Bosh sahifa > Yangiliklar > ToshPTI va dunyodagi yetakchi tibbiyot universiteti hamkorlik to'g'risida kelishib oldilar
Toshkent pediatriya tibbiyot instituti va Janubiy Koreyaning Ajou Universiteti o'rtasida o'zaro anglashuv va hamkorlik to'g'risidagi Memorandum imzolandi.
Aprel 23 kuni Ajou universiteti prezidenti - professor Pak Xyong Ju (Park Hyeong Ju), universitetning tibbiyot ishlari bo’yicha vitse-prezidenti va Ajou universiteti kasalxonasi direktori - professor Hyu Syug Roy (Hee Sug Ryu), Ajou universiteti vitse-prezidenti - professor Tu Xisuk, Xalqaro tadqiqotlar bo'limining professori – Cho Jung Hun (Cho Zhung-hoon) va universitet professorlari - Kvon Yong Jin va Kvon Sun Zhong lardan iborat Ajou universiteti (Koreya) delegatsiyasi tashrif buyurdi.
Дизайн без названия (1)
Ushbu tashrif doirasida Toshkent shahrida Toshkent Pediatriya tibbiyot instituti rektori, professor B.T. Daminov va Ajou universiteti prezidenti - professor Pak Xyong Ju (Park Hyeong Ju) uchrashuvi bo’lib o’tdi.
Uchrashuv boshida B.T. Daminov institut nomidan Koreya Respublikasi delegatsiyasi bilan salomlashdi: "Hurmatli mehmonlar xush kelibsiz. Sizlar bilan uchrashganimizdan mamnunmiz. Biz, ushbu birinchi uchrashuvimiz samarali hamkorlik uchun asos bo'ladi, deb umid qilamiz". Hamkorlik to'g'risida so'z yuritib, B.T. Daminov Koreya Respublikasining tibbiyot va sog'liqni saqlash sohasidagi erishilgan yutuqlari butun dunyoda tan olingan, deb ta'kidladi.
Javoban, Pak Xyong Ju Toshkent Pediatriya tibbiyot instituti rahbariyati hamkorlikga tayyorligi uchun minnatdorlik bildirdi va ToshPTI - Markaziy Osiyo mintaqasida eng nufuzli tibbiy oliy ta’lim muassasalardan biri, qolaversa Markaziy Osiyoda pediatrlarni tayyorlovchi yagona o'quv yurti deb qayd etdi. Shuningdek, Janubiy Koreya universitetining rahbari taklif etilgan barcha yo'nalishlar bo'yicha hamkorlik koreys va o'zbek oliygohlarining klinikalari va markazlari vrachlari uchun samarali bo'lishiga umid bildirdi.
Дизайн без названия (3)
Uchrashuv davomida o'zaro hamkorlikning istiqbollari va imkoniyatlari, tajriba, talabalar va o'qituvchilar almashish muhokama qilindi.
Tashrif yakunida tomonlar tibbiy ta'lim sohasida o'zaro manfaatli hamkorlikni yo'lga qo’yish bo’yicha kelishib oldilar, va Toshkent Pediatriya tibbiyot instituti va Ajou universiteti (Ajou universiteti, Koreya) o'rtasida anglashuv va hamkorlik to’g’risidagi Memorandumi imzolandi.
Дизайн без названия (2)
Universitetlar quyidagi yo'nalishlarda hamkorlikni amalga oshiradilar: birgalikda tadqiqot dasturlarini ishlab chiqish; tadqiqot infrastrukturasidan foydalanish; o'quv rejalari va ilmiy axborot almashish; ikki tomonlama qo'shma simpoziumlar, seminarlar va konferentsiyalarni tashkil etish; o'quv dasturlarini o'rganish uchun talabalarni almashish; aspirantlar uchun ixtisoslashtirilgan va murakkab dasturlarni o'tkazish.
Ushbu Memorandumning imzolanishi tibbiyot sohasida ilmiy-tadqiqot va tibbiy ta'limning eng zamonaviy xalqaro tajribasini targ'ib qilishga yordam beradi. Hamkorlik, tibbiy ta'limning yuqori sifat standartlariga erishish maqsadida, birgalikdagi ta'lim dasturlari va ilmiy loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish, akademik mobilliklni rivojlantirishni o'z ichiga oladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar esdalik sovg'alari bilan almashib, o'zaro hamkorlikni yanada mustahkamlashga umid bildirdilar.
Дизайн без названия
Ma'lumot uchun: Ajou universiteti Janubiy Koreyaning eng yaxshi 12 ta oliy o'quv yurtlaridan biri va Koreya Respublikasidagi yirik tibbiyot universitetlari orasida 5-chi o’rinni egallaydi. Ajou universiteti ilmiy tadqiqotlarning yuqori darajasi tufayli, tibbiyot fanlari sohasida etakchi oliy o'quv yurtlaridan biri sifatida tan olingan. Ajou o'zining innovatsion xalqaro dasturlari va chet ellik talabalarni qo'llab-quvvatlayotganligi uchun dunyoda keng tan olingan, va 58 mamlakatning 200 dan ortiq universitetlari bilan hamkorlik o’rnatgan. Ajou universiteti tibbiyot yo'nalishi ichiga Tibbiyot maktabi, Hamshiralik maktabi, Universitet Kasalxonasi va Istiqbolli tibbiy tadqiqotlar instituti kiradi.
Ajou universiteti tibbiy ta’lim, klinik ko’nikmalarni o’rgatish va simulyatsion ta'lim, sog'liqni saqlash tizimini boshqarishda va innovatsion takomillashtirish sohalarida ham xalqaro obro'ga ega.
Etakchi xalqaro universitet bilan anglashuv va hamkorlik to'g'risidagi Memorandumi imzolanishi tufayli, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti xalqaro strategik sheriklikni yangi bosqichga olib chiqdi.

Главная > Новости > ТашПМИ и ведущий мировой медуниверситет договорились о партнёрстве
Подписан Меморандум о взаимопонимании и сотрудничеству между Ташкентским педиатрическим медицинским институтом и южнокорейским вузом, Университетом Аджу (Ajou University, Корея).
23 апреля состоялся визит делегации Университета Аджу (Ajou University, Корея) в составе президента вуза - профессора Парка Хёнг Джу (Park Hyeong Ju), вице-президента по вопросам медицины и директора клиники Университета Аджу – профессора Хю Сюг Рой (Hee Sug Ryu), вице-президента Университета Аджу - профессора Ту Хисук, профессора факультета международных исследований – Чо Жунг Хун и профессоров университета - Квон Йонг Жин и Квон Сун Жонг.
Дизайн без названия (1)
В рамках данного визита, в Ташкенте прошла встреча ректора Ташкентского педиатрического медицинского института, профессора Б.Т. Даминова и президента Университета Аджу – профессора Парка Хёнг-джу (Park Hyeong Ju).
Вначале встречи Б.Т. Даминов поприветствовал делегацию Республики Корея от имени университета: «Мы рады вас приветствовать, надеемся, что наша первая встреча станет основой для плодотворного сотрудничества». Говоря о сотрудничестве, Б.Т. Даминов отметил, что всему миру очевидны успехи в сфере медицины и здравоохранения, достигнутые Республикой Корея.
В ответном слове Парка Хёнг Джу поблагодарил руководство Ташкентского педиатрического медицинского института за готовность к сотрудничеству, отметив, что ТашПМИ – один из самых известных медицинских вузов в Центральноазиатского региона, и единственным образовательным учреждением, занимающимся подготовкой педиатров в Центральной Азии. Также, глава южнокорейского университета выразил надежду, что сотрудничество по всем предложенным направлениям будет плодотворным для врачей и корейских, и узбекских университетских клиник и центров.
Дизайн без названия (3)
В ходе встречи были обсуждены перспективы и возможности взаимного сотрудничества, обмена опытом, студентами и профессорско-преподавательскими составами.
По итогам визита подписан Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве между Ташкентским педиатрическим медицинским институтом и Университетом Аджу (Ajou University, Корея), где стороны договорились установить взаимовыгодное сотрудничество в области медицинского образования.
Дизайн без названия (2)
Вузы будут осуществлять совместное сотрудничество по следующим направлениям: развитие совместных исследовательских программ; использование исследовательских инфраструктур; обмен учебными планами и научной информацией; организация двусторонних совместных симпозиумов, семинаров и конференций; обмен студентами для изучения образовательных программ; проведение специализированных и комплексных программ для аспирантов.
Подписание данного Меморандума будет способствовать продвижению международного передового опыта в области научных исследований и преподавания в сфере медицинского образования. Сотрудничество предполагает разработку и реализацию совместных образовательных программ и научных проектов, развитие академической мобильности в целях достижения высоких стандартов качества медицинского образования.
В завершение встречи стороны обменялись памятными  подарками и выразили надежду на дальнейшее плодотворное сотрудничество.
Дизайн без названия
Для справки: Университет Аджу (Ajou University) является частным исследовательским университетом,  входит в 12-ть лучших южнокорейских высших учебных заведений и занимает 5 место в рейтинге  медицинских вузов Республики Корея. Университет Аджу был признан как один из ведущих учебных заведений высшего образования  в области медицинских наук во всем мире, благодаря высокому уровню научных исследований. Ajou получила широкое признание за свои инновационные международные программы и высокую поддержку иностранных студентов, имеет партнерское сотрудничество с более чем 200 университетами в 58 странах. Медицинское направление Университета Аджу представлено Школой медицины, Школой сестринского дела, Университетской больницей и Институтом перспективных медицинских исследований.
Университет Аджу имеет международную репутацию как в до-дипломном так и последипломном медицинском образовании, в обучении клиническим навыкам и симуляционному образованию, обучению в области менеджмента в здравоохранении, и инновации в улучшении систем здравоохранения и медико-санитарной помощи.
Благодаря подписанию Меморандума о взаимопонимании и сотрудничестве с ведущим международным университетом, Ташкентский педиатрический медицинский институт выходит на новый уровень международного общеуниверситетского стратегического партнерства.