Toshkentda antibiotiklardan to'g'ri foydalanish bo'yicha Butunjahon haftaligiga bag'ishlangan xalqaro anjuman bo'lib o'tdi. Tadbirda Toshkent pediatriya tibbiyot institutining xodimlari va faol yoshlari - volontyorlari ishtirok etdilar.
Antibiotiklarga qarshilik inson salomatligiga tahdid soluvchi xavf deb ataladi. O'zbekistonda dorixonalarda antibiotiklarning tavsiya etilishi va muomalasini nazorat qilish yaxshilanadi.
Antibiotiklar dunyodagi eng ko'p qo'llaniladigan dori vositalaridan biridir va deyarli barcha tibbiyot sohalarida qo'llaniladi. Biroq, noto'g'ri foydalanish natijasida ular, albatta, kerak bo'lgan vaqtda yordam bera ololmaydi. Global miqyosda antibiotiklarga qarshilik inson sog'lig'iga bo'lgan global tahdidga aylandi.
Ko'p dori-darmonlarga chidamli bakteriyalar chaqiradigan infektsiyalardan dunyoda har yili taxminan 700 ming kishi halok bo'ladi. Bu ma'lumotlar chorshanba kuni antibiotiklardan to'g'ri foydalanish bo'yicha Butunjahon haftaligiga bag’ishlangan matbuot anjumanida e'lon qilindi.
"O'zbekistonda hayvonlar va odamlarning yuqumli kasalliklarni davolashda qo’llaniladigan antibiotiklar munosabatida juda ehtiyotkorlik va masuliyat bilan yondoshish kerak," deydi Jahon Sog'liqni saqlash tashkilotining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Lian Kuppens. "Agar butun jamiyat va davlatning barcha sektorlarda va barcha darajalarda amalga oshirilgan harakatlarda ishtiroki ta'minlanmansa, o'zgarishga erishish mumkin emas".
JSST tomonidan qo'llab-quvvatlangan "Bir salomatlik" yondashuvi chorvachilik, sog'liqni saqlash va atrof-muhit sohalarini antibiotiklarni noto'g'ri qo'llashni oldini olish yo’lida birgalikda ishlashga da'vat etadi.
"O'zbekiston antibiotik qarshiligining tarqalishi bilan bog'liq haqiqiy tahdiddan xabardordir. Biz milliy harakat rejasini ishlab chiqish boyicha faoliyatni yakunlamoqdamiz", - deydi Epidemiologiya, mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy-tadqiqot instituti direktori o'rinbosari Xalida Ahmedova.
Retsept va retseptsiz antibiotiklar
Antibiotiklar retseptsiz beriladigan dori-darmonlar ro'yxatiga kiritilmagan va maxsus blankda retseptni taqdim etilganidan keyin dorixonalarda sotilishi mumkin. Biroq, bu qoidaning butun O'zbekistonda buzililishi holtlari aniqlanadi.
"Garchi bu masala normativ hujjatlar bilan qat'iy tartibga solingan bo'lsa ham, Antimikrobik dori vositalari retseptisiz sotilishi holatlari mavjudligi - haqiqatan ham katta muammiz, - deydi antibiotiklardan foydalanish bo'yicha milliy koordinator va Dori-darmonlarni baholash va standartlashtirish davlat markazi bo'lim boshlig'I Muhabbat Ibrohimova.
"2020-yilda elektron retseptlar va kasallik tarixi tizimini joriy etishlishi barcha tavsilayalar tog’risidagi ma'lumotlarni bazaga kiritish va dori vositalarni sotilishini kuzatish imkonini beradi. Bu dori-darmonlarning oqilona va ratsional tavsiya etilishini va ularning oqilona sotilishini ta'minlaydi ", dedi u.
Shuningdek, retseptsiz beriladigan dori-darmonlar ro'yxatiga kiritilmagan dori vositalarni sotganlarni jarimaga solishni ta’minlash yo’lida Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksga o'zgartirish kiritilishi taklif etiladi, deydi Muhabbat Ibragimova.

Tashkent hosted a press conference dedicated to the World Antibiotic Awareness Week. The work of this event was attended by members and active young people - volunteers of the Tashkent pediatric medical institute.
Antibiotic resistance is called a growing threat to human health. In Uzbekistan, the control of destination and dispensing of antibiotics in pharmacies will be improved.
Antibiotics are among the most prescribed drugs in the world and are used in almost all areas of medicine. However, as a result of misuse, they stop helping when they are really needed. On a global scale, antibiotic resistance has become a growing global threat to human health.
From infections caused by multi-drug resistant bacteria, about 700 thousand people die every year in the world. These data were announced on Wednesday at a press conference on World Week of correct use of antibiotics.
“It is imperative that antimicrobials used to treat infectious diseases in animals and humans are treated with extreme care and used with caution,” said Lian Kuppens, head of the WHO office in Uzbekistan. “It’s impossible to achieve change if we don’t ensure the participation of the whole society and the state in actions carried out in all sectors and at all levels.”
The One Health approach, promoted by WHO, encourages livestock, health and environmental sectors to work together to prevent the misuse of antibiotics.
“Uzbekistan is aware of the real threat associated with the spread of antibiotic resistance. We are close to finalizing a national action plan, ”said Khalida Akhmedova, deputy director of the scientific research institute for epidemiology, microbiology and infectious diseases.
Antibiotics with and without prescription
Antibiotics are not included in the list of over-the-counter medicines and must be dispensed in pharmacies upon presentation of a prescription on a special form. However, this rule is universally violated in Uzbekistan.
“We have a really big problem with the fact that antimicrobials are available without a prescription. Although this issue is strictly regulated by normative documents, ”said Muhabbat Ibrahimova, national coordinator for the use of antibiotics and head of the department of the State Center for Drug Evaluation and Standardization.
“The introduction of the system of electronic prescriptions and case histories in 2020 will make it possible to record all appointments in the database and track the delivery of drugs. This will ensure rational prescribing of medicines and their rational vacation, ”she said.
It is also proposed to amend the Administrative Responsibility Code, which provides for penalties for over-the-counter selling of drugs that are not included in the list, Muhabbat Ibragimova said.