Yangiliklar > Yangiliklar > O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov
Islom Abdug‘aniyevich Karimov 1938-yil 30-yanvarda Samarqand shahrida xizmatchi oilasida tug‘ildi. O‘rta Osiyo politexnika instituti va Toshkent xalq xo‘jaligi institutini muhandis-mexanik va iqtisodchi mutaxassisliklari bo‘yicha tugatdi.
Mehnat faoliyatini 1960-yilda Toshkent qishloq xo‘jalik mashinasozligi zavodida boshladi. 1961-yildan 1966-yilgacha Toshkent aviatsiya ishlab chiqarish birlashmasida muhandis, yetakchi muhandis-konstruktor bo‘lib ishladi.
1966-yilda O‘zbekiston SSR Davlat plan komitetiga ishga o‘tib, mutaxassislikdan Respublika Davlat plan komiteti raisining birinchi o‘rinbosari lavozimigacha bo‘lgan yo‘lni bosib o‘tdi.
Islom Abdug‘aniyevich Karimov 1983-yilda O‘zbekiston SSR Moliya ministri, 1986-yilda O‘zbekiston SSR Ministrlar Soveti Raisining o‘rinbosari, Respublika Davlat plan komitetining raisi etib tayinlandi.
U 1986-1989-yillar mobaynida Qashqadaryo viloyati partiya komitetining birinchi kotibi lavozimida ishlab, o‘zining katta rahbarlik va tashkilotchilik qobiliyati, fidoyiligi va qat’iyati, el-yurt dardini, odamlarning tashvish va muammolari, ularning talab va manfaatlarini yurakdan his qilishi bilan g‘oyat og‘ir ijtimoiy-iqtisodiy ahvolga tushib qolgan viloyatdagi vaziyatni qisqa vaqt ichida tubdan o‘zgartirishga erishdi.
Islom Abdug‘aniyevich Karimov 1989-yilning iyunidan O‘zbekiston Kompartiyasi Markaziy Komitetining birinchi kotibi etib saylandi.
O‘sha paytda respublikamiz fuqarolar urushi, qon to‘kish, millatlar va konfessiyalararo mojarolar yoqasida turgan edi. Voqealarning xuddi shunday rivoji qo‘shni mamlakatlarda amalga oshirilgan edi. Ana shunday o‘ta og‘ir davrda u o‘zining voqealarni oldindan ko‘ra bilish qobiliyati, kuchli irodasi va qat’iyati bilan xalqimiz va mamlakatimizni shunday achinarli qismatdan saqlab qoldi.
Aynan o‘sha davrda xalqimiz Islom Abdug‘aniyevich Karimov timsolida mard, bukilmas iroda egasi va sodir bo‘layotgan favqulodda murakkab hodisalarning mohiyatini davlat manfaatlari nuqtai nazaridan ko‘ra oladigan, o‘z Vatani va xalqi, har bir yurtdoshining taqdiri uchun alohida mas’uliyatni his eta oladigan haqiqiy rahbarga ega bo‘ldi.
1990-yil 24-mart kuni O‘zbekiston SSR Oliy Kengashining sessiyasida Islom Abdug‘aniyevich Karimov O‘zbekiston SSR Prezidenti etib saylandi. 1991-yil 29-dekabrda muqobillik asosida o‘tkazilgan umumxalq saylovida O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti etib saylandi.
Islom Abdug‘aniyevich Karimov 25-yil davomida mustaqil O‘zbekistonni boshqarib, ochiq fuqarolik jamiyati va bozor iqtisodiyotiga asoslangan huquqiy demokratik davlat qurishning chuqur o‘ylangan strategiyasini ishlab chiqqan va uni amalga oshirgan buyuk davlat arbobi sifatida mamlakatimizda va xalqaro maydonda yuksak obro‘-e’tibor qozondi.
O‘zbekistonning suvereniteti va mustaqilligini saqlash va mustahkamlash Prezident Islom Karimov uchun hamisha eng oliy ustuvor vazifa bo‘lib keldi va u olib borgan siyosatning asosiy o‘zak tamoyili bo‘lib qoldi.
O‘zbekiston xalqi istiqlol yillarida erishilgan barcha olamshumul yutuqlar va natijalarni mamlakatimizning Birinchi Prezidenti nomi va faoliyati bilan uzviy bog‘liq deb biladi.
U haqli ravishda demokratik talablar va xalqaro mezonlarga to‘la javob beradigan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining muallifi bo‘lib, uni hayotga amaliy jihatdan tatbiq etishning haqiqiy kafolatiga aylandi.
1991-yilda O‘zbekiston paxta yakkahokimligining halokatli ta’siri oqibatida iqtisodiyoti biryoqlama, mo‘rt va nochor rivojlangan, aholining hayot darajasi g‘oyat achinarli ahvolga tushib qolgan qoloq agrar mamlakat edi. Respublika hayotiy muhim tovarlarning ko‘pgina turlarini, birinchi navbatda g‘alla va energiya resurslari bo‘yicha mahsulotlarni o‘zida ishlab chiqarmas va bu boradagi o‘z ehtiyojlarini ta’minlay olmas edi.
Islom Abdug‘aniyevich Karimov iqtisodiy mustaqillikka erishmasdan turib, siyosiy mustaqillikni ta’minlash mumkin emas, degan fikrning qat’iy tarafdori edi. Aynan shuning uchun ham Yurtboshimiz tomonidan mashhur besh tamoyil asosida butun dunyoda taraqqiyotning “o‘zbek modeli” deb e’tirof etilgan O‘zbekiston iqtisodiyotini tubdan isloh etish va tarkibiy o‘zgarishlarni amalga oshirish dasturi ishlab chiqildi. Bu modelning tub negizini “Islohot – islohot uchun emas, avvalo inson uchun” degan strategik yo‘nalishni amalga oshirish tashkil etadi.
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan O‘zbekistonda keng ko‘lamli tarkibiy islohotlar amalga oshirildi, neft kimyosi, kimyo, avtomobil sanoati, qishloq xo‘jaligi va temir yo‘l mashinasozligi, farmatsevtika, elektrotexnika, to‘qimachilik sanoati, zamonaviy qurilish materiallari sanoati kabi yuqori texnologiyalarga asoslangan mutlaqo yangi sanoat tarmoqlariga asos solindi.
Ustyurt va Sho‘rtan gaz-kimyo majmualari, Buxoro neftni qayta ishlash zavodi, Qo‘ng‘irot soda zavodi, Dehqonobod kaliyli o‘g‘itlar korxonasi, Andijon, Samarqand, Toshkent va Xorazm viloyatlaridagi avtomobil zavodlari singari dunyo miqyosidagi noyob sanoat obyektlari barpo etildi.
Respublikamizda zamonaviy yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmalari, jumladan, Qamchiq tog‘ dovoni orqali o‘tadigan noyob tunnelni o‘z ichiga olgan Angren – Pop temir yo‘l tarmog‘i, Toshguzar – Boysun – Qumqo‘rg‘on temir yo‘li bunyod etildi. Toshkentdan Samarqand, Buxoro va Qarshi shaharlari yo‘nalishlari bo‘yicha yuqori tezlikda harakatlanadigan poyezdlar qatnovi yo‘lga qo‘yildi, xalqaro aeroportlar modernizatsiya qilindi, “Navoiy” aeroporti negizida xalqaro logistika markazi tashkil etildi va O‘zbek milliy avtomagistrali qurilishi yakuniga yetkazildi.
O‘zbekistonning dunyoda eng jadal sur’atlar bilan rivojlanib borayotgan iqtisodiyotga ega bo‘lgan beshta davlat qatoridan joy olgani Prezident Islom Abdug‘aniyevich Karimov tomonidan olib borilgan islohotlarning amaliy ifodasi bo‘ldi.
Islom Abdug‘aniyevich Karimov qishloq xo‘jaligidagi chuqur o‘zgarishlarni amalga oshirish, yerning haqiqiy egasi bo‘lgan yangi mulkdorlar sinfi – fermerlik harakatini shakllantirishning tashkilotchisi edi. Uning tashabbusi bilan jahon amaliyotida o‘xshashi bo‘lmagan, qishloqlar qiyofasini tubdan o‘zgartirishga qaratilgan, qishloq ahlining hayot darajasi va sifatini shahardagidan kam bo‘lmasligini ta’minlaydigan namunaviy uy-joylar qurish dasturi amalga oshirilmoqda.
Islom Abdug‘aniyevich Karimov Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni sifatida O‘zbekiston Respublikasining mustaqilligini, uning hududiy yaxlitligi va sarhadlarimiz daxlsizligini, xalqimizning tinch va osoyishta hayotini ishonchli himoya qilishga qodir bo‘lgan zamonaviy Qurolli Kuchlarni tubdan isloh etish, ularning jangovar salohiyati va qudratini oshirishni ta’minladi.
U tub negizida boshqa davlatlarning ichki ishlariga aralashmaslik va vujudga kelayotgan qarama-qarshilik va mojarolarni faqatgina tinch, siyosiy yo‘l bilan hal etishga asoslangan tinchlikparvar siyosat mujassam bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasining Tashqi siyosat konsepsiyasini ishlab chiqdi va amalga oshirdi. Davlatimiz rahbari mintaqamizda va butun dunyoda tinchlik va barqarorlikni saqlashga ulkan hissa qo‘shdi.
Islom Abdug‘aniyevich Karimovning tashabbusi asosida, eski qolip va mezonlardan butunlay voz kechgan holda, keng miqyosdagi Kadrlar tayyorlash milliy dasturi, ta’lim-tarbiya tizimini eng zamonaviy xalqaro standartlar bo‘yicha tubdan o‘zgartirishga qaratilgan islohotlar dasturi ishlab chiqildi va hayotga joriy etildi.
Islom Abdug‘aniyevich Karimov mamlakatimizning bugungi va ertangi kunining hal qiluvchi kuchiga aylanib borayotgan yoshlarimizning ongu tafakkuri va dunyoqarashini butunlay o‘zgartirgan, navqiron avlodni tarbiyalab voyaga yetkazishning yangi prinsipial tizimini tashkil qilish va uni hayotga joriy etish ishlariga bevosita rahbarlik qildi.
Mamlakatimiz rahbari milliy-ma’naviy qadriyatlarimizga hurmat-ehtirom bilan munosabatda bo‘lish, muqaddas dinimiz, urf-odatlarimiz, bebaho tarixiy merosimizni asrab-avaylash va rivojlantirishni davlat siyosati darajasiga ko‘tardi, xalqaro maydonda O‘zbekistonning obro‘-e’tiborini oshirishga katta hissa qo‘shdi.
U fuqarolik jamiyati institutlari, avvalo, mahallaning davlat va jamiyat boshqaruvidagi nufuzini oshirish, ularning vakolat va huquqlarini kengaytirish masalasiga alohida e’tibor qaratdi.
Islom Abdug‘aniyevich Karimovning poytaxtimiz Toshkent shahri, mamlakatimizning barcha shahar va qishloqlari qiyofasini zamonaviy me’morlik talablari asosida tubdan o‘zgartirish borasidagi keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlarini el-yurtimiz yaxshi biladi va yuksak qadrlaydi.
Islom Abdug‘aniyevich Karimov suveren va mustaqil O‘zbekistonni barpo etish, xalqparvar demokratik huquqiy davlat yaratish, fuqarolar tinchligi va milliy totuvlikni ta’minlash ishiga qo‘shgan ulkan hissasi hamda bu borada matonat va jasorat ko‘rsatgani uchun O‘zbekiston Qahramoni unvoni, «Mustaqillik» va Amir Temur ordenlari bilan taqdirlangan.
Islom Abdug‘aniyevich Karimov O‘zbekiston Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zosi edi. Ayni vaqtda u iqtisodiyot, ilm-fan, ta’lim-tarbiyani rivojlantirishga qo‘shgan ulkan hissasi uchun ko‘plab xorijiy mamlakatlar universitet va akademiyalarining faxriy fan doktori hamda akademigi etib saylangan. Shuningdek, u bir qancha xorijiy davlatlar va nufuzli xalqaro tashkilotlarning faxriy unvon, orden va medallari bilan ham mukofotlangan edi.
Islom Abdug‘aniyevich Karimov o‘z xalqini cheksiz mehr-muhabbat bilan sevar edi va o‘zining so‘nggi kunlariga qadar butun hayotini O‘zbekistonga xizmat qilishga bag‘ishladi.
O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, o‘zbek xalqining buyuk farzandi Islom Abdug‘aniyevich Karimovning so‘nmas xotirasi barcha minnatdor yurtdoshlarimizning, butun xalqimizning qalbida abadiy saqlanib qoladi.

President of the Republic of Uzbekistan Islam Abduganievich Karimov
Islam Abduganievich Karimov was born on 30 January 1938 in Samarkand into a family of civil servants. He graduated from the Central Asian Polytechnic Institute and the Tashkent Institute of national economy, receiving degrees as an engineer-mechanic and economist.
He began work in 1960 at the “Tashselmash” (Tashkent agricultural machinery) plant. From 1961-66 he worked as an engineer, a leading engineer-constructor at the Tashkent aviation production complex.
In 1966 he started work at the State planning office of the Uzbek SSR where he was promoted from the position of a specialist to the position of a first deputy chairman of the State planning office.
In 1983 Islam Abduganievich Karimov was appointed Minister of finance of the Uzbek SSR, in 1986 – deputy chairman of the Council of Ministers of the Uzbek SSR and chairman of the State planning office.
In 1986-89 he worked as first secretary of the Kashkadarya provincial party committee. Thanks to his great talent as a leader and organizer, his dedication and determination, ability and desire to be around people and to live with their concerns and interests, the situation in Kashkadarya region, which was under a very difficult socio-economic situation, has changed dramatically in a short period.
In June 1989 Islam Abduganievich Karimov was elected as first secretary of the Central committee of the Communist Party of Uzbekistan.
It was a time when the country was on the brink of a civil war, bloodshed, ethnic and religious conflicts, in line with the scenarios that were implemented in the neighboring countries. In this difficult period, he, with his foresight, will and determination saved our people and country from this gloomy fate.
It was then that our people acquired in the name of Islam Abduganievich Karimov a true leader with personal courage, indomitable will and vision of the essence of the ongoing extremely complex events, a special sense of responsibility for his country and people, for the fate of every compatriot.
On 24 March 24 1990 Islam Abduganievich Karimov was elected President of the Uzbek SSR at the session of the Supreme Council of the Uzbek SSR. On 29 December 1991 he was elected the First President of the Republic of Uzbekistan in multi-candidate elections.
Heading the independent Uzbekistan for 25 years, Islam Abduganievich Karimov has attained a high authority in the country and in international community as an outstanding statesman, who has developed and implemented a deeply thought-out strategy of building a democratic constitutional state with a civil society and a market economy.
Maintaining and strengthening independence of Uzbekistan has been the highest priority for President Islam Karimov and this has become a fundamental principle of his policy.
The peoples of Uzbekistan inextricably relate the great achievements of the country in the years of independence with the name and activity of the Head of our state. He is rightfully considered the author of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, fully meeting the democratic requirements and international criteria, and has turned into a true guarantor of its implementation.
In 1991 Uzbekistan was a backward agrarian country with a hypertrophied one-sided economy, a cotton monopoly, destructively influencing it, extremely low level of people's standard of living. The country did not produce many kinds of essential goods, did not provide its own needs, primarily on grain and energy resources.
Islam Abduganievich Karimov was firmly convinced that the political independence may not be achieved without achieving economic independence. Accordingly, he developed a program of fundamental reforms and structural transformation of the economy of Uzbekistan, based on the well-known five principles, which has received worldwide recognition as the "Uzbek model" of development. The fundamental basis of this model was the practical implementation of the strategic priority - "The reforms are not for the sake of reforms, but for the sake of people."
Under his initiative, mass-scale structural reforms have been carried out in Uzbekistan, completely new highly technological spheres of industry, such as oil and gas, chemical, car manufacturing, agricultural and railway machinery, pharmaceutical, electrotechnical, textile and construction materials industries, have been founded.
Unique industrial plants in a world scale such as Ustyurt and Shurtan gas chemical complexes, Bukhara oil refinery plant, Kungrad soda plant, Dehkanabad potash fertilizers plant, car manufacturing plants in Andijan, Samarkand, Tashkent and Khorezm regions have been built.
A modern road-transport and engineering-communications infrastructure has been created in the country, in particular railway lines Angren-Pap with a unique tunnel through Kamchik mountain pass and Tashguzar-Boysun-Kumkurgan have been constructed, high-speed rail connection from Tashkent to Samarkand, Bukhara and Karshi has been opened, international airports have been renovated, an international logistics centre at the Navoi airport and the Uzbek national highway have been established.
Uzbekistan’s growth rates among the top 5 developing economies of the world have been a practical manifestation of the results of the reforms, implemented by President Islam Karimov.
Islam Karimov organized deep transformations in agriculture, contributing to formation of a new class of land owners- farmers’ movement. On his initiative, a program of cardinal transformation of rural areas, construction of rural houses, ensuring quality and standards of living for rural population no less than in the cities, is under implementation.
Islam Abduganievich Karimov as the Supreme Commander of the Armed Forces has ensured radical reforms, improvement of combat power and potential of the Armed Forces, capable of protecting independence, territorial integrity of the Republic of Uzbekistan, inviolability of its borders, peaceful life of our people.
He has developed and implemented the Concept of foreign policy of the Republic of Uzbekistan, the cornerstone of which is peacefulness, based on non-interference in the internal affairs of other states and addressing emerging contradictions and conflicts only by peaceful, political means. The Head of our state made a great contribution to the preservation of peace and stability in the region and around the world.
Completely abandoning the old dogmas and stereotypes, a large-scale National program for cadres training and a radical reform of the education system on the basis of the most modern international standards have been developed and practically implemented on the initiative of Islam Karimov.
Islam Karimov directly supervised the work on developing and realizing a fundamentally new system of education of the younger generation, radically changing the thinking and outlook of our youth, who are becoming the decisive force of country’s present and future.
Islam Karimov initiated the formation of civil society institutions, in particular increasing the rights and authority of Mahalla in the state and public administration.
Our people are well aware of and appreciate the services of Islam Karimov for large-scale creative work on radical transformation of the image of our capital - the city of Tashkent, towns and villages throughout the country in accordance with the requirements of modern urban planning and architecture.
For his outstanding contribution to formation of a sovereign and independent Uzbekistan, creation of a democratic constitutional state, maintaining civil peace and national accord and for courage, Islam Abduganievich Karimov was awarded the title Hero of Uzbekistan and was decorated with the Mustaqillik (Independence) and Amir Temur orders. He received awards from foreign states and international organizations.
He was a full member of the Academy of sciences of Uzbekistan, for his contribution to economics, science, and education he was awarded honorary doctorates from a number of foreign universities, received awards from foreign states and international organizations.