Bugun Oliy va o’rta mahsus ta’lim vazirligida kengaytirilgan tarkibda hay’at yig’ilishi bo’lib o’tdi. Yig’ilishga Bosh vazir o’rinbosari Aziz Abduhakimov raislik qildi.
Yig’ilishda oliy ta’lim muassasalarining 2019 yil 1 yanvar holatiga reytingi ye’lon qilindi.
Halqaro tajribaga muvofiq takomillashtirilgan indikatorlar asosida joriy yilning fevral-iyun oylarida respublikaning 57 ta oliy ta’lim muassasalari (filiallari bilan birga) faoliyati tahlil qilindi va 2019 yil 1 yanvar holatiga ularning reyting natijalari tayyorlandi:
1. Gumanitar va iqtisodiy sohada O’zbekiston milliy universiteti, Samarqand davlat universiteti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti; Toshkent moliya instituti, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti etakchi o’rinlarni yegallagan.
Shuningdek, ushbu sohada Toshkent moliya instituti, Urganch davlat universiteti, Toshkent davlat o’zbek tili va adabiyoti universiteti avvalgi yilga nisbatan yuqori pog’onalarga ko’tarilgan.
2. Tehnika va qishloq ho’jaligi sohasida Toshkent irrigatsiya va qishloq ho’jaligini mehanizatsiyalash muhandislari instituti, Toshkent ahborot tehnologiyalar universiteti, Toshkent temir yo’l transporti muhandislari instituti, Toshkent davlat agrar universiteti etakchi o’rinlarni yegalladi.
Ushbu sohada Toshkent irrigatsiya va qishloq ho’jaligini mehanizatsiyalash muhandislari instituti faol harakat qilib milliy reytingda birinchi o’rinni yegalladi. Shuningdek Toshkent davlat agrar universiteti 12-o’rindan 6-o’ringa ko’tarildi.
3. Tibbiyot sohasida Toshkent stomatologiya instituti, Toshkent tibbiyot akademiyasi, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti etakchi o’rinlarni yegalladi.
Samarqand davlat tibbiyot instituti, Andijon davlat tibbiyot instituti yesa so’nggi o’rinlarni yegalladi.
Mazkur sohada Buhoro davlat tibbiyot instituti o’tgan yilgi reytingdagi 43-o’rindan yuqoriga ko’tarilib, 16-o’ringa chiqdi.
4. Madaniyat, san’at va sport sohasida O’zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti, Milliy rassomchilik va dizayn instituti etakchi o’rinlarni yegallashdi. Ushbu OTMlar o’tgan yili yeng ohirgi 10talikka tushgan yedi. Joriy reytingda ushbu oliy ta’lim muassasalari faoliyatida keskin o’zgarish ro’y berib mos ravishda 24- va 29-o’rinlarga chiqib oldi.
Umumiy reytingda O’zbekiston milliy universiteti, Toshkent irrigatsiya va qishloq ho’jaligini mehanizatsiyalash muhandislari instituti, Samarqand davlat universiteti, Toshkent ahborot tehnologiyalar universiteti, Toshkent temir yo’l transporti muhandislari instituti etakchi o’rinlarni yegallashdi.
Shu bilan birga, ilmiy salohiyati bo’yicha O’zbekiston milliy universiteti, Toshkent davlat o’zbek tili va adabiyoti universiteti, Toshkent irrigatsiya va qishloq ho’jaligini mehanizatsiyalash muhandislari instituti, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti, Samarqand davlat universiteti etakchi o’rinlarda.
Eng ko’p horijiy professor-o’qituvchilar Toshkent tibbiyot akademiyasi, O’zbekiston milliy universiteti, O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti, Toshkent davlat sharqshunoslik institutida faoliyat olib bormoqda.
Talabalar bilimi bo’yicha yeng yuqori natijalarni Toshkent irrigatsiya va qishloq ho’jaligini mehanizatsiyalash muhandislari instituti, Navoiy davlat konchilik instituti, Toshkent davlat agrar universiteti, Urganch davlat universiteti egalladi.
Eng ko’p ish beruvchilar bahosini to’plagan OTMlarga O’zbekiston milliy universiteti, Toshkent irrigatsiya va qishloq ho’jaligini mehanizatsiyalash muhandislari instituti, Toshkent axborot texnologiyalar universiteti, Toshkent davlat texnika universiteti, Urganch davlat universiteti, Toshkent davlat pedagogika universiteti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Toshkent moliya instituti kiradi.
Ish beruvchilar tomonidan “Bitiruvchilarning bilim darajasi va amaliy ko’nikmasi”ga 72%, “OTMning ish beruvchilar bilan hamkorlik darajasi”ga 65%, “Bitiruvchilarning kelgusida o’sish imkoniyatlari”ga 75%, “OTMlarning kadrlar tayyorlash sifatiga” 69% ijobiy javob berilgan. Shuningdek, 94% ish beruvchilar kelgusida milliy OTMlarimiz bitiruvchilarini ishga qabul qilishini bildirgan.
Kelgusida reyting natijalarini tahlil qilish asosida OTMlarni halqaro reytingga kiritish bo’yicha “yo’l haritasi” loyihasi ishlab chiqiladi. Bunda milliy reytingda dastlabki 10 talikka kirgan OTMlar orasidan kelgusida dunyo reytingiga kiritish mumkin bo’lgan OTMlar haqida tahliliy ma’lumotlar tayyorlanadi va Vazirlar Mahkamasiga taqdim yetiladi. Reyting natijalari asosida mahalliy OTMlardan 5 tasini QS, THE kabi halqaro reyting agentliklarining ro’yhatiga kiritish bo’yicha “yo’l haritasi”ni tasdiqlash haqida OO’MTVga taklif beriladi. Bu o’z o’rnida milliy OTMlarimizni dunyo universitetlari reytingiga chiqishiga dastlabki qadam bo’lib hizmat qiladi.

News > News > Announced the ranking of higher education institutions
The enlarged collegium of the Ministry of Higher and Secondary Special Education was held today. The meeting was chaired by Deputy Prime Minister Aziz Abdukhakimov.
The rating of higher education institutions as of January 1, 2019 was announced at the meeting.
On February-June of the current year the activities of 57 higher education institutions (including branches) of the republic were analyzed based on international indicators and their rating results as of January 1, 2019 were prepared:
1. National University of Uzbekistan in Humanities and Economics, Samarkand State University, Tashkent State Economic University; Tashkent Financial Institute and the Tashkent State Institute of Oriental Studies occupy leading positions.
Also, Tashkent Financial Institute, Urgench State University, Tashkent State University of Uzbek Language and Literature are higher than previous year.
2. Tashkent Institute of Irrigation and Mechanization of Agricultural Engineers, Tashkent University of Information Technologies, Tashkent Institute of Railway Transport Engineers and Tashkent State Agrarian University are leading in the field of engineering and agriculture.
Tashkent Institute of Irrigation and Mechanization of Agricultural Engineers has been active in this area and has been ranked first in the national ranking. Also Tashkent State Agrarian University rose from 12th to 6th place.
3. The leading positions in the field of medicine are taken by the Tashkent Dental Institute, the Tashkent Medical Academy and the Tashkent Pediatric Medical Institute.
Samarkand State Medical Institute and Andijan State Medical Institute are in last place.
In this regard, the Bukhara State Medical Institute rose to the 16th place, rising from the 43rd place in last year's ranking.
4. In the field of culture, arts and sports, the State Institute of Arts and Culture of Uzbekistan, the National Institute of Arts and Design took the leading positions. These HEIs were in the top 10 last year. In the current rating, the activity of these universities has changed dramatically and took 24th and 29th place respectively.
National University of Uzbekistan, Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers, Samarkand State University, Tashkent University of Information Technologies, Tashkent Institute of Railway Engineers are the leaders in the overall ranking.
At the same time, the National University of Uzbekistan, Tashkent State University of Uzbek Language and Literature, Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers, Tashkent Pediatric Medical Institute and Samarkand State University are leading in terms of scientific potential.
Most of foreign professors work in Tashkent Medical Academy, National University of Uzbekistan, Uzbek State World Languages ​​University, Tashkent Pediatric Medical Institute, Tashkent State Institute of Oriental Studies.
The highest results on student education were obtained by the Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers, Navoi State Mining Institute, Tashkent State Agrarian University, Urgench State University.
The highest scores for employers were given by the National University of Uzbekistan, Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers, Tashkent University of Information Technologies, Tashkent State Technical University, Urgench State University, Tashkent State Pedagogical University, Tashkent State Economic University, Karakalpak State University. Institute.
Employers responded positively to "Knowledge and Skills of Alumni" - 72%, "Higher Education Partnerships" - 65%, "Graduates' Opportunities for Growth" - 75%, "Higher Education Professionals" - 69%. Also, 94% of employers said they would hire graduates of our national universities in the future.
In the future, based on the analysis of the rating results, a “roadmap” project will be developed to include universities in the international rating. It also prepares and submits to the Cabinet of Ministers the analytical data on universities that can be included in the world rankings among the top 10 universities in the national rankings. Based on the results of the rating, the MHSSE will be asked to approve the “roadmap” for inclusion in the list of international rating agencies such as QS, THE. This will serve as a first step towards the ranking of our national universities in the ranking of world universities.