Tempus UZHELTH loyihasi doirasidagi ushbu tashrif tarkibiga Qishloq o’jaligi va Oliy ta’lim Vazirliklari vakillari, shuningdek Toshkent Pediatriya TIbbiyot Instituti, Andijon Davlat Tibbiyot institute, Buxoro Davlat Universiteti, Toshkent Agrar Universiteti vakillari kiritildi. Yevropalik hamkorlardan Pizan Universiteti (Italiya), Portu Universiteti (Portugaliya), Gent Universiteti (Belgiya) va Nitra Agrar Universiteti (Slovakiya) vakillari bo’lishdi.
ToshPTI nomidan ishtirokchilar tarkibi:
- Sh.P.Ashirbayev – ToshPTI Innovatsiya Markazi direktori;
- I.P.Vixrov – TodhPTI Innovatsiya Markazi yetakchi mutaxassisi, Oliy va O’rta maxsus ta’lim bo’yicha Oliy ta’lim Vzirligi va ERASMUS+ Milliy ofisi eksperti.
Ushbu o’quv tashrifi yevropalik hamkor oliy o’quv yurtlariga oxirgi mobil tashrif bo’lib, UZHELTH loyihasiga oraliq baho berish ko’zda tutilgan edi. Shuningdek Nitra Universitetining qishloq xo’jalik, jamoat sog’liqni saqlash yo’nalishidagi xavfsiz oziq –ovqat sohasidagi tajribasini o’rganish edi.
Loyiha ishtirokchilari Nitra Universitetining bir qator obyektlarida bo’lib, qishloq xo’jaligi, uzumchilik va yilqichilik sohasidagi ilmiy-ishlab chiqarish majmualari ish faoliyati bilan tanishdi. Shuningdek ushbu oliy ta’lim muassasasida faoliyat ko’rsatayotgan ilmiy-o’quv laboratoriyasi bilan ham tanishish imkoniga ega bo’ldi.![]()
Umuman tashrif har tomonlama foydali bo’ldi va ishtirokchilar loyihaning kechish jarayonidan qoniqish hosil qilayotganliklarini bildirish va keying qilinajak ishlar yuzasidan kelishib olindi.

о визите участников проекта Темпус- UZHELTH в Нитру, Словакия (22-30 сентября 2015 г.)
В состав участников текущей встречи в рамках проекта Темпус UZHELTH вошли представители Министерств сельского хозяйства и Высшего образования, а также представители Ташкентского Педиатрического медицинского института, Андижанского государственного медицинского института, Самаркандского государственного медицинского института, Бухарского государственного университета, Ташкентского аграрного университета, Нукусского филиала Ташкентского Аграрного Университета и Нукусского государственного университета. Из европейских партнёров участвовали представители Пизанского Университета (Италия), Университета Порту (Португалия), Университета Гент (Бельгия) и Аграрного Университета Нитра (Словакия).
Состав участников от ТашПМИ:
- Аширбаев Ш.П – директор Инновационного Центра ТашПМИ;
- Вихров И.П – ведущий специалист Инновационного Центра ТашПМИ, Эксперт по высшему образованию Министерства высшего и среднего специального образования и Национального Офиса Erasmus+.
Данная учебная поездка является последней мобильностью в европейские вузы партнеры и предусматривала собой промежуточную оценку проекта UZHELTH, а также изучение опыта университета Нитры в области сельского хозяйства и безопасности питания в контексте общественного здравоохранения.
Участники проекта получили возможность посетить ряд объектов Университета Нитры и ознакомиться научно-производственными комплексами в области сельского хозяйства, виноградарства и коневодства. Также были показаны научные и учебные лаборатории, которые используются в научно-педагогической деятельности этого вуза.
В целом, поездка прошла плодотворно и участники выразили свое удовлетворение ходом реализации проекта, а также обсудили дальнейшие шаги его работы.