Respublikamiz mustaqillikka erishganidan so`ng barcha sohalarda bo`lgani kabi ta`lim sohasini ham tubdan isloh qilish, yuksak ma`naviy va axloqiy talablarga javob beruvchi yuqori malakali kadrlar tayyorlash maqsad qilib qo`yildi.
Mazkur sohani tubdan isloh qilish maqsadida, hukumatimiz tomonidan O`zbekiston Respublikasi "Ta`lim to`g'risida"gi qonunining talablariga muvofiq holda, Kadrlar tayyorlash milliy dasturi tasdiqlandi.
Mazkur dasturda belgilangan vazifalarni amalga oshirish, yoshlarning ta`lim olishi uchun yanada keng imkoniyatlar yaratish, oliy ma`lumot olayotgan fuqarolarni ijtimoiy muhofaza qilishni kuchaytiriш maqsadida esa O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2001 yil 26 iyuldagi "Oliy o`quv yurtlarida to`lov-kontrakt asosida o`qish uchun ta`lim kreditlari berish to`g'risida"gi 318-sonli qaroriga muvofiq, "Oliy o`quv yurtlarida to`lov-kontrakt asosida o`qish uchun ta`lim kreditlari berish to`g'risidagi Nizom" tasdiqlandi.
Tijorat banklari tomonidan ta`lim kreditlari berish ularni qaytarish, to`lovning ta`minlanganligi, muddatliligi va ulardan maqsadli foydalanish shartlari asosida amalga oshiriladi.
Ta`lim kreditlari tijorat banklari tomonidan oliy ta`lim muassasalarining kunduzgi bo`limlariga to`lov-kontrakt asosida qabul qilingan O`zbekiston Respublikasi fuqarosi bo`lgan talabalarning o`qishi uchun talabalarning o`zlariga, ularning ota-onalariga yoki vasiylariga berilishi mumkin.
Tijorat banklari tomonidan beriladigan ta`lim kreditlari, oliy ta`lim muassasalarida o`qish davrи hisobga olingan holda, bakalavriyatga o`qishga qabul qilingan talabalarga 10 yilgacha, magistraturaga o`qishga qabul qilingan talabalarga esa 5 yilgacha bo`lgan muddatga beriladi.
Mazkur Nizomga muvofiq tijorat banklari tomonidan berilgan ta`lim kreditlari bo`yicha: chin etimlargа, "Mehribonlik uylari"da tarbiyalanganlarga hamda bolalikdan I va II guruh nogironlariga  nol' foiz stavkasi (foizsiz kredit);
talabalarning qolgan toifalariga  O`zbekiston Respublikasi Markaziy bankining amaldagi qayta moliyalash stavkasidan yuqori bo`lmagan o`zgaruvchi foiz stavkalari belgilanadi.
Mazkur Nizomga muvofiq, ta`lim kreditlari bo`yicha foiz stavkasi va tijorat banklari tomonidan qo`shiladigan foizlar uchun to`lovlar miqdori Markaziy bankning qayta moliyalash stavkasiga qarab o`zgarishi mumkin, bu kredit shartnomasida qayd etilishi kerakligi belgilangan.
Kam ta`minlangan oilalardan bo`lgan talabalar uchun kredit bo`yicha qo`shilgan foizlarning 50 foizi tuman Bandlikka ko`maklashish va aholini ijtimoiy muhofaza qilish markazlari tomonidan Ish bilan ta`minlashga ko`maklashish davlat jamg'armasi mablag'laridan to`lanadi.
Ko`rsatib o`tilgan imtiyozga huquqli bo`lgan oilalar Kam ta`minlangan oilalarni hisobga olish va ularga moddiy yordam tayinlash va berishning amaldagi tartibiga muvofiq fuqarolarning o`zini o`zi boshqarish organlari tomonidan aniqlanadi.
Ta`lim kreditlari uchun foizlarni hisoblash va to`lash ta`lim muassasasiga o`tkazilgan summa berilgan vaqtdan, asosiy qarzni qaytarish esa talaba tomonidan oliy ta`lim muassasasida o`qishning ta`limnи ushbu turi uchun rasmiy belgilangan muddati tugallangandan so`ng, ayrim kurslarda takroran o`qish muddati hsobga olinmasdan, uch oy o`tgandan so`ng boshlanadi.
Talaba muddatli harbiy xizmatni o`tayotgan davrda ta`lim kreditlari uchun foiz stavkalari hisoblanmaydi.
Ta`lim kreditlari, qoidaga ko`ra, qarz oluvchi yashaydigan aholi punktida joylashgan tijorat banklari muassasalari tomonidan beriladi.
Ta`lim kreditini olish uchun qarz oluvchi tijorat bankiga quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
a) ta`lim krediti berish to`g'risidagi ariza;
b) talaba va oliy ta`lim muassasasi o`rtasidagi to`lov-kontrakt asosida o`qish haqida belgilangan tartibda rasmiylashtirilgan shartnoma (kontrakt). Kontraktda o`qishning belgilangan muddati va bir yil uchun to`lov miqdori ko`rsatilgan bo`lishi lozim. O`qish uchun to`lov miqdori keyingi yillarda o`zgargan hollarda kontraktlarga tegishli o`zgartirishlar kiritiladi, bu haqda oliy ta`lim muassasasi o`n kun muddatda bankka yozma ravishda ma`lum qiladi, so`ngra qarz oluvchi, bank va oliy ta`lim muassasasi o`rtasidagi kredit shartnomasiga zarur o`zgartirishlar kiritiladi;
v) fuqarolarning o`zini o`zi boshqarish organlari yoki xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari tomonidan qarz oluvchining yashash joyi to`g'risida berilgan ma`lumotnoma;
g) kreditni qaytarishning ta`minlanishi to`g'risida hujjat;
d) imtiyozli ta`lim kreditlari olish huquqiga ega bo`lgan chin etimlar, "Mehribonlik uylari"da tarbiyalanganlar, bolalikdan I va II guruh nogironlari, kam ta`minlangan oilalardan chiqqanlar tegishlи tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etadilar.
qarz oluvchi yuqoridagi hujjatlarni bankka taqdim etish bilan ayni bir vaqtda pasportini shaxsan ko`rsatadi. Bank pasportdan va taqdim etilgan boshqa hujjatlardan zarur ko`chirmalar va nusxalar olishga haqlidir.
Olingan kredit qaytarilmasligi xavfining oldini olish maqsadida qarz oluvchi quyidagi ta`minlash shakllaridan birini bankka taqdim etishi lozim, uning amalga oshirilishi unga qo`yilgan asosiy talab hisoblanadi:
mol-mulk yoki qimmatli qog'ozlarni garovga qo`yish;
bankning kafolati;
uchinchi shaxsning kafilligi;
sug'urta kompaniyasining qarz oluvchi kreditni qaytara olmasligi xavfi sug'urta qilinganligi to`g'risidagi sug'urta polisi;
fuqarolarning o`zini o`zi boshqarish organlarining kafilligi (faqat chin etimlar va "Mehribonlik uylari"da tarbiyalanganlar, bolalikdan I va II guruh nogironlari va kam ta`minlangan oilalardan chiqqanlar uchun).
Bank qarz oluvchi tomonidan kredit olish uchun taqdim qilingan ariza va boshqa hujjatlarni o`rganib chiqadi.
Agar kreditni qaytarish ta`minlanishi sifatida kafolat yoki kafillik shartnomasi taqdim qilingan bo`lsa, bank garant va kafilning moliyaviy ahvolini baholaydi.
Agar taqdim etilgan hujjatlar bank talablariga javob bersa, bank, qarz oluvchi va oliy ta`lim muassasasi o`rtasida kredit shartnomasi tuziladi.
Kam ta`minlangan oilalardan chiqqan talabalarning o`qishi uchun ta`lim kreditlari berish uchun har bir tomonning mazkur Nizomdan kelib chiquvchi huquq va majburiyatlari aniq belgilangan holda bank, qarz oluvchi, oliy ta`lim muassasasi va Ish bilan ta`minlashga ko`maklashish davlat jamg'armasi o`rtasida ko`p tomonlama kredit shartnomasi tuziladi.
Tijorat banklari qarz oluvchi tomonidan ta`lim krediti berishni so`rab bankka taqdim qilingan ariza va unga ilova qilingan to`la hujjatlar to`plamini 10 ish kuni mobaynida ko`rib chiqishi va kredit shartnomasini imzolashi yoki  kredit berilmasligi to`g'risida qaror qabul qilingan taqdirda arizachiga kredit berishning rad etilishi sababi ko`rsatilgan yozma xulosa berishi lozim.
Ta`lim krediti qarz oluvchining ssuda hisob raqamidan uning shaxsiy yozma topshirig'i asosida oliy ta`lim muassasasining talab qilib olinadigan depozit hisob raqamiga mablag' o`tkazish yo`li bilan beriladi.
Ta`lim kreditlari bo`yicha mablag'lar kredit shartnomasida qayd etilgan shartlarda har yarim yilda o`qish uchun yillik to`lovning to`liq miqdorini ikki teng qismga bo`lish yo`li bilan o`tkaziladi. Bunda yangidan qabul qilingan talabalar uchun birinchi yarim yillikda o`qiganlik uchun boshlang'ich to`lov joriy yilning 1 oktyabrigacha, ikkinchi yarim yillik uchun navbatdagi kalendar' yilning 15 martigacha to`lanadi.
O`qishning ikkinchi yilidan boshlab kredit hisobiga to`lovlar har yarim yillik birinchi oyi (sentyabr' va mart)ning 5-kunidan kechiktirilmay to`lanadi.
Foizlar qarz oluvchi tomonidan kredit shartnomasida qayd etilgan shartlarda to`lanadi.
Kam ta`minlangan oilalardan chiqqan talabalarning o`qishiga ta`lim kreditlari uchun foizlar qarz oluvchi va jamg'arma tomonidan har oyda, hisoblangan foizlar summasining 1/2 qismi bo`yicha teng ulushlarda to`lanadi.
Jamg'arma hisoblangan foizlar summasini to`lov topshiriqnomasi bilan bank bildirishnomasi olingandan keyin uch ish kuni mobaynida o`tkazadi.
Ta`lim krediti berilgandan so`ng bank kredit ta`minlanishi bo`yicha shartnomada ko`rsatilgan tartibda monitoring olib boradi.
Boshqa kredit turlari qatori ushbu ta`lim kreditini ham qarz oluvchi kredit shartnomasida belgilangan muddatdan oldin qaytarishga haqlidir.
Hukumatimiz tomonidan ushbu ta`lim kreditini amaliyotga keng tatbiq etilishi, yoshlarning oliy o`quv yurtlarida ta`lim olishga bo`lgan ishtiyoqini oshishiga, ayniqsa, boquvchisini yo`qotgan chin etimlarni va "Mehribonlik uylari"da tarbiyalanganlarni hamda bolalikdan I va II guruh nogironlarni, shu bilan birga kam ta`minlangan oilalardan chiqqan talabalarning ta`lim olishi uchun yanada keng imkoniyatlar yaratish va ularning ota-onalarini ijtimoiy va iqtisodiy jihatdan qo`llab-quvvatlashga zamin yaratди.
Hukumatimiz tomonidan yoshlarimizning keng bilim olishlari uchun ularga va ularning ota-onalariga ijtimoiy hamda iqtisodiy  yengillik yaratish maqsadida O`zbekiston Respublikasining Soliq kodeksining 179-moddasi 31-bandi ikkinchi xatboshisiga muvofiq, fuqarolarning soliq solinadigan ish haqi va boshqa daromadlarining O`zbekiston Respublikasi oliy o`quv yurtlarida ta`lim olish uchun (o`zininг o`qishi yoki yigirma olti yoshga to`lmagan farzandlarining o`qishi uchun) yo`naltiriladigan summalari daromad solig'iga tortilmasligi belgilab qo`yildi.

Главная > Новости > Образовательный кредит для обучения в вузах. Как получить?
Практика предоставления коммерческими банками образовательных кредитов для оплаты обучения в высших учебных заведениях республики на платно-контрактной основе была введена с 2001/2002 учебного года.
Такая возможность появилась после принятия постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26.07.2001 г. № 318 "О предоставлении образовательных кредитов для обучения в высших учебных заведениях на платно-контрактной основе".
УСЛОВИЯ ВЫДАЧИ
Согласно Положению о предоставлении образовательных кредитов для обучения на платно-контрактной основе в высших учебных заведениях, образовательные кредиты выдаются коммерческими банками на обучение студентов – граждан Республики Узбекистан, принятых на очные отделения высших образовательных учреждений, самим студентам, их родителям или попечителям (далее – заемщик).
Положение регламентирует максимальный срок выдачи образовательных кредитов лицам, принятым на обучение (включая период обучения в эти сроки):
в бакалавриат – до 10 лет;
в магистратуру – до 5 лет.
Период прохождения срочной военной службы в указанный срок не входит. Также в этот период не начисляются проценты за кредит.
Пунктом 5 Положения установлена предельная процентная ставка по образовательным кредитам – не превышающая действующую ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан (на данный момент – 12%). Процентная ставка может изменяться по мере изменения ставки рефинансирования, это условие должно быть отражено в кредитном договоре.
Вышеназванным постановлением Кабинета Министров предусмотрено предоставление льготных кредитов. В частности:
а) круглым сиротам, воспитанникам домов-интернатов "Мехрибонлик" и инвалидам с детства I и II групп кредит выдается с нулевой процентной ставкой;
б) для студентов из малообеспеченных семей предусмотрена уплата 50% от начисленной суммы процентных платежей за кредит из средств Государственного фонда содействия занятости. Определение малообеспеченных семей осуществляется органами самоуправления граждан в соответствии с действующим Порядком учета малообеспеченных семей, назначения и выплаты им материальной помощи.
Начисление и уплата процентов за кредит начинается со времени выдачи суммы, перечисленной образовательному учреждению, а возврат основного долга – по истечении трех месяцев после завершения студентом официально установленного срока обучения в высшем образовательном учреждении без учета сроков повторного обучения на отдельных курсах.
ПОРЯДОК ОФОРМЛЕНИЯ КРЕДИТА
Для получения образовательного кредита заемщик представляет в коммерческий банк следующие документы:
а) заявление на выдачу образовательного кредита;
б) оформленный в установленном порядке договор об обучении на платно-контрактной основе между студентом и образовательным учреждением (двусторонний контракт). В контракте должны быть указаны установленный срок обучения и размер оплаты на год. В случаях изменения в последующие годы величины платы за учебу в контракты вносятся соответствующие изменения, о чем высшее образовательное учреждение в 10-дневный срок письменно уведомляет банк, после чего в кредитный договор между заемщиком, банком и высшим образовательным учреждением вносятся необходимые изменения;
в) справки с места жительства заемщика, выданные органами самоуправления граждан или товариществами частных собственников жилья;
г) документ об обеспечении возвратности кредита. В целях избежания риска непогашения кредита заемщик должен представить в банк одну из следующих форм обеспечения с обязательным условием его реализуемости:
– залог имущества или ценных бумаг. В этом случае банком определяется рыночная цена имущества или ценных бумаг;
– гарантию банка;
– поручительство третьего лица. В этом случае банком оценивается финансовое состояние поручителя на основе, например, представленной справки о доходах поручителя;
– страховой полис о страховании риска непогашения кредита заемщиком;
– поручительство органов самоуправления граждан (только круглым сиротам, воспитанникам домов-интернатов "Мехрибонлик", инвалидам с детства I и II групп и выходцам из малообеспеченных семей).
Коммерческий банк в течение 10 рабочих дней после представления заемщиком в банк заявления на выдачу образовательного кредита и полного пакета документов к нему должен рассмотреть и подписать кредитный договор или же, в случае принятия решения об отказе, выдать заявителю письменное заключение с разъяснением причины отказа в выдаче кредита.
Кредитный договор заключается между банком, заемщиком и высшим образовательным учреждением. Для выдачи образовательного кредита на обучение студента из малообеспеченных семей заключается многосторонний кредитный договор между банком, заемщиком, высшим образовательным учреждением и распорядителями Государственного фонда содействия занятости (далее – Фонд) с точным определением прав и обязанностей каждой стороны.
ВЫДАЧА, ПОГАШЕНИЕ КРЕДИТА И ОПЛАТА ПРОЦЕНТОВ
Образовательный кредит выдается путем перечисления средств со ссудного счета заемщика на депозитный счет до востребования высшего образовательного учреждения на основе письменного поручения заемщика.
Перечисление средств осуществляется каждое полугодие путем деления полной суммы ежегодной оплаты за обучение на две равные части. Начальная оплата за обучение в первом полугодии для вновь принятых студентов производится до 1 октября текущего года, за второе полугодие – до 15 марта следующего года. Начиная со второго года обучения платежи за счет кредита производятся не позднее 5 числа первого месяца каждого полугодия (сентябрь и март).
Уплата процентов осуществляется заемщиком на условиях, оговоренных в кредитном договоре. Как правило, банком устанавливается конкретное число месяца, до которого нужно уплатить процентный платеж. Если до установленного срока заемщик не осуществляет процентный платеж по кредиту, банк начисляет пеню за каждый день просрочки.
Уплата процентов за образовательные кредиты на обучение студентов из малообеспеченных семей осуществляется заемщиком и Фондом равными долями по 1/2 части от суммы начисленных процентов ежемесячно. При этом Фонд в установленном порядке перечисляет сумму начисленных процентов платежным поручением в течение трех рабочих дней после получения уведомления банка.
В случае отчисления студента до окончания срока обучения администрация высшего образовательного учреждения в течение десяти рабочих дней со дня издания приказа ректора должна информировать банк об этом, а заемщик, в свою очередь, обязан в течение трех месяцев погасить полную сумму выданного кредита и начисленные по нему проценты.
В случае несвоевременного уведомления банка высшим образовательным учреждением об отчислении студента образовательное учреждение обязано осуществить уплату начисленных за этот период процентов банку (пункт 19 Положения).