Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti
2016 yil 2-3 iyun kunlari Buxoro Davlat Tibbiyot Instituti va Buxoro Davlat Universitetida UZHELTH loyihasi yuzasidan hamkorlarning uchrashuvi bo’lib o’tdi. Uchrashuvni asosiy mavzusi, loyiha yuzasidan amalga oshiriladigan vazifalar hamda talabalarning Evropa hamkorlari universitetlarida 3oy davomida Jamoat salomatligi kursi asosida ta’lim olganliklarini muhokama qilish haqida bo’lib o’tdi.
Uchrashuvda loyihani muvofiqlashtiruv rahbarlari yani Yevropaning Piza universiteti vakil hamkorlar va O’zbekiston vakillaridan barcha, 10 ta hamkor shu bilan birga Sog’liqni Saqlash Vazirligi, Qishloq va Suv xo’jaligi vazirligi vakillari qatnashdilar.
Yevropalik mehmonlar loyiha yuzasidan amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot berishdi. Hisobotda barcha mavzular bo’yicha va talabalarni loyiha bo’yicha 3 oylik malaka oshirish yuzasidan Yevropaning oliy ta’lim muassasalariga yuborilganlari va ularni amalga oshirgan ishlar aks ettirilgan.
UZHELTH_Buxoro
Loyiha doirasida o’quv dasturlarni takomillashtirishga bag’ishlangan mavzuga alohida e’tibor qaratildi va muzokaralar olib borildi. O’quv dasturlarni takomillashtirish va bir qator ingliz tilida yozilgan yangi o’quv qo’llanmalarni joriy qilish, yangi adabiyotlarni xarid qilish va moliyalashtirish yuzasidan loyihaning O’zbekiston oliy ta’lim muassasalariga qanday qilib jalb etish mumkinligi haqida muzokaralar olib borildi.
Shuningdek, fanlararo (yo’nalishlararo) tarzda amalga oshirishni va uni tarkibida ekologiya, oziq-ovqat havfsizligi, qishloq xo’jaligi va veterinariya yo’nalishlari ko’zda tutilgan “jamoat salomatligi”ga doir yangi modulni ishlab chiqish haqidagi mavzuga bag’ishlandi. TashPTI  “jamoat salomatligi” yuzasidan o’zining loyiha konsortsium maruzasini taqdim etdi, shu bilan birga hamkorlar o’zlarining o’quv fanlar doirasida ma’ruzalarini taqdim etdilar. Loyiha ishtirokchilari jamoat salomatligiga doir yuqoridagi fanlarni inobatga olgan holda noyob modul tayorlashga muvaffaq bo’lishdi.
BuxDTI xodimlari o’zlarining ta’lim muassasalari haqida taqdimot o’tkazdilar. Shu bilan birga qatnashuvchilarga loyiha doirasida tashkil etilgan Axborot markazini ko’rsatishdi. Markaz faoliyati jamoat salomatligiga doir bir qator yo’nalishlar bo’yicha qiziqish bildirganlarga Tyuning uslubiga o’xshash maslahatlar berib borish ko’zda tutilgan.
Uchrashuvning 2-ish kunida barcha qatnashuvchilar bilan “Jayron” qo’riqxonasiga tashrif buyurildi. Tashrif doirasida qo’riqxona ekotizimi va hududga xos bo’lgan maxsus flora va faunalar holatini haqida tanishtirib o’tishdi. Shunindek qatnashuvchilar  ekologiyani sog’liqni saqlashga ta’siri haqida muhokama qilishdi.
Kunning oxirida loyiha jamoasi loyihaning asosiy global maqsad deb tan olingan sectoral malakaviy ramkalarni (SQF) ishlab chiqishga kirishildi. Loyihaga tegishli soha vazirlik va muassasalarga ko’rib chiqish uchun taqdim etilishi rejalashtirilmoqda.
UZHELTH_BUX
Ishchi uchrashuvni ma’lumotnomasi sifatida loyiha doirasida amalga oshirilgan ishlar, natijalar va joriy qilinganlik haqidagi nashr etishda amalga oshirilgan ishlar mavzusi haqida Toshkentda talabalar uchun konferensiya o’tkazish kelishib olindi.

News > News > MEETING OF PARTNERS ON THE PROJECT UZHELTH IN BUKHARA
On June 2-3 2016, held a meeting of the partners of the project UZHELTH in the Bukhara State Medical Institute and Bukhara State University. The main Agenda of the meeting was the topics about second student mobility in the framework of the project UZHELTH.
The meeting was attended by the European partners from the University of Pisa, which is the coordinator of the project and all 10 partners from Uzbekistan, including representatives of the Ministry of Health and Ministry of Water Recourses and Agriculture.
Guests from Europe presented a report on mobility held in the framework of the project, where were presented all the topics that the students sent to the project on a three-month internship that took place in the framework of his stay in the European universities partners.
Separately, the project discussed topics on modernization of educational programs in the framework of the project and how the project can assist the Uzbek universities to change curricula and provide financial assistance in the purchase of several textbooks on the English language.
UZHELTH_Buxoro
Another topic was the development of a training module on public health given its interdisciplinary approach, which takes into account the ecology, food safety, agriculture and veterinary science. TPMI presented to the consortium of the project lectures on public health, in turn colleagues presented their lectures within their academic disciplines. In this connection, members of the project managed to prepare a unique module on public health in view of the above disciplines.
BSMI staff held a presentation of their University, and presented to the project participants the work of the information centre created in the framework of the project carried out stakeholder consultations on various aspects of public health and such as a Tuning methodology.
On the second day of the meeting all participants had the opportunity to visit the nature Reserve place "Gazelle" and to see the state of the ecosystem of the reserve place, as well as to get an idea about the status of the flora and fauna of this arid region. Then the participants discussed the impact of environment on health.
At the end of the day the members of the project team have begun to develop sectoral qualifications frameworks that, in principle, is the main global goal of the project. Draft sectoral qualifications frameworks it is planned to transfer for consideration by all relevant ministries and departments.
UZHELTH_BUX
And as a summary of the working meeting it was decided to organize a student conference in Tashkent on the results of two mobility with the publication of the provisional results of the implemented mobility. Also, the project consortium decided to spend the penultimate meeting of the project in Nukus and final meeting on the project in Tashkent, with participation of all stakeholders and wide dissemination of project results.