Bosh sahifa > Yangiliklar > Kredit Mobiliti dasturi doirasida Piza Universitetida o’tkazilga namaliyot to’g’risida
Kredit Mobiliti dasturi doirasida Piza Universitetida
20.02.2017 -19.05.2017 y.
Amaliyot davri:20.02.2017-19.05 2017 (375 соат)
Amaliyot o’tkazilgan joy: Ospidale S.Chiara(-Largon Medaglie doro,9) Pediatric Department (Edificio 1). Prof.D.Peroni rahbarligi ostida.
Pediatriya bo’limi, bemorlarga sutka davomida kuzatuv olib boradigan palatalarni o’z ichiga oladi, shuningdek, har kuni bemorlar qabuli olib boriladigan xonalar mavjud.
Yo’nalishlar: kardiorevmatologiya, nevrologiya, onkogemotologiya, pulmonologiya, gastroentrologiya, tiroid patologiya xoansi, bolalar suyak metabolic muammolar xonasi, funksional va laboratoriya tashxisi xonalari, shuningdek, bolalar allergologiyasi.
Безымянный (Копировать)Безымянный2 (Копировать)
Mening dissertatsiyamning mavzusi “Respirator allergozli shaxslarda bronxlar giperreaktivligini erta tashxislashni optimallashtirish”.
- Professor rahberligi ostidagi stajirovka davrida, men tomonimdan allergic kasalliklar, shuningdek ularga bo’lgan moyillikni tashxislashning, teri-allergik sinamalari, nimaga reaksiya borligiga qarab Patch test, prick test, prick by prick, provocative test provokatsion uslublarni o’tkazish kabi ko’pgina uslublarni o’zlashtirdim va takomillashtirdim:
- allergic kasalliklarni molekulyar tashxislash taxlillari talqini;
- bemorlarni tekshiruvning fizikal uslublarini qo’llagan holda qabul qilish; paypaslash, perkussiya, auskiltsiya, vazinni o’lchash, tana og’irligi indeksini hisoblash;
- bronx o’pka tizimi tomonidan shikoyatlari bor bo’lgan bemorlarga spirografiiya o’tkazish;
- allergenlar bilan vaktsinatsiya qilish;
- sublinagval immunoterapiya o’tkazish.
Безымянный3 (Копировать)Безымянный4 (Копировать)
Prick test.
Mazkur suratda, tashxislash testini o’tkazishning ko’rgazmali misoli tasvirlangan.
Test, allergenlarning soniga qarab, yoki yelka, yoki qo’lda o’tkaziladi. Teriga ruchka bilan belgilar qo’yiladi, undan keyin allergenlarning tomchilari tomiziladi, shundan keyin, skarifikator bilan nuqtali ukollar qilinadi. Natijalarning talqini 20 daqiqa o’tgandan keyin o’tkaziladi.
Ushbu testni o’tkazish jarayonida, juda ko’p miqdorda acari( kanalar), faggio, graminacee (o’simliklar) ga allergik reaksiyalar aniqlandi.
Shuningdek, bir marotabalik allergik reaksiya holatlari mavjudligida, mazkur uslub bilan, allergik sinamalarning juda ko’p manfiy natijalari aniqlanadi.
Безымянный5 (Копировать)
Mazkur rasmda kanalarga qarshi Acaroid nomli vaktsina tasvirlangan. O`rnatilgan tashxisda, mazkur vaktsina bilan vaktsinatsiyalash belgilanadi. Vaktsinatsiya, chap qo`lning elka qismiga, maxsus taqvimga qat`iy  rioya qilgan holda amalga oshiriladi.
"Erasmus Orientation Meeting" Lynda Lattke, Francesca Bianchini o`tkazish.
Erasmus dasturi talabalari bilan tanishish.
Безымянный61 (11)
Uchrashuvda, Piza Universiteti haqidagi ma`lumotlar, Piza shahriga taalluqli masalalarning yoritilishi taqdim etildi.
Lektorlar tomonidan, Italiyaning urf-odatlari va an`analari haqida taqdimot taqdim etilib, ma`ruza o`qib bo`linganidan keyin, har bir talabaga o`z mamlakati to`g’risida og’zaki taqdimotga vaqt ajratildi.
GUT Microbiota for Health World Summit. Paris, Le Meridien Etoile, 81 Boulevard Gouvion – Saint – Cyr, 75017 Paris tashrif.
1 (4)1 (12)
1 (6)
Piza Universiteti kutubxonasida ro`yxatdan o`tish (Biblioteca di Medicina e Chirurgia, Farma (Pisa,Via Savi,10).Direktor biblioteki Dr. Patrizia Ciucci. Kutubxona bo`yicha mas`ul Elisabetta Soldati.
Mazkur kutubxona, 5000 dan ortiq bo`lgan, 16 asrdan boshlangan kitoblar bilan ta`minlangan, shuningdek kutubxona, turli yo`nalishlar bo`yicha eng yangi tibbiyot jurnallariga obuna qilingan, kutubxonada, kompyuterlar va chop etish uskunalaridan foydalanishga ruxsat beriladi. Shuningdek bizga, Piza Universiteti elektron kutubxonasiga ochiq kirish namoyish etildi. Stajirovka davrida, klinikadagi asosiy faoliyatdan keyin, men tomonimdan adabiyot bilan ishlangan kutubxonaga muntazam ravishda borib turildi.
Kafedra mudiri professor Gianfranco Natale bilan anatomiya va patologoanatomiya muzeyiga tashrif buyurildi.
1 (7)
Muzeyda juda ko`p o`ziga xos eksponatlar namoyish etib qo`yilgan. Muzey bir nechta qismga bo`lingan: - bir necha o`nlab asrlar davomida to`plangan juda kam uchraydigan o`simliklar yig’ilgan bo`lim, turli kasalliklarning davolashning qadimiy retseptlari,  tabiblar va olimlarning o`ziga xos qo`lyozmalari.
Stajirovka o`tish davrida, Piza Universiteti italyan tilini o`rganishga imkoniyat yaratib berdi.
26.04.2017 yil kuni, Italyan kursi bo`yicha yakuniy imtixon o`tkazildi, uning 2 qismi kompyuterda yozma ravishdagi, qolgan 7 ta qismi – Og’zaki imtixon, o`qituvchilar bilan suhbat. 100 balli tizim bo`yicha reyting imtixon 94 ballga topshirilgan edi. Bu haqda sertifikat berilgan (A1- a`lo, 4 kredit).
8 (Копировать)
Stajirovka o`tish davrida, men Bolalar allergologlari va immunologlari jamiyatining 19-chi Milliy kongressiga ham tashrif buyurdim.
"19 Congresso Nazionale della Societa di Allergologia e Immunologia Pediatrica", shu yilning 4 dan 6 maygacha Florentsiya shahrida o`tkazildi, Palazzo dei Congressi e Palazzo degli Affari.
99101
Erasmus+ ning 30 yilligiga bag’ishlangan kongressda ishtirok etildi, bizlar, Piza Universitetining O`zbekistondan kelgan xalqaro talabalar sifatida tanishtirildik. Sahnada bizlarga so`z berildi va biz, o`zimizning serquyosh ona Vatanimizning Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti talabalari ekanligimiz to`g’risida so`zlab berdik.
1 (5)1 (8)
Dastur doirasida 33 ta mamlakatdan 4 mingdan ortiq ta`lim muassasalari ishtirok etdi. Dastur 1987 yilda ishga tushirilgan vaqtdan boshlab 2,2 mln.dan ortiq talabalar uning ishtirokchilariga aylandi.
Ko`pgina yevropalik talabalar uchun, "Erasmus" dasturi chet elda ta`lim olish imkoniyatini berdi. Buning oqibati sifatida, "Erasmus tajribasi" madaniy fenomen sifatida tanildi. Biz tomonimizdan, "Erasmus tajribasi" nafaqat qo`shimcha ta`lim olish imkoniyati, balki ijtimoiy o`sish va boshqa mamlakatlardagi tengdoshlar bilan aloqalarni yo`lga qo`yish imkoniyati sifatida ham ko`rib chiqildi.
Evropa ittifoqining Bosh direktori, Erasmusning sobiq talabalari Evropadagi madaniyat talqinini mustahkamlash va davlat o`rtasida bilimlar, madaniyat va urf-odatlar bilan  almashishni yaratishga yordam berayotganliklarini ta`kidlab o`tdi.
Shuni ta`kidlash joizki, mazkur imkoniyat menga, tanlagan kasbimga taalluqli bo`lgan ko`p yangi narsalarni berdi, shuningdek, mening ruhiy va madaniy rivojlanishimga o`z xissasini qo`shdi, bu esa, mazkur dasturning ko`pgina ustuvorliklarining biridir.

за период 20.02.2017-19.05 2017
Отделение педиатрии включает в себя палаты, где ведется круглосуточное наблюдение за пациентами, так же имеются кабинеты, где ведется ежедневный прием пациентов. Направления: кардиоревматология,неврология,онкогемотология,пульмонология,гастроэнторология,кабинет тироидной патологии, кабинет по костно-метаболическим проблемам у детей, кабинеты функциональной и лабораторной диагностики, а также детская аллергология.
Р‘езымянный (Копировать) Р‘езымянный2 (Копировать)
Темой моей диссертации является: « Оптимизация ранней диагностики гиперреактивности бронхов у лиц с респираторными аллергозами».
-За период стажировки под руководством профессора, мною было освоено и усовершенствовано множество методов диагностики аллергических заболеваний, а так же предрасположенности к ней.  Таких как, проведение кожно аллергических проб, провокационных методов, в зависимости от того, на что есть реакция: Patch test, prick test, prick by prick, provocative test.
-интерпретация анализов молекулярной диагностики аллергических заболеваний
-прием пациентов с проведением физикальных методов обследования : пальпация, перкуссия, аускультация, измерение роста, веса,  расчет индекса массы тела.
-вакцинация аллергенами.
-проведение сублингвальной иммунотерапии.
Р‘езымянный3 (Копировать)Безымянный4 (Копировать)
Prick test.
На данном снимке наглядный пример проведения диагностического теста. Тест проводится или на спине или на руке в зависимости от количества аллергенов. Наносятся отметки на кожу ручкой, затем наносят капли аллергенов, после чего скарификатором наносят точечные уколы. Интерпретация результатов проводится спустя 20 минут.
В ходе проведения данного вида теста было выявлено огромное количество аллергических реакций на Acari( клещи), Faggio, Graminacee (растения)
Данным методом выявляется также большое количество отрицательных результатов аллергических проб при наличии однократной аллергической реакции.
Безымянный5 (Копировать)
На данном снимке вакцина под названием Acaroid от клещей. При установленном диагнозе назначается вакцинация данной вакциной. Вакцинация проводится в предплечье левой руки в мышцу, проводится строго по специальному календарю.
Проведение “Erasmus Orientation Meeting” Lynda Lattke, Francesca Bianchini.
Знакомство со студентами программы Эрасмус.
Безымянный61 (11)
На встрече была предоставлена информация о Пизанском Университете, освещение вопросов касательно города Пизы.
Была прочитана презентация лекторами о обычаях и традициях Италии, после прочтения лекции каждому студенту было выделено время для устной презентации своей страны.
Посещение GUT Microbiota for Health World Summit. Paris, Le Meridien Etoile, 81 Boulevard Gouvion – Saint – Cyr, 75017 Paris.
1 (4)1 (12)
1 (6)
Регистрация в библиотеке Пизанского  Университета. (Biblioteca di Medicina e Chirurgia, Farma (Pisa,Via Savi,10).Директор библиотеки Dr. Patrizia Ciucci. Ответственная  по библиотеке Elisabetta Soldati.
Данная библиотека оснащена более чем 5000 книгами, старинными книгами начиная с 16 века, также библиотека подписана на обновления  новейших медицинских журналов  по различным направлениям, в библиотеке имеется доступ к компьютерам и печатному оборудованию. Также  нам был предоставлен открытый доступ к электронной библиотеке Университета Пизы. В период стажировки регулярно посещалась библиотека, где мною проводилась работа с литературой после основной деятельности в клинике.
Посещение музея кафедры анатомии и патологоанатомии с заведующим кафедры профессором Gianfranco Natale.
1 (7)
В музее продемонстрировано огромное количество уникальных экспонатов. Музей разделен на несколько частей: - отдел, где собраны редкие растения, древние рецепты  лечения различных заболеваний, уникальные рукописи лекарей и ученых, собранных за несколько десятков веков.
В течении прохождения стажировки Пизанский Университет предоставил возможность прохождения обучения итальянскому языку
26.04 2017 году был проведен итоговый экзамен, по Итальянскому курсу который состоял из 2 частей- письменный тест на компьютере из 7 частей -Устный экзамен, беседа с преподавателями .По 100 бальной системе экзамен был сдан на 94. Был выдан сертификат. (А1-отлично ,4 кредита).
8 (Копировать)
В течении прохождения стажировки мною был посещен  19й Национальный конгресс общества детских аллергологов и иммунологов.
“19 Congresso Nazionale della Societa di Allergologia e Immunologia Pediatrica”, который проходил с 4 по 6 мая в городе Флоренция, Palazzo dei Congressi e Palazzo degli Affari.
99101
Было принято участие в конгрессе, который был посвящен 30-летию Erasmus+, мы были представлены в качестве международных студентов Пизанского Университета из Узбекистана. На сцене нам было предоставлено слово, где мы рассказали, что являемся студентами Ташкентского Педиатрического Медицинского Института нашего солнечного и родного края.
1 (5)1 (8)
В рамках программы участвовали более 4 тысяч образовательных учреждений из 33 стран. С момента запуска программы в 1987 году её участниками стали более 2,2 млн студентов.
Для многих европейских студентов, программа Эразмус  предоставила возможность пройти обучение за границей. Как следствие, «опыт Эразмус» известен как культурный феномен. «Опыт Эразмус» рассматривался нами  не только, как возможность получить дополнительное образование, но и как возможность социального развития и налаживания связей со сверстниками из других стран.
Главный дирректор  европейского союза  подчеркнул, что бывшие студенты Эразмус укрепляют культурную интеграцию в Европе и помогают созданию обмена знаниями,культурой и традициями между странами.
Хотелось бы отметить, что данная возможность дала мне много нового касательно, выбранной мною специальности, а также внесла вклад в мое духовное и культурное развитие, это является одним из множества приоритетов данной программы.