Yangiliklar > Yangiliklar > TEMPUS UZHELTH loyihasini ochilishi marosimi: “O'zbekistonda sog'liqni saqlashni o'rganish va ta'limni kuchaytirishga qaratilgan oliy ta'lim strukturalari”
2014 – yil 24-26 aprel kunlari Toshkent Pediatriy tibbiyot institutida O`zbekistonda  sog`liqni saqlaqshni takomillashtirish masalalariga bag`ishlangan YEI TEMПYS UZHELTH loyihasini yalpi yig`ilishi bo`lib o`tdi va yig`ilishga Italiya, Belgiya, Portugaliya va Slavakuyalik sog`liqni saqlash, qishloq xo`jaligi, ekologiya va veterinariya tizimi sohasidagi mutaxassislar hamda ekspertlar taklif etildi. Tashkilotchilar qayd etib o`tganlaridek, uchrashuvdan maqsad-O`zbekistonda o`tkazilayotgan sog`liqni saqlashni takomillashtirish bo`yicha islohatlarda ushbu sohada band bo`lgan, shuningdek veternariya va oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi kabi sohalar uchun kadrlar tayyorlash darajasini yanada yaxshilashga ta`sir ko`rsatishdan iborat.
\r\n
Ilmiy anjuman doirasida 2014-yil 25-aprel, soat 900-da YEI TEMПYS UZHELTH loyihasini ochilishi bo`lib o`tdi: “O`zbekiston Respublikasida jamoatchilik sog`liqni saqlashda o`rganish va orgatishni kuchaytirish uchun oily ta`lim strukturalari”. Rasmiy marosimni Toshkent Pediatriya tibbiyot institutiningo`quv ishlari bo`yicha prorektori, professor Alisher Iskandarov ochdi. U o`z chiqishida quydagilarni ta`kidladi. “O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimovning tashabbusi bilan 2014-yil “Sog`lom bola” yili deb e`lon qilindi. Bu esa umumiy amaliyot shifokori va mutaxassis-pediatrlar tayyorlash bo`yicha asosiy oily o`quv yurti sifatida bizning oldimizda zarur va mas`ulyatli vazifa turibdi- ya`ni Prezidentimiz tomonidan taqdim etilgan “Sog`lom ona-sog`lom bola” konsepsiyasini kelajakda yana ham chuqurlashtirish va kengaytirishdan iborat. Bugun taqdim erilgan.“O`zbekiston Respublikasida jamoatchilik Sog`liqni Saqlashda o`rgatish vat a`lim berishni kuchaytirish uchun oily ta`lim strukturalari” mavzusidagi TEMPUS UZHELTH ni yangi loyihasi bugungi kunda mamlakatimiz sog`liqni saqlash tizimi oldida turgan dolzarb  masalalarni yechishdagi talablarga to`liq javob beradi. U qishloq xo`jaligi, ekologiya, veterinariya va tibbiyot sohasida to`giridan-to`g`ri tajriba almashish hamda O`zbekiston Respublikasi aholisi sog`lig`i holatiga bevosita yoki bilvosita ta`sir etuvchi muammolarni birgalikda hal etisgda doimiy ta`sir etuvchi platforma sifatida chiqishi mumkin.
Shu bilan birga Yevropa Ittifoqining (YEI) O`zbekistondagi delegatsiyasi vakili Dominik Vouters Yevropa Ittifoqining yangi loyihasi haqida gapirib berish bilan birga shularni qayd etib o`tdi, ya`ni TEMPUS UZHELTH TEMPUS loyihalari ichida 11 ta  yangi tanlab olinganlardan biri bo`lib , oily o`quv yurtlarining o`quv dasturlarini modernizatsiya qilishda o`zining katta hissasini qo`shadi. Shu munosabat bilan A.Iskandarov quyidagilarni ta`kidladi: “Bizning institutimiz loyihani samaradorli va natijali bajarish uchun o`zining ma`muriy hamda inson resurslaini taqdim etishdan juda xursand”.
Ilmiy anjumanda shunungdek turli vazirlik va idoralarning vakillari ishtirok etishdi. Marosimni ochilishidagi tabrik so`zni aytish uchun O`zbekistondagi Yevropa Ittifoqi deligatsiyasining hamkorlik bo`lim Rahbari Dominik Vouters so`zga chiqd; O`zbekiston Respublikasi Oliy va o`rta maxsus ta`lim vazirligining vakili Muhabbat Mirsoliyeva; O`zbekiston Respublikasi Sog`liqni Saqlash vazirligining o`quv yurtlar bo`lim boshlig`i- fan va o`quv yurtlari Bosh boshqarishmasi boshlig`ining o`rinbosari Gulnora Yusupaliyeva: O`zbekiston Respublikasi Qishloq xo`jaligi va Suv resurslari ta`lim muassasalari Bosh boshqarmasi boshlig`i Shakarboy Joniqulov; O`zbekistondagi Tempus va Erozmus Yevropa Ittifoqi dasturi ofisi koordinatori Aziza Abduraxmonova, shuningdek Piza Universtitetii professori  Katerin Isaaks, Tempus loyihasi ekspertlari ishtirok etishdi.
Loyiha davlat sog`liqni saqlashni yana ham samarali tizimini yaratish jarayiniga jalb etish uchun oily o`quv yurtlariaro  hamkorlikni, shuningdek xususiy korxonalar bilan davlat muassasalari o`rtasidagi yaqin aloqani ko`zda tutadi.
Tadbirning umumiy vazifasi loyiha ishtirokchilari va qizquvchi tomonlarni bevosita birlashtirishga layyoqatli sog`liqni saqlash sohasi va uning barcha relevant sohalari uchun koordinatsiyalashgan axborot tuzilmalarini tuzishdan iborat bo`ladi: barcha darajada sog`liqni saqlash tizimi yana ham samatali faoliyat yuritishda sog`liqni saqlash  uchun kadrlar tayyorlashni ta`minlash (texnikalar, ekspertlar, mutaxassislar va ilmiy xodimlar).

News > News > The opening Ceremony of the EU project TEMPUS UZHELTH: "Enhancing Public Health Learning and Teaching in Higher Education Institutions of the Republic of Uzbekistan"
From 24 to 26 April 2014 at the Tashkent pediatric medical Institute, hosted the second plenary session of the European project TEMPUS UZHELTH dedicated to improving health care in Uzbekistan, which was attended by specialists and experts in the field of health systems, agriculture, ecology and veterinary medicine from Italy, Belgium,    Portugal    and    Slovakia.
\r\n
As noted by the organizers of the meeting\'s objective is to assist held in Uzbekistan, reforms for improving health, improving the level of training of the personnel in this sector, as well as in such areas as veterinary and food safety.
In the framework of the conference on April 25, 2014, at 9:00 opening of the EU project TEMPUS UZHELTH: \"Patterns of higher education for enhanced learning and teaching public health in the Republic of Uzbekistan\".
Opened the official ceremony the Vice-rector on educational work of the Tashkent Pediatric medical Institute Professor Alisher Iskandarov. In his speech he noted: \"On the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov 2014 announced the year of a healthy child. In this context, being the lead institution for the training of General practitioners and specialists, paediatricians, we are facing an important and responsible task - further deepening and expansion proposed by the President of the concept of \"Healthy mother - healthy child\". Presented today the new TEMPUS project UZHELTH \"Patterns of higher education for enhanced learning and teaching public health in the Republic of Uzbekistan\", very timely, relevant and fully meets the requirements of the standing now before the health of the country. It can act as a permanent platform where representatives of such areas as agriculture, ecology, veterinary science and medicine will be able to exchange experience and work together to solve problems arising directly or indirectly affect the state of health of the Republic of Uzbekistan\".
In turn, the representative of the delegation of the European Union (EU) in Uzbekistan Dominique Wauters, told about new projects of the European Union and stressed that TEMPUS UZHELTH is one of the 11 selected new Tempus projects, which will be successful and will make a great contribution to the modernization of educational programs. In this connection A. Iskandarov said: \"Our Institute will be pleased to provide their administrative and human resources for the effective and efficient implementation of the project\".
The conference also took part the representatives of various ministries and departments. Welcome speech at the opening ceremony were made by the Head of sector cooperation, the delegation of the European Union in Uzbekistan Dominique Wauters; Representative of the Ministry of Higher and secondary special education of the Republic of Uzbekistan, Muhabbat Myrsalieva (Muhabbat Mirsolieva); Deputy head of the Main Department of science and educational institutions - head of the Department of educational institutions of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan, Gulnara Usubaliev (Gulnora Yusupalieva); Head of the Main Department of educational institutions of the Ministry of Agriculture and Water resources of the Republic of Uzbekistan Sackboy Jankulov (Shakarboy Jonikulov); coordinator of the Office of European Union Tempus and Erasmus in Uzbekistan, Aziza Abdurakhmanova and Professor of the University of Pisa Catherine Isaacs, Expert of Tempus projects.
The project provides for inter-University cooperation, close ties between private enterprises and public institutions, which are involved in the process of creating a more effective public health system.
The overall objective of the event was to create a coordinated information structure for the health sector and for all relevant areas can directly join the project participants and stakeholders; to provide training for health care at all levels (technicians, experts, specialists, research workers) to the health system functioned more effectively.