Yangiliklar > Yangiliklar > O’zbekiston va Belarus o’rtasida ta’lim hujatlarni o’zaro tan olish bo’yicha hukumatlararo bitim imzolandi
2019 yil 1 avgust kuni Minsk shahrida O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko rahbarligida bo’lib o’tgan muzokaralarda ikki davlat o’rtasida ta’lim hujjatlarini o’zaro tan olish bo’yicha bitim imzolandi.
Ushbu Bitimning imzolanishi ikki davlat o’rtasida kelgusida oliy ta’lim sohasidagi hamkorlik aloqalarining yanada rivojlanishi, qolaversa, o’zbek va belarus' halqlarining o’zaro hamjihatligi va do’stligining mustahkamlanishiga hissa qo’shadi.
So’nggi yillarda malakali kadrlar tayyorlash bo’yicha hamkorlik jadallik bilan rivojlanmoqda. 2018 yildan buyon O’zbekistonda Maksim Tank nomidagi Belorus davlat pedagogika universiteti va Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti, shuningdek, Belorus davlat informatika va radioelektronika universiteti va Muhammad al-Horazmiy nomidagi Toshkent ahborot tehnologiyalari universitetining qo’shma fakul'tetlari muvaffaqiyatli faoliyat ko’rsatmoqda.
2018/2019 o’quv yilida Belarusning nufuzli universitetlari bilan hamkorlikda 3 ta OTMda  tashkil yetilgan qo’shma ta’lim dasturlari (double degree)da 195 nafar talaba tahsil olmoqda. Yangi o’quv yilidan  18 ta OTMda hamkorlikda kadrlar tayyorlashni yo’lga qo’yish rejalashtirilgan.

Новости > Новости > Узбекистан и Беларусь заключили межправительственное соглашение о взаимном признании документов об образовании, документов об обучении
Соглашение о взаимном признании документов об образовании было подписано в Минске 1 августа 2019 года, в ходе переговоров, проходивших под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко.
Подписание этого Соглашения будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества между двумя странами в области высшего образования, а также укреплению взаимопонимания и дружбы между узбекским и белорусским народами.
В последние годы сотрудничество в области подготовки квалифицированных кадров развивается быстрыми темпами. С 2018 года успешно работают совместные факультеты Белорусского государственного педагогического университета имени Максима Танка и Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами, а также Белорусского государственного университета информатики и радиоэлектроники и Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммеда аль-Хорезми.
В 2018/2019 учебном году 195 студентов обучаются по совместным программам, организованным в трех университетах в сотрудничестве с авторитетными белорусскими университетами. В новом учебном году планируется совместная подготовка в сотрудничестве с 18 вузами.