TechReh loyiha rivoji: amalga oshirilgan ishlar tahlili va kelajakdagi  rejalar
2017 yil 24-26 aprelda TechReh loyihasi  konsortsiumi uchinchi uchrashuvi Frantsiyaning Parij shahridagi Pierre va Marie Kurie Universitetida (Sarbon Universiteti) bo’lib o’tdi. Bu safargi uchrashuvda o'quv jarayonlarini joriy etish, o'quv-uslubiy va ilmiy-tadqiqot sohasida texnologiya va tibbiy reabilitatsiya bo’yicha Yevropa Universiteti, rahbarlik ishi guruhi asosida bitiruvchilar tizimi, bir qator o'quv dasturlarini modernizatsiya qilish va malaka oshirish o’quv kurslarini  texnologiya va tibbiy reabilitatsiya sohasida o'tkazish asosiy o’rin egalladi. Uchrashuvda O'zbekistonning 6 ta tashkilot vakillari ishtirok etishdi: Toshkent pediatriya tibbiyot Instituti, Toshkent pediatriya tibbiyot Instituti Nukus filiali, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Qarshi filiali, OTV huzuridagi E-ta'lim rivojlantirish markazi va Respublika ixtisoslashtirilgan terapiya va tibbiy reabilitatsiya ilmiy amaliy tibbiyot markazi hamda Yevropa ittifoqidan  6 - tashkilot (Sannio Universiteti (Italiya), Pierre va Marie Curie (Frantsiya), Plovdiv Universiteti (Bolgariya), Yevropa Fizioterapeftlar Birlashmasi, Plux va BTS firma vakillari.
24 aprel, kunning birinchi yarimida magistraturani yaratish va malaka oshirish kurslari bo’yicha o'zlashtirish va ishga tushirish masalalarini tahlil qilishga bag'ishlandi. Umumiy olganda, Loyiha konsortsiumi erishilgan natijalardan mamnunligi, loyiha bundan tashqari allaqachon o'quv kurslari ishlaydigan va magistratura ochish uchun zarur hujjatlar to'plamini tayyorlab qo'yilganligi ta’kidlab o’tildi. Taqdim etilgan malaka oshirish kurslari hamda magistratura mutaxassisliklari bo'yicha dastur umuman olganda ijobiy qabul qilindi, tavsiyalar bildirildi va savol, izohlar muhokama qilindi.
Malaka oshirish kursi va magistraturada taxsil olish AKT va dasturlashda yuqori texnologiyalardan foydalangan holda amalga oshirish ko’zda tutilgan. Shu munosabat bilan, loyiha hamkorlaridan biri ya'ni Plux tashkiloti homiylik qilish maqsadida 20 ta dasturiy jihozlar (mini-kompyuterlar) biosignal ya’ni  BITalino izlanish ishlari uchun  tadqiqot o'tkazish va o’rganish maqsadida 4 Oliy o’quv muassasalariga ya’ni loyiha a’zolariga taqdim etdi. Bundan tashqari, kompaniyaning ilmiy xodimlari asbob-uskunalardan qanday foydalanish bo’yicha qisqa o’quv darslari bilan qatnashdilar. Jonli muhokamadan so'ng ishtirokchilar O'zbekistonda ham loyiha akademik hamkorlar bilan birga jihozdan foydalanish  bo’yicha ilmiy amaliy darslarni tashkil etish uchun tavsiyalar berildi.
Kunning ikkinchi yarmida amaliy izlanishlar bo’yicha savol javoblar va turli taraqqiyot sohalaridagi izlanishlar, loyiha uchun qiziqarli va magistratura kelajagi uchun muhim, mavjud kurslarni moderinizatsiyalash bo’yicha suhbatlar bo’lib o’tdi. Shunday qilib, jonli muhokamada Sun'iy Aql Institutining Robototexnika taqdimoti muhokamaga qo’yildi. Bu institutning taqdim etilgan ishi va loyihasi to’liq va tushunarli bo’lib o’tdi, bu borada jihoz va dars o’tish jarayoni, izlanishlar bo’yicha batafsil ma'lumot taqdim etildi. Yana shuni ta’kidlab o’tish kerakki, Marie Kurie Universiteti professorlarining real hayotdagi asosiy dasturlari, reabilitatsiya tizimining loyihasi, mexatronikadan foydalanish va elektronika va magnerizmdan foydalanish haqidagi taqdimotlari barchada katta qiziqish uyg'otdi.
Barcha ma'ruzalar va taqdimotlar, barcha laboratoriyalar uchun tashriflar hodimlar bilan muhokama qilindi va hatto studentlar ham, qaysiki ilmiy-amaliy laboratoriyalarda.
25 aprel kuning birinchi yarmida  tibbiyot bilan bog'liq masalalarda savollar bo’ldi, Plovdiv Tibbiyot Universiteti mutaxassislari tomonidan tayyorlangan ikkita qiziqarli taqdimotlar eshitildi. Ikkita modul mazmuni bo’yicha magistrlar uchun taqdim etildi, qaysiki ishlab chiqishda va professor -o’qituvchilar tarkibida dars o’tishda ToshPTI: muammolar va mushak va skelet tizimi yaxlitligi, shuningdek, nevrologik kasalliklar. Shundan so'ng, Frantsiya Universiteti mutaxassislari biomexanika sohasida, tibbiyot robototexnika, qurilmalardan qabul qilingan asoslar bilan davom ettirdi.
Shu kuni davra suhbatida O'zbekistonda bo'lajak magistratura ta'lim mazmunini rivojlantirish bilan bog'liq masalalar muhokama qilindi, oliy o'quv yurtlari o'rtasidagi hamkorlik qilish va kelajakdagi ishlarni aniqlashtirish bilan tugadi.
Uchrashuv uchinchi ya’ni oxirgi kuni ma'muriy masalalar bo’yicha savol javoblar olib borildi, ya’ni laboratoriya asbob-uskunalarini sotib olish, ularni tashkil etish yetkazib berish va bu uskunalarni o'rnatish bilan bog'liq masalalarga qaratilgan edi. Uchrashuv shuningdek, kompaniya vakillari italiyada tender – BTS qo'lga kiritgan ishtirok etdilar. Shuni aytib o’tish kerakki bu jihozning bir qismi Markaziy Osiyoda mavjud emas, haqiqatdan ham zamonaviy va reabilitatsiya nevrologiya sohasida ilmiy tadqiqotni rivojlantirish uchun turtki bo’lishi mumkin.
Yakuniy kun, loyiha konsortsiumi professor-o’qituvchilar jamoasi malaka oshirish kurslari oliy Yevropa oq’uv yurtlari hamkorlari, shuningdek tashkiliy qismi uchrashuv Konsortsiumi shu yil noyabr oyida O’zbekistonda uchrashuvi bo’lib o’tishini muhokama qilishdi. Mezbon Frantsiya Marie Kurie Universiteti rahbariyati ya’ni xalqaro hamkorlik bo’yicha prorektori bilan uchrashuv hamda uning bizning Loyihamizga muvaffaqiyatlar tilashi bizda yaxshi xotiralar qoldirdi.
Umuman, uchrashuv juda samarali bo'ldi va konsortsiumga ko'ra, loyiha taraqqiyoti keyingi ikki yil ichida loyihani ijobiy yakunlash uchun umid beradi.

Главная > Новости > Прогресс проекта TechReh: анализ сделанных работ и планы на будущее
В период 24-26 апреля состоялась третья встреча консорциума проекта TechReh в Университете Пьера и Марии Кюри, в Париже, Франция. На этот раз встреча была совмещена с ознакомлением процессов преподавания и исследования в области технологии и медицинской реабилитации Европейского университета, лидера рабочего пакета по созданию магистратуры, модернизации ряда учебных программ и проведению курсов повышения квалификации в области технологии и медицинской реабилитации.  На встрече принимали участие представители 6 организаций Узбекистана (ТашПМИ, ТашПМИ филиал в Нукусе, ТУИТ, ТУИТ филиал в Карши, Центр развития электронного образования при МВССО, РНПЦФМР) и 6 организаций со стороны ЕС (Университеты Санио, Пьера и Марии Кюри, Пловдива, Европейской Ассоциации Физиотерапевтов и представителей компаний Plux и BTS).
TechReh (1)
Первая половина дня 24 апреля была посвящения анализу работы по созданию магистратуры и запуску курсов повышения квалификации. В целом, консорциум проекта остался доволен достигнутыми результатами, более того, уже были запущены курсы повышения квалификации и подготовлен пакет документов для открытия магистратуры. Представленные курсы и программа магистратуры в целом была положительно принята, были даны рекомендации и заслушаны вопросы и комментарии.
В рамках повышения квалификации и обучения в магистратуре предусматривается использование высоких технологий в области программирования и ИКТ. В этой связи, одни из партнеров проекта, а именно компания Plux оказала спонсорскую поддержку и представила на безвозмездной основе 20 комплектов программного оборудования (мини-компьютеров) для проведения исследований в области биосигналов, с оригинальным названием BITalino. Более того, научные сотрудники компании провели мастер класс по использованию данного оборудования. После оживленной дискуссии участники встречи предложили организовать научно-практический семинар в Узбекистане, по результатам использования данного оборудования академическими партнерами проекта.
TechReh (2)
Вторая половина дня была посвящена изучению вопросов практического преподавания и исследования в различных областях, которые интересны проекту и на которых основана будущая магистратура, и модернизация существующих курсов. Так оживленную дискуссию вызвало посещении и презентация Института Искусственного Интеллекта и Робототехники. Были подробно представлены работы и проекты этого института, имеющееся оборудование и методы преподавания и исследования в этой области. Также большой интерес вызвали презентации профессоров Университета Пьера и Марии Кюри по основам программирования в реальном времени, проектирования реабилитационных систем, использования мехатроники и изучение электроники и магнетизма.
Все лекции и презентации сопровождались посещение лабораторий и возможностью дискуссии с научными сотрудниками и даже со студентами, которые проходят научную практику в этих лабораториях.
25 апреля первая половина дня была посвящена вопросам связанными с медициной, были заслушаны две интересные презентации, подготовленные специалистами из Медицинского Университета Пловдив. Были представлены содержание двух модулей для магистратуры, которые будут разрабатывать и преподавать профессорско-преподавательский состав ТашПМИ: проблемы и нарушения целостности мышечной и костной систем, а также неврологические заболевания. После чего, специалисты французского университета продолжили презентацию в области биомеханики, медицинской робототехники и визуализации получаемых данных от приборов.
TechReh (3)
Завершился день круглым столом, на котором обсуждали вопросы, связанные разработкой учебного контента будущей магистратуры, взаимодействием между вузами и уточнением предстоящих работ в Узбекистане.
Третий и последний день встречи был сфокусирован уже на административных вопросах, касающихся закупленного лабораторного оборудования, организации поставки и монтажа этого оборудования. Для чего на встрече приняли участие также представители компании, которые выиграли тендер в Италии – BTS. Надо отметить тот факт, что часть оборудования не имеет аналогов в Центральной Азии, и является действительно современным и может стать импульсом для развития научных исследований в области реабилитации заболеваний в области неврологии.
Завершая день консорциум проекта обсудил предстоящие визиты профессорско-преподавательского состава на курсы повышения квалификации в европейские вузы партнеры, а также организационно-техническую часть проведения встречи Консорциума в Узбекистане в ноябре этого года. Приятные воспоминания оставила встреча с руководством французского университета, проректором по международному сотрудничеству, который пожелал успехов нашему проекту.
TechReh (4)
В целом, встреча была весьма плодотворна и прогресс проекта по мнению консорциума дает надежду на положительное завершение проекте в течение следующих двух лет.