2018 yil 14 dekabr kuni Toshkent shahar «International-Tashkent» mehmonxonasining anjumanlar zalida Akademik N.M. Madjidov 90-yillik tavalludlariga bag’ishlangan ilmiy-amaliy anjuman «Nevrologiyaning dolzarb muammolari» bo’lib o’tdi.
Ushbu anjuman O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni Saqlash Vazirligi, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti, hamda O’zbekiston nevrologlari jamoat birlashmasi ko’magi ostida o’tkazildi.
Mustaqillikning so'nggi yillarida, shuningdek, o'tgan yil mobaynida davlatimiz rahbari Sh.Mirziyoyevning tashabbusi va ko'magi bilan O’zbekiston Sog’liqni saqlash tizimi juda katta qadam tashladi. Noyob shoshilinch tibbiy yordam tizimi yaratildi, bir qator ixtisoslashgan markazlar tashkil etildi, aholi uchun birlamchi tibbiy yordam tizimi uyg'unlashdi. Nevrologiya ham ushbu islohotlardan uzoq turmadi.
Xususan, zamonaviy xalqaro standartlarga muvofiq jihozlangan shoshilinch tibbiy markazlarda nevrologik kasalliklar diagnostikasi va davolash uchun yuqori texnologiyali usullarni ishlab chiqish va amalga oshirish uchun real imkoniyatlar paydo bo'ldi. Birinchidan, bu miya jarohatlarida jarrohlik davolash va tromboliz. Viloyat va tuman kasalxonalarida 570-sonli Sog'liqni saqlash vazirining buyrug'i bilan nevrologik yotoqlarning soni ortdi, nevrologik uskunalar jihozlandi va nevrologik yordam yanada samarali va professional tarzda namoyon bo'ldi. Maxsus markazlarni yaratish orqali nevrologiya va boshqa mutaxassisliklarning yaqin o'zaro hamkorligi uchun imkoniyatlar mavjud. Va nihoyat, nevrologiya viloyat va tuman tibbiyot ko'p tarmoqli tibbiyot birlashmalari, qishloq oilaviy poliklinikalarining moddiy-texnika bazasini yaratish va mustahkamlash tufayli umumiy tibbiy amaliyotga iloji boricha yaqinroqdir. Post-insultli bemorlarni reabilitatsiya qilishning zamonaviy imkoniyatlariga, mamlakatimizda klinik amaliyotda xorijiy mamlakatlar tajribasini qo'llashga alohida e'tibor qaratiladi.
Xususan, 2019 yilga mo'ljallangan sog'liqni saqlashni rivojlantirish bo'yicha rejalar har bir mintaqada 2-3 mintaqalararo insult markazlarini, shu jumladan ko’ tarmoqli guruh bilan neyro-reanimatsiya bo'limi va robot va mexanik terapiya asboblari bilan jihozlangan neyro-reabilitatsiya bo'limini tashkil etish ko’zda tutilgan.
Klinik nevrologiya sog'liqni saqlash tizimida katta o'rin tutadi. Bu, birinchi navbatda, nevrologning qiziqish doirasidagi va nevrologik yordamga talab yuqori bo'lgan nozologik shakllarning keng doirasiga bog'liq. Nevrologiyaning har bir bo'limida aslida mustaqil ilmiy va amaliy yo'nalish mavjud. Shu bois, O'zbekiston nevrologlari konferentsiyasining dasturi ushbu sohaning barcha sohalarida keng qamrovli masalalarni qamrab olganligi juda to'g'ri.
Anjuman buyuk olim, akademik Madjidov Nabi Madjidovich xotirasiga bag'ishlangan.
Nabi Madjidovich O’zbekistonda nevrologiyaning kelib chiqishida turuvchi buyuk olim bo’lib, 1991 yilda Respublika Nevrologiya ilmiy markazini yaratishga kirishdi va ushbu muassasani 1999 yilga qadar boshqarib keldi. 25 yildan ziyod vaqt davomida Nabi Madjidovich mamlaktimizning nevrologik xizmatini boshqarib kelgan.
Akademik N.M. Madjidov 500 dan ortiq ilmiy ishlar, 40 monografiya va darslik muallifi. Nabi Madjidovich nafaqat Respublikamizda, balki Chexiya Respublikasida ham nashr etilgan “Abu Ali ibn Sinoning nevrologik qarashlari” monografiyasining muallifi, respublika miqyosidagi anjumanlarning ilmiy asarlari va tahririyatlarning bosh muharririr edi.
“Umumiy nevrologiya” darsligi, “Insultdan oldingi miya va tomirlar kasalliklari” mongrafiyasi, 4 to’mlik “Profilaktik nevrologiya” qo’llanmasi kabi asarlar O’zbekiston va MDH mamlakatlari olimlari tomonidan yuqori baholandi. N.M. Madjidov umumiy nevrologiya bo’yicha o’zbek tilida birinchi darslik muallifi.
Akademik N.M. Madjidov 1998 yilda O’zbekiston nevrologiyasi tarixida eng birinchi ilmiy-amaliy jurnalga asos slogan, va 2010 yilga qadar uning bosh muharriri bo’lib ishlagan.
Ilimiy-pedagogik yutuqlar va halol mehnati uchun N.M. Madjidov bir necha bor hukumat mukofotlari bilan taqdirlandi.
Amerika biografiya instituti Bosh tahririy komissiyaning tavsiyasiga binoan Akademik N.M. Madjidov Dunyodagi eng nufuzli 500 ta rahbar (1998 yil) nomli Bosh xalqaro kitobining 7-chi nashriga kiritilgan va 1998 yilda “Yil odami” etib saylagan. 2018 yildan boshlab Respublikamizning tibbiyot oliygohlarida atoqli olim Akademik N.M. Madjidov nomidagi stipendiya tasis etilgan.
Anjumanda etakchi mahalliy olimlar va amaliy shifokorlar, yosh mutaxassislar bilan bir qatorda Rossiya va Ukrainadan kelgan xorijiy mutaxassislar ishtirok etdi. Konferensiyada dalillarga asoslangan tibbiyotga asoslangan murakkab nevrologik kasalliklarni diagnostika qilish va davolashning zamonaviy yondashuvlari muhokama qilindi.
"Nevrologiyaning dolzarb masalalari" mavzusidagi anjumanning samarali ishi, etakchi xorijiy mutaxassislar bilan tajriba almashish, foydali va professional muloqot, yangi imkoniyatlar jamiyat sog'lig'ini saqlashda yanada katta muvaffaqiyatlarga erishish uchun yangi imkoniyatlar yaratdi.

14 декабря 2018 года, в г. Ташкенте, в конференц-зале гостиницы «Интернациональ-Ташкент» состоялась научно-практическая конференция на тему: «Актуальные вопросы неврологии», посвященная 90-летию академика Н.М. Маджидова.
Организаторами мероприятия выступают Министерство здравоохранения Республики Узбекистан, Ташкентский педиатрический медицинский институт и Общественное объединение неврологов Узбекистана.
За истекшие годы Независимости, а также за последний год здравоохранение Узбекистана по инициативе и при поддержке главы нашего государства Ш.М.Мирзиёева сделало очень большой шаг вперед. Сформировалась уникальная система оказания экстренной медицинской помощи, создан ряд специализированных центров, развивается стройная система первичного звена медицинской помощи населению. Также и неврология не осталась в стороне от этих реформ.
В частности, появились реальные возможности разработки и внедрения высокотехнологичных методов диагностики и лечения неврологических заболеваний в оснащенных по современным мировым стандартам центрах экстренной медицинской помощи. Прежде всего, это хирургическое лечение и тромболизис при церебральных инсультах. В областных и районных больницах по приказу Министра здравоохранения №570 увеличилось число неврологических коек, произошло оснащение неврологическим оборудованием и появилась оказывать неврологическую помощь более качественно и квалифицированно. Появились возможности тесного взаимодействия неврологии и других специальностей благодаря созданию специализированных центров. И, наконец, неврология максимально приблизилась к общеврачебной практике благодаря созданию и укреплению материально-технической базы областных и районных медицинских многопрофильных объединений, сельских семейных поликлиник. Особое внимание уделено современным возможностям реабилитации постинсультных больных, применению опыта зарубежных стран в клинической практике в нашей стране.
В частности, в планах мер развития здравоохранения на 2019 год заложено создание в каждом регионе 2-3 межрегиональных инсультных центров, включающих нейрореанимационный блок с сформированной мультидисциплинарной бригадой и нейрореабилитационный блок, оснащенный аппаратами робото- и механотерапия.
Клиническая неврология занимает большое место в системе охраны здоровья населения. Это связано, прежде всего, с широким диапазоном нозологических форм, которые входят в сферу интересов специалиста-невролога и связанной с этим высокой потребностью населения в квалифицированной неврологической помощи. Каждый из разделов неврологии фактически является самостоятельным научно-практическим направлением. Поэтому очень правильно, что программа конференции неврологов Узбекистана охватывает большой круг вопросов по всем направлениям данной специальности.
Конференция посвящена памяти великого ученого, академика Маджидова Наби Маджидовича.
Наби Маджидович был великим ученым, который стоял у истоков неврологии Узбекистана, был инициатором создания Республиканского научного центра неврологии в 1991 году и возглавлял его до 1999 года. Академик Н.М. Маджидов был автором более 500 научных работ, 40 монографий и учебников. Наби Маджидович был инициатором издания и редактором научных трудов республиканских конференций, автором оригинальной монографии «Неврологические воззрения Абу Али ибн Сины», изданной не только в нашей стране, но и в Республике Чехия. Такие издания, как учебник «Умумий неврология», монография «Доинсультные церебро-васкулярные заболевания», 4-х томное руководство «Профилактическая неврология», получили высокую оценку ученых Узбекистана и стран СНГ. Н.М. Маджидов – автор первого учебника по общей неврологии на узбекском языке. Академик Н.М. Маджидов был учредителем первого в истории неврологии Узбекистана рецензируемого научно-практического журнала «Неврология», созданного в 1998 году и до 2010 года был его главным редактором.
За научно-педагогические заслуги и добросовестный труд Н.М. Маджидов был неоднократно награжден правительственными наградами. По рекомендации Главной редакционной комиссии Американского биографического института кандидатура Академика Н.М. Маджидова была включена в 7-е издание Главного международного справочника 500 самых влиятельных лидеров мира (1998 год), а в 1998 году избран «Человеком года». Идеи и научные направления, заложенные Академиком Н.М. Маджидовым, находят свои продолжения в трудах его учеников и последователей, продолжающих отдавать свои знания на благо развития отечественной науки и практической медицины. С 2018 года в медицинских ВУЗах страны учреждена именная стипендия имени Академика Н.М. Маджидова.
В работе конференции наряду с ведущими отечественными учеными и практическими врачами, молодыми специалистами примут участие и зарубежные специалисты из России, Украины. На конференции будут обсуждены вопросы современных подходов к диагностике и лечению труднокурируемых неврологических заболеваний, основанных на доказательной медицине.
В результате эффективной работы в рамках конференции «Актуальные вопросы неврологии», обмена опытом с ведущими зарубежными специалистами, и полезного профессионального и дружеского общения, появятся новые возможности для достижения еще больших успехов в деле охраны здоровья населения.