Bosh sahifa > Yangiliklar > Toshkent pediatriya tibbiyot institutida yana bir xayrli ish (volontyorlik) amaliyoti yo'lga qo'yildi
Toshkent pediatriya tibbiyot institutining "Yoshlar Ittifoqi" faol yoshlari tashabbusi bilan "Toshkent pediatriya tibbiyot institutining ko'nglli yoshlar jamiyati" tashkil etildi.
Bugungi kund muhtaram Prezidentimiz tomonidan mamlakatimizda ijtimoiy ishchilarni aholi bilan muntazam yuzma-yuz muloqot qilish, ijtimoiy zaif qatlamlarini (nogironlar, urish va mehnat faxriylari, yolg'iz yashovchi keksalar) o'ylantirayotgan tibbiy-ijtimoiy masalalarga yechim topish yo'lida ixtiyoriy faoliyatni qo'llab-quvvatlash va undan unumli foydalanish uchun zarur barcha shart-sharoitlar va huquqiy asoslar yaratilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 5 iyun kuni qabul qilingan "Oliy ta'lim muassasalarida ta'lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta'minlash bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risidagi" PQ-3775-sonli Qarorida mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda oliy ta'lim muassasalarining ishtiroki hamda tashabbuskorligini oshirish bo'yicga tizimli ishlarni tashkil etishvazifalari belgilangan.
Shu bois, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti faol yoshlarining tashabbusi bilan, 2018 yil 12 iyun kuni institut rahbariyati, professor-o'qituvchilari, yosh olimlari, talabalari, shuningdek, O'zbekiston Qizil Yarim Oy Jamiyati vakillarining uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Tadbirda ToshPTI yoshlar bilan ishlash bo'yicha prorektori M.A.Axmedova, klinik ordinatura bo'limi boshlig'i D.T.Ashurova, Ilmiy Kengash kotibi Sh.I.Ro'ziyev, marketing bo'limi boshlig'i B.Yu.Ulliyev, "Yoshlar Ittifoqi" boshlang'ich tashkiloti yetakchisi A.A.Nasirov, ToshPTI matbuot kotibi X.A.Abidov, O'zbekiston Qizil Yarim Oy Jamiyati Toshkent shahar boshqarmasi mutahassisi va Yunusobod tumani boshqarmasi ijrochi direktori qatnashdilar.
photo_2018-06-20_14-16-41
Ushbu uchrashuvdan ko'zlangan asosiy maqsad - yoshlar tomonidan ilgari surilayotgan "Toshkent pediatriya tibbiyot institutining ko'ngilli yoshlar jamiyati"ni tuzish, uning maqsad va vazifalarini aniq belgilab olish, volontyorlik harakatini dunyoda va yurtimizda tutgan o'rni, rivoji qay darajada ekanligi haqida tadbir ishtirokchilariga ma'lumot berishdan iborat bo'ldi.
O'zbekiston Respublikasida "Ko'ngillar harakati to'g'risida" Qonunida volontyorlarning faoliyati sohalari, huquqlari, vakolatlari, majburiyatlari hamda volontyor yoshlar va aholining boshqa qatlamlarini ijtimoiy qo'llab-quvvatlash hususida talaba-yoshlar o'zlarining amaliy takliflarini ilgari surdilar.
Ushbu harakatning faoliyati talabalarning yozgi ishlab chiqarish amaliyoti dasturiga kiritilishi ko'zda tutilgan.
photo_2018-06-20_14-16-42
Loyiha bo'lajak shifokorga aholi bilan muloqot tajribasini oshirishga, shifokor uchun muhim bo'lgan hamdardlik fazilatini shakllantirishga va aholining uyushmagan qatlamiga davlatimiz tomonidan ko'rsatilayotgan ijtimoiy himoyani hayotga tadbiq etish uchun ssharoit yaratadi.
Ushbu tadbir qizg'in bahs-munozaralarga boy tarzda o'tkazilda va tadbir ishtirokchilari tomonidan harakatning loyihasiga qo'shimchalar kiritildi.
photo_2018-06-20_14-16-43
O'z o'rnida Toshkent pediatriya tibbiyot instituti rahbariyati ushbu xayrli tashabbusni qo'llab-quvvatlab, amaliy yordam ko'rsatishga tayyorligini bildirdi.
Ushbu jarayonda Toshkent pediatriya tibbiyot institutining professor-o'qituvchilari, yosh olimlari, magistrantlari, klinik ordinatorlari va talabalari ishtirok etish istagini bildirdilar.

Главная > Новости > В Ташкентском педиатрическом медицинском институте дан запуск волонтёрскому движению
На сегодняшний день по инициативе Президента нашей республики в Узбекистане созданы все условия и разработаны правовые основы для поддержки и обеспечения эффективности волонтёрской деятельности, в целях поддержания тесных контактов и диалога работников социальной сферы с народом, поиска решений медико-социальных проблем, беспокоящие социально уязвимый слой населения (инвалиды, ветераны войны и труда, одинокие граждане пожилого возраста).
В Постановление Президента Республики Узбекистан ПП-3775 «О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших образовательных учреждениях и обеспечению их активного участия в осуществляемых в стране широкомасштабных реформах» от 5 июня 2018 года указаны задачи по организации системной работы по расширению участия и повышению инициативности высших учебных заведений в масштабных реформах, проводимых в стране.
В этой связи, по инициативе активной молодёжи Ташкентского педиатрического медицинского института состоялась встреча между руководством, профессорско-преподавательским составом, молодыми учёными института и представителями Общества Красного полумесяца Узбекистана.
На мероприятии приняли участие проректор по работе с молодежью ТашПМИ М.А.Ахмедова, начальник отдела клинической ординатуры Д.Т.Ашурова, Учёный секретарь ТашПМИ Ш.И.Рузиев, начальник отдела маркетинга Б.Ю.Уллиев, лидер первичной организации «Союза молодёжи» А.А.Насиров, Пресс-секретарь ТашПМИ Х.А.Абидов, специалист Управления города Ташкента Общества Красного полумесяца Узбекистана и исполнительный директор Управления Юнусабадского района Общества Красного полумесяца Узбекистана.
photo_2018-06-20_14-16-41
Основной целью данной встречи являлось реализация выдвинутой идеи о создании «Общества добровольческой молодежи Ташкентского педиатрического медицинского института», определение её целей и задач, также, участникам мероприятия была дана более подробная информация о роли, степени развития волонтёрского движения в мире и в нашем государстве.
Кроме того, студенты и молодежь выдвинули свои практические рекомендации по поводу сфер деятельности, прав, полномочий и обязательств волонтёров, а также, касаемо вопросов социальной поддержки других слоев населения, определенных в Законе Республики Узбекистан «О волонтёрском движении».
Предусмотрено, что деятельность данного движения будет включена в программу летней производственной практики студентов.
photo_2018-06-20_14-16-42
Проект создает условия для повышения опыта и навыков общения будущим врачам, формирования важных для врачей чувств соболезнования и эмпатии, и привнесения в жизнь мер по социальной защите уязвимого слоя населения, оказываемой со стороны государства.
Мероприятие прошло в духе оживленных дискуссий и конструктивного диалога, и по его итогам со стороны участников мероприятия были внесены дополнения в план мероприятий по реализации данного проекта.
photo_2018-06-20_14-16-43
В свою очередь, руководство Ташкентского педиатрического медицинского института поддержало данную инициативу, и высказалось о готовность оказывать практическую помощь в ее реализации.
Стоит отметить, что в данном процессе изъявили желание принять участие профессорско-преподавательский состав, молодые учёные, клинические ординаторы и студенты Ташкентского педиатрического медицинского института.