Mazkur loyiha O’zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, «O’zbektelekom» AK, «O’zbekturizm» milliy kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Hozirgi vaqtda «O’zbektelekom» AK Wi-Fi tarmog’iga ulanish qoplama hududi quyidagi 27 ta ob’ektda mavjud:
· Xorazm viloyati: Muzey "Ichan Qal’a", Urganch shahri aeroporti, Urganch shahri Markaziy temir yo’l vokzali;
· Qashqadaryo viloyati: Qarshi shahri aeroporti va temir yo’l vokzali, “Abdulaziz” madrasasi, “Al Jarroh” majmuasi, Qarshi shahri O’lkashunoslik muzeyi, “Shahrisabz” mehmonxonasi, “Dorus-Saodat” majmuasi, “OQsaroy” majmuasi, “Ko’k gumbaz” majmuasi, Amir Timur muzeyi;
· Surxondaryo viloyati: Termiz shahri aeroporti va temir yo’l vokzali, “Meridian” mehmonxonasi, “Surxon” mehmonxonasi, “At Termiziy avliyo ota” tarixiy majmuasi,;
· Toshkent viloyati: “Chinaras” restorani, “Xumsonli ” dam olish zonasi, “Archazor” dam olish zonasi, “Xo’jakent” dam olish zonasi, “Yangiobod Chotqol Marvariti” dam olish zonasi, “Kumushkon” dam olish zonasi, "Gornyak" MTMK dam olish zonasi, "Kichik Chimyon" dam olish zonasi, Chimyon osma o’rindiqli yo’l.
Tarif rejasiga muvofiq, Internetga ulanish tezligi 4 Mbit/s foydalanuvchilarga besh turli 4500dan 25000 so’mgacha nominalli, 150dan 2500 Mbaytgacha kiritilgan trafigi hajmi bilan kartochkalar taqdim etiladi. Tarmoq trafigi hajmiga Internet va «Tas-IX» kiritilgan. Kartochka faollashtirilganidan so’ng 30 kun amal qiladi.
Ob’ektlar ro’yxatiga quyidagilar kiritilgan:
· Buxoro viloyati: Buxoro shahri aeroporti, temir yo’l vokzali, «Poyi Kalon» majmuasi, «Labi hovuz» ansambli, «Toki Sarrofon» majmuasi, «Toki Telpakfurushon» majmuasi, «Toki Telpakfurushon» majmuasi, «Toki Zargaron» majmuasi, "Abu Ali ibn Sino" saylgohi, "Ark" Qal’asi, "Sitorai Mohihosa" saroyi, «Bahovuddin Naqshbandiy» maqbarasi;
· Samarqand viloyati: Samarqand aeroporti va vokzali, "Siyob" bozori, "Afrosiyob" muzeyi, Amir Temur maqbarasi, "Registon" maydoni, "Shohi Zinda" ansambli, "Imom al Buxoriy" majmuasi, «Bibixonim» madrasasi, «Xoja Doniyor» maQbarasi, Mirzo Ulug’bek rasadxonasi, O’zbekiston tarixi va madaniyati muzeyi, «Xo’ja Ahror Vali» majmuasi, «Hazrati Xizr» madrasasi;
· Toshkent shahri: «Amir Temur» maydoni, Temuriylar tarixi davlat muzeyi, Davlat amaliy san’at muzeyi, Toshkent aeroporti va vokzali, O’zbekiston davlat tarixi muzeyi, hayvonot bog’i, Alisher Navoiy nomidagi DAKT, Mirzo Ulug’bek nomli istirohat bog’i, G’afur G’ulom nomli istirohat bog’i va to’rtta restoran.
Umumiy hisobda O’zbekistonning tarixiy va madaniy merosi va turistik jihatdan faol 40 dan ortiq ob’ekt Internetga yuqori tezlikda simsiz ulanish bilan qamrab olinadi.
Bugungi kunda «O’zbektelekom» AK tomonidan Wi-Fi texnologiyasi bo’yicha Internet tarmog’iga ulanishni taqdim etuvchi uskunalarni barcha montaj va sozlash ishlari yakuniga etdi, shuningdek, Internet xizmatidan foydalanish uchun oldindan to’lovli kartalar chiqarildi.
Foydalanuvchilar Wi-Fi tarmog’iga bir karta yordamida «O’zbektelekom» AK Wi-Fi tarmog’i mavjud bo’lgan barcha ob’ektlarda Internet xizmatidan foydalana olishlari mumkin. Agar abonent, masalan, kartani Xivada sotib olgan bo’lsa, undan Termizda ham, Qarshi va Shahrisabzda hamda boshqa joylarda ham foydalanishi mumkin.
O’zbekistonning butun hududi bo’ylab Wi-Fi tarmog’ini kengaytirish rejalashtirilgan, deb xabar beradi kompaniyaning axborot xizmati.

В 2015-2016 году АК «Узбектелеком» совместно с АК «Узбектуризм» планируют запуск зон Wi-Fi на территории 40 исторических объектов и мест отдыха Бухарской, Самаркандской областей и Ташкента.
Скорость доступа к сети Интернет составит до 4 Мбит/с. Потенциальным пользователям предлагаются карточки пяти видов номиналом от 4500 до 25000 сум, с объемом включенного трафика от 150 до 2500 Мбайт. В объем включенного трафика входит трафик в сети Интернет и «Tas-IX». Срок действия карточки после активации составляет 30 дней.
Карточки будут действовать во всех зонах Wi-Fi сетей АК «Узбектелеком»
Как сообщает пресс-служба АК «Узбектелеком», в настоящее время ведется подготовка к запуску на следующих объектах:
Бухарская область: Аэропорт г.Бухары, ж/д вокзал г.Бухары, Комплекс «Пои Калян», Ансамбль «Ляби хауз», Комплекс «Токи Саррофон», Комплекс «Токи Телпакфурушон», Комплекс «Токи Телпакфурушон», Комплекс «Токи Заргарон», Сквер "Абу Али ибн Сино", Калъа "Арк", Дворец "Ситораи Мохи-Хоса", Мавзолей «Бахауддин Накшбанди».
Самаркандская область: Аэропорт и вокзал Самарканда, Базар "Сияб", Музей "Афросиаб", Мавзолей Амира Темура, Площадь "Регистан", Ансамбль "Шахи Зинда", Комплекс "Имам аль-Бухари", Медресе «Биби Ханум», Мавзолей «Ходжа Дониёр», Обсерватория Мирзо Улугбека, Музей истории и культуры Узбекистана, Комплекс «Ходжа Ахрор Вали», Медресе «Хазрати Хизр».
Ташкент: Площадь «Амира Темура», Государственный музей истории Темуридов, Государственный музей прикладного искусства, аэропорт и вокзал Ташкента, Государственный музей истории Узбекистана, зоопарк, ГАБТ им. А.Навои, Парк им. М. Улугбека, Парк им. Г. Гуляма и четыре ресторана.
На сегодняшний день завершены все работы по монтажу и наладке оборудования, а также выпущены карты предоплаты за пользование услугой Интернет на территории 27 объектов Хорезмской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Ташкентской областей.