Bosh sahifa > Yangiliklar > O‘zbekistonda Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligi nishonlanadi
O‘zbekiston Prezidenti Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligini keng nishonlash to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27 mart kuni «Atoqli davlat arbobi va yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligini nishonlash to‘g‘risida"gi qarorga imzo chekdi.
Hujjat respublikani juda murakkab va og‘ir yillarda boshqarib, mamlakat taraqqiyoti yo‘lida fidokorona xizmat qilgan, ijtimoiy va ijodiy faoliyati bilan milliy adabiyot va madaniyat rivojiga katta hissa qo‘shgan atoqli davlat arbobi, taniqli yozuvchi Sharof Rashidovning yorqin xotirasini ulug‘lash hamda tavalludining100 yilligini munosib nishonlash maqsadida qabul qilindi.
Avvalroq Oliy Majlisi Senatining qaroriga muvofiq Jizzax viloyati Jizzax tumaniga Sharof Rashidov nomi berilgan edi. Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumanida davlat arbobi va yozuvchi xotirasiga bag‘ishlangan yodgorlik majmuasi barpo etiladi va haykali o‘rnatiladi.
Fuqarolar, ayniqsa, yosh avlodni atoqli davlat arbobi va adib Sharof Rashidovning hayoti va faoliyati bilan yaqindan tanishtirish maqsadida Jizzax shahrida uning memorial uy-muzeyi tashkil etilib, muzey hududi obodonlashtiriladi.
O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi tomonidan adibning «Saylanma» kitobi, Sharof Rashidov hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan «Xalqimizning otashqalb farzandi» nomli xotira kitobi chop etiladi. Shuningdek, Sharof Rashidovning hayoti va ijtimoiy-ijodiy faoliyati haqida hujjatli film yaratiladi.
«Sharof Rashidovning O‘zbekiston tarixida tutgan o‘rni» mavzusida ilmiy konferensiya o‘tkazish, oliy, o‘rta maxsus, kasb-hunar va umumiy o‘rta ta’lim muassasalari, harbiy qismlar, mehnat jamoalari va mahallalarda taniqli adib va olimlar, san’atkorlar ishtirokida xotira tadbirlari tashkil etish rejalashtirilgan.
Noyabr oyining birinchi o‘n kunligida Jizzax va Toshkent shaharlarida Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan xotira kechasi o‘tkazish tadbirlari o‘tkaziladi.

Home > News > The 100th anniversary of Sharaf Rashidov is to be celebrated in Uzbekistan
The President of Uzbekistan signed a decree on the celebration of the 100th anniversary of the birth of Sharaf Rashidov.
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev, on 27 March signed a decree "On celebration of the 100th anniversary of the birth of the outstanding statesman and writer Sharaf Rashidov".
As noted in the document, the decision was made in order to "exalt the blessed memory and worthy of the celebration of the 100th anniversary of the birth of the prominent statesman, famous writer Sharaf Rashidov, who headed our country in extremely difficult and hard years, worked selflessly in the name of development, their social and creative activity contributed to the development of national literature and culture."
Informed by the resolution of the Senate of Oliy Majlis the name of Sharaf Rashidov (6 November 1917 - 31 October 1983) was awarded the Jizzakh district, Jizzakh region. The document provides for the establishment of Sharaf-Releascom the area of the memorial complex of Sharaf Rashidov and the establishment of the monument.
For public review of the people, especially the younger generation, with the life and work of Sharaf Rashidov in Jizzakh will be opened memorial house-Museum. In the first decade of July in Jizzakh and Tashkent will be held the evening of memory, devoted to the 100 anniversary from the birthday of Sharaf Rashidov.
Planned the publication of "favorites" and the writer of the book of memory "is an Outstanding son of our people", as well as the creation of a documentary film about the life and public creative activity of Sharaf Rashidov.
Will be a scientific conference "the Role of Sharaf Rashidov in Uzbekistan's history". The event, dedicated to the memory of Sharaf Rashidov Avenue, will be held in higher, secondary special, vocational and General secondary educational institutions, military units, labor groups and mahallas of the country.