Yangiliklar > Yangiliklar > Shavkat Mirziyoyev o‘qituvchi va murabbiylarni bayram bilan tabrikladi!
Prezident v. b. Shavkat Mirziyoyev mamlakat o‘qituvchi va murabbiylarini kasb bayrami bilan tabrikladi.
1 oktabr1
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev mamlakat o‘qituvchi va murabbiylarini 1 oktyabrda nishonlanadigan kasb bayrami bilan tabrikladi.
«Dunyodagi eng ulug‘ va sharafli kasb egasi bo‘lgan siz, azizlarni bugungi qutlug‘ ayyom - O‘qituvchi va murabbiylar kuni bilan chin qalbimdan tabriklab, barchangizga o‘zimning ezgu tilaklarimni izhor etaman», - deyiladi tabrikda.
«Ushbu sana bundan 19 yil oldin O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk Yurtboshimiz Islom Abdug‘aniyevich Karimov tashabbusi bilan el-yurtimizning sizlarga bo‘lgan yuksak hurmat-ehtiromining amaliy ifodasi, umumxalq bayrami sifatida ta’sis etilganini albatta hammamiz yaxshi eslaymiz. Mamlakatimizda sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazishni kelajagi buyuk O‘zbekistonni barpo etishning eng muhim sharti deb bilgan, sizlarga o‘zining eng yaqin maslakdoshlari sifatida katta ishonch va hurmat bilan qaragan Yurtboshimizning o‘zlari ham barchamiz uchun mehribon ustoz, talabchan murabbiy edilar», -qayd etdi Mirziyoyev.
«Islom Abdug‘aniyevich Vatanimizni buyuk muhabbat bilan sevish, xalqimizga sadoqat bilan xizmat qilish, bu yo‘lda bor bilim va tajribamiz, butun borlig‘imizni safarbar etish borasida biz uchun yuksak ibrat maktabini yaratib ketdilar», - qayd etdi u.
«Jahon hamjamiyatida „o‘zbek modeli“ deb tan olingan taraqqiyot strategiyamizning ajralmas qismi bo‘lgan zamonaviy ta’lim-tarbiya tizimiga asos solgan, bu sohani davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi darajasiga ko‘tarib, uning rivojlanish yo‘llarini aniq belgilab bergan, „Butun O‘zbekiston bolalari - mening aziz farzandlarim“ deb ularni hamisha e’zozlagan Islom Abdug‘aniyevich Karimovning o‘lmas tarixiy xizmatlarini bugungi va kelgusi avlodlar doimo chuqur minnatdorlik bilan yodga oladi», - deyiladi tabrikda.
«Ulug‘ ustozimizning ezgu g‘oya va vasiyatlari asosida ta’lim va tarbiya sohasidagi tub islohotlarni yuksak bosqichga ko‘tarish, mamlakatimizning taqdiri va kelajagi uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga qodir bo‘lgan yangi avlod kadrlarini voyaga yetkazishga qaratilgan ishlarni izchil davom ettirish hammamizning nafaqat vazifamiz, balki muqaddas burchimiz bo‘lib, biz bu yo‘lda birinchi navbatda siz, azizlarga, sizlarning bilim va malakangiz, tajriba va mahoratingizga tayanamiz» - qayd etdi Shavkat Mirziyoyev.
«Ayni paytda bugungi kunda oldimizda yanada muhim va dolzarb vazifalar turganini hammamiz yaxshi tushunamiz. Shu borada ilm-fan va ta’lim-tarbiya sohasining moddiy-texnik bazasini yanada mustahkamlash, uning nafaqat davr bilan hamohang bo‘lishini, balki zamondan oldinda yurishini ta’minlash, pedagog kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlashning ilg‘or usullaridan keng foydalanish, bu ishlarni xorijdagi nufuzli markazlar bilan hamkorlikda olib borish, sohaga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, o‘qituvchi va domlalarning mashaqqatli va mas’uliyatli mehnatini har taraflama rag‘batlantirish bilan bog‘liq vazifalarni amalga oshirish, qisqa qilib aytganda, hayotimizga katta kuch bo‘lib kirayotgan yangi avlodimizni kamol toptirish uchun davlatimiz tomonidan barcha imkoniyatlar safarbar etiladi» - deyiladi Prezident v. b. tabrigida.

News > News > Shavkat Mirziyoev congratulated teachers on the holiday!
Acting President Shavkat Mirziyoev congratulated the teachers and mentors of the country with their professional holiday.
1 oktabr1
Acting President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev congratulated the teachers and mentors of the country with their professional holiday, celebrated on 1 October.
"Sincerely, with all my heart I congratulate you, representatives of the most noble and honorable profession in the world, with today's remarkable holiday - Day of teachers and mentors and Express all of you my best wishes," - said in greeting.
"We all remember that 19 years ago at the initiative of the First President of the Republic of Uzbekistan, the founder of our independent state, Islam Karimov, this date was declared a national holiday as an expression of high respect for your selfless work. The head of state, who considered the formation of a healthy and harmoniously developed generation the most important condition of building the great future of Uzbekistan, providing you great confidence and reverence as his closest associates, for all of us was a caring teacher and demanding mentor," - said Shavkat Mirziyoev.
"Islam Karimov is to us the brightest example of how to live with a sense of great love and devotion to the Motherland, selflessly to serve his people, giving all their strength, knowledge and experience," he said.
"Today's and future generations with deep gratitude will always remember the outstanding historical achievements of the First President of Uzbekistan, which laid the foundations of the modern system of education and training as an integral component of our path of strategic development - internationally recognized "Uzbek model" of reforms. He raised this question at the level of priority of state policy, clearly identified areas of development and all the time lovingly said: "Children all over Uzbekistan - my dear children," - said in greeting.
"To continue radical reforms in the sphere of education and upbringing on the basis of such noble ideas and covenants, the work directed on formation of a personnel of new formation, able to take responsibility for the fate and future of the country, is not only an important task, but a sacred duty for each of us, and in this way we, first and foremost, rely on you, dear teachers and mentors, your knowledge and skills, experience and high professionalism", - said Shavkat Mirziyoev.
"Our public, our people know well and truly appreciate your huge contribution to the strengthening in the hearts and minds of our youth of love and devotion to the Motherland, guards it from various threats and challenges, the education of the growing generation as physically healthy and spiritually Mature personalities. However, we all understand that today we face even more important and urgent task. To implement tasks such as further strengthening the material-technical base of science and education, ensuring their compliance with the requirements of not only today's but also tomorrow, the widespread use of advanced methods of training and retraining of teachers, including in collaboration with renowned foreign centres, introduction of modern technologies, in short, for the formation of a harmoniously developed new generation entering into life as a decisive force, our government and society to mobilize all available means and resources" - said in greeting acting President.