df0vF013364541182525_b
Xotira va qadrlash kuniga bag‘ishlangan tadbirlar dasturi har bir urush qatnashchisi va mehnat fronti faxriysi, xizmat burchini bajarishda halok bo‘lganlarning oilalarini qamrab oladi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z qarori bilan Xotira va qadrlash kuniga (9 may) bag‘ishlangan tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha dasturni tasdiqladi.
Hujjatda 1941−1945 yillardagi Ikkinchi jahon urushining har bir qatnashchisiga, front orti mehnat faxriylariga, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlarining oila a’zolariga moddiy, ma’naviy va boshqa turdagi yordamlar ko‘rsatish choralari belgilangan.
«Inson, millat va xalq tarixiy xotira tuyg‘usi bilan barhayotdir. Xotira - kechagi o‘tmishni, ajdodlar o‘gitini, milliy merosimizni anglatib turuvchi - muqaddas kitob zarvaraqlaridek hayotimizni yoritib turadi. Qadr - insonni yuksaklikka ko‘taradi, uning faoliyatiga, orzu-intilishlariga, maqsad-maslaklariga olijanoblik bag‘ishlaydi», - deyiladi hujjat matnida.
«Bukilmas iroda va jasorat namunasini amalda namoyon etib, o‘z hayotini aziz Vatanimizning har tomonlama ravnaq topishi, bugungi tinch va osoyishta kunlar uchun jonini fido qilgan ajdodlarning muqaddas xotirasini yod etib, ezgu ishlarini davom ettirish, safimizda yurgan keksalarni e’zozlash - odamiylikning eng oliy me’zoni va bizga tinchlik, omonlik kerak, deb yashaydigan bag‘rikeng va olijanob xalqimizga xos azaliy qadriyatdir», - deya qayd etiladi qarorda.
Bosh vazir Abdulla Aripov boshchilik qiladigan ishchi komissiya Dasturda nazarda tutilgan tadbirlarni «Qahramonlik, burch va fidoyilik» hamda «Ajdodlarni xotiralash - muqaddas qadriyat» shiorlari ostida yuqori saviyada o‘tkazishga mas’ul etib belgilandi.
Ikkinchi jahon urushining har bir qatnashchisiga, front orti mehnat faxriylariga, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlarining oila a’zolariga moddiy, ma’naviy va boshqa turdagi yordamlar ko‘rsatish maqsadida tegishli vazirlik va idoralar, tashkilot va harbiy qismlar vakillari biriktirilib, ushbu toifadagi shaxslarni qutlash va ko‘nglini ko‘tarish maqsadida ularning yashash joyiga rahbarlarning tashrifini tashkil etish belgilandi.
Dasturda yolg‘iz va kam ta’minlangan Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari turar joyi va uy xo‘jaliklarini ta’mirlash, obodonlashtirish hamda o‘z uy-joyiga ega bo‘lmaganlariga turar joy ajratish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirish belgilangan.
Xotira va Qadrlash kuniga tayyorgarlik ko‘rish davomida 1941−1945 yillardagi Ikkinchi jahon urushi va front orti mehnat faxriylari, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari ko‘rsatgan matonati, mardlik va jasorati ahamiyatini keng aholi qatlami, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida tushuntirish, targ‘ib va tashviq etish bo‘yicha madaniy-ma’rifiy va vatanparvarlik yo‘nalishidagi tadbirlarni o‘tkazish rejalashtirilgan.
1941−1945 yillardagi Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlariga O‘zbekiston Prezidenti nomidan bir martalik pul mukofoti tantanali ravishda topshiriladi.
viloyat, shahar va tumanlarda ko‘cha va maydonlar Xotira va Qadrlash kuniga bag‘ishlangan plakat va stendlar bilan bezaladi. Ikkinchi jahon urushi vaqtidagi kompozitsiyalar installyatsiyasi, jumladan, urush yillari qo‘shiq va musiqalari, dasturxon tuzash va tegishli sharoitlar yaratiladi.
Mudofaa vazirligiga Xotira va Qadrlash kuni munosabati bilan Toshkent shahrida 9 may soat 21:00 da bayram salyutini tashkil qilish topshirildi.

News > News > On May 9 in the city of Tashkent the festive salute will be organized
The person, the nation and the people are living feeling of historical memory. Memory – the reminding past, manuals of our ancestors and national heritage – as beams of the sacred book lights our life. Honoring ennobles the person, gives nobility of his activity and promotes achievement of goals.
Honoring of memory of not broken will and heroic acts made by our ancestors who have devoted the life to business of all-round development and prosperity by our road of the Homeland, today's peace and quiet life of people, and also the senior generation which is among us from time immemorial is the value inherent in our generous and noble people living by the highest principle of humanity "we for the world and wellbeing".
The Resolution of the President Shavkat Mirziyoev "About measures for preparation and holding the actions devoted to Day of remembrance and Honours" became one more important document which serves as bright manifestation in our country of high respect and respect for veterans of war and work.
According to the document the program for preparation and holding the actions devoted to Day of remembrance and honors is approved. They will be held under the mottos "Kаhrаmоnlik, burch va fidoyilik" and "Ajdodlarni xotirlash – muqaddas qadriyat".
The document it is entrusted:
-to assign to each participant of World War II and the labor front, families of the military personnel and law enforcement officers who has died at execution of an office debt in days of independence of representatives of the ministries, departments, organizations, institutions, enterprises and military units and also to organize their heads visit of the places of residence of the specified category of persons for a celebration and a congratulation.
-to carry out measures for carrying out repair of housing and improvement of home farms to lonely and needy participants of World War II, and also the allocation which doesn't have from their number of own housing of the corresponding living space;
-to organize during preparation by Day of remembrance and Honours realization of a complex of actions of the spiritual and moral and patriotic directions for an explanation among a general population, especially youth, firmness, courage and heroism shown by veterans of war and the labor front of 1941-1945, and also military personnel and law enforcement officers who have died at execution of an office debt in days of independence;
-to carry out in a festive atmosphere delivery to participants and disabled people of World War II of 1941-1945 of a single reward on behalf of the President of the Republic of Uzbekistan.
According to the resolution, the Ministry of Defence of the Republic of Uzbekistan in honor of Day of remembrance and Honours at 21:00 o'clock on May 9, 2017 in the city of Tashkent will organize a festive salute.