Bosh sahifa > Yangiliklar > “Tinchlik – oliy ne‘mat” va “Islomda ekstremizm va terrorizmga o‘rin yo‘q”
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta‘lim vazirligining 17.01.2019 yildagi 87-03-283-sonli xatiga binoan, 2019 yil 5 fevral kuni Toshkent pediatriya tibbiyot institutida “Tinchlik – oliy ne‘mat” va “Islomda ekstremizm va terrorizmga o‘rin yo‘q” kabi mavzularda davra suhbati va ma‘rifiy uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda Musulmonlar idorasi vakili A.K.Mamatov, Yunusobod tumani IIB profilaktika inspektori podpolkovnik M.B.Raximov, Yunusobod tumani IIB xodimi serjant S.M.Umarovlar ishtirok etib kun tartibidagi mavzu bo‘yicha ma‘lumotlar berib o‘tdi.
Tadbirda diniy ekstremizm va terrorizm, uning salbiy oqibatlari, uning domiga tushib qolganlarning ayanchli taqdirlari misollar asosida tushuntirib o‘tildi hamda unga qarshi kurashishda yoshlarning ham o‘rni beqiyosligi ta‘kidlab o‘tildi. Tadbir qizg‘in bahs-munozara tarzida o‘tib, talaba-yoshlar o‘zlarining qiziqtirgan savollariga mutaxassislardan javoblar olishdi.
Bu boradagi ishlarni davom ettirish, diniy ekstremistik harakatlar bo‘yicha mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarning mazmun-mohiyatini talaba-o‘quvchilarga yanada chuqurroq tushuntirish va targ‘ib qilishga kelishib olindi.

Главная > Новости > “Мир - высшая благодать” и “ В исламе нет место экстремизму и терроризму
На основании письма  №87-03-283 Министерство высшего и средне-специального образования Республики Узбекистан от 17 января  2019 года, в 5 февраля 2019 года в Ташкентском педиатрическом институте проводилась  встреча  на тему “В исламе нет место экстремизму и  терроризму”.
На мероприятие участвовали и дали информацию по теме, представитель Управлении мусульман Узбекистана А.К.Маматов, инспектор профилактики  ОВД подполковник М.Рахимов, сержант С.Умаров ОВД Юнусабадского района.
Участники мероприятия  объяснили на реалных примерах о последствиях религиозного экстремизма и терроризма и о  судьбах вступивших на различные секты, подчеркнули  о  важной роли  молодёжи в борьбе против этой глобальной проблемы. Студенты задали  специалистам различные вопросы и  получили  ответы на интресующийся  их вопросы.
Участники мероприятия  пришли к согласованию  на систематическое проведение таких мероприятий по пропаганде и разъяснению проводимых реформ по профилактики религиозного экстремизма и терроризма в  нашей стране.