IMG_20190404_080703_398
Kafedra mudiri Abdullayeva V. K. kafedra magistrlari va klinik ordinatorlari bilan birgalikda Markaz direktori Alimova V. S. va direktor o'rinbosari Nazarova L. A. bilan birgalikda respublika bolalar ijtimoiy moslashuvi markazida otistik spektr, miya shilliq qavatining buzilishi, motor kasalliklari bilan bog'liq bo'lgan bolalarga psixologik yordam ko'rsatish ishlari va uslublari bilan tanishdilar. 2008-yildan boshlab har yili 2-aprelda nishonlanadigan jahon autizm kuni BMT bosh Assambleyasining 2007-yil 18-dekabrdagi a/RES/62/139-sonli qarori bilan belgilanadi.
IMG_20190404_080714_271
IMG_20190404_080718_131
IMG_20190404_080711_177
Ushbu sananing maqsadi davolanmagan kasallikdan azob chekayotgan odamlarga yordam berish va ularning turmush darajasini oshirish zarurligini ta'kidlashdir. Axir autizmdan aziyat chekayotgan bolalar soni dunyoning barcha mintaqalarida yuqori bo'lib, bolalar, ularning oilalari, jamoalari va jamiyatlari uchun katta oqibatlarga olib keladi.
IMG_20190404_080723_952
IMG_20190404_080738_515
IMG_20190404_080733_750
IMG_20190404_080658_098
Autizm-bu hayotning dastlabki uch yilida o'zini namoyon qiladigan asab tizimining rivojlanishining buzilishi. Ushbu kasallik uchta alomat mavjud bo'lganda aniqlanadi: ijtimoiy o'zaro ta'sirlarning etishmasligi, o'zaro muloqot buzilishi, cheklangan qiziqish va takroriy xatti-harakatlar repertuari. Ushbu belgilarning tavsifiga misollar "autizm"atamasi kiritilishidan ancha oldin paydo bo'lgan tarixiy manbalarda mavjud.
IMG_20190404_080803_430
IMG_20190404_080805_687
IMG_20190404_080807_932
IMG_20190404_080815_409
IMG_20190404_080832_778
Misol uchun, Martin Lyuterning bayram suhbatlari yozuvlarida o'n ikki yoshli bolaning, ehtimol, autizmning og'ir shakli bilan kasallanganligi haqida gap boradi. Kasallikning belgilari va "Averondan yovvoyi bola" ning tavsiflarida 18 asrdagi Maugli, frantsuz o'rmonlarida yashagan va 12 yoshida bo'lgan odamlarga tushgan.
IMG_20190404_080652_917
IMG_20190404_080647_437
IMG_20190404_080627_791
IMG_20190404_080640_627
IMG_20190404_080643_745
"Autismus" atamasi 1910 da shveytsariyalik psixiatr Aigen Bleuler tomonidan shizofreniya belgilari tavsiflanganda ixtiro qilingan. Bu neolatinizmning asosi "g'ayritabiiy o'z-o'zini hurmat qilish" degan ma'noni anglatadi, u yunoncha "Auto" ("o'zi") so'zini ta'kidlab, "bemorning o'z tasavvurlari dunyosiga ketishi, chidab bo'lmas zo'ravonlik deb hisoblanadigan har qanday tashqi ta'sir"ni ta'kidladi."

Главная > Новости > 2 апреля - Всемирный день распространения информации о проблеме аутизма. Посещение республиканского центра социальной адаптации детей
IMG_20190404_080703_398
Заведующая кафедрой Абдуллаева В.К. с магистрами и клиническими ординаторами кафедры вместе с директором центра Алимовой В.С. и заместителем директора Назаровой Л.А. ознакомились с работой и методиками психологической помощи детям с расстройствами аутистического спектра, ДЦП, двигательными расстройствами в республиканском центре социальной адаптации детей. Всемирный день распространения информации о проблеме аутизма (World Autism Awareness Day), отмечаемый ежегодно 2 апреля, начиная с 2008 года, установлен резолюцией Генеральной ассамблеи ООН № A/RES/62/139 от 18 декабря 2007 года.
IMG_20190404_080714_271
IMG_20190404_080718_131
IMG_20190404_080711_177
Цель этой даты — подчеркнуть необходимость помогать людям, страдающим неизлечимым заболеванием, и повышать уровень их жизни. Ведь численность детей, страдающих аутизмом, высока во всех регионах мира и имеет громадные последствия для детей, их семей, общин и обществ.
IMG_20190404_080723_952
IMG_20190404_080738_515
IMG_20190404_080733_750
IMG_20190404_080658_098
Аутизм — это нарушение развития нервной системы, которое проявляется в течение первых трех лет жизни. Это заболевание диагностируется при наличии трех симптомов: недостатка социальных взаимодействий, нарушенной взаимной коммуникации, ограниченности интересов и повторяющегося репертуара поведения.
IMG_20190404_080803_430
IMG_20190404_080805_687
IMG_20190404_080807_932
IMG_20190404_080815_409
IMG_20190404_080832_778
Примеры описания этих признаков можно найти в исторических источниках, появившихся задолго до введения самого термина «аутизм». К примеру, в записях застольных бесед Мартина Лютера содержится упоминание двенадцатилетнего мальчика, возможно, больного тяжелой формой аутизма. Прослеживаются симптомы болезни и в описаниях «дикого мальчика из Аверона» — Маугли 18 века, обитавшего во французских лесах и попавшего к людям в возрасте 12 лет.
IMG_20190404_080652_917
IMG_20190404_080647_437
IMG_20190404_080627_791
IMG_20190404_080640_627
IMG_20190404_080643_745
Сам термин «autismus» был придуман швейцарским психиатром Эйгеном Блейлером в 1910 году при описании симптомов шизофрении. В основу этого неолатинизма, означающего «ненормальное самолюбование», он положил греческое слово «ауто» («сам»), намереваясь подчеркнуть «уход пациента в мир собственных фантазий, любое внешнее воздействие на который воспринимается как нестерпимая назойливость».