2017 yil 20-23 noyabr kunlari TechReh loyihasini amalga oshirish doirasidagi navbatdagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi: Toshkent Axborot Texnologiyalari universitetining Qarshi filialida Reabilitatsiyadagi texnologiyalar. Parallel tarzda, O‘zbekistonning hamkor oliy o‘quv yurlarida tibbiy reabilitatsiya sohasidagi ilmiy-ta’lim laboratoriyalarini tashkil etish bo‘yicha ishga tushirish-sozlash ishlari olib borildi.
Yevropalik hamkorlar tomonidan, Sannio universitetining koordinatorlari va Pera universitetidan sifatni ta’minlash va magistraturani tashkil etish bo‘yicha ishchi paketlarning yetakchilari ishtirok etdilar.
O‘zbekistonlik hamkorlar tomonidan ToshPTI, TATU, shuningdek, ularning Qarshi va Nukusdagi filiallarining vakillari, shu jumladan Respublika ixtisoslashtirilgan Terapiya va tibbiy reabilitatsiya ilmiy amaliy tibbiyot markazidan noakademik hamkorlarning vakili ishtirok etdilar.
201712 (1)
Uchrashuvning birinchi kuni, o‘tgan vaqt mobaynida amalga oshirilgan ishlar bilan tanishtirishga bag‘ishlangan bo‘lib, unda loyiha koordinatori prof. Paskuale Daponte ishlarning real holati va darhol hal qilinishi zarur bo‘lgan masalalar haqida gapirdi. Umuman olganda, prof.Dapontening ma’rurasidan shu narsa ma’lum bo‘ldiki, laboratoriya jihozlarini O‘zbekistonga yetkazib kelish kechikayotganligi sababli, loyiha muddatlar bo‘yicha ozgina ortda qolmoqda. Shunga qaramasdan, uchrashuv vaqtining o‘zidayoq, ishtirokchilar, jihozlar O‘zbekistonga yetib kelganligi va noyabr oyining oxiriga qadar hamkor OO‘Yularga yetkazilib, talablarga binoan o‘rnatilishi va laboratoriya xodimlari, jihozlardan real sharoitlarda foydalanish bo‘yicha treninglarda qatnasha olishlari haqidagi xushxabardan voqif bo‘ldilar. Undan tashqari, uchrashuvga parallel ravishda, Qarshida laboratoriya jihozlaridan Toshkentda foydalanish bo‘yicha treninglar bo‘lib o‘tib, unda ko‘rgazma qurol sifatida o‘rgatuvchi materiallar va videoroliklar namoyish etildi.
201712 (2)
Keyingi kun, ishchi paketlarning yetakchilari tomonidan bajarilgan ishlar to‘g‘risidagi hisobotlarga bag‘ishlangan bo‘lib, u yerda o‘z ishtirokchilari Sh.P. Ashirbayev, I.P. Vixrov va S.A. Lisenkolardan iborat ToshPTI jamoasi paket bo‘yicha hisobot berdilar: natijalarning tarqatilishi, uning bajarilishi oliy darajada deb tan olindi. Ikkinchi kun davomida, konsorsium, sifatni ta’minlash uchun har bir ishchi paketga 2 dan vakil ( O‘zbekiston va Yevropa tarafidan bittadan) qo‘yish haqidagi qarorni qabul qildi.
Loyihaning uchinchi kuni, loyihani kelajakka rejalashtirishga bag‘ishlangan bo‘lib, u yerda korsorsium, grantxolder tomonidan moliyalashtirishning ikkinchi qismi olinganidan keyin, YeI universitetlarida loyihaning akademik xodimlarining malakalarini oshirish, 1 oy davomida har bir OO‘Yu dan 5 kishidan, jami 20 mutaxassisliklar bo‘yicha ishlar tashkil etilishi haqida kelishib oldi. Undan tashqari, ishlab chiqilgan magistratura, malaka oshirish kurslari va tanlangan o‘quv kurslari bo‘yicha modernizatsiyalashtirilgan kurslarda o‘qitish sifatini nazorat qilish maqsadida ichki monitoring o‘tkazish uchun YeI dan hamkorlarning tashriflari tashkil etiladi. Uchrashuvning yakunlovchi kuni, olingan laboratoriya jihozlari O‘zbekiston OO‘Yulariga, biotibbiy injeneriya sohasida tadqiqotlar olib borish bo‘yicha hududda yetakchi o‘rinlarga chiqishlariga imkon berishi va ehtimol O‘zbekiston, yuqori texnologiyali tibbiyotning rivojlanishi bo‘yicha xabga aylana olishini hisobga olgan holda, ehtimoliy hamkorlik qilish muhokama qilindi.

Главная > Новости > Подведение промежуточных итогов проекта Erasmus+ TechReh: Технологии в реабилитации
Подведение промежуточных итогов проекта Erasmus+ TechReh: Технологии в реабилитации
20-23 ноября 2017 года состоялась очередная встреча в рамках реализации проекта TechReh: Технологии в Реабилитации в Каршинском филиале Ташкентского Университета Информационных Технологий. Параллельно проходили монтажные пуско-наладочные работы по организации научно-образовательных лабораторий в области медицинской реабилитации в вузах партнерах Узбекистана.
Со стороны европейских партнеров приняли участие координаторы проекта с университета Саннио (Италия) и лидеры рабочих пакетов по обеспечению качества и создания магистратуры из университета Пьера и Мария Кюри (Франция).
Со стороны узбекских партнеров приняли участие представители ТашПМИ, ТУИТ, а также их филиалов в Карши и Нукусе, в том числе представитель не академических партнеров из Республиканского Научного-практического Центра Терапии и Медицинской Реабилитации.
201712 (1)
Первый день встречи был посвящен обзору сделанной работы за прошедшее время, где координатор проекта Проф. Паскуале Дапонте представил реальное положение дел и озвучил вопросы, которые требуют незамедлительного решения. В целом из доклада Порф. Дапонте стало ясно, что проект несколько запаздывает со сроками в связи с задержкой поставки лабораторного оборудования в Узбекистан. Тем не менее, уже во время встречи все участники получили приятную новость, что оборудование уже в Узбекистане и до конца ноября будет поставлено в вузы партнеры, установлено согласно требованиям и сотрудники лаборатории смогут принять участие в тренингах по использованию оборудования в реальных условиях. Более того, параллельно встрече в Карши проходили тренинги по использованию лабораторного оборудования в Ташкенте, где наглядно были представлены обучающие материалы и видеоролики.
201712 (2)
Следующий день был посвящен отчету о выполненной работе со стороны лидеров рабочих пакетов, где команда ТашПМИ в лице своих участников Ш.П. Аширбаева, И.П. Вихрова и С.А. Лысенко, отчиталась по пакету: распространение результатов, выполнение которого признано на довольно высоком уровне. В течение второго дня консорциум принял решение для обеспечения качества на каждый рабочий пакет поставить по 2 представителя (по одному с узбекский и европейской стороны) в целях контроля качества (по принципу равный равному).
Третий день проекта был посвящен будущему планированию проекта, где консорциум договорился о том, что после получения второй части финансирования грантхолдером, будут организованы работы по повышению квалификации академических сотрудников проекта в университетах ЕС течение 1 месяца по 5 человек с каждого вуза, всего 20 специалистов. Более того, будут организованы визиты партнеров из ЕС для внутреннего мониторинга в целях контроля качества обучения в разработанной магистратуре, курсах повышения квалификации и модернизированных курсах по выбранным учебным курсам.
Завершающий день встречи прошел в обсуждении возомжного будущего сотрудничества с учетом того, что полученное лабораторное оборудование дает возможность выйти узбеским вузам в лидеры в регионе по проведению исследований в области биомедицинской инженерии и возможно Узбекистан станет хабом по развитию высокотехнологической медицины.