2016 yil 6-7 dekabr kunlari Tempus UZHELTH loyiha hamkorlarining navbatdagi uchrashuvlari Italiyaning Piza Universitetida o’tkazildi. Uchrashuvda barcha o’zbekistonlik OTM xamkorlari va Pizaning Grantxolder guruhi qatnashdilar. Shu bilan birga uchrashuvda O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni Saqlash vazirligi va O’zbekiston Respublikasi Qishloq va Suv Xo’jaligi vazirliklari tomonidan xamkorlarning qatnashganliklarini ta’kidlash lozim. 2016 yil 6 dekabrda O’zbekiston loyiha xamkorlarining dastlabki xisobotlari tinglandi, 10 ta O’zbekiston OTM loyiga hamkorlari o’zlarining erishilgan yutuqlari yuzasidan taqdimot o’tkazdilar. Erishilga yutuqlar bo’yicha vazirliklar vakillari va Piza Universiteti vakillari tomonidan tanqidiy baho berildi.
Barcha OTM lar jamoat sog’liqini saqlash modulini joriy etish bo’yicha o’zlarining xisoblarini ijobiy taqdim etdilar. Ta’kidlash joizki barcha OTM ushbu modulni joriy etishda turli usullarda amalga oshirilgan va Yevropa Ittifoqi OTMlarida olingan tajribaga asosan dars berish boshlangan. Tibbiyot, qishloq xo’jaligi, veterinariya va ekologiya masalari bo’yicha ishchi guruhning xisobtlari muhim e’tibor bilan tinglandi. 4ta ishchi guruh o’zlarining amalga oshirgan ishlar bo’yicha ijobiy ximoyaladilar, shundan so'ng tomonlarning xisobtlari asosida jonli muzokaralar savol javoblar qizg’in kechdi.
7-dekabr kuni asosiy e'tibor tarmoq talablari tizimi ishlab chiqishga qaratildi. UZHELTH istiqbolli loyihasida o’zining tarmoq talablarini ishlab chiqishda katta vazifa yuqorida keltirilgan sohalarda chuqur o’rganishlar va rivojlarntirishlar ta’siridan tashqari jamoat sog’liqni saqlash sohasida tarmoq talablariga ham e’tibor qaratish rejalashtirmoqda. So’nggi kunning ishchi vaqtida barcha loyiha xamkorlari loyiha menejment va loyihani ma’murligi savollari yuzasidan muzokalar olib borildi.

Секторальные квалификационные рамки в проекте Темпус UZHELTH
6-7 декабря 2016 года состоялась очередная встреча партнеров проекта Темпус UZHELTH на этот раз в Университете Пиза, Италия. На встрече принимали участие все узбекские вузы партнеры и команда Грантхолдера из Пизы. Надо отметить также участие партнеров из Министерства Здравоохранения и Министерства Сельского Хозяйства и Водных Ресурсов Республики Узбекистан.
6 декабря 2016 года были заслушаны предварительные отчеты участников проекта из Узбекистана, где все 10 узбекских вузов презентовали свои достигнутые результаты. После чего критическую оценку достигнутым результатам дали представители министерств и Пизанского университета.
Все вузы успешно отчитались по внедрению модуля по общественному здравоохранению, здесь надо отметить тот факт, что вузы по-разному внедрили этот модуль и уже начали его преподавать, с учетом полученного опыта в вузах Европейского Союза.
С особым вниманием были выслушаны доклады рабочих групп по направлениям: медицина, сельское хозяйство, ветеринария и экология. Все четыре рабочих групп смогли успешно защитить свои работы, после чего были обсуждены в живой дискуссии сильные стороны и возможности данных отчетов.
7 декабря основной день был посвящен разработке секторальных квалификационных рамок. Будучи структурным проектом UZHELTH ставит перед собой амбициозную задачу повлиять на дальнейшее развитие и глубокое изучение не только национальных квалификационных рамок перечисленных выше областей знаний, но и на секторальную квалификационную рамку в области общественного здравоохранения.
На последней рабочей сессии этой встречи все партнеры проекта обсуждали вопросы менеджмента и администрирования проекта. В частности, особый упор был сделан на организацию финальной встречи проекта в Ташкенте, предварительно в начале марта 2017 года.
В целом встреча прошла плодотворно и по отзывам участников встречи на высоком организационном уровне, и неожиданно для всех с хорошими рабочими результатами.