ToshPTI kredit mobilligi loyiha nazorati
2016 yil 9-sentabrda ToshPTI va Piza Universiteti bilan kredit mobilligi loyiha yuzasidan nazorat uchrashuvi bo’lib o’tdi. Nazorat uchrashuvida ToshPTI ning Piza Universitetida kredit mobilligi yuzasidan natijalari taqdim etildi va shu bilan birga Erasmus + ning umumiy tashkiliy-texnik tomonlari ko’rib chiqildi.
MobilityP
Uchrashuvni ikkinchi qismida Tempus UZHELTH va kredit mobilligi loyihalarining o’zaro xamkorligi va loyiha damov ettiruvchilik tomonlariga baho berildi. Nazorat uchrashuvida qatnashuvchilar UZHELTH kredit mobilligi loyihasining natijalari muvofiqiyatli deb xulosa chiqarildi.

News > News > FM Monitoring of the Credit Mobility project in TPMI
On 09 September 2016 was held the FM monitoring of the project on credit mobility in TPMI with Pisa University. In particular, during the monitoring presents the results of mobility at the University of Pisa, as well as general organizational and technical aspects of the project ICM Erasmus+.
MobilityP
The second part of the monitoring was to evaluate the interaction and continuity between the project Tempus UZHELTH and credit mobility. Overall, during the monitoring, the participants came to the conclusion that thanks to the project UZHELTH credit mobility project was quite successful.
MobilityP2
The NEO office monitoring team in Uzbekistan in its preliminary assessment expressed satisfaction with the progress of the project on mobility and recommended to enhance communication with Pisa University, in the light of a new project on credit mobility.