Yangiliklar > Yangiliklar > Davlat grant dasturlari va loyihalari tanlovi
Innovatsion ishlanmalar tanlovi topshiriqlari O`zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmon va qarorlari, Prezidentning respublika hududlariga tashriflari, ma`ruza va nutqlarida belgilangan vazifalar, shuningdek, Vazirlar Mahkamasining qarorlari va yig'ilish bayonnomalari topshiriqlari hamda davlat, xo`jalik boshqaruvi organlari va mahalliy hokimiyat organlari taklif va tavsiyalaridan kelib chiqib, respublika iqtisodiyoti tarmoq va sohalarini innovatsion rivojlantirishning ustuvor yo`nalishlari va vazifalari asosida shakllantirilgan.
Taqdim etilgan innovatsion loyihalar www.fan-portal.uz veb-sahifa orqali elektron ro`yxatdan o`tkazilishi shart. Эlektron ro`yxatdan o`tmagan, tanlov mavzusidan tashqari mavzularda tayyorlangan tanlovga qabul qilinmaydi.
Qog'oz shaklda taqdim etilgan loyihalar faqat ilmiy-tadqiqot institutlari ilmiy ishlar va innovatsiyalaр bo`yicha direktor o`rinbosarlari, oliy ta`lim muassasalarining ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo`yichа prorektorlari tomonidan tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari imzolagan yo`llanma xati asosida qabul qilinadi.
Loyiha matni A4 formatdagi standart qog'oz varag'ining ikki tomonida joylashishi va qoida tariqasida 1,15 qator oralig'ida yozilishi lozim. Har bir bet yuqoridan va pastdan 2 sm; chapdan 3 sm; o`ngdan 1,5 sm hoshiyaga ega; xatboshi 1,27 sm ga teng va bir xilda bo`lishi lozim.
Matnni komp'yuter vositasida bosib chiqarishda «Times New Roman» 12 o`lchamli shriftda «Misrosoft Word» matn redaktoridan foydalanish tavsiya qilinadi.
Betlar titul' varag'idan boshlab oxirgi varaqqacha izchil ketma-ketlikda raqamlanadi. Betning tartib raqami varaqning pastki o`ng burchagida 2 raqamidan boshlab yoziladi. Titul' varag'iga 1 raqami qo`yilmaydi.
Loyiha har bir talab qilingan hujjati va boshqa tarkibiy qismlari yangi betdan rasmiylashtiriladi.
Loyiha rahbari va ishtirokchilarining mezonlarda talab qilingan ilmiy ishlar ro`yxati (oxirgi 3 yil davomidagi nashrlar quyidagi xronologik tartibda keltirilib, izchil ketma-ketlikda raqamlanadi: monografiya; patent; ilmiy maqola; ilmiy to`plamlar va boshqa nashr ishlari) 3.4-shaklga qat`iy rioya qilingan holda rasmiylashtiriladi va muallif, ilmiy kotib tomonidan imzolanadi va tashkilot muhri bilan tasdiqlanadi.
Эlektron ro`yxatdan o`tkazilgan innovatsion loyihalar 2019 yilning 1 martiga qadar shanba va yakshanba kunlaridan tashqari har kuni soat 10:00 dan 18:00 gacha vazirlik binosida qabul qilinadi.
Taqdim etilgan loyihalar tanlov talablariga qat`iy rioya qilinganligi, loyiha materiallarining ishonchliligi va haqqoniyligi, ko`chirmachilikka (plagiat) yo`l qo`yilmaganligi, talablar asosida shakllantirilganligi bo`yicha dastlabki texnik ekspertizadan o`tkaziladi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 18 iyuldagi PQ-3855-son qaroriga muvofiq Davlat ilmiy-texnika dasturlari doirasida bajarilgan amaliy va innovatsion tadqiqotlar natijalari ular yakunlanganidan so`ng to`liq tijoratlashtirilishi shart.
Taqdim etiladigan loyihalarga tegishli vazirliklardan loyiha mavzusi, uning bajarilishi va undan kutilayotgan natijalar O`zbekiston Respublikasi iqtisodiyotining tarmoq va sog'alarini rivojlantirish uchun zarurligi ta`kidlangan hamda tashkilot Ilmiy (ilmiy-texnik) kengashlari tomonidan tavsiya etilganligi haqidagi qaroridan ko`chirma ilova qilinishi lozim.
Tanlov o`tkazilishining ob`ektivligi, adolatliligi va shaffofligini ta`minlash maqsadida loyihalarni qabul qilish, ekspertizasini amalga oshirish, maxsus belgilangan xonalarda videokuzatuv vositalari (kameralar) orqali yozib olinadi.
Taqdim etilgan loyihalardagi ma`lumotlarning haqiqiyligi va ishonchliligi hamda tanlov g'oliblari tomonidan ilmiy-texnik loyihalarning natijadorligi, tijoratlashtirish darajasi, tanlov dasturlari vazifalarida belgilangan, kutilayotgan natijalarni to`la va o`z vaqtida sifatli bajarilishiga ilmiy loyiha rahbarlari, ilmiy loyihani bajaruvchi tashkilot rahbarlari va tegishli yuqori tashkilotlar mas`ul xodimlari javobgar hisoblanadilar.
Belgilangan muddatda fan yo`nalishlari bo`yicha elektron va qog'oz shakllarda taqdim etilmagan loyihalar tanlovga qabul qilinmaydi. Tanlovga bitta loyiha kelib tushgan taqdirda tanlov o`tkazilmaydi.
Ma`lumot uchun tel.: Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo`limi (onlayn ro`yxatdan o`tish bo`yicha): 256 34 37.

News > News > Competition of state grant programs and projects
Instructions for the competition of innovative developments are based on decrees and decisions of the President, visits of the President to the regions of the republic and tasks outlined in speeches, resolutions and protocols of the Cabinet of Ministers, as well as proposals and recommendations of the state, economic management bodies and local authorities, based on priorities and objectives of innovation development.
Presented innovative projects must be registered in electronic form on the site www.fan-portal.uz. If the project is not registered, it will not be allowed to participate in the competition.
Projects submitted in paper form must be accompanied by signatures of the heads of relevant ministries and departments, vice-rectors for science and innovation of higher educational institutions.
The draft text should be placed on both sides of standard A4 paper and should be typed in the 1.15 inch range. Each page up to 2 cm above and below; 3 cm left; 1.5 cm on the right; paragraph should be 1.27 cm.
For text-based computer typing, it is recommended to use the Wordsoft Word text editor with the 12 pt Times New Roman font.
Lines must be numbered from the title page to the last line. The index number of the page should be written in the lower right corner of the page, starting with number 2. The page number of the title page does not need to be specified.
Each individual document and other project components must begin on a new page.
List of research papers of the project manager and participants (publications over the last 3 years listed in the following chronological order with consecutive numbering: monographs, patents, scientific articles, scientific theses and other publications), drawn up in accordance with form 3.4, signed by the scientific secretary and sealed organizations.
Electronic registered innovative projects will be accepted until March 1, 2019 in the Ministry building from 10:00 to 18:00, except Saturday and Sunday.
The submitted projects are subject to preliminary technical expertise for strict compliance with the requirements of the competition, reliability and reliability of the project materials, the absence of plagiarism.
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated July 18, 2018 PQ-3855, the results of practical and innovative research conducted within the framework of state scientific and technical programs should be fully commercialized after their completion.
In order to ensure objectivity, fairness and transparency of the competition, projects are registered in specially designated rooms equipped with video surveillance cameras.
Responsibility for the accuracy and reliability of the information provided in projects lies with the managers and participants of scientific projects.
Projects that will not be submitted in electronic and paper form during the specified period will not be accepted for participation in the competition. In case only one project is submitted, the competition will not be held.
Tel.: Department of Information and Communications Technology (with online registration): 256-34-37.