2016 yil 05-09 iyul kunlari Erasmus+ TechReh reabilitatsiyada texnologiyalar loyiha yuzasidan Innovatsiya markazi xodimlari Italiyaning Sannio Universeteti taklifiga asosan xizmat safarini amalga oshirdilar. Xizmat safarning asosiy maqsadi Evropa Ittifoqining Erasmus+ dasturini Capacity Building in Higher Education loyihasi yuzasidan birinchi uchrashuv bo’lib o’tdi. Uchrashuvda TechReh loyihasining barcha hamkorlari Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti va uning Nukus filiali, Toshkent Axborot Texnologiyali Universiteti va uning Qarshi filiali, Oliy va o’rta maxsus vazirligining Elektron ta’limni rivojlantirish markazi, Respublika Terapiya va Reabilitatsiya ilmiy markazi xodimlari qatnashdilar. Evropa hamkorlar tomonidan Italiyaning Sannio Universiteti (grand oluvchi va loyiha muvofiqlashtiruvchi), Litvaning Vilnyusa, Bolgariyaning Plodiva, Fransiyaning Mariya Kyuri universitetlari shuningdek ikki noakademik hamkorlar – Portugaliyaning Plux innovatsiya korxonasi va Evropa Ittifoqining Terapiya va Reabilitatsiya Gollandiyadan bosh boshqarmasi vakillari qatnashdilar.
Iataliya_2016
Birinchi uchrashuv doirasida barcha hamkorlar o’zlarining tashkilotlarini va loyihadagi o’rni haqida rasmiy tanishtiruv tadbiri bo’lib o’tdi. Italiyalik loyiha muvofiqlashtiruvchilar loyihaning o’zini ma’lumotlari yangilangan holda va kutilayotgan natijalar haqida qayta taqdimot o’tkazdilar. Shuningdek evropalik muvofiqlashtiruvchilar loyihani boshqarish va uning moliyaviy menejmentini va budjet sxemasini taqdim etdilar. Navbatdagi ikki kun davomida batafsil taqdimotni va ma’lumotlarni ishchi loyihalarning loyiha yetakchilari taqdim etdilar. Bu taqdimotlardan so’ng loyihalar amalga oshirish va ularni maqsad vazifalari yuzasidam qizg’in muhokama va savol javoblar bo’ldi.
Umuman olganda loyihaning vazifa maqsadini amalga oshirish ma’sulyati, shu bilan birga barcha kutilayotgan, rejalashtirilgan natijalar o’zbek va evropalik hamkorlar bilan o’zaro haqqoniy va samarali ajratib olindi. Rejalashtirilgan 8 ta loyihadan 4 ta loyiha o’zbek hamkorlariga va 4 ta loyiha evropalik hamkorlariga biriktirildi. Shunindek, qatnashuvchilar ishchi loyihalarni amalga oshirish va natija olish ma’sulyati loyiha egasiga belgilangan bo’lsa ham hamkorlar bilan keng hamkorlikda amalga oshirish maqsadga muvofiqligini ta’kidladilar.
Italiya_
Uchrashuvni muhim tomonlaridan biri loyiha yuzasidan konsorsium qaroriga kelingani yani loyiha 2 yil oldin yozilgan va kengi yillarda o’zgarishlarni hisobga olinmagani loyihaga ta’sir ko’rsatishi oldini olish maqsadida ayrim o’zgarishlar kiritilishi talabi ko’zda tutildi. Shu bilan birga Evropa xa’yatiga uchrashuv qatnashuvchilar tomonidan ishlab chiqilgan konsorsium qo’shimcha o’zgartirishlar bandlari jamlanmasi ko’rsatilgan rasmiy xat tayyorlandi.
Loyiha yuzasidan uchrashuv barcha qatnashuvchilarda sohaviy qiziqishlari asosida ikki tomonlama hamkorlikni yo’lga qo’yildi va bu esa loyihani amalga oshirishda qo’shimcha samara va O’zbekiston OTM qo’shimcha qulay imkoniyatlar beradi.
Asosiy mavzu sifatida O’zbekiston OTMga laboratoriya qurilmalari tanlovi muhokama qilindi. Shu asosda loyiha qatnashchilari laboratoriya qurilmalarni tanlab olish maqsadida xalqori tanlov konkursini o’tkazish uchun ekspertlar tayinlandi.
Umuman olganda uchrashuvda o’zbekiston vakillari o’zlarining muassasalarini yuqori darajada tanishtirdilar va o’zlarining yangi texnologiyalar sohasi va reabiliatatsiya sohasida ekspertizalarni ko’rsatdilar. Loyihaning konsorsiumi keying ishchi uchrashuvni O’zbekistonning ikki hamkorlari Respublika Terapiya va Reabilitatsiya ilmiy markazi va ToshPTI Nukus filialida o’tkazishga rozilik berdilar.

News > News > Report of the first meeting in the framework of the Erasmus+ TechReh (Technology in Rehabilitation) project at the University of Sannio, Benevento, Italy 06-08 July 2016
Report of the first meeting in the framework of the Erasmus+ TechReh (Technology in Rehabilitation) project at the University of Sannio, Benevento, Italy 06-08 July 2016
In the period from 05-09 July 2016 at the invitation of the University of Sannio held a study trip of employees of Innovation Center of Tashkent Pediatric Medical Institute in Italy for the Erasmus+ TechReh – Technology in Rehabilitation project meeting. The main purpose of the trip was the holding of the first meeting under the project Capacity Building in Higher Education Erasmus+ programme of the European Commission. The meeting was attended by all project partners TechReh – Tashkent Pediatric Medical Institute and its branch in Nukus, Tashkent University of Information Technology and its branch in Karshi, Center for the development of e-learning under the MHSSE and the Republican Research Center of Therapy and Rehabilitation. From the European partners attended the Universities of Sannio (grantholder and project coordinator) from Italy, Vilnius in Lithuania and Plovdiv from Bulgaria and Marie Curie from France, and two non-academic partner is an innovative company Plux from Portugal and the European Association of Care and Rehabilitation of the head office from the Netherlands.
Iataliya_2016
In the first day of the meeting took place the official presentation and introduction of all project partners, where each partner presented its organization and voiced their role in the project. The project coordinators from Italy again presented the project in detail and updated the information on the expected results. The European coordinators presented the project management framework, it financial management and budget. Over the next two days detailed presentation and information has presented the so-called leaders of the working packages of the project. After these presentations were always lively discussions and questions with answers on peculiarities of the implementation of the goals and objectives.
In General, responsibility for implementing the goals and objectives of the project and to achieve all the planned results were equitably and efficiently divided between the Uzbek and European partners. So out of the planned 8 working packages for project 4 was assigned to the Uzbek partners and 4 European. However, the participants once again confirmed that the implementation of the work packages should be carried out in close cooperation, even if the responsibility for achieving project results rests on one of the partners.
Italiya_
An important aspect of the meeting was the decision of the project consortium for some changes in the project, which was written 2 years ago and did not take into account changes of recent years, which could affect the project. In this regard, the consortium has prepared an official letter to the European Commission, which contains the whole list of additions and changes developed by the participants of the meeting.
In addition to working on the project, all participants had the opportunity to establish bilateral cooperation in the sphere of their interests, which may likely to create additional positive effects for the project and for Uzbek universities.
Particularly intensive was the discussion of the choice of laboratory equipment for the universities of Uzbekistan. Therefore the project participants chose experts for the international tender for the selection of equipment for laboratory rehabilitation.
In General, the Uzbek partners are very adequately presented their organizations and have demonstrated their expertise in new technologies and in relation to rehabilitation. The project consortium agreed to hold the next regular meeting in Uzbekistan on the basis of two partners RSCCTR and the Nukus branch of TPMI.