет, кабинет матери и ребенка, где матерей учат приемам общего ухода за ребенком, есть клуб для будущих матерей, есть лаборатория. В центре работает проект «Кухня», где больных (например диабетиков) учат на практике приготовлению диетических блюд. Есть кабинеты для проведения школ диабетиков, гипертоников и т.п.
В обеденное время состоялся визит участников в Центр Гапро в г. Антверпене, он находится в так называемом непривилегированном районе города. Там оказываются медицинские услуги узаконенным в Бельгии коммерческим сексуальным работникам: осуществляется борьба с сексуальным трафиком, проводятся разъяснительные мероприятия социального и медицинского характера. Делаются прививки, например от гепатита, проводится лечение венерических заболеваний, проводится бесплатное анонимное тестирование на СПИД, оказываются услуги по трудоустройству и адаптации женщин в нормальных сферах жизни.
Вечером состоялся визит участников проекта в мэрию города Антверпена, где их встретила представительница местной администрации, ознакомившая кратко с существующими достижениями администрации города, в частности в области защиты окружающей среды. Затем Руководитель сектора Защиты окружающей среды при муниципалитете г. Антверпена сделал перед участниками доклад на тему защита окружающей среды в г. Антверпене. Он в частности ознакомил делегатов с некоторыми статистическими и эпидемиологическими данными, со структурой муниципальной службы по окружающей среде, существующими проблемами и вопросами их решения. В частности, при поддержке муниципальных служб в городе строятся экологически чистые трамвайные линии, велосипедные дорожки, в каждом районе города установлены индикаторы степени загрязнения воздуха, в центр города запрещен въезд автомобилей, на владельцев автомобилей, загрязняющих атмосферу, налагаются большие штрафы и т.п.
В субботу, 8 сентября 2014 Состоялось ознакомление участников проекта с ходом реализации муниципального экологического проекта «Живая улица». Для того, чтобы меньше зависеть от автомобилей, жители одной из городских улиц решили провести эксперимент. В этом месяце обойтись только альтернативными средствами передвижения. Например, ездить на работу на (электро)-велосипеде, делать покупки на трехколесном велосипеде, а также пользоваться услугами доставки покупок на дом. Все это позволило значительно сэкономить местный бюджет и сделать город экологически чище. Участники проекта посетили и другие улицы, где исчез забор между парком и улицей, где на улице расположился курятник, где все желающие жители улицы могут при желании приготовить спонтанное уличное барбекю, где на площадях стоят рояли и каждый желающий может подойти к нему и сыграть на нем. Мэрия и различные городские службы также являются важными партнерами проекта. Таким образом целью проекта «Живая улица» является преобразование общего пространства дворов и улиц в лучшую сторону, как если бы они были личной, а не общественной собственность.
В воскресение, 7 сентября 2014 участники проекта направились на самолете в Португалию, г. Порто и разместились в местном отеле.
В понедельник, 8 сентября 2014 в Институте общественного здравоохранения при Университете г. Порто (Португалия) состоялось пленарное заседание с участием делегатов из Университета г. Пизы (Италия), университета г. Гента (Бельгия), Университета г. Митры (Словакия), университета г. Порто (Португалия). В повестку дня заседания было включено обсуждение следующих вопросов: вводные замечания координатора проекта проф. К.Айзекс, консультации участников, завершение консультаций и анализа результатов, обсуждение последующих шагов в рамках рабочего плана, обсуждение вопросов поставки оборудования в рамках Проекта Темпус UZHELTH. Обсуждение вопроса создания вебсайта. Партнерское соглашение, другие финансовые и административные вопросы.
После обеда участники проекта под руководством проф. Энрике Барроза были ознакомлены с кафедрами и центрами Института общественного здравоохранения при Университете г. Порто участников ознакомили с принципами работы курсов бакалавриата, магистратуры, докторантуры по подготовке врачей, медсестер, диетологов, лаборантов и техников. Были организованы беседы с местными специалистами.
Вторник, 9 сентября 2014. С утра состоялся визит в Медицинскую школу при университете г. Порто, состоялось ознакомление с кафедрами, центрами и библиотекой.
Затем были заслушаны презентации профессоров и руководителей различных медицинских центров г. Порто.
С первым докладом выступил представитель международного отдела Университета г. Порто с презентацией своего университета. В частности Университет г. Порто в рейтинговой системе вузов занимает 1 место в Португалии, входит в первую сотню университетов Европы (особенно медицинский факультет), примерно на 300 месте в мире, Университет основан в 18 веке, имеет 3 базы, 14 факультетов, бизнес-школу. Медицинский факультет университета является самым престижным в Португалии, там имеются курсы по подготовке бакалавров, магистров, докторантура, курсы повышения квалификации. Университет тесно сотрудничает с другими европейскими университетами, в частности в рамках программ Эразмус, Темпус, в университете обучается много иностранных студентов, в частности из Африки, Бразилии, налажены связи с другими университетами мира. Обучение в университете проводится согласно новейшим мировым стандартам, в рамках Болонской конвенции.
Со следующим докладом выступила представительница Политехнического университета г. Порто. Она рассказала о существующей в рамках университета Высшей школы медицинских технологий. В этой школе готовят медицинских техников с высшим образованием, которые востребованы в сфере радиологии, нейрохирургии, кардиохирургии и т.д., то есть практически во всех областях быстроразвивающейся в последнее время интервенционной медицины, где требуются специалисты, управляющие новейшим медицинским оборудованием и лабораториями. Указанная Высшая школа готовит специалистов – бакалавров, магистров, проводит курсы усовершенствования. Целью школы является подготовка инженеров, работающих в медицинской сфере. Как показал опыт Португалии, подготовка медицинских инженеров оказалась экономически более выгодной, чем врачей, которые обучившись 10 лет медицине, затем перепрофилируются в медицинских техников и лаборантов.
Затем с докладом выступил Фернандо Араужо (Fernando Araujo). Он рассказал о структуре и организации общественного здравоохранения в Португалии, а также подробно ознакомил участников с функционированием службы первичного звена здравоохранения в Португалии.
Затем состоялся визит в университетскую клинику Сао Жоао, в частности, участники были ознакомлены с работой банка переливания крови и безопасности. Работа центра осуществляется на высоком научно-медицинском, техническом уровне, с привлечением данных со всей Португалии.
После обеда состоялся визит в Центр первичного Здравоохранения, где осуществляются профилактические мероприятия на высоком уровне с применением инновационных технологий. Со стороны сотрудников центра были представлены данные о центре, а также, о состоянии здравоохранения в г. Порто.
В среду, 10 сентября 2014г. Участники проекта разделились на 2 группы: представители аграрного сектора посетили Ветеринарное управление и Управление безопасностью питания регионального уровня. А представители медицинского сектора посетили Клинику Сао Жоао, в частности их заинтересовали вопросы контроля инфекционных заболеваний, СПИДА, гепатита, вирусных заболеваний, контроля над безопасностью больного и вопросы профессионального здоровья.
После обеда состоялся визит в другую клинику – Гайя. А затем состоялась встреча участников проекта с проректором по международным отношениям госпожой Мария-Фатима Маринхо (Maria de Fatima Marinho) Университета г. Порто. В форме презентации Проректор Университета ознакомила участников проекта со структурными подразделениями Университета, затем вручила участникам встречи брошюры об Университете.
Вечером того же дня состоялся прием участников проекта UZHELTH в Мэрии города Порто. Гостей поприветствовал Заместитель мэра города, который отметил важность проекта и возможных перспектив реализации совместных узбекско-португальских образовательных проектов. Стороны обменялись памятными подарками. Заместитель мэра города вручил участникам книгу об искусстве Португалии.
В четверг, 11 се нтября 2014 рейсом Порто-Лиссабон-Стамбул-Ташкент участники проекта вернулись в Узбекистан.