Bo'lim talabalarning o'qitish sifatini va sifatini baholashda ta'lim sifatini nazorat qiladi.
Rejalashtirilgan (rejasiz) sayor hujjat tekshiruvlarni o'tkazish; ta'lim dasturlarini o'zlashtirgan bitiruvchilarning davlat tomonidan yakuniy attestatsiyasini tashkil etish va o'tkazishni nazorat qilish.
Ta'lim sifatini nazorat qilish bo'limining asosiy funktsiyalari:
1) Ta'lim sifatini nazorat qilish bo'yicha rejali tekshiruvlar uchun yillik rejani ishlab chiqish
2) Ta'lim sifatini tekshirishni tashkil qilish va o'tkazish uchun zarur bo'lgan materiallar va hujjatlarni tayyorlash
3) ta'lim sifatini tekshirish vaqtida o'tkaziladigan nazorat tadbirlarining mazmuni va shaklini belgilash
4) Asosiy ta'lim dasturlari, natijalarini ishlab chiqish rioya etilishini baholash uchun ta'lim sifat tekshiruvlari davomida monitoring faoliyatini amalga oshiruvchi davlat-akkreditatsiyadan, federal davlat ta'lim standartlari talablari
5) Fuqarolik qonun shartnomalar ular bilan tuzilgan muvofiq O'zbekiston Respublikasi Hukumati tomonidan belgilangan tartibda akkreditatsiya qilingan ekspertlar va ekspert tashkilotlarni, nazorat qilish faoliyatida 5) jalb etish,
6) Ta'lim sifatini tekshirish natijalari bo'yicha materiallar va hujjatlarni tayyorlash
7) O'z vakolatiga kiradigan masalalar bo'yicha idoraga kirgan fuqarolarning arizalarini, arizalarini, shikoyatlarini ko'rib chiqish
8) Bitiruvchilarini davlat final sertifikatlash tashkil etish va o'tkazish, nazorat qilish chora-tadbirlarini amalga oshirish o'quv dasturi o'zlashtirilgan qilganlar
9) Davlat attestatsiyasini o'tkazish tartibini buzishning oldini olish va oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish
10) Bo'limning vakolatiga taalluqli masalalar bo'yicha hisobotlarni, tahliliy ma'lumotlarni tayyorlashda ishtirok etish
11) Bo'lim vakolatiga kiradigan masalalarni tartibga soluvchi hujjatlar loyihalarini tayyorlashda ishtirok etish
12) Nazorat-o'lchov materiallarini shakllantirish bo'yicha ishlarni muvofiqlashtirish, ta'lim sifatini joylarda tekshirish jarayonida nazorat qilish tadbirlarini amalga oshirish uchun baholash vositalar fondi
13) Ta'lim sifatini nazorat qilish bo'yicha maslahat
14) Ta'lim sifatini oshirish bo'yicha seminarlar, uchrashuvlarni tashkil etish va o'tkazishda ishtirok etish

Главная > Новости > Качество образования
Отдел осуществляет контроль качества образования по оценке соответствия содержания и качества подготовки обучающихся.
Проведение плановых (внеплановых) выездных и документарных проверок; контроль за организацией и проведением государственной итоговой аттестации выпускников, освоивших программы образования.
Основными функциями Отдела контроля качества образования являются:
1)           Подготовка проектов ежегодных планов проведения плановых проверок в части осуществления контроля качества образования
2)           Подготовка материалов и документов, необходимых для организации и проведения проверок качества образования
3)           Установление содержания и формы проведения мероприятий по контролю, проводимых в ходе выездной проверки качества образования
4)           Проведение мероприятий по контролю в ходе проверок качества образования с целью оценки соответствия результатов освоения основных образовательных программ, имеющих государственную аккредитацию, требованиям федеральных государственных образовательных стандартов
5)           Привлечение к проведению мероприятий по контролю экспертов и экспертные организации, аккредитованных в порядке, установленном Правительством Республики Узбекистан, в соответствии с заключенными с ними гражданско-правовыми договорами
6)           Подготовка материалов и документов по результатам проверок качества образования
7)           Рассмотрение обращений, заявлений, жалоб граждан, поступивших в отдел по вопросам, относящимся к его компетенции
8)           Осуществление мероприятий по контролю за организацией и проведением государственной итоговой аттестации выпускников, освоивших программы образования
9)           Проведение мероприятий, направленных на предупреждение и недопущение нарушений порядка проведения государственной итоговой аттестации
10)      Участие в подготовке отчетов, аналитической информации по вопросам, относящимся к компетенции Отдела
11)      Участие в подготовке проектов документов, регулирующих вопросы, относящиеся к компетенции отдела
12)      Координирование работы по формированию контрольно-измерительных материалов, фонда оценочных средств для проведения мероприятий по контролю в ходе выездных проверок качества образования