Mamlakatimizda 2016 yil 4 dekabr - O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi kuni munosabati bilan aholi, keng jamoatchilik vakillari va talaba-yoshlar o‘rtasida huquqiy ong va madaniyatni yuksaltirish, demokratik saylovlarning davlatimiz istiqbolini belgilashdagi ahamiyatini yoritib berish maqsadida Respublika Ma‘naviyat targ‘ibot markazi tashabbusi bilan joriy yil 8 noyabr kuni Toshkent Pediatriya tibbiyot institutida “Saylovlar – xalq hohish-irodasining ifodasidir” mavzusida ma‘naviy-ma‘rifiy tadbir tashkil etildi.
Tadbirda Respublika Ma‘naviyat targ‘ibot markazi xodimlari, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi  a‘zosi, professorNarzulla Jo’raev, Muqimiy nomidagi o‘zbek davlat musiqali drama teatri aktyori Dilmurod Uzoqov  va O‘zbekiston davlat san‘at va madaniyat instituti professori Sayyora To’ychievalar kun tartibidagi mavzu bo‘yicha ma‘ruzalar o‘qidi.

In connection 4 December 2016 with the day of the selection of the President of the Republic of Uzbekistan, November 8, 2016 in TashPMI at the initiative of the Republican center for spirituality hosted an event on the theme "Elections are an expression of the will of the people." The main purpose of the event is exploring the value of democratic elections in determining the future of our state, improvement of legal consciousness and culture of the population, representatives of broad society.
At the event participated and made a presentation: staff of the Republican center for spirituality, a member of the Association of writers of Uzbekistan, Professor Narzulla Djuraev, actor of the Uzbek state musical drama theatre named after Mukimi Dilmurod Uzakov, Professor of Uzbek state Institute of arts and culture Sayyora Tuichieva.