Axborot ma’lumotlari almashuvi bugungi kunda barchaning hayotida muhim ahamiyatga ega. Zamonaviy jamiyatning shartlaridan biri, ma’lumotlardan har erda va qulay foydalanish, shu jumladan internetdan ham foydalanish hisoblanadi.
Simsiz aloqa texnologiyalari keng jamoatchilik joylarida internet tarmog‘iga ulanishda o‘z o‘rnini topmoqda jumladan, savdo markazlari, kafelar, restoranlar, mexmonxonalar va xakazo. Ushbu texnologiyalar jamoat transportlarini xam chetlab o‘tmayapti. Toshkent shahrida yo‘lovchilarga qulaylik yaratish maqsadida sinov tariqasida shaxar avtobuslarida simsiz ma’lumot uzatish orqali internet tarmoqlariga ulanmoqda uzatilmoqda. 2016 yil 3 fevral kuni avtobus yo‘nalishlaridan biriga simsiz internet ishga tushirildi va yaqun kunlardan boshqa yo‘nalishlarga ham tushuriladi.
Ushbu imkoniyatlarni nafaqat shaxar jamoat transportlarida (tramvay, metro), shuningdek, poyezd va shaxarlararo poyezdlarda xam izchil joriy etish zarur ekanligini ta’kidlash lozim. Bu mobil aloqa tarmoqlarini yengillashtirish imkonini yaratadi va natijada foydalanuvchiga taqdim etilayotgan xizmat yaxshilanadi. Bu katta masofalarni qoplash va yuqori tezlikda ulanish mumkin bo‘lgan 4G LTE texnologiyasiga asoslangan zamonaviy internet, joriy qilish ko‘zda tutilmoqda. Shu bilan birga 4G LTE texnologiyasini rivojlantirishda DUK “Elektromagnit moslashuv markazi” xodimlari o‘z hissalarini qo‘shib kelishmoqda. DUK EMMM 4G LTE tarmog‘ini rivojlantirish bilan bog‘liq murojatlarni ko‘plap qabul qiladi. Bugungi kunda mamlakatimizning barcha hududlarida yuqorida ko‘rsatilgan texnologiyalarni rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda.

Обмен информацией на сегодняшний день является неотъемлемой частью в жизни каждого человека. Одним из условий развития современного общества является повсеместный и удобный доступ к информации, в том числе интернет.
Технология беспроводной передачи данных находит широкое применение в обеспечении доступа к сети интернет в общественных местах – торговые центры, кафе, рестораны, гостиницы и т.д. Не обошла стороной данная технология общественный транспорт. Для удобства пассажиров в городских автобусах г. Ташкента запущен тестовый проект по оснащению интернет оборудованием с функцией беспроводной передачи. С 3 февраля 2016 года доступ к беспроводному интернету был запущен на одном из автобусных маршрутов, и в ближайшее время будет тестироваться на других маршрутах.
Стоит отметить, что необходимо развивать данное направление не только в отношении общественного городского транспорта (трамваи, метро), а так же поэтапное внедрение в поезда и электрички междугороднего сообщения. Это поможет разгрузить сети мобильной связи и как следствие улучшение предоставляемого сервиса для конечного пользователя. Планируется предоставление интернета на основе современной технологии 4G LTE, которая может покрывать большие расстояния и обеспечивать высокоскоростное соединение. При этом в развитие технологии 4G LTE свой вклад внесли сотрудники ГУП «Центр электромагнитной совместимости». С каждым днём в ГУП ЦЭМС поступают запросы связанные с развитием сети 4G LTE. На сегодняшний день производятся работы по развитию и модернизации вышеуказанной технологии во всех регионах страны.
Технологическое развитие инфраструктуры сетей широкополосного доступа должно учитывать мировые тенденции развития и основываться на общедоступность, отказоустойчивость и защищённость за счёт использования современного технологического оборудования.