Tibbiyot hodimlari kuni munosabati bilan joriy yil 9 noyabr kuni Turkiston san’at saroyida bayram tantanalari bo’lib o’tdi. Unda hukumat vakillari, Sog’liqni saqlash vazirligi mutasaddilari, tibbiyot sohasi fidoyilari jam bo’lishdi.
2006 yil 12 sentyabrda qabul qilingan “O’zbekiston Respublikasi tibbiyot hodimlari kunini belgilash to’g’risida”gi Qonunga muvofiq, mamlakatimizda har yili noyabr' oyining ikkinchi yakshanbasi tibbiyot hodimlari bayrami sifatida keng nishonlanib kelinadi. Bu galgi bayram tadbiri har yilgidan-da ko’tarinki kayfiyatda tashkil etildi.
Tantanali tadbirda qayd etilganidek, so’nggi yillarda barcha sohalarda bo’lgani kabi sog’liqni saqlash tizimi rivojiga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Qisqa davr ichida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev tashabbusi bilan qabul qilingan 130 ga yaqin normativ-huquqiy hujjatlar tibbiyot rivojida asos bo’lib hizmat qilayapti. Ularda belgilangan vazifalar izchil amalga oshirilayotgani sohani yanada yahshilash, aholiga ko’rsatilayotgan birlamchi tibbiy-sanitariya, shoshilinch va tez tibbiy yordam, ihtisoslashtirilgan hizmatlar sifatini oshirish, arzon va sifatli dori-darmon, zamonaviy tibbiy buyumlar bilan ta’minlash, hususiy tibbiyotni rivojlantirish, bilimli va tajribali mutahassislarni tayyorlash bo’yicha bir qator islohotlarni amalga oshirish imkonini bermoqda. E’tiborli tomoni, davlat byudjetidan sog’liqni saqlash tizimini moliyalashtirishga ajratilayotgan mablag’lar yildan-yilga ko’paymoqda. Joriy yilda sohaga 9,6 trillion so’m yo’naltirildi, bu o’tgan yildagiga nisbatan 1,4 barobar ko’p.
Aholi eng ko’p murojaat qiladigan birlamchi tibbiy-sanitariya bo’g’inida avvallari mavjud bo’lmagan ijtimoiy dorihona va kunu-tun ishlaydigan tez tibbiy yordam shohobchasiga ega 793 ta qishloq oilaviy poliklinikasi tashkil etildi. Ularda beshta yo’nalishda ya’ni, amaliyot vrachi bilan birga, terapevt, hirurg, pediatr, stomatolog, ginekolog kabi tor mutahassislar faoliyati yo’lga qo’yildi. Bundan tashqari, tibbiy hodimlarning mehnati samaradorligini reyting baholash tizimi joriy qilindi. Shifokor qabuliga yozilish va ma’lumotlar bazasini shakllantirish bo’yicha “Elektron poliklinika” tizimiga bosqichma-bosqich o’tilmoqda.
Shuningdek, ona va bola salomatligi, Shoshilinch tibbiy yordam tizimidagi o’zgarishlar, dori-darmon ta’minotidagi o’zgarishlarni ham alohida e’tirof etish mumkin. Aholiga ihtisoslashtirilgan hizmatni yaqinlashtirish yildan-yilga kengayib borayapt. Hozirda nevrologiya va insult yo’nalishi hisobiga respublika ihtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari soni 16 taga etdi.
Tibbiyotni yanada isloh qilish va sifat darajasini oshirish borasida izchil sa’y-harakatlar bir zum bo’lsa-da to’htagani yo’q. Bu borada ilg’or horijiy davlatlar tajribasi o’rganilib, yurtimizdagi halqaro tashkilotlar bilan hamkorlik qilinmoqda. Tibbiyot tizimining 2025 yilgacha mo’ljallangan 7 yillik rivojlantirish koncepciyasi ishlab chiqilmoqda.
Tibbiyot hodimlari kuni munosabati bilan tashkil etilgan mazkur bayram tadbirida “Yilning eng yahshi shifokori” ko’rik-tanlovi doirasida “Yilning eng yahshi kardiologi”, “Yilning eng yahshi terapevti”, “Yilning eng yahshi hirurgi”, “Yilning eng yahshi pediatri”, “Yilning eng yahshi neonatologi”, Yilning eng yahshi akusher-ginekologi”, “Yilning eng yahshi sog’liqni saqlash tashkilotchisi”, “Yilning eng yahshi infekcionist vrachi”, “Yilning eng yahshi sanitariya-epidemiologiya vrachi” kabi jami 30 nominaciya bo’yicha 1-, 2- va 3-o’rinlarga munosib ko’rilgan sohaning fidoiy hodimlari diplom va qimmatbaho sovg’alar bilan taqdirlandi.
El ardog’idagi san’atkorlarning kuy-qo’shiqlari yig’ilganlarga bayram kayfiyatini ulashdi.
Tantanali tadbirda Bosh vazir o’rinbosari Aziz Abduhakimov, Sog’liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov ishtirok etdi va so’zga chiqdi.

9 ноября нынешнего года в честь Дня медицинских работников Республики Узбекистан во Дворце искусств «Туркистон» состоялось праздничное мероприятие. Здесь собрались представители Правительства страны, Министерства здравоохранения, сферы медицины.
Согласно Закону Республики Узбекистан «Об установлении Дня медицинских работников Республики Узбекистан» от 12 сентября 2006 года, в нашей стране второе воскресенье ноября широко празднуется в качестве Дня медицинских работников. Нынешнее праздничное мероприятие было организовано на высоком уровне.
Как было отмечено на торжественном мероприятии, за короткий период по инициативе Президента Шавката Мирзиёева принято около 130 нормативно-правовых документов, направленных на развитие медицины. На их основе последовательно повышается качество первичной, экстренной, скорой и специализированной медицинской помощи, ведется системная работа по развитию частного сектора здравоохранения, обеспечению населения доступными и качественными лекарствами, современными товарами медицинского назначения, подготовке квалифицированных специалистов. В Узбекистане средства, выделяемые из Государственного бюджета на финансирование системы здравоохранения, растут из года в год. В 2018-ом в сферу направлено 9,6 триллиона сумов, что в 1,4 раза больше, чем в прошлом году. Ведь вложения в медицину является бесценной инвестицией не только в настоящее, но и в будущее.
Передовые стандарты внедряются в работу учреждений первичного медико-санитарного звена здравоохранения. Ведь именно сюда обращается больше всего людей. В данной системе организовано более двух тысяч социальных аптек, которых раньше не существовало, и 793 сельские семейные поликлиники, где круглые сутки дежурят медики. Здесь налажена работа врачей узкой специализации – терапевтов, хирургов, педиатров, стоматологов и гинекологов. Кроме того, внедрена система рейтинговой оценки труда медицинских работников. Врачам разрешено работать на двух ставках и получать пенсии в полном размере. Идет поэтапный переход к системе «Электронная поликлиника», которую характеризуют электронная запись на прием к врачу и формирование базы данных о пациентах.
А также отдельно можно отметить об изменениях в направлениях охраны материнства и детства, совершенствования экстренной медицинской помощи, улучшения обеспечения лекарстенными средствами. Из года в год совершенствуется и деятельность специализированных медицинских центров, качественная помощь врачей узких профессий становится доступной в регионах. Вместе с созданным недавно центром неврологии и инсульта количество республиканских специализированных научно-практических медицинских центров достигло 16.
Усилия по реформированию медицины не останавливаются. Изучается опыт передовых иностранных государств, укрепляется сотрудничество с международными организациями. Разрабатывается концепция развития системы здравоохранения на семь лет, рассчитанная до 2025 года.
На праздничном мероприятии, организованном в честь Дня медицинских работников, в рамках смотра-конкурса «Лучший врач года» награждены дипломами и ценными подарками самоотверженные работники сферы в 30 номинациях (в каждой 1-, 2-, 3-места). Среди них «Лучший врач-инфекционист года», «Лучший врач санитарно-эпидемиологической службы года», «Лучший педиатр года», «Лучший неонатолог года», «Лучший терапевт года», «Лучший хирург года», «Лучший акушер-гинеколог года», «Лучший организатор здравоохранения года», «Лучший кардиолог года» и другие.
Песни в исполнении артистов придали собравшимся праздничное настроение.
На торжественном мероприятии участвовали и выступили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, министр здравоохранения Республики Узбекистан Алишер Шадманов.