O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta‘lim vazirligining 03.03.2016 yildagi 87-01-86-sonli xatiga binoan, 2016 yil 7 mart kuni Toshkent Pediatriya tibbiyot instituti rahbariyati tomonidan Mudofaa vazirligi tizimida xizmat burchini bajarish vaqtida halok bo‘lgan harbiy xizmatchi kichik serjant Narkulov Ruslan G‘afforovichning xonadoniga (Toshkent viloyati, Chirchiq shahri, Profsoyuz ko‘chasi, 51 uy, 33 xonadon) tashrif tashkil etildi.
8 mart Xotin-qizlar kuni bayrami munosabati bilan Narkulov Ruslan G‘afforovichning onasiga institutning esdalik sovg‘asi taqdim etildi.

News > News > On March 8 "Holiday of women"
Based on letter No. 87-01-86 from 03.03.2016 years of the Ministry of higher secondary special education of the Republic of Uzbekistan on 7 March 2016 from the leadership of the Tashkent pediatric medical Institute was organized a visit to the house of a soldier, the younger sergenti Nаrkulova Ruslan Gaffarovich (Tashkent region, Chirchik, Profsoyuz Street, house 51, apartment 33), who died during the implementation within the official duties in the Ministry of Defence of the Republic of Uzbekistan.
Due to the holiday on March 8 mothers R.G.Narkulova have been handed gifts of institute.
About this visit I was it is covered in official WEB the website of TashPMI, the information ZiyoNet portal, and also in the “Pediatr” newspaper of TashPMI.