Axborot ma’lumotlari almashuvi bugungi kunda barchaning hayotida muhim ahamiyatga ega. Zamonaviy jamiyatning shartlaridan biri, ma’lumotlardan har erda va qulay foydalanish, shu jumladan internetdan ham foydalanish hisoblanadi.
Simsiz aloqa texnologiyalari keng jamoatchilik joylarida internet tarmog‘iga ulanishda o‘z o‘rnini topmoqda jumladan, savdo markazlari, kafelar, restoranlar, mexmonxonalar va xakazo. Ushbu texnologiyalar jamoat transportlarini xam chetlab o‘tmayapti. Toshkent shahrida yo‘lovchilarga qulaylik yaratish maqsadida sinov tariqasida shaxar avtobuslarida simsiz ma’lumot uzatish orqali internet tarmoqlariga ulanmoqda uzatilmoqda. 2016 yil 3 fevral kuni avtobus yo‘nalishlaridan biriga simsiz internet ishga tushirildi va yaqun kunlardan boshqa yo‘nalishlarga ham tushuriladi.
Ushbu imkoniyatlarni nafaqat shaxar jamoat transportlarida (tramvay, metro), shuningdek, poyezd va shaxarlararo poyezdlarda xam izchil joriy etish zarur ekanligini ta’kidlash lozim. Bu mobil aloqa tarmoqlarini yengillashtirish imkonini yaratadi va natijada foydalanuvchiga taqdim etilayotgan xizmat yaxshilanadi. Bu katta masofalarni qoplash va yuqori tezlikda ulanish mumkin bo‘lgan 4G LTE texnologiyasiga asoslangan zamonaviy internet, joriy qilish ko‘zda tutilmoqda. Shu bilan birga 4G LTE texnologiyasini rivojlantirishda DUK “Elektromagnit moslashuv markazi” xodimlari o‘z hissalarini qo‘shib kelishmoqda. DUK EMMM 4G LTE tarmog‘ini rivojlantirish bilan bog‘liq murojatlarni ko‘plap qabul qiladi. Bugungi kunda mamlakatimizning barcha hududlarida yuqorida ko‘rsatilgan texnologiyalarni rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda.

Prospects of further development of broadband wireless access
Today exchange of information is an essential part in everyone's life. One of the conditions of modern society is widespread and easy access to information, including the Internet.
Technology of wireless communications is widely used to provide access to the Internet in public areas - shopping malls, cafes, restaurants, hotels, etc. Not spared this technology public transport. For the convenience of passengers on city busses in Tashkent launched a test project to equip Internet equipment with the function of wireless transmission. On February 3 2016, wireless internet access was launched on one of the bus routes, and will soon be tested on other routes.
It should be noted that it is necessary to develop this direction, not only in relation to urban public transport (trams, metro), as well as the gradual introduction of trains and intercity trains. This will help relieve the mobile network and consequently improve the service provided to the end user. It is planned to provide Internet based modern 4G LTE technology, which can cover large distances and provide high-speed connection. In 4G LTE technology development have contributed staff SUE "Center of Electromagnetic Compatibility". Every day in SUE CEMC received requests related to the development of 4G LTE network. Up to date, the work carried out on the development and modernization of the above technologies in all regions of the country.
Technological development of infrastructure of broadband access networks must take account of global trends and based on accessibility, fault tolerance and security-in through the use of modern technological equipment .