Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti
2016 yil 2-3 iyun kunlari Buxoro Davlat Tibbiyot Instituti va Buxoro Davlat Universitetida UZHELTH loyihasi yuzasidan hamkorlarning uchrashuvi bo’lib o’tdi. Uchrashuvni asosiy mavzusi, loyiha yuzasidan amalga oshiriladigan vazifalar hamda talabalarning Evropa hamkorlari universitetlarida 3oy davomida Jamoat salomatligi kursi asosida ta’lim olganliklarini muhokama qilish haqida bo’lib o’tdi.
Uchrashuvda loyihani muvofiqlashtiruv rahbarlari yani Yevropaning Piza universiteti vakil hamkorlar va O’zbekiston vakillaridan barcha, 10 ta hamkor shu bilan birga Sog’liqni Saqlash Vazirligi, Qishloq va Suv xo’jaligi vazirligi vakillari qatnashdilar.
Yevropalik mehmonlar loyiha yuzasidan amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot berishdi. Hisobotda barcha mavzular bo’yicha va talabalarni loyiha bo’yicha 3 oylik malaka oshirish yuzasidan Yevropaning oliy ta’lim muassasalariga yuborilganlari va ularni amalga oshirgan ishlar aks ettirilgan.
Loyiha doirasida o’quv dasturlarni takomillashtirishga bag’ishlangan mavzuga alohida e’tibor qaratildi va muzokaralar olib borildi. O’quv dasturlarni takomillashtirish va bir qator ingliz tilida yozilgan yangi o’quv qo’llanmalarni joriy qilish, yangi adabiyotlarni xarid qilish va moliyalashtirish yuzasidan loyihaning O’zbekiston oliy ta’lim muassasalariga qanday qilib jalb etish mumkinligi haqida muzokaralar olib borildi.
Shuningdek, fanlararo (yo’nalishlararo) tarzda amalga oshirishni va uni tarkibida ekologiya, oziq-ovqat havfsizligi, qishloq xo’jaligi va veterinariya yo’nalishlari ko’zda tutilgan “jamoat salomatligi”ga doir yangi modulni ishlab chiqish haqidagi mavzuga bag’ishlandi. TashPTI “jamoat salomatligi” yuzasidan o’zining loyiha konsortsium maruzasini taqdim etdi, shu bilan birga hamkorlar o’zlarining o’quv fanlar doirasida ma’ruzalarini taqdim etdilar. Loyiha ishtirokchilari jamoat salomatligiga doir yuqoridagi fanlarni inobatga olgan holda noyob modul tayorlashga muvaffaq bo’lishdi.
BuxDTI xodimlari o’zlarining ta’lim muassasalari haqida taqdimot o’tkazdilar. Shu bilan birga qatnashuvchilarga loyiha doirasida tashkil etilgan Axborot markazini ko’rsatishdi. Markaz faoliyati jamoat salomatligiga doir bir qator yo’nalishlar bo’yicha qiziqish bildirganlarga Tyuning uslubiga o’xshash maslahatlar berib borish ko’zda tutilgan.
Uchrashuvning 2-ish kunida barcha qatnashuvchilar bilan “Jayron” qo’riqxonasiga tashrif buyurildi. Tashrif doirasida qo’riqxona ekotizimi va hududga xos bo’lgan maxsus flora va faunalar holatini haqida tanishtirib o’tishdi. Shunindek qatnashuvchilar ekologiyani sog’liqni saqlashga ta’siri haqida muhokama qilishdi.
Kunning oxirida loyiha jamoasi loyihaning asosiy global maqsad deb tan olingan sectoral malakaviy ramkalarni (SQF) ishlab chiqishga kirishildi. Loyihaga tegishli soha vazirlik va muassasalarga ko’rib chiqish uchun taqdim etilishi rejalashtirilmoqda.
Ishchi uchrashuvni ma’lumotnomasi sifatida loyiha doirasida amalga oshirilgan ishlar, natijalar va joriy qilinganlik haqidagi nashr etishda amalga oshirilgan ishlar mavzusi haqida Toshkentda talabalar uchun konferensiya o’tkazish kelishib olindi.

ВСТРЕЧА ПАРТНЕРОВ ПО ПРОЕКТУ UZHELTH В БУХАРЕ
2-3 июня 2016 года состоялась встреча партнеров проекта UZHELTH в Бухарском Государственном медицинском Институте и Бухарском Государственном Университете. Основной темой встречи были темы, посвященные состоявшейся второй мобильности в рамках проекта.
На встрече присутствовали европейские партнеры из университета Пизы, который является координатором проекта и все 10 партнеров из Узбекистана, включая представителей Министерства Здравоохранения и Министерства Водного и Сельского Хозяйства.
Гости из Европы представили отчет о состоявшейся мобильности в рамках проекта, где были представлены все темы, которые студенты, отправленные по проекту на трёхмесячную стажировку, проходили в рамках своего пребывания в европейских вузах партнерах.
Отдельно в рамках проекта обсуждались темы по модернизации учебных программ в рамках проекта, а также то, как проект может оказать содействие узбекским вузам по изменению учебных программ и оказать финансовую помощь в приобретении ряда учебников на английском языке.
Другая тема была разработка учебного модуля по общественному здравоохранению с учетом междисциплинарного подхода, где учитываются экология, безопасность питания, сельское хозяйство и ветеринария. ТашПМИ представил консорциуму проекта лекции по общественному здравоохранению, в свою очередь коллеги представили свои лекции в рамках своих учебных дисциплин. В связи с чем, членам проекта удалось подготовить уникальный модуль по общественному здравоохранению с учетом вышеперечисленных дисциплин.
Сотрудники БухГМИ провели презентацию своего вуза, а также представили участникам проекта работу информационного центра созданного в рамках проекта, где осуществляются консультации заинтересованных сторон по различным аспектам общественного здравоохранения и такой методологии как Тюнинг.
На второй рабочий день встречи все участники получили возможность посетить Заповедник «Джейран» и ознакомиться с состоянием экосистемы данного заповедника, а также получить представление о состоянии флоры и фауны этого засушливого региона. После чего участники обсудили влияние экологии на здравоохранении.
В конце рабочего дня члены проектной команды приступили к разработке секторальных квалификационных рамок, что в принципе является основной глобальной целью проекта. Проект секторальных квалификационных рамок планируется передать для рассмотрения всем профильным министерствам и ведомствам.
И в качестве резюме рабочей встречи было принято решение организовать студенческую конференцию в Ташкенте по результатам двух мобильностей с публикацией предварительных внедренных результатов мобильности. Также консорциум проекта принял решение провести предпоследнюю рабочую встречу проекта в Нукусе и финальную встречу по проекту в Ташкенте, с приглашением всех заинтересованных сторон и широким распространением результатов проекта.