Yangiliklar > Yangiliklar > ToshPTI va Sannio Universiteti (Italiya) o’rtasidagi (ICMKA107 Erasmus+) xalqaro kredit mobillikning dastlabki natijalari
019 yilning 7-12 aprel kunlari ToshPTI vakillari bo’lmish Innovatsion markazining xodimlari SH.P.Ashirbaev (Direktor) va S.A.Lisenko (etakchi muhandis WEB ishlab chiquvchi) larning Sannio Universitetiga (Italiya) tashriflari bo’lib o’tdi. Mazkur uchrashuv Erasmus+ ICMKA107 Yevropa Komissiyasining dasturi munosabati bilan amalga oshirildi.
italy2
Tashrifning asosiy masalasi, ToshPTI va Sannio universiteti o’rtasida fan va ta’lim sohasida hamkorlik va strategik shartnomasini imzolash edi. Ushbu shartnoma, Erasmus+ CBHETechReh loyihasini amalga oshirish doirasidagi avvalgi 5-yillik hamkorlikning mantiqiy yakuni va shu bilan birga bizni oliy o’quv yurtlarimiz o’rtasidagi munosabatlarning yangi erasini yangi boshlanishi bo’ldi. Bevosita shartnomaning imzolanishi munosabati bilan Benevento shahri Prefekturasi tomonidan O’zbekistonlik akademik vakillar va shu jumladan ToshPTI talabalar sharaflariga uyushtirilgan tantanali marosim 2019 yil 09 aprelda bo’lib o’tdi. Va bu, matnlar, chiqishlar formati, rasmiy vakillarni taklif qilish va boshqa manfaatdor tomonlar bilan qo’shimcha shartnomalarni imzolash bo’yicha uzoq davom etgan va serdiqqatlikni talab etuvchi ishlar bajarilishining natijasi xisoblanadi.
italy3
Shunisi e’tiborga sazovor bo’ldiki, shartnomaning imzolanishi tantanali ravishda Benevento shahri MerligiPrefekt Franchesko Antonio Kappetai, Italiyayadagi Sannio Universiteti faoliyat ko’rsatayotgan viloyatning boshqa ma’muriy xodimlari ishtirokida amalga oshirildi. Shuningdek, faxriy mehmon sifatida O’zbekiston Respublikasining Italiyadagi Konsuli janob Rashidov Shuxrat Shavkatovich taklif etildi. Shunday qilib, tadbirning o’zi Italiya hukumati va Italiyadagi O’zbekiston elchixonasida eng yuqori darajada, shu jumladan ToshPTI ma’muriyati – rektor prof. B.T.Daminovning har tomonlama qo’llab quvvatlashiga kelishildi. Uchrashuvning o’zi mahalliy OAV, televidenie, gazeta va radioda yetarli darajada keng yoritildi.
italy10
Shu tarzda, ToshPTI rasmiy ravishda Sannio Universiteti va San-Pio (The Azienda Ospedaliera “San Pio” di Benevento) davlat shifoxonasining hamkoriga aylandi, buning asosiy maqsadi Italiyada ToshPTI professor-o’qituvchilarining malakalarini oshirish va talaba, magistr va doktorantlarni o’qitish, shu jumladan San-Pio davlat shifoxonasida amaliyot o’tashlari orqali O’zbekiston Respublikasi va Italiyada tibbiy yordam ko’rsatishni takomillashtirish. SHu jumladan, tibbiy bilimlarning barcha yo’nalishlari bo’yicha Italiyadan mutaxassislarning tashriflari hamda Sannio Universiteti PO’ yordamida tibbiyotdagi innovatsion va muhandislik-texnologik echimlarni keng joriy etilishi kutilmoqda.
italy4
Italiyadagi uchrashuvning yakunida, tomonlar oliy o’quv yurtlarimiz o’rtasidagi bo’lajak samarali hamkorlikka har tomonlama qo’llab-quvvatlashni bildirdilar va ikki oliy o’quv yurti rahbariyatining o’zaro tashriflarini va bo’lajak hamkorlikdagi ilmiy-ta’lim loyihalari va g’oyalarini tashkil etilishini ko’zda tutuvchi yaqin kelajakdagi rejalarni belgilab oldilar.

Новости > Новости > Предварительные результаты международной кредитной мобильности (ICM KA107 Erasmus+) между ТашПМИ и Университетом Саннио (Италия)
В период 7-12 апреля 2019 года состоялся визит представителей ТашПМИ в лице сотрудников Инновационного Центра Ш.П. Аширбаева (Директор) и С.А. Лысенко (ведущий инженер WEB разработчик) в Университет Саннио (Италия). Данная встреча стала возможной благодаря Программе Европейской Комиссии Erasmus+ ICM KA107.
italy2
Основными задачами визита было заключение стратегического договора о совместном сотрудничестве в области науки и образования между ТашПМИ и Университетом Саннио. Данный договор стал логическим завершением предыдущего 5-летнего успешного сотрудничества в рамках реализации проекта Erasmus+ CBHE TechReh и вместе с тем новым началом новой эры в отношениях между нашими вузами. Непосредственно само подписание договора и торжественный прием от имени Префектуры города Беневенто в честь академических представителей и студентов из Узбекистана, в том числе и из ТашПМИ состоялось 09 апреля 2019 года. И чему предшествовала долгая и кропотливая работа по подготовке текстов, формата выступления, приглашения официальных лиц и заключение дополнительных договоров с другими заинтересованными сторонами.
italy3
Весьма примечательным бал тот факт, что подписание было торжественно осуществлено в мэрии города Беневенто в присутствии Префекта Франческо Антонио Каппетта и других административных лиц области в Италии, где функционирует Университет Саннио. В качестве почетного гостя был приглашен также и Консул Республики Узбекистан в Италии Г-н Рашидов Шухрат Шавкатович. Таким образом само мероприятие было согласовано на самом высоком уровне в правительстве Италии и Посольстве Узбекистана в Италии, а также при всемерной поддержке со стороны Администрации ТашПМИ в лице Ректора Проф. Б.Т. Даминова. Сама встреча весьма широко освещалась в местных СМИ, телевидении, газетах и радио.
italy10
Таким образом, ТашПМИ официально стал партнером Университета Саннио и государственной больницы Сан-Пио (The Azienda Ospedaliera “San Pio” di Benevento), где основной целью является совершенствование оказания медицинской помощи в Республике Узбекистан и Италии посредством повышения квалификации ППС ТашПМИ и обучения студентов, магистров и докторантов в Италии, а также прохождения практики в государственной больнице Сан-Пио. В том числе ожидается приезд специалистов из Италии по всем направления медицинских знаний, а также широкое внедрение инновационных и инженерно-технологических решений в медицине при поддержке ППС Университета Саннио.
italy4
В завершении встречи в Италии, стороны выразили всестороннюю поддержку будущему плодотворному сотрудничеству между нашими вузами и определились с ближайшими планами, которые предполагают взаимный визит руководства обоих вузов и организацию дальнейших совместных научно-образовательных проектов и инициатив.