Respublikamiz mustaqillikka erishganidan so`ng barcha sohalarda bo`lgani kabi ta`lim sohasini ham tubdan isloh qilish, yuksak ma`naviy va axloqiy talablarga javob beruvchi yuqori malakali kadrlar tayyorlash maqsad qilib qo`yildi.
Mazkur sohani tubdan isloh qilish maqsadida, hukumatimiz tomonidan O`zbekiston Respublikasi "Ta`lim to`g'risida"gi qonunining talablariga muvofiq holda, Kadrlar tayyorlash milliy dasturi tasdiqlandi.
Mazkur dasturda belgilangan vazifalarni amalga oshirish, yoshlarning ta`lim olishi uchun yanada keng imkoniyatlar yaratish, oliy ma`lumot olayotgan fuqarolarni ijtimoiy muhofaza qilishni kuchaytiriш maqsadida esa O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2001 yil 26 iyuldagi "Oliy o`quv yurtlarida to`lov-kontrakt asosida o`qish uchun ta`lim kreditlari berish to`g'risida"gi 318-sonli qaroriga muvofiq, "Oliy o`quv yurtlarida to`lov-kontrakt asosida o`qish uchun ta`lim kreditlari berish to`g'risidagi Nizom" tasdiqlandi.
Tijorat banklari tomonidan ta`lim kreditlari berish ularni qaytarish, to`lovning ta`minlanganligi, muddatliligi va ulardan maqsadli foydalanish shartlari asosida amalga oshiriladi.
Ta`lim kreditlari tijorat banklari tomonidan oliy ta`lim muassasalarining kunduzgi bo`limlariga to`lov-kontrakt asosida qabul qilingan O`zbekiston Respublikasi fuqarosi bo`lgan talabalarning o`qishi uchun talabalarning o`zlariga, ularning ota-onalariga yoki vasiylariga berilishi mumkin.
Tijorat banklari tomonidan beriladigan ta`lim kreditlari, oliy ta`lim muassasalarida o`qish davrи hisobga olingan holda, bakalavriyatga o`qishga qabul qilingan talabalarga 10 yilgacha, magistraturaga o`qishga qabul qilingan talabalarga esa 5 yilgacha bo`lgan muddatga beriladi.
Mazkur Nizomga muvofiq tijorat banklari tomonidan berilgan ta`lim kreditlari bo`yicha: chin etimlargа, "Mehribonlik uylari"da tarbiyalanganlarga hamda bolalikdan I va II guruh nogironlariga  nol' foiz stavkasi (foizsiz kredit);
talabalarning qolgan toifalariga  O`zbekiston Respublikasi Markaziy bankining amaldagi qayta moliyalash stavkasidan yuqori bo`lmagan o`zgaruvchi foiz stavkalari belgilanadi.
Mazkur Nizomga muvofiq, ta`lim kreditlari bo`yicha foiz stavkasi va tijorat banklari tomonidan qo`shiladigan foizlar uchun to`lovlar miqdori Markaziy bankning qayta moliyalash stavkasiga qarab o`zgarishi mumkin, bu kredit shartnomasida qayd etilishi kerakligi belgilangan.
Kam ta`minlangan oilalardan bo`lgan talabalar uchun kredit bo`yicha qo`shilgan foizlarning 50 foizi tuman Bandlikka ko`maklashish va aholini ijtimoiy muhofaza qilish markazlari tomonidan Ish bilan ta`minlashga ko`maklashish davlat jamg'armasi mablag'laridan to`lanadi.
Ko`rsatib o`tilgan imtiyozga huquqli bo`lgan oilalar Kam ta`minlangan oilalarni hisobga olish va ularga moddiy yordam tayinlash va berishning amaldagi tartibiga muvofiq fuqarolarning o`zini o`zi boshqarish organlari tomonidan aniqlanadi.
Ta`lim kreditlari uchun foizlarni hisoblash va to`lash ta`lim muassasasiga o`tkazilgan summa berilgan vaqtdan, asosiy qarzni qaytarish esa talaba tomonidan oliy ta`lim muassasasida o`qishning ta`limnи ushbu turi uchun rasmiy belgilangan muddati tugallangandan so`ng, ayrim kurslarda takroran o`qish muddati hsobga olinmasdan, uch oy o`tgandan so`ng boshlanadi.
Talaba muddatli harbiy xizmatni o`tayotgan davrda ta`lim kreditlari uchun foiz stavkalari hisoblanmaydi.
Ta`lim kreditlari, qoidaga ko`ra, qarz oluvchi yashaydigan aholi punktida joylashgan tijorat banklari muassasalari tomonidan beriladi.
Ta`lim kreditini olish uchun qarz oluvchi tijorat bankiga quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
a) ta`lim krediti berish to`g'risidagi ariza;
b) talaba va oliy ta`lim muassasasi o`rtasidagi to`lov-kontrakt asosida o`qish haqida belgilangan tartibda rasmiylashtirilgan shartnoma (kontrakt). Kontraktda o`qishning belgilangan muddati va bir yil uchun to`lov miqdori ko`rsatilgan bo`lishi lozim. O`qish uchun to`lov miqdori keyingi yillarda o`zgargan hollarda kontraktlarga tegishli o`zgartirishlar kiritiladi, bu haqda oliy ta`lim muassasasi o`n kun muddatda bankka yozma ravishda ma`lum qiladi, so`ngra qarz oluvchi, bank va oliy ta`lim muassasasi o`rtasidagi kredit shartnomasiga zarur o`zgartirishlar kiritiladi;
v) fuqarolarning o`zini o`zi boshqarish organlari yoki xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari tomonidan qarz oluvchining yashash joyi to`g'risida berilgan ma`lumotnoma;
g) kreditni qaytarishning ta`minlanishi to`g'risida hujjat;
d) imtiyozli ta`lim kreditlari olish huquqiga ega bo`lgan chin etimlar, "Mehribonlik uylari"da tarbiyalanganlar, bolalikdan I va II guruh nogironlari, kam ta`minlangan oilalardan chiqqanlar tegishlи tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etadilar.
qarz oluvchi yuqoridagi hujjatlarni bankka taqdim etish bilan ayni bir vaqtda pasportini shaxsan ko`rsatadi. Bank pasportdan va taqdim etilgan boshqa hujjatlardan zarur ko`chirmalar va nusxalar olishga haqlidir.
Olingan kredit qaytarilmasligi xavfining oldini olish maqsadida qarz oluvchi quyidagi ta`minlash shakllaridan birini bankka taqdim etishi lozim, uning amalga oshirilishi unga qo`yilgan asosiy talab hisoblanadi:
mol-mulk yoki qimmatli qog'ozlarni garovga qo`yish;
bankning kafolati;
uchinchi shaxsning kafilligi;
sug'urta kompaniyasining qarz oluvchi kreditni qaytara olmasligi xavfi sug'urta qilinganligi to`g'risidagi sug'urta polisi;
fuqarolarning o`zini o`zi boshqarish organlarining kafilligi (faqat chin etimlar va "Mehribonlik uylari"da tarbiyalanganlar, bolalikdan I va II guruh nogironlari va kam ta`minlangan oilalardan chiqqanlar uchun).
Bank qarz oluvchi tomonidan kredit olish uchun taqdim qilingan ariza va boshqa hujjatlarni o`rganib chiqadi.
Agar kreditni qaytarish ta`minlanishi sifatida kafolat yoki kafillik shartnomasi taqdim qilingan bo`lsa, bank garant va kafilning moliyaviy ahvolini baholaydi.
Agar taqdim etilgan hujjatlar bank talablariga javob bersa, bank, qarz oluvchi va oliy ta`lim muassasasi o`rtasida kredit shartnomasi tuziladi.
Kam ta`minlangan oilalardan chiqqan talabalarning o`qishi uchun ta`lim kreditlari berish uchun har bir tomonning mazkur Nizomdan kelib chiquvchi huquq va majburiyatlari aniq belgilangan holda bank, qarz oluvchi, oliy ta`lim muassasasi va Ish bilan ta`minlashga ko`maklashish davlat jamg'armasi o`rtasida ko`p tomonlama kredit shartnomasi tuziladi.
Tijorat banklari qarz oluvchi tomonidan ta`lim krediti berishni so`rab bankka taqdim qilingan ariza va unga ilova qilingan to`la hujjatlar to`plamini 10 ish kuni mobaynida ko`rib chiqishi va kredit shartnomasini imzolashi yoki  kredit berilmasligi to`g'risida qaror qabul qilingan taqdirda arizachiga kredit berishning rad etilishi sababi ko`rsatilgan yozma xulosa berishi lozim.
Ta`lim krediti qarz oluvchining ssuda hisob raqamidan uning shaxsiy yozma topshirig'i asosida oliy ta`lim muassasasining talab qilib olinadigan depozit hisob raqamiga mablag' o`tkazish yo`li bilan beriladi.
Ta`lim kreditlari bo`yicha mablag'lar kredit shartnomasida qayd etilgan shartlarda har yarim yilda o`qish uchun yillik to`lovning to`liq miqdorini ikki teng qismga bo`lish yo`li bilan o`tkaziladi. Bunda yangidan qabul qilingan talabalar uchun birinchi yarim yillikda o`qiganlik uchun boshlang'ich to`lov joriy yilning 1 oktyabrigacha, ikkinchi yarim yillik uchun navbatdagi kalendar' yilning 15 martigacha to`lanadi.
O`qishning ikkinchi yilidan boshlab kredit hisobiga to`lovlar har yarim yillik birinchi oyi (sentyabr' va mart)ning 5-kunidan kechiktirilmay to`lanadi.
Foizlar qarz oluvchi tomonidan kredit shartnomasida qayd etilgan shartlarda to`lanadi.
Kam ta`minlangan oilalardan chiqqan talabalarning o`qishiga ta`lim kreditlari uchun foizlar qarz oluvchi va jamg'arma tomonidan har oyda, hisoblangan foizlar summasining 1/2 qismi bo`yicha teng ulushlarda to`lanadi.
Jamg'arma hisoblangan foizlar summasini to`lov topshiriqnomasi bilan bank bildirishnomasi olingandan keyin uch ish kuni mobaynida o`tkazadi.
Ta`lim krediti berilgandan so`ng bank kredit ta`minlanishi bo`yicha shartnomada ko`rsatilgan tartibda monitoring olib boradi.
Boshqa kredit turlari qatori ushbu ta`lim kreditini ham qarz oluvchi kredit shartnomasida belgilangan muddatdan oldin qaytarishga haqlidir.
Hukumatimiz tomonidan ushbu ta`lim kreditini amaliyotga keng tatbiq etilishi, yoshlarning oliy o`quv yurtlarida ta`lim olishga bo`lgan ishtiyoqini oshishiga, ayniqsa, boquvchisini yo`qotgan chin etimlarni va "Mehribonlik uylari"da tarbiyalanganlarni hamda bolalikdan I va II guruh nogironlarni, shu bilan birga kam ta`minlangan oilalardan chiqqan talabalarning ta`lim olishi uchun yanada keng imkoniyatlar yaratish va ularning ota-onalarini ijtimoiy va iqtisodiy jihatdan qo`llab-quvvatlashga zamin yaratди.
Hukumatimiz tomonidan yoshlarimizning keng bilim olishlari uchun ularga va ularning ota-onalariga ijtimoiy hamda iqtisodiy  yengillik yaratish maqsadida O`zbekiston Respublikasining Soliq kodeksining 179-moddasi 31-bandi ikkinchi xatboshisiga muvofiq, fuqarolarning soliq solinadigan ish haqi va boshqa daromadlarining O`zbekiston Respublikasi oliy o`quv yurtlarida ta`lim olish uchun (o`zininг o`qishi yoki yigirma olti yoshga to`lmagan farzandlarining o`qishi uchun) yo`naltiriladigan summalari daromad solig'iga tortilmasligi belgilab qo`yildi.

News > News > Educational credits for education in universities. How to get?
The practice of giving commercial banks education loans for education in higher educational institutions of the Republic on a fee-contract basis was introduced with the 2001/02 academic year.
This opportunity emerged after adoption of the resolution of the Cabinet of Ministers of Republic of Uzbekistan from 26.07.2001, № 318 "On granting educational loans for studying in higher educational institutions on a fee-contract basis.
THE CONDITIONS FOR THE ISSUANCE
According to the Regulation on granting educational loans for training on a paid contractual basis at higher educational institutions, educational loans issued by commercial banks on students - citizens of the Republic of Uzbekistan adopted on full-time departments of higher educational institutions, students, their parents or Trustees (hereinafter the borrower).
The act regulates the maximum term of granting of credits to the persons accepted for training (including training period in these terms):
in the bachelor up to 10 years;
master's degree and 5 years.
The period of military service within the specified period is not included. Also in this period does not accrue interest for the loan.
Paragraph 5 of the Regulations set a maximum interest rate on educational loans - not exceed the current refinancing rate of the Central Bank of the Republic of Uzbekistan (currently 12%). The interest rate can change as the change of the refinancing rate, this condition should be reflected in the credit agreement.
The above-mentioned resolution of the Cabinet of Ministers provides concessional loans. In particular:
a) all orphans, inmates of boarding schools "(mercy" and childhood invalids I and II groups the loan is issued with a zero interest rate;
b) for students from poor families provided payment of 50% of the charged amount of the interest payment for the loan funds from the State employment promotion Fund. The definition of poor families is carried out by bodies of citizens ' self-government in accordance with the applicable Order of accounting of low-income families, granting and payment of financial aid.
Accrual and payment of interest on the loan starts from the time of issuing the amount transferred to an educational institution, and the principal amount - at the expiration of three months after the student officially established period of training in a higher educational institution excluding the terms of re-training on individual courses.
THE ORDER OF REGISTRATION OF CREDIT
For the educational loan, the borrower is in commercial Bank the following documents:
a) application for issuance of an educational loan;
b) duly agreement for training on a fee-contract basis between the student and the educational institution (bilateral contracts). In the contract should be specified term of tuition and fees for a year. In the case of changes in subsequent years, the values of the tuition fee in the contract shall be amended in what higher educational institution in 10 days a written notification to the Bank, after which the loan contract between the borrower, the Bank and the higher educational institution makes the necessary changes;
с) reference from the place of residence of the borrower issued by local authorities or associations of private owners of housing;
d) document on the provision of credit repayment. In order to avoid risks of non-repayment of the loan, the borrower must provide the Bank with one of the following forms of security with mandatory condition realizability:
-    pledge of property or securities. In this case the Bank is determined by the market price of property or securities;
- guarantee of the Bank;
-    the third party guarantee. In this case, the Bank assesses the financial condition of the guarantor on the basis of, for example, presents the income statement of the guarantor;
- insurance of insurance of the risk of non-repayment of the loan by the borrower;
- guarantee of self-government institutions of citizens (only round orphans, inmates of boarding schools "(mercy", invalids since the childhood I and II groups and people from low-income families).
Commercial Bank within 10 working days after submitting to the Bank an application for the issue of the education credit and a full package of documents to it shall consider and sign the loan agreement or, in the case of a decision of refusal to give the applicant a written report explaining the reasons for the refusal to grant credit.
A credit agreement is concluded between the Bank, the borrower and the higher educational institution. To issue educational credit for training students from low-income families is a multilateral credit agreement between the Bank, the borrower, the higher education institution and the stewards of the State employment assistance Fund (the Fund) with a precise definition of the rights and duties of each party.
GRANTING, REPAYMENT AND INTEREST PAYMENT
Educational loan is granted by transferring funds from the loan account of the borrower on the Deposit account until the demand for higher educational institutions on the basis of written instructions of the borrower.
Funds transfer is carried out every six months by dividing the total amount of annual tuition fees in two equal parts. The initial payment for training in the first half of newly enrolled students is performed before 1 October of the current year, for the second half - before March 15 of the following year. Starting from the second year of study payments for the loan are made not later than the 5th day of the first month of each semester (September and March).
Payment of interests is made by the borrower on the terms and conditions stipulated in the loan agreement. As a rule, the Bank set a specific number of months that you would pay the interest payment. If before the established deadline, the borrower does not interest payment on the loan, the Bank charges a penalty for each day of delay.
Payment of interests for education loans for education of students from low-income families is made by the borrower and the Fund in equal installments on the half part of the amount of accrued interest on a monthly basis. At that, the Fund shall transfer the amount of accrued interest payment order within three working days after receipt of notice from the Bank.
In the case of expulsion before the end of the training period the administration of the higher educational institutions within ten working days from the date of issuance of the order of the rector shall inform the Bank about it, and the borrower, in turn, is obliged within three months to repay the full amount of the loan and accrued the interest rate.
In case of late notification of the Bank of the higher educational institution of expelling student educational institution is obliged to effect payment of accrued during this period,% Bank (paragraph 19 of the Regulations).