Yangiliklar > Yangiliklar > 2016-yil 16-20 May kunlari ToshPTI IMda 48 soatlik kurs bo’lib o’tdi
2016-yil 16-20 May kunlari tashkil etilgan “Tibbiyot sohasida ilg’or kompyuter va internet texnologiyalari, zamonaviy tibbiyot kommunikatsion texnologiyalari” bo’yicha 48 soatlik kurs (6, 7, 8 va 10 modullar)
6-Guruh
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2014 yil 15 iyuldagi №247  qarori “O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining sog’liqni saqlash, ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish masalalari Kompleksining Tayanch O’quv Markazida” 2016-yil 16-20 may kunlaridagi o’quv guruhi. Kursning  oltinchi guruh mutaxassislari  soni 16 nafardan iborat bo’lib, Respublikaning barcha viloyatlaridan va ToshPTI professor-o’qituvchilari jalb etilgan.
5 kunlik kursni 1 ta trener olib bordi: I.P.Vixrov.  Mutaxassislar 5 kunlik o’quv kurs davomida 6,7,8,10 modullarni o’rgandilar. O’quv dasturi modullarining mazmuni quyidagilardan iborat: 6-modul: “Kompyutel bilan ishlash”, 7-modul: “Matn ustida ishlash va ishlov berish”, 8-modul: “Elektron jadval ustida ishlash”, 10-modul: “Prezentatsiya (Taqdimot) ustida ishlash”. O’quv dasturining baholash me’zoni: 20%  davomat, 10% masofaviy ta’lim tizimi va 70% yakuniy test natijalaridan iborat.
6-gr
6-guruhO’quv dasturining oxirgi kunida ham yakuniy test (Post test) olindi. Kurs yakunida  mutaxassislarga o’qish jarayoni qanchalik maqul kelgani, yutuq kamchiliklari haqida so’rovnoma (Evaluation survey) olindi, so’rovnomada dars jarayoni juda samarali olib borilganlini 90% da, mutaxassislar o’qish jarayonini yana davom ettirishni 100% da baholashdi va o’zlarining o’quv jarayoni yuqori darajada tashkillashtirilgani, eng zamonaviy kompyuter texnologiyalari bilan ta’minlangani  haqida ijobiy fikrlarini bildirishdi va yozib qoldirishdi. Yakuniy testda qatnashganlar bilim darajalari bilan o’z ballariga ega bo’lishdi. Kursni muvaffaqiyatli yakunlagan mutaxassislar Tayanch O’quv Markazi tomonidan munosib taqdirlanib ularga Sertifikatlar topshirildi.

News > News > 16-20 May 2016 was held a 48-hour training course
16-20 May 2016 was held a 48-hour training course on “Advanced computer and Internet technology, modern medical communication technologies (6, 7, 8 and 10 modules)
According to the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan №247 dated 15 July 2014 in the Core training Center of the Complex Cabinet Ministers of the Republic of Uzbekistan on the issues of Health, ecology and the protection of the environment at the Tashkent pediatric medical Institute from 16 to 20 may, took place the study of 6 groups of specialists.
The sixth group training course consisted of 16 specialists from all regions of the Republic and the faculty of TashPMI. This course is conducted 1 coach: I. P. Vikhrov. The participants of the course during the 5 days studied 6, 10, 7, and 8 modules on the theme: 6-the module "Work on the computer. File system management", 7-module "work on the text and its processing", 8-module "Work on a spreadsheet, the 10-module "Work on presentation". The evaluation of the training programme was carried out as follows: 20% of points were given for the visits and practical tasks, 10% on distance learning and 70% on the final test exam.
6-gr
To determine the existing knowledge of students on the first day of the training program was conducted pre-test (Pre-test). Further during the first training session, participants were given a questionnaire (Access survey), how much they are able to use computer and Internet technologies. According to the results of the questionnaire, 100% have a computer and they are all connected to the Internet, 90% also in the workplace have computers. During the training, the attendees were given an interesting video lessons were conducted interactive games, each module was conducted with full of challenges and contests. At the end of training was also conducted final test (Post-test), which determined the percentage of the comprehensibility of the course.
6-guruh
At the end of the course among specialists conducted a survey (Evaluation survey) how much they liked the course, what are the strengths and weaknesses of the course. According to the survey, 90% of participants are satisfied that they participated in this training, 100% of participants would like to continue their education and and their positive ideas of modern computer technology were the most positive thoughts about the high level of the educational process with a better record was created and abandoned. All participants who successfully completed the course and received more than 70 points has been issued a certificate of completion and a certificate of proficiency in ICT technologies.