Yurtimizda ilk marotaba «Scopus» ilmiy-tahliliy ma’lumotlar bazasi versiyasi bo’yicha eng samarali faoliyat ko’rsatayotgan olimlar va muassasalar taqdirlandi.
Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida eng yaxshi o'zbek olimlari va muassasalarini taqdirlash bo’yicha "Scopus Award" marosimi bo'lib o'tdi. Olimlarning ilm-fan rivojiga qo'shgan hissasi taqrizlangan ilmiy adabiyotlarda iqtiboslik darajasiga qarab baholandi.
Oliy va o’rta mahsus ta’lim vazirligi «Elsevier» nashriyot kompaniyasi bilan birgalikda dunyoning yirik ilmiy-tahliliy ma’lumotlar bazasi bo’lgan «Scopus» statistikasi bo’yicha o’zbekistonlik etakchi olimlarning va muassasalarning nomlarini e’lon qildi.
«Scopus award-2018» taqdirlanganlar:
- «Researcher of the Year» («Yil olimi») nominatsiyasi – Dilshod To’laganov (Toshkent shahridagi Turin politehnika universiteti), Temurbek Usmonov, Bobomurod Ahmedov (O’zbekiston Fanlar akademiyasi);
- «High Performance award» («Eng sermahsul OTM») nominatsiyasi – O’zbekiston Milliy universiteti;
- «Outstanding Research Impact Award» («Tadqiqotlarda erishgan ulkan natijasi uchun») nominatsiyasi – O’zbekiston Fanlar akademiyasi;
- «Growth of the Year» («Yilning eng muvaffaqqiyatga erishgan OTM») nominatsiyasi – Toshkent pediatriya tibbiyot instituti;
- «Breakthrough of the Year» («Yil kashfiyoti») nominatsiyasi – Toshkent irrigatsiya va qishloq ho’jaligini mehanizatsiyalash muhandislari instituti;
- «Library of the Year» («Yil kutubhonasi») nominatsiyasi – Samarqand davlat universiteti;
- «Contribution to Science» («Ilm rivojiga qo’shgan hissasi uchun») nominatsiyasi – Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti;
- «The youngest scientist» («Eng yosh olim») nominatsiyasi – Mirabbaos Ho’jamberdiev;
- «Women in Science» («Yil olimasi») nominatsiyasi – Shahlo Turdiqulova.
Tantanali taqdirlash marosimi shu yilning 23 noyabr kuni Toshkentda QS, Times Higher Education kabi dunyoning etakchi reyting agentliklari direktorlari, Elsevier kompaniyasi rahbarlari va horijlik mutahassislar ishtirokida bo’lib o’tdi.
G'oliblarga diplom va haykalchalar O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari Aziz Abduhakimov va Prezident maslahatchisi Abdujabbor Abduvohitov tomonidan taqdim etildi.
Tadbir doirasida Birinchi ilmiy forum ham o’tkazilib, unda maqola yozish, ilmiy jurnallarni indeksatsiyalash va halqaro reytinglarga kirish metodologiyasini o’rgatish bo’yicha mahorat darslari o’tkazildi.

For the first time in Uzbekistan, scientists and institutions leading the most effective activity were awarded, according to the version of the scientific and analytical information base «Scopus».
The ceremony of awarding the best Uzbek scientist "Scopus Award" took place at the Tashkent State Economic University. The contribution of scientists to the development of science was assessed according to citation in the reviewed scientific literature.
The Ministry of Higher and Secondary Special Education together with the publishing company «Elsevier» published the names of the leading Uzbek scientists and institutions on the basis of statistical data from the world's largest scientific and analytical information base «Scopus».
Winners of "Scopus award-2018":
- Nomination «Researcher of the Year» - Dilshod Tulaganov (Turin Polytechnic University in Tashkent), Temurbek Usmanov, Bobomurod Akhmedov (Academy of Sciences of Uzbekistan);
- Nominations «High Performance award» - National University of Uzbekistan;
- Nomination «Outstanding Research Impact Award» - Academy of Sciences of Uzbekistan;
- Nomination «Growth of the Year» - Tashkent pediatric medical institute;
- Nomination «Breakthrough of the Year» - Tashkent Institute of Irrigation Engineers and Agricultural Mechanization;
- Nomination «Library of the Year» - Samarkand State University;
- Nomination «Contribution to Science» - Tashkent State Economic University;
- Nomination «The youngest scientist» - Mirabbaos Khozhamberdiev;
- Nomination «Women in Science» - Shahlo Turdikulova.
The award ceremony took place on November 23 of this year in Tashkent with the participation of directors and heads of leading rating agencies such as «QS», «Times Higher Education», «Elsevier» and foreign experts.
Diplomas and statuettes were presented to the winners by the Deputy Prime Minister of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov and presidential adviser Abdujabbar Abduvahitov.
Within the framework of the event, the first scientific forum was held, at which workshops were held on writing articles, indexing scientific journals and methods of joining international rankings.