2018 yil 14 dekabr kuni Toshkent shahar «International-Tashkent» mehmonxonasining anjumanlar zalida Akademik N.M. Madjidov 90-yillik tavalludlariga bag’ishlangan ilmiy-amaliy anjuman «Nevrologiyaning dolzarb muammolari» bo’lib o’tdi.
Ushbu anjuman O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni Saqlash Vazirligi, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti, hamda O’zbekiston nevrologlari jamoat birlashmasi ko’magi ostida o’tkazildi.
Mustaqillikning so'nggi yillarida, shuningdek, o'tgan yil mobaynida davlatimiz rahbari Sh.Mirziyoyevning tashabbusi va ko'magi bilan O’zbekiston Sog’liqni saqlash tizimi juda katta qadam tashladi. Noyob shoshilinch tibbiy yordam tizimi yaratildi, bir qator ixtisoslashgan markazlar tashkil etildi, aholi uchun birlamchi tibbiy yordam tizimi uyg'unlashdi. Nevrologiya ham ushbu islohotlardan uzoq turmadi.
Xususan, zamonaviy xalqaro standartlarga muvofiq jihozlangan shoshilinch tibbiy markazlarda nevrologik kasalliklar diagnostikasi va davolash uchun yuqori texnologiyali usullarni ishlab chiqish va amalga oshirish uchun real imkoniyatlar paydo bo'ldi. Birinchidan, bu miya jarohatlarida jarrohlik davolash va tromboliz. Viloyat va tuman kasalxonalarida 570-sonli Sog'liqni saqlash vazirining buyrug'i bilan nevrologik yotoqlarning soni ortdi, nevrologik uskunalar jihozlandi va nevrologik yordam yanada samarali va professional tarzda namoyon bo'ldi. Maxsus markazlarni yaratish orqali nevrologiya va boshqa mutaxassisliklarning yaqin o'zaro hamkorligi uchun imkoniyatlar mavjud. Va nihoyat, nevrologiya viloyat va tuman tibbiyot ko'p tarmoqli tibbiyot birlashmalari, qishloq oilaviy poliklinikalarining moddiy-texnika bazasini yaratish va mustahkamlash tufayli umumiy tibbiy amaliyotga iloji boricha yaqinroqdir. Post-insultli bemorlarni reabilitatsiya qilishning zamonaviy imkoniyatlariga, mamlakatimizda klinik amaliyotda xorijiy mamlakatlar tajribasini qo'llashga alohida e'tibor qaratiladi.
Xususan, 2019 yilga mo'ljallangan sog'liqni saqlashni rivojlantirish bo'yicha rejalar har bir mintaqada 2-3 mintaqalararo insult markazlarini, shu jumladan ko’ tarmoqli guruh bilan neyro-reanimatsiya bo'limi va robot va mexanik terapiya asboblari bilan jihozlangan neyro-reabilitatsiya bo'limini tashkil etish ko’zda tutilgan.
Klinik nevrologiya sog'liqni saqlash tizimida katta o'rin tutadi. Bu, birinchi navbatda, nevrologning qiziqish doirasidagi va nevrologik yordamga talab yuqori bo'lgan nozologik shakllarning keng doirasiga bog'liq. Nevrologiyaning har bir bo'limida aslida mustaqil ilmiy va amaliy yo'nalish mavjud. Shu bois, O'zbekiston nevrologlari konferentsiyasining dasturi ushbu sohaning barcha sohalarida keng qamrovli masalalarni qamrab olganligi juda to'g'ri.
Anjuman buyuk olim, akademik Madjidov Nabi Madjidovich xotirasiga bag'ishlangan.
Nabi Madjidovich O’zbekistonda nevrologiyaning kelib chiqishida turuvchi buyuk olim bo’lib, 1991 yilda Respublika Nevrologiya ilmiy markazini yaratishga kirishdi va ushbu muassasani 1999 yilga qadar boshqarib keldi. 25 yildan ziyod vaqt davomida Nabi Madjidovich mamlaktimizning nevrologik xizmatini boshqarib kelgan.
Akademik N.M. Madjidov 500 dan ortiq ilmiy ishlar, 40 monografiya va darslik muallifi. Nabi Madjidovich nafaqat Respublikamizda, balki Chexiya Respublikasida ham nashr etilgan “Abu Ali ibn Sinoning nevrologik qarashlari” monografiyasining muallifi, respublika miqyosidagi anjumanlarning ilmiy asarlari va tahririyatlarning bosh muharririr edi.
“Umumiy nevrologiya” darsligi, “Insultdan oldingi miya va tomirlar kasalliklari” mongrafiyasi, 4 to’mlik “Profilaktik nevrologiya” qo’llanmasi kabi asarlar O’zbekiston va MDH mamlakatlari olimlari tomonidan yuqori baholandi. N.M. Madjidov umumiy nevrologiya bo’yicha o’zbek tilida birinchi darslik muallifi.
Akademik N.M. Madjidov 1998 yilda O’zbekiston nevrologiyasi tarixida eng birinchi ilmiy-amaliy jurnalga asos slogan, va 2010 yilga qadar uning bosh muharriri bo’lib ishlagan.
Ilimiy-pedagogik yutuqlar va halol mehnati uchun N.M. Madjidov bir necha bor hukumat mukofotlari bilan taqdirlandi.
Amerika biografiya instituti Bosh tahririy komissiyaning tavsiyasiga binoan Akademik N.M. Madjidov Dunyodagi eng nufuzli 500 ta rahbar (1998 yil) nomli Bosh xalqaro kitobining 7-chi nashriga kiritilgan va 1998 yilda “Yil odami” etib saylagan. 2018 yildan boshlab Respublikamizning tibbiyot oliygohlarida atoqli olim Akademik N.M. Madjidov nomidagi stipendiya tasis etilgan.
Anjumanda etakchi mahalliy olimlar va amaliy shifokorlar, yosh mutaxassislar bilan bir qatorda Rossiya va Ukrainadan kelgan xorijiy mutaxassislar ishtirok etdi. Konferensiyada dalillarga asoslangan tibbiyotga asoslangan murakkab nevrologik kasalliklarni diagnostika qilish va davolashning zamonaviy yondashuvlari muhokama qilindi.
"Nevrologiyaning dolzarb masalalari" mavzusidagi anjumanning samarali ishi, etakchi xorijiy mutaxassislar bilan tajriba almashish, foydali va professional muloqot, yangi imkoniyatlar jamiyat sog'lig'ini saqlashda yanada katta muvaffaqiyatlarga erishish uchun yangi imkoniyatlar yaratdi.

On December 14, 2018, in Tashkent, a scientific-practical conference on the topic: “Actual issues of neurology”, dedicated to the 90th anniversary of Academician N.М. Madjidov was held in the conference hall of the International-Tashkent Hotel.
The event was organized by the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan, the Tashkent Pediatric Medical Institute and the Public Association of Neurologists of Uzbekistan.
Over the past years of Independence, as well as over the past year, the public health of Uzbekistan, on the initiative and with the support of the head of our state, Sh. M. Mirziyoyev, has made a very big step forward. A unique system of emergency medical care has been formed, a number of specialized centers have been created, a harmonious system of primary care is being developed for the population. Neurology also did not remain aloof from these reforms.
In particular, there appeared real opportunities for the development and implementation of high-tech methods for the diagnosis and treatment of neurological diseases in emergency medical centers equipped according to modern international standards. First of all, it is a surgical treatment and thrombolysis in cerebral strokes. In regional and district hospitals, on the orders of the Minister of Health No. 570, the number of neurological beds increased, neurological equipment was equipped and neurological assistance appeared more efficiently and professionally. There are opportunities for close interaction of neurology and other specialties through the creation of specialized centers. And, finally, neurology is as close as possible to general medical practice due to the creation and strengthening of the material and technical base of regional and district medical multi-disciplinary associations, rural family polyclinics. Particular attention is paid to the modern possibilities of rehabilitation of post-stroke patients, the application of the experience of foreign countries in clinical practice in our country.
In particular, the plans for health development measures for 2019 set up the creation of 2-3 inter-regional stroke centers in each region, including a neuro-resuscitation unit with a multidisciplinary team and a neuro-rehabilitation unit equipped with robotic and mechanical therapy devices.
Clinical neurology occupies a large place in the system of public health. This is primarily due to a wide range of nosological forms that are in the sphere of interest of the neurologist and the high demand of the population for qualified neurological assistance. Each of the sections of neuroscience is actually an independent scientific and practical direction. Therefore, it is very correct that the program of the conference of neurologists of Uzbekistan covers a wide range of issues in all areas of this specialty.
The conference is dedicated to the memory of the great scientist, Academician Madjidov Nabi Madjidovich.
Nabi Madjidovich was a great scientist who stood at the origins of the neurology of Uzbekistan, initiated the creation of the Republican Scientific Center of Neurology in 1991 and headed it until 1999. Academician N.M. Madjidov was the author of more than 500 scientific works, 40 monographs and textbooks. Nabi Madjidovich was the initiator of the publication and editor of scientific works of republican conferences, the author of the original monograph “Neurological views of Avicenna”, published not only in our country, but also in the Czech Republic. Publications such as the textbook "Umumiy neurology", the monograph "Pre-stroke cerebrovascular diseases", 4-volume manual "Preventive Neurology", were highly appreciated by scientists of Uzbekistan and the CIS countries. N.M. Madjidov is the author of the first textbook on general neurology in the Uzbek language. Academician N.M. Madjidov was the founder of the first in the history of neurology of Uzbekistan, the peer-reviewed scientific and practical journal "Neurology", created in 1998 and until 2010 was its chief editor.
For scientific and pedagogical achievements and honest work N.M. Madjidov was repeatedly awarded government awards. On the recommendation of the Main Editorial Committee of the American Biographical Institute, Academician N.М. Madjidov was included in the 7th edition of the Main international directory of the 500 most influential leaders of the world (1998), and in 1998 she was elected “Man of the Year”. Ideas and scientific directions laid by Academician N.М. Madjidov, find their continuations in the works of his students and followers, who continue to give their knowledge for the benefit of the development of national science and practical medicine. Since 2018, in the medical universities of the country, a nominal scholarship named after Academician N.M. Madjidov.
Along with leading domestic scientists and practical doctors, young specialists, foreign specialists from Russia and Ukraine will take part in the conference. The conference will discuss issues of modern approaches to the diagnosis and treatment of difficult-to-curb neurological diseases, based on evidence-based medicine.
As a result of effective work in the framework of the conference "Actual issues of neurology," the exchange of experience with leading foreign experts, and useful professional and friendly communication, new opportunities will appear to achieve even greater success in protecting public health.