InfoCom-2014 AKT haftaligi – O‘zbekistondagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasining eng muhim voqeasidir. Joriy yilda Haftalikni 22-26 sentyabr kunlari tashkil etish rejalashtirilgan. InfoCom-2014 doirasida bo‘lib o‘tadigan tadbirlarda 20 dan ziyod mamlakatdan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi ishlab chiqaruvchilari, kompaniya va ekspertlarning ishtirok etishi kutilmoqda.
«BESTSOFT UZBEKISTAN 2014» DASTURCHILAR FORUMI VA DASTURIY MAHSULOTLAR KO‘RGAZMASI
“BESTSOFT UZBEKISTAN 2014” – dasturiy mahsulotlar sohasini rivojlantirishga qaratilgan tadbir. Mana, sakkiz yildirki forum va ko‘rgazma keng jamoatchilik va axborot texnologiyalari mutaxassislarini O‘zbekiston dasturiy ta’minot mahsulotlari sanoati yangiliklari va imkoniyatlari bilan tanishtirib kelmoqda.
Tadbir mobaynida bo‘lib o‘tadigan dasturchilar forumi elektron ishlanmalar va dasturiy ta’minot mahsulotlarini joriy qilish sohasida yetakchi dasturchi va dasturiy ta’minot ishlab chiquvchilarni o‘z atrofida birlashtiradi.
Forum dasturiga muvofiq dasturiy ta’minot ishlab chiquvchilari muayyan yo‘nalishlar, xususan “Dasturiy ta’minot ishlab chiqish sanoatida biznes va tadbirkorlik”, “Biznes jarayonlari samaradorligini oshirishda dasturiy ta’minotdan foydalanish”, “Kommunikatsiya boshqaruv tizimlarida dasturiy ta’minot”, “Veb-dasturlash: muvaffaqiyatli loyihalar tajribasi” kabi mavzularda taqdimot va muhokamalarda ishtirok etadilar.
Shuningdek Forum mobaynida dasturiy ta’minot mahsulotlari ko‘rgazmasi ham tashkil qilinadi. Ko‘rgazmada yurtimiz dasturiy ta’minot ishlab chiquvchilari imtiyozli ravishda bepul ishtirok etishlari mumkin. Joriy yilda ko‘rgazmada 40 dan ortiq kompaniyalar o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etishlari kutilmoqda. Ko‘rgazma 450 kv. m. maydonni qamrab olishi ko‘zda tutilgan. “Ishlanmalarni tayyorlash vositalari”, “Loyihalarni amalga oshirish”, “Ta’lim”, “Axborot xavfsizligi”, “Multimedia va dizayn” mavzulari ko‘rgazmaning asosiy yo‘nalishlari hisoblanadi.
“BESTSOFT UZBEKISTAN 2014” 22 sentyabr kuni “Yoshlar ijod saroyi”da bo‘lib o‘tadi.
UZ MILLIY DOMENI 2014 INTERNET-FESTIVALI
UZ Milliy domeni 2014 internet festivali joriy yilning 15 iyul kuni e’lon qilingan edi. Festival 2007 yildan boshlab internet tarmog‘ining milliy kontentini rivojlantirish maqsadida o‘tkazib kelinmoqda.
Festivalning bosh maqsadi – milliy tarmoqda jamiyatning barcha sohalarida foydali elektron resurslarni ko‘paytirish aholi o‘rtasida ommalashtirish, internet tarmog‘ida o‘zbek tilidan yanada kengroq foydalanilishini qo‘llab-quvvatlash.
Festival g‘oliblari 10 ta mavzuli va 2 ta maxsus yo‘nalishlar bo‘yicha saralab olinadi. Joriy yilda Milliy internet festivali doirasida milliy dasturiy ta’minot ishlab chiquvchilarining eng yaxshi mobil ilovalarini aniqlashga bag‘ishlangan tanlov o‘tkazilishi ham rejalashtirilgan. Shuningdek, bu yilgi festivalda ijtimoiy tarmoqlardagi eng yaxshi guruhlar sahifalari rag‘batlantiriladi.
Festival 15 iyuldan 22 sentyabrgacha davom etadi. Festival natijalari va g‘oliblarni taqdirlashga bag‘ishlangan tadbir 22 sentyabr kuni “Yoshlar ijod saroyi”da tashkil etiladi.
AXBOROT-KOMMUNIKATSIYA TEXNOLOGIYALARI BO‘YICHA SAMMIT - AKT SAMMIT-2014
Sammitda AKTni rivojlantirish bo‘yicha milliy dastur bo‘yicha erishilgan yutuqlar hamda muammolarga bag‘ishlangan maruzalar tinglanib, mamlakatimizda turmush tarzining barcha jabhalarida AKT infratuzilmasini rivojlantirish, elektron hukumatni joriy etish, soha bo‘yicha kadrlar tayyorlashda, innovatsion loyihalarni sohada tatbiq etishda qo‘lga kiritilgan tajribalar va boshqa bir qator sohaga oid dolzarb mavzular o‘zaro muhokama qilinadi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari masalalari qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Axborot tizimlari va telekommunikatsiyalar masalalari axborot-tahlil departamenti, Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalari davlat qo‘mitasi, O‘zbekiston axborot texnologiyalari korxonalari va tashkilotlari uyushmasi hamda ICTNEWS nashri AKT SAMMIT-2014 tadbirining tashkilotchilari hisoblanishadi.
Sammit axborot texnologiyalari mutaxassislariga, davlat organlar va xalqaro tashkilotlarga, shuningdek, xususiy sektorga AKT bozorini tahlil qilish, mazkur sohadagi yangi imkoniyatlar bilan tanishish, ishonchli hamkor hamkor topish, mamlakatda AKTni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha investitsion manbaalarni jalb qilish imkonini beradi.
2002 yildan buyon o‘tkazib kelinayotgan Sammitda ilk yillarda 200 nafar delegat ishtirok etgan bo‘lsa, joriy yilda tadbirda ishtirok etuvchi mutaxassis va ekspertlar soni 500 nafarga yetdi.
Sammitda quyidagi uchta muhim yo‘nalishlarda tashkil etiladi: “Davlat sektorida AKTdan foydalanish”, “Tadbirkorlikda AKTdan foydalanish”, “Internet va axborot resurslari”. Sammit yakunida mavzu va yo‘nalishlar bo‘yicha takliflar va Sammit qarori qabul qilinadi. AKT SAMMIT-2014 23 sentyabr kuni Xalqaro hamkorlik markazida tashkil etiladi.
YOSHLAR O‘RTASIDA O‘TKAZILADIGAN MIT.UZ MILLIY INTERNET TANLOVI G‘OLIBLARINI TAQDIRLASH MAROSIMI
23 sentyabr kuni “Turkiston” saroyida yoshlar o‘rtasida o‘tkazilgan MIT.UZ milliy internet tanlovi g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tadi.
Tanlov o‘z oldiga zamonaviy va foydali elektron resurslarni yanada ko‘paytirish, yosh iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlashni maqsad qilib qo‘ygan.
Joriy yilda tanlov 10 ta asosiy hamda 4 ta qo‘shimcha yo‘nalishlar bo‘yicha tashkil qilinmoqda. Unda 14 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolari ishtirok etishlari mumkin. Tanlovga taqdim etilgan ishlar nafaqat hakamlar, balki internet foydalanuvchilari tomonidan ham baholanadi.
ICTEXPO-2014 AXBOROT TEXNOLOGIYALARI XALQARO KO‘RGAZMASI
InfoSom-2014 AKThaftaligi doirasida 24-26 sentyabr kunlari Toshkent, Urganch va Guliston shaharlarida bir vaqtning o‘zida an’anaviy ICTExpo 2014 milliy axborot texnologiyalari ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi.
Ko‘rgazmani bir vaqtning o‘zida ikki shaharda o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad AKTdan foydalanish bo‘yicha mintaqaviy darajaning jadal o‘sib borayotganini ko‘rsatishdan iborat. Ko‘rgazmalar o‘rtasida o‘rnatilgan videoko‘prik tadbirga tashrif buyuruvchilarga real vaqt rejimida bir yo‘la ikki ko‘rgazmada namoyish qilinayotgan texnologiyalar bilan tanishish imkonini beradi.
ICTExpo 2014 ko‘rgazmasida O‘zbekiston axborot texnologiyalari sohasida ko‘rsatilayotgan xizmatlar, zamonaviy texnologiya va ishlanmalar namoyish etiladi. Ko‘rgazmada mahalliy ishlab chiqaruvchilar, shuningdek, kompyuter texnikasini yig‘uvchi korxonalar, dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchilar, IT-kompaniyalar dillerlari, provayderlar, telekommunikatsiya uskunalarini yetkazib beruvchilar, vazirliklar, idoralar, bank va boshqa muassasalar vakillari o‘zlarining qiziqarli stendlarini tashkil etadilar.
“Elektron hukumat” tizimiga doir texnologiyalar stendi ko‘rgazmadan o‘rin olishi kutilayotgan muhim yo‘nalishlardan biridir. Mazkur yo‘nalish bo‘iycha ishtirok etayotgan muassasalar elektron hukumatni joriy qilishda qo‘llanilayotgan istiqbolli loyihalarini namoyish etadilar.
Ko‘rgazma yagona davlat ma’lumotlar bazasini yaratish, davlat organlariga aholiga interaktiv xizmatlar ko‘rsatishda samarali usullardan boxabar bo‘lish imkoniyatini beradi.
Davlat boshqaruvi organlari ko‘rgazma mobaynida elektron hukumat tizimini joriy qilish bo‘yicha aniq takliflar bilan tanishish, rejalashtirilgan loyihalarni amalga oshirishda zarur bilim va malaka olishga, hamkorlarni tanlash imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Bir qator xilma-xil loyihalarni, seminar va davra suhbatlarini, shu bilan birgalikda, turli aksiya va tanlovlarni o‘z ichiga olganligi bilan ham ko‘rgazma dasturi keng qamrovlidir.
3 kun davom etadigan ko‘rgazmaga 35 ming nafar kishining kelishi kutilmoqda. ICTExpo 2014 ko‘rgazmasi AKT sohasida o‘zaro hamkorlik o‘rnatish va mustahkam tijorat aloqalarini bog‘lashda yangi imkoniyat bo‘lib xizmat qiladi. Ko‘rgazma nihoyasida tashkiliy qo‘mita tomonidan stend va bo‘limlari eng yaxshi deb topilgan g‘oliblar mukofotlanadi.
O‘ZBEKISTONDA INTERNET PROVAYDING VA MILLIY KONTENTNING RIVOJIGA BAG‘ISHLANGAN DAVRA SUHBATI
24 sentyabr kuni soat 15:00 da “Ko‘rgazmasavdomarkazi” kompleksida yurtimizda internet provayding va milliy kontentning rivojiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tadi. Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalari davlat qo‘mitasi va “O‘zbektelekom” AK rahbariyati, mamlakatimizda faoliyat ko‘rsatayotgan internet provayderlar ishtirokida o‘tuvchi tadbirda Uznet rivoji, aholiga sifatli internet xizmatlarini ko‘rsatish, jahon internet tizimiga ulanish yuzasidan dolzarb masalalar muhokama qilinadi.
“ELEKTRON HUKUMAT” HUKUMAT PLATFORMASIDA AXBOROT VOSITALARI RIVOJLANISHINI QONUNIY TARTIBGA SOLISH” MAVZUIDAGI XALQARO SEMINAR
26 sentyabr kuni “Poytaxt” biznes-markazida “Elektron hukumat” hukumat platformasida axborot vositalari rivojlanishini qonuniy tartibga solish” mavzuidagi xalqaro seminar bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Amaldagi qonun hujjatlari monitoringi instituti, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari masalalari qo‘mitasi, Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalari davlat qo‘mitasi tadbir tashkilotchilari hisoblanishadi. Seminarda ijtimoiy munosabatlarda zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalarini joriy qilish bo‘yicha xizmat ko‘rsatayotgan muassasalar faoliyatini huquqiy jihatdan tartibga solish, hukumatimiz tomonidan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari tizimidagi munosabatlarni tartibga soluvchi mustahkam huquqiy asos, axborotlashtirish manbaalaridan foydalangan holda siyosiy boshqaruvda samaradorlikka erishish, “elektron hukumat” tizimining joriy qilinishi masalalari ko‘riladi.
Seminar yakunida ishlab chiqilayotgan qonun loyihalari, “elektron hukumat” tizimini joriy qilish doirasida ishlab chiqilayotgan axborot tizimlari va ma’lumotlar bazalari kompleksi infratuzilmasi va integratsiyasiga qo‘yiladigan talablarga doir takliflar ishlab chiqilishi belgilangan.
UZBEKISTAN CYBERGAMES 2014 KOMPYUTER O‘YINLARI BO‘YICHA O‘ZBEKISTON MILLIY CHEMPIONATI G‘OLIBLARINI TAQDIRLASH MAROSIMI
Milliy chempionatning yakuniy bosqichi 29 sentyabr kuni bo‘lib o‘tadi. Mazkur final g‘oliblari WCG 2014 jahon chempionatida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritadilar.
Uzbekistan CyberGames 2014 kompyuter o‘yinlari bo‘yicha O‘zbekiston milliy chempionatiga joriy yilning 17 avgust kuni start berilgan edi. Chempionatning hududiy saralash bosqichlari joriy yilning avgust-sentyabr oylarida Buxoro, Samarqand, Farg‘ona hamda Toshkent shaharlarida bo‘lib o‘tadi.
10 yildan buyon tashkil qilib kelinayotgan Uzbekistan CyberGames chempionati g‘olibalri bugungi kunga qadar AQSh, Singapur, Italiya, Germaniya va Xitoyda bo‘lib o‘tgan xalqaro musobaqalarda yurtimiz sharafini himoya qilishgan.
O‘tgan yil Janubiy Koreyada bo‘lib o‘tgan AIMAG 2013 IV Osiyo o‘yinlarida O‘zbekiston terma jamoasi oltin va kumush medal bilan umumjamoalar o‘rtasida 2-o‘rinni egalladi.

InfoCom-2014 week will be held in the period of September 22-26
ICT Week of InfoCom-2014 is one of the main events of the ICT fields in Uzbekistan. This year InfoCom-2014 will be held from September 22 till 26. The participation of companies and experts of the ICT industry from more than 20 countries is expected.
Forum of programmers and Software Exhibition
“Bestsoft” Uzbekistan 2014"
BestSoft Uzbekistan 2014 is a specialized event of the software industry. On the 8th consecutive year the exhibition introduces to the general public and IT-specialists with the products of software industry in Uzbekistan.
Forum of programmers BestSoft Uzbekistan 2014 will bring together with the lead experts in the development and implementation of software products which will present their achievements and share their experiences.
The forums program includes presentations on the areas of "Business and entrepreneurship in the software industry", "Usage of the software to improve the efficiency of business processes", "Software systems in e-commerce", "Software systems in communications management," "Web Development: The Experience of successful projects. "
Within the forum exhibition, the issues of software products will be discussed. This year it will be attended by more than 40 companies. Domestic software companies are also participating in the exhibition -free of charge. The total area size of the exhibition stands be around 450m². The main subjects of the exhibition will cover the following issues: "Design Tools", "Project Implementation", "Education", "Information Security", "Multimedia and Design" and others.
BestSoft Uzbekistan 2014 will be held on September 22 at the Palace of Youth and Creativity.
Internet festival of national domain UZ 2014
Internet festival of national domain UZ 2014 was launched its duty on July 15. The festival takes place since 2007 in the aid of developing the resources of the national segment of the Internet network.
The main objective of the festival is the popularization of the Internet among the general public, the development of national content and expanding the scope of the Uzbek language in the Internet.
The winners will be selected by 10 theme subjects and 2 special nominations.
This year's festival is planning to hold a competition of domestic mobile app developers. For the first time the community pages will be marked in the social networks.
The summarization of results of the festival will be on September 22 at the Palace of Youth and Creativity.
Summit on Information and Communication Technologies - ICT Summit 2014
The purpose of the ICT Summit is to create a platform to demonstrate the achievements and capabilities of ICTs in various activities, trends in the development of information and field of communication, stimulating the development of ICT sphere in Uzbekistan and international cooperation.
The organizers of the ICT Summit 2014 will be: the Committee on Information and Communication Technologies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Information-Analytical Department of Information Systems and Telecommunications of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, State Committee for communication, information and telecommunication technologies, Association of Enterprises and Organizations of Uzbekistan and publication of ICTNEWS.
Annually the ICT Summit gathers the key sector participants of Uzbekistan, CIS and other countries, who are interested in establishing contacts and partnerships, discuss the latest developments and exchange views on the issues of the ICT development.
This year in the ICT Summit will be taking part more than 500 delegates from Uzbekistan and other countries.
ICT Summit will be held in three mainstreams: "ICT in the public sector", "ICT for business" and "Internet and Information Resources."
ICT Summit will be held on September 23 in the International Business Centre.
Internet contest among the youth MIT.UZ
On September 23 in the "Turkistan" Palace, the Internet contest among youth MIT.UZ will hold an award ceremony.
The purpose of the following contest is to promote the creation of new, as well as stimulating and developing the existing Internet resources for the states youth.
This years contest is held within 10 major and 4 additional nominations. It is open for the participation of young people aged by 14 to 30 years. Entry projects will be evaluated not only by judges, but also by the Internet users.
ICT Expo 2014
The annual international exhibition of information technologies ICT Expo this year will be held from 24 to 26 September in parallel to three cities: Tashkent, Urgench and Gulistan. The idea of the exhibition in three cities is simultaneously dictated by the desire to show increased regional level of penetration of information technologies.
During the exhibition there will be organized video links that will allow visitors to familiarize themselves with all the participants of the exhibitions at the same time.
The exhibition is organized with the official support of the State Committee for Communication, Information and Telecommunication Technologies of the Republic of Uzbekistan and the Committee on Information and Communication Technologies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
On the stands of ICTExpo 2014 will be demonstrated the latest technologies and solutions available on the market of information technologies and services. In the exhibition will participate local and international companies which are specializing in the production of high-tech products in the fields of information technology: mobile phone companies, system integration, software development, service providers and data communications and etc.
As an important thematic section of the exhibition this year will be the mainstream of technology "Electronic Government". Its exponents will present the best samples completed projects of the "Electronic Government". It is expected that the exhibition will promote effective solutions in this area.
Program ICT Expo 2014 includes a wide range of educational seminars, round table discussions and entertainment activities.
It is planned that in three days the exhibition will be visited by about 35 thousand people.
Roundtable discussion on development of ISP and domestic content
in Uzbekistan
On September 24 at 3:00 PM in the exhibition centre "Kurgazma savdo Markazi" a round table discussion will be held, by addressing the matter of the development of ISP and domestic content in Uzbekistan.
Representatives of the State Committee for Communication, Information and Telecommunication Technologies of the Republic of Uzbekistan, "Uzbektelecom" and Internet providers will discuss the issues of providing an access to the Internet and further development of UzNet.
International Workshop "Issues concerning the legal regulation processes for further development of the information environment on a platform of “e-government”.
On September 26 in the business centre "Poytakht" will host the international seminar on the "Issues of legislative regulation of processes of further development of the information environment on a platform of" e-government ".
As the organizers of the seminar will be the Institute for Monitoring Current Legislation under the President of the Republic of Uzbekistan, the Committee on Information and Communication Technologies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, as well as the State Committee for Communications, Information and Telecommunication Technologies of the Republic of Uzbekistan.
Within the seminar there will be discussed the issues of improving the processes of legal regulation and introduction of the principles and development of "e-government", likewise the organization of the activities aimed on the widespread use of the system of state and public management of modern information and communication technologies.
By summarizing the results of the seminar there will be developing proposals for the projects of progressing laws that define the infrastructure requirements and the integration of existing and emerging systems of information systems and databases of the state bodies within the "e-Government"
Final championship of Uzbekistan in e-sports Uzbekistan
Cyber Games 2014
On September 29 in Tashkent will host the finals of the Championship of Uzbekistan in e-sports Uzbekistan Cyber Games 2014. It the following championship will participate the winners of the regional competitions.
Uzbekistan Cyber Games Championship is carried out in the country for 10 years. The winners of the national championships protect the honour of their country at the World Championships World Cyber Games in the United States, Singapore, Italy, Germany and China.
On the IV Asian Games AIMAG 2013 in South Korea, the national team of Uzbekistan in e-sport has taken the second place team by winning a gold and a silver medal.
Shares of the ICT Week InfoCom-2014
Within the framework of the ICT Week will take place a number of actions to promote information and communication technology among different categories of the public.
Among them:
Charity event "Information technology to the youth!"
The charity event which is held under the ICT Week since 2008, aims at enhancing young generation’s access to the latest information technologies.
During the campaign it is planned to organize donations of computer classes in the educational institutions of Uzbekistan. Efforts of ISPs the following class is provided with free internet access.
The Universidad in computer sports «ICT-STUDENT»
«ICT-STUDENT» is a competition between teams of students of educational institutions specializing in training in the fields of information technology.
The contest was established by the State Committee for communication, information and communication technologies of the Republic of Uzbekistan in cooperation with the Tashkent University of Information Technologies.
Teams of universities and colleges will compete in three competitions: build a computer for a certain amount of time - the individual and team event, the creation of a secure local area network (twisted pair) at a certain amount of time - team classification, creating thematic WebPages on the same topic - team standings.
Determination of winners will be held on September 25th in Tashkent, in the exhibition hall "Kurgazma savdo Markazi."
On September 19 in anticipation of the openings of the ICT Week in the Museum of the History of Communications will hold a press conference on the opening week of ICT InfoCom-2014.
ICT Week InfoCom-2014 is officially supported by the Committee of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on information and communication technologies and the State Committee for Communication, Information and Telecommunication Technologies of the Republic of Uzbekistan.
ICT Week will serve as further of the development of the ICT industry in Uzbekistan and strengthen international cooperation in this field.
ICT Week organizers are: the Committee on Information and Communication Technologies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Coordination Council for Development of Computerization and ICT, State Committee for Communications, Information and Telecommunication Technologies of the Republic of Uzbekistan, Association of Enterprises and Organizations of Uzbekistan and publishing ICTNEWS.