Yangiliklar > Yangiliklar > ToshPTIning Porto Universiteti bilan chuqurlashgan hamkorligi (Portugaliya)
ToshPTIning Porto Universiteti bilan chuqurlashgan hamkorligi (Portugaliya)
2016 yil 24-iyun kuni Innovatisiya markazida ToshPTI rahbariyati Porto Universitet delegatsiyasi bilan uchrashuvini o’tkazdilar. Uchrashuvda kelishuv memorandumi imzolandi. Memorandum ikki oliy ta’lim muassasi hamkorligini rivojlantirish asosida tibbiyotning ilmiy amaliy sohalarida yangi takliflar va yangi loyihalar tayorlanadi.
U.P
Porto Universiteti delegatisyasini xalqaro aloqalar ishlari bo’yicha prorektori professor Marinyo Fatima boshchilik qildilar. Yeg’ilish davomida universitet haqida taqdimot o’tkazdilar. Shu bilan birga ToshPTI rahbariyatiga kelajakda hamkorlik yo’nalishlari haqida ma’lumot berdilar.
U.P2
Shu takidlash joizki, ikki oliy ta’lim muassasalarining o’zaro hamkorligi 2 yil oldin Tempus UZHELTH loyiha doirasida boshlangan. Hamkorlik davrida ToshPTI vakillari Porto Universitetiga tashrif uyushtirib universitet faoliyati bilan tanishilgan. 2016 yil bahor oyida ToshPTI ning ikki vakili Porto Universitetiga 3 haftalik tashrif uyushtirildilar. Tashrif davrida jamoat sog’liq saqlash sohasida bilimlarga hamda chet el oliy ta’lim tajribasini o’rganib keldilar.
U.P3
ToshPTI rektori, prof B.T.Daminov “institumiz doim hamkorlikga ochiq va ilmiy ishlar, ilmiy izlanishlar va talabalarni o’qitish sohalarida hamkorlik ishlarini boshlashga tayor” ekanliklarini ta’kidlab o’tdilar. Shu bilan birga ilmiy fan doktorlarini tayorlash haqida qiziq muhokamalar bo’ldi va muhokamalarning natijasida o’zaro tegishli va maqbul hamkorlik nuqtalari aniqlandi.

News > News > The deepening of cooperation of the Tashkent Pediatric Medical Institute and the University of Porto (Portugal)
The deepening of cooperation of the Tashkent Pediatric Medical Institute and the University of Porto (Portugal)
On 24th of June 2016 in the Innovation Center of Tashkent Pediatric Medical Institute was held a meeting of the delegation of the University of Porto with the Institute administration, in this meeting was signed the Memorandum of Understanding. The Memorandum envisages the development of cooperation between the two universities, which will prepare various projects and initiatives in the field of medical science and practice.
U.P
The delegation of the University of Porto headed by Vice-rector for international relations Professor Fatima Marinho, which made a presentation about their University and presented to the administration of TPMI possible areas for future cooperation.
U.P2
It should be underlined that the cooperation between the universities began two years ago in the framework of the project Tempus UZHELTH, when the representatives of the Tashkent Pediatric Medical Institute were able to visit the University of Porto and see how it works. Already in the spring 2016 two TPMI students were able to spend 3 weeks in the University of Porto, where they gained some knowledge in public health and experience learning in a foreign University.
U.P3
Overall, as noted by the rector of TPMI, Professor B.T. Daminov, - "Our Institute is always open to cooperation and ready to start working in the field of joint scientific research projects and training students." Particularly interesting discussion was on training doctors, where they found common ground and mutually beneficial cooperation.