2019 yil 20-22 fevral kunlari Pavia shahrida (Italiya) Pavia Universitetida Italiya, Germaniya va Polsha universitetlari hamkorligida O'zbekiston, Qozog'iston va Tojikiston oliy o'quv yurtlari vakillarining birinchi ishchi uchrashuvi bo’lib o’tdi. Tadbirda Toshkent pediatriya tibbiyot instituti vakillari sifatida ToshPTI Innovatsiya markazi direktori Ashirbaev Sh.P. va Xalqaro loyihalar va grantlarni, xorijda amaliyot o'tashni muvofiqlashtirish, bo'limi boshlig'i, Saidxodjaeva S.N. ishtirok etdilar.
ital11
Ushbu uchrashuv Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilgan "Markaziy Osiyoda diplomdan keyingi tibbiy ta’limni modernizatsiyalash namunasi sifatida bolalarni parvarish qilish tizimini takomillashtirish" 598399-EPP-1-2018-1- IT-EPPKA2-CBHE-JP deb nomlangan Erasmus Plus CHILDCA ning yangi ta'lim loyihasini amalga oshirishga bag'ishlangan edi.
ital3
Toshkent pediatriya tibbiyot instituti ushbu loyihaning hamkori hisoblanadi. Loyihaning maqsadi Markaziy Osiyoda bolalarni parvarish qilishni boshqarish, pediatriya, jarrohlik va neyropsixiatriya sohasida shifokorlar bilimi va malakasini oshirish, diplomdan keyingi ta’limni modernizatsiya qilish, professionalizatsiya va xalqarolashtirishni qo’llab-quvvatlashdan iborat. Bu Markaziy Osiyo mamlakatlarida nafaqat pediatriya, balki tibbiyotning boshqa sohalarida ham diplomdan keyingi ta’limni tashkil etishni barqaror va uzoq muddatli takomillashtirish uchun tizimli loyiha bo’lishi uchun texnik-iqtisodiy asos sifatida tashkil etilgan qo’shma loyihadir.
ital1
Loyiha chaqaloqlarni va bolalarni davolashning zamonaviy usullarini o'qitishning yangilangan yondashuvi hisobiga bolalarni parvarish qilishning muhimligini ta'kidlaydi.
Loyiha natijasida Evropa ittifoqi mamlakatlarida qabul qilingan bolalarni kompleks parvarish qilishga bag’ishlangan strategiyalar va ularda belgilangan natijalarga erishishga qaratilgan yangi o’quv rejalar va ta’lim strategiyalari ishlab chiqiladi.
ital4
Ushbu dastur ingliz tilini yaxshi biladigan hamkor universitetlarning o’qituvchilari, talabalari va xodimlari uchun Yevropa komissiyasi grantini olish imkoniyatini beradi.

Главная > Новости > Сотрудники ТашПМИ приняли участие в рабочей встрече представителей международных унивеситетов в Италии
С 20-22 февраля 2019 года в городе Павиа (Италия), в стенах Университета Павиа состоялась первая рабочая встреча представителей Университетов Узбекистана, Казахстана и Таджикистана в сотрудничестве с университетами Италии, Германии и Польши. На данном мероприятии Ташкентский педиатрический медицинский институт представляли директор Инновационного центра ТашПМИ Аширбаев Ш.П. и руководитель отдела по координации международных проектов и грантов, стажировок за рубежом Саидходжаева С.Н.
ital11
Данная встреча была посвящена реализации нового образовательного проекта Erasmus Plus CHILDCA: «Совершенствование системы обучения по уходу за детьми, как модель модернизации последипломного медицинского образования в Центральной Азии» 598399-EPP-1-2018-1- IT-EPPKA2-CBHE-JP, финансируемого Европейским союзом.
ital3
Ташкентский педиатрический медицинский институт является партнером данного проекта, целью которого является поддержка модернизации, профессионализации и интернационализации последипломного обучения в области управления уходом за детьми в Центральной Азии (ЦА), обмена знаниями в области и подготовки врачей в области педиатрии, хирургии и нейропсихиатрии у детей. Это совместный проект, организованный как технико-экономическое обоснование, чтобы стать структурным проектом для устойчивого и долгосрочного улучшения в организации последипломного медицинского обучения в странах ЦА, не только в педиатрии, но и в других областях медицины.
ital1
Проект подчеркнет важность ухода за детьми, благодаря обновленному подходу к обучению современным методам лечения новорожденных и детей.
Результатами проекта будут новые учебные планы и новые стратегии обучения, посвященные комплексному уходу за ребенком, согласованные с принятыми в странах Европейского Союза и направленные на достижение тех же результатов.
ital4
Данная программа предусматривает возможность получения гранта Европейской комиссии для преподавателей, студентов и сотрудников партнерских вузов, свободно владеющих английским языком.