Yangiliklar > Yangiliklar > Davlat grant dasturlari va loyihalari tanlovi
Innovatsion ishlanmalar tanlovi topshiriqlari O`zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmon va qarorlari, Prezidentning respublika hududlariga tashriflari, ma`ruza va nutqlarida belgilangan vazifalar, shuningdek, Vazirlar Mahkamasining qarorlari va yig'ilish bayonnomalari topshiriqlari hamda davlat, xo`jalik boshqaruvi organlari va mahalliy hokimiyat organlari taklif va tavsiyalaridan kelib chiqib, respublika iqtisodiyoti tarmoq va sohalarini innovatsion rivojlantirishning ustuvor yo`nalishlari va vazifalari asosida shakllantirilgan.
Taqdim etilgan innovatsion loyihalar www.fan-portal.uz veb-sahifa orqali elektron ro`yxatdan o`tkazilishi shart. Эlektron ro`yxatdan o`tmagan, tanlov mavzusidan tashqari mavzularda tayyorlangan tanlovga qabul qilinmaydi.
Qog'oz shaklda taqdim etilgan loyihalar faqat ilmiy-tadqiqot institutlari ilmiy ishlar va innovatsiyalaр bo`yicha direktor o`rinbosarlari, oliy ta`lim muassasalarining ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo`yichа prorektorlari tomonidan tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari imzolagan yo`llanma xati asosida qabul qilinadi.
Loyiha matni A4 formatdagi standart qog'oz varag'ining ikki tomonida joylashishi va qoida tariqasida 1,15 qator oralig'ida yozilishi lozim. Har bir bet yuqoridan va pastdan 2 sm; chapdan 3 sm; o`ngdan 1,5 sm hoshiyaga ega; xatboshi 1,27 sm ga teng va bir xilda bo`lishi lozim.
Matnni komp'yuter vositasida bosib chiqarishda «Times New Roman» 12 o`lchamli shriftda «Misrosoft Word» matn redaktoridan foydalanish tavsiya qilinadi.
Betlar titul' varag'idan boshlab oxirgi varaqqacha izchil ketma-ketlikda raqamlanadi. Betning tartib raqami varaqning pastki o`ng burchagida 2 raqamidan boshlab yoziladi. Titul' varag'iga 1 raqami qo`yilmaydi.
Loyiha har bir talab qilingan hujjati va boshqa tarkibiy qismlari yangi betdan rasmiylashtiriladi.
Loyiha rahbari va ishtirokchilarining mezonlarda talab qilingan ilmiy ishlar ro`yxati (oxirgi 3 yil davomidagi nashrlar quyidagi xronologik tartibda keltirilib, izchil ketma-ketlikda raqamlanadi: monografiya; patent; ilmiy maqola; ilmiy to`plamlar va boshqa nashr ishlari) 3.4-shaklga qat`iy rioya qilingan holda rasmiylashtiriladi va muallif, ilmiy kotib tomonidan imzolanadi va tashkilot muhri bilan tasdiqlanadi.
Эlektron ro`yxatdan o`tkazilgan innovatsion loyihalar 2019 yilning 1 martiga qadar shanba va yakshanba kunlaridan tashqari har kuni soat 10:00 dan 18:00 gacha vazirlik binosida qabul qilinadi.
Taqdim etilgan loyihalar tanlov talablariga qat`iy rioya qilinganligi, loyiha materiallarining ishonchliligi va haqqoniyligi, ko`chirmachilikka (plagiat) yo`l qo`yilmaganligi, talablar asosida shakllantirilganligi bo`yicha dastlabki texnik ekspertizadan o`tkaziladi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 18 iyuldagi PQ-3855-son qaroriga muvofiq Davlat ilmiy-texnika dasturlari doirasida bajarilgan amaliy va innovatsion tadqiqotlar natijalari ular yakunlanganidan so`ng to`liq tijoratlashtirilishi shart.
Taqdim etiladigan loyihalarga tegishli vazirliklardan loyiha mavzusi, uning bajarilishi va undan kutilayotgan natijalar O`zbekiston Respublikasi iqtisodiyotining tarmoq va sog'alarini rivojlantirish uchun zarurligi ta`kidlangan hamda tashkilot Ilmiy (ilmiy-texnik) kengashlari tomonidan tavsiya etilganligi haqidagi qaroridan ko`chirma ilova qilinishi lozim.
Tanlov o`tkazilishining ob`ektivligi, adolatliligi va shaffofligini ta`minlash maqsadida loyihalarni qabul qilish, ekspertizasini amalga oshirish, maxsus belgilangan xonalarda videokuzatuv vositalari (kameralar) orqali yozib olinadi.
Taqdim etilgan loyihalardagi ma`lumotlarning haqiqiyligi va ishonchliligi hamda tanlov g'oliblari tomonidan ilmiy-texnik loyihalarning natijadorligi, tijoratlashtirish darajasi, tanlov dasturlari vazifalarida belgilangan, kutilayotgan natijalarni to`la va o`z vaqtida sifatli bajarilishiga ilmiy loyiha rahbarlari, ilmiy loyihani bajaruvchi tashkilot rahbarlari va tegishli yuqori tashkilotlar mas`ul xodimlari javobgar hisoblanadilar.
Belgilangan muddatda fan yo`nalishlari bo`yicha elektron va qog'oz shakllarda taqdim etilmagan loyihalar tanlovga qabul qilinmaydi. Tanlovga bitta loyiha kelib tushgan taqdirda tanlov o`tkazilmaydi.
Ma`lumot uchun tel.: Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo`limi (onlayn ro`yxatdan o`tish bo`yicha): 256 34 37.

Новости > Новости > Конкурс государственных грантовых программ и проектов
Инструкции по проведению конкурса инновационных разработок основаны на указах и решениях Президента, визитах Президента в регионы республики и задачах, изложенных в выступлениях, на постановлениях и протоколах Кабинета Министров, а также на предложениях и рекомендациях государства, органов управления экономикой и местных органов власти, исходя из приоритетов и задач инновационного развития.
Представленные инновационные проекты должны быть зарегистрированы в электронном виде на сайте www.fan-portal.uz. Если проект не будет зарегистрирован, он не будет допущен к участию в конкурсе.
Проекты, представленные в бумажной форме, должны сопровождаться подписями руководителей соответствующих министерств и ведомств, проректорами по науке и инновациям высших учебных заведений.
Текст проекта должен располагаться на обеих сторонах стандартной бумаги формата А4 и должен набираться в диапазоне 1,15 дюйма. Каждая страница до 2 см сверху и снизу; 3 см слева; 1,5 см справа; абзац должен быть 1,27 см.
Для текстовой компьютерной печати рекомендуется использовать текстовый редактор «Wordsoft Word» с шрифтом Times New Roman размером 12 пт.
Строки должны быть пронумерованы от титульного листа до последней строки. Порядковый номер страницы должен быть написан в правом нижнем углу страницы, начиная с номера 2. Номер страницы титульного листа указывать не нужно.
Каждый отдельный документ и другие компоненты проекта должны начинаться с новой страницы.
Список научных работ руководителя проекта и участников (публикации за последние 3 года, перечисленные в следующем хронологическом порядке с последовательной нумерацией: монографии, патенты, научные статьи, научные тезисы и другие публикации), оформленный в соответствии с формой 3.4, подписанный ученым секретарем и заверенный печатью организации.
Электронно зарегистрированные инновационные проекты будут приниматься до 1 марта 2019 года в здании Министерства с 10:00 до 18:00, кроме субботы и воскресенья.
Представленные проекты подлежат предварительной технической экспертизе на предмет неукоснительного соблюдения требований конкурса, надежности и достоверности материалов проекта, отсутствия плагиатата.
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 18 июля 2018 года ПҚ-3855 результаты практических и инновационных исследований, проводимых в рамках государственных научно-технических программ, должны быть полностью коммерциализированы после их завершения.
В целях обеспечения объективности, справедливости и прозрачности конкурса, проекты регистрируются в специально отведенных для этого помещениях, оборудованых камерами видеонаблюдения.
Ответственность за точность и достоверность информации, предоставленной в проектах, возлагается на руководителей и участников научных проектов.
Проекты, которые не будут предоставлены в электронном и бумажном виде в течение указанного периода, не будут приняты к участию в конкурсе. В случае, если будет подан лишь один проект, конкурс проводиться не будет.
Тел .: Департамент информационных и коммуникационных технологий (при онлайн-регистрации): 256-34-37.